Další vlna EET zatěžuje především malé samostatné prodejny

13.02.2017 | , Finance.cz
DANĚ


Zavádění elektronické evidence tržeb (EET) mezi maloobchodníky, kteří do ní budou muset být přihlášeni od 1. března, nevyvolává zdaleka tolik emocí jako loni mezi hospodskými. Autentizační údaje si ale zatím vyzvedla jen čtvrtina z 250.000 obchodníků, kterých se týká druhá vlna EET. Kvůli nové povinnosti končí některé malé samostatné obchody na venkově, méně starostí mají ti, co jsou součástí obchodní sítě. Někteří své podnikání upravili tak, aby se evidenci tržeb vyhnuli. Na zavedení EET se chystá i poštovna na Sněžce, která je nejvýše položenou provozovnou v Česku.

Tržby povinně elektronicky evidují od počátku loňského prosince ubytovací zařízení a restaurace. Vláda si od EET slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí, pravicová opozice opatření kritizuje. Další vlna zavádění EET zatěžuje hlavně samostatné malé obchody. V porovnání s jejich minimálními obraty jsou pro ně náklady vysoké a na vesnicích se někteří budou muset vyrovnat i s tím, že v okolí prodejen může být špatný signál mobilního internetu.

O uzavření prodejen na venkově uvažovala například Jablonecké Pekařství Šumava. Nakonec ale žádnou ze 150 prodejen nezavře, jejich uzavření by ale image pekařství neprospělo a připravilo by o práci zaměstnance, kteří patří k nejlepším. Firma proto zvolila to nejlevnější řešení EET, i tak ji bude stát ročně tři miliony korun. Některé druhy pečiva proto musí zdražit, běžného chleba a rohlíků se to ale nedotkne, řekl dnes ČTK předseda představenstva Ivan Šnajdr.

Podle Lubomíra Červíka, který provozuje velkoobchod s drogerií Luka a maloobchod v brněnských Zábrdovicích, je to nepříjemná starost navíc, ale o ukončení činnosti maloobchodu neuvažuje. Neznámou je pro něj spíš samotný provoz. Zákazníci, kteří jsou z velké části romského původu, mají totiž specifické nákupní zvyklosti. "Stává se, že něco zaplatí, pak si to rozmyslí, takže jim vracíme peníze. Uvidíme, jak to půjde," řekl Červík.

Naopak prodejna potravin U Slavíků v Poděbradech svou činnost ukončila, ve městě fungovala od roku 1979. Podle vedoucí obchodu pokryly tržby pouze nutné náklady, jako nájem, energie a platy. To provozovatel obchodu s čaji v Mladé Boleslavi Petr Novotný své podnikání, aby nemusel končit, upravil. "Zavedl jsem povinnou bezhotovostní platbu předem přes účet prostřednictvím mého e-shopu, takže v současné prodejně budu jen vydávat zboží. Nebudu díky tomu muset EET zavádět," řekl ČTK.

Majitelé poštovny na Sněžce, kde se prodává drobné občerstvení, pohledy a suvenýry mají obavu z toho, že lidé budou účtenky na Sněžce ztrácet nebo zahazovat, a vrchol hory tak bude zaneřáděný poletujícími papírky. Podle nich je také problém, že se do malého prostoru prodejny na poštovně se dvěma výdejními okénky budou muset natěsnat dva počítače, dva monitory a dvě tiskárny. Otázkou také bude kvalita internetového připojení na Sněžce.

Některá z forem EET již funguje v řadě zemí Evropské unie, například na Slovensku, v Maďarsku, Rakousku a Slovinsku nebo Chortvatsku, které bylo hlavní inspirací pro ČR. Na úrovni Evropské unie zatím neexistuje žádná legislativní úprava, která by užívání EET regulovala. "Není ani záměr takové opatření na celoevropské úrovni zavádět," řekl ČTK informovaný zdroj z Evropské komise.

Štítky:

Autor článku

ČTK  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: DANĚ