Objem nelegálních spotřebitelských úvěrů klesl na deset mld. Kč

11.12.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 11. prosince (ČTK) - Objem spotřebitelských úvěrů, které jsou v Česku poskytovány nelegálně, letos mírně klesl na deset miliard korun. Vyplývá to z kvalifikovaného odhadu, který dnes zveřejnil projekt Navigátor bezpečného úvěru. Banky poskytly přes 200 miliard Kč, nebankovní společnosti dalších 65 miliard korun. Zákon o spotřebitelském úvěru, který omezil poskytovatele pouze na ty, kteří splní podmínky zákona a získají oprávnění od ČNB, platí od prosince 2016.

Žádostí o oprávnění poskytovat spotřebitelské úvěry ČNB nyní eviduje podle projektu 107, čtyřem firmám jej již udělila. Nicméně řádu dvou desítek tisíc dosahuje počet žádostí o licence na samostatné zprostředkovatele, vázané zástupce, zprostředkovatele vázaného spotřebitelského úvěru a zahraniční zprostředkovatele, uvedl zakladatel projektu Michal Mejstřík.

Předpokládá, že v důsledku zpřísnění regulace se část ze zaniklých subjektů přesunula do nelegální oblasti nebo využívá různých kliček pro pokračování svého podnikání. Nejčastěji se podle něj přesunují k půjčkám pro živnostníky, úvěrovým tržištím, půjčkám mezi fyzickými osobami nebo k podomnímu poskytování půjček za lichvářských podmínek. \"Především spotřebitelé v tíživé životní situaci, kteří jsou příliš rizikoví pro licencované poskytovatele, vidí lichváře jako poslední formu záchrany,\" dodal.

Ekonomické oživení a s ním související rekordně nízká nezaměstnanost a růst reálných mezd vedly podle Mejstříka k vyšší spotřebě domácností a poptávce po úvěrech, které byly v situaci stále nízkých úrokových měr o to žádanější. Úroky klesly jednak vlivem nízkých nákladů na refinancování, ale také díky poklesu průměrné rizikovosti úvěrů či poklesu marží poskytovatelů.

Jak upozornil, u řady poskytovatelů úvěrů bylo možné sledovat zodpovědnější přístup k úvěrovému riziku ruku v ruce s rozvojem moderních přístupů ve využití dostupných dat či s rozvíjejícími se programy na podporu finanční gramotnosti. V reakci na makroekonomický vývoj v roce 2017 poskytovatelé úvěrů lákali spotřebitele na inovativní produkty a marketingové, snižovali poplatky a obecně zlevňovali úvěry.

Všechny firmy, které chtějí úvěry poskytovat či zprostředkovávat, musely do začátku letošního března na základě zákona o úvěru požádat o licenci ČNB. Ta má na rozhodnutí 15 měsíců, tedy nejpozději do června 2018. Zákonné požadavky pro licenci jsou kapitál 20 milionů korun, prokazatelnost původu peněz, důvěryhodnost vedení firmy či předpisy upravující podnikání. Všichni, kteří si o licenci zažádali, nyní podnikají v provizorním režimu tzv. přechodného období, které skončí nejpozději 31. května 2018.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK