Dozorčí rada ČEZ se rozhodla odložit rozhodnutí o Počeradech

27.04.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 27. dubna (ČTK) - Dozorčí rada energetické společnosti ČEZ se dnes rozhodla odložit rozhodnutí o prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal finančníka Pavla Tykače. ČTK o tom informoval předseda rady Václav Pačes. Server iHNED.cz ve středu uvedl, že Vršanská uhelná zaslala tento týden vedení ČEZ dopis, ve kterém dala najevo, že na rozhodnutí ohledně Počerad nebude čekat déle než do konce dubna. Vyjádření společnosti Czech Coal ČTK zjišťuje.

\"S ohledem na komplexní povahu transakce je nutné, aby dozorčí rada posoudila transakci co nejpodrobněji, než definitivně sdělí svůj postoj a tak projednávání tohoto bodu přerušila. Tímto krokem nepředjímá, jak o dané záležitosti rozhodne,\" řekl dnes ČTK Pačes. Dozorčí rada se podle něj transakci velmi pozorně věnuje poslední měsíce, má k dispozici tři nezávislé posudky, ale s ohledem na šíři problému má ještě otázky, které potřebuje detailněji objasnit. \"O tomto postoji bude dozorčí rada informovat Vršanskou uhelnou a bude záležet na jejich postoji ohledně pokračování zájmu,\" dodal.

Prodej elektrárny kromě ekologů a některých známých osobností kritizoval v minulých dnech také ministr financí Andrej Babiš (ANO). ČEZ jedná s Czech Coalem o prodeji elektrárny od začátku letošního roku. Podle Hospodářských novin (HN) Tykačova firma za elektrárnu nabízí deset miliard korun. Agentura Reuters minulý čtvrtek uvedla, že podle jejích zdrojů plánovaný prodej podpořilo představenstvo ČEZ.

V roce 2013 uzavřela Vršanská uhelná s ČEZ dlouhodobou smlouvu o dodávkách uhlí do elektrárny Počerady na 50 let. Opci na prodej elektrárny Czech Coalu mohl ČEZ na základě smlouvy využít už v roce 2015. Tehdy ji nevyužil a elektrárna zůstala jeho majetkem.

Desetimiliardová nabídka Czech Coalu má tři části, uvedly HN. V hotovosti má ČEZ dostat 4,5 miliardy. Do konce roku 2023 by mu Počerady dodávaly prakticky veškerou elektřinu, kterou vyprodukují, za výrobní náklady. ČEZ by ji pak mohl prodat s odhadovaným ziskem dalších více než pěti miliard.

Dnešní rozhodnutí dozorčí rady přivítali ekologové. \"V zásadě si myslíme, že je tím problém vyřešen, protože Pavel Tykač ve středu jasně a veřejně řekl, že pokud ČEZ na jeho návrh do konce dubna nepřistoupí, tak na něj rezignuje,\" řekl ČTK vedoucí energetické kampaně Greenpeace v ČR Jan Rovenský.

Desítka lidí z nejrůznějších ekologických organizací se dnes dopoledne půl hodiny na protest proti možnému prodeji opalovala v plavkách před sídlem ČEZ v Praze. Podle organizátorů měl příměr poukázat na nevýhodnost a absurdnost celého obchodu. V hlavním městě bylo totiž v tu chvíli zataženo a zima.

Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který drží 70 procent akcií firmy přes ministerstvo financí. Dozorčí rada ČEZ má 12 členů. Stát má osm členů, zbytek jsou zástupci zaměstnanců. Babiš již dříve uvedl, že na základě koaličních dohod nominoval do dozorčí rady ČEZ za stát čtyři zástupce jeho resort, tři zástupci jsou nominováni ČSSD a jeden KDU-ČSL.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK