Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Zprávy a aktuality

Finanční úřad brzy začne rozesílat údaje k platbě daně z nemovitostí. Kdy a jak dorazí ty vaše?

23.04.  |  Lucie Mečířová

Finanční správa v blízké době začne rozesílat údaje k platbě daně z nemovitostí. Kdy a jakým způsobem dorazí? A v jakých situacích daň z nemovitostí nebudete muset vůbec platit?

Jsou dovolené a musíme pracovat přesčas. Opravdu musíme?

17.08.  |  Martin Ježek

Vzpomněli jsme si pozdě, a tak jsme nemohli odjet na dovolenou, kdy jsme chtěli. Zato teď v práci není ani noha. Kromě šéfa, který nás ale nutí dělat práci za ostatní. A přesčas. Musíme se podřídit?

Daň z nemovitosti online z pohodlí domova. Jak na to?

16.08.  |  Redakce

Papírovým složenkám již dávno odzvonilo, a na tuto skutečnost postupně přichází i státní správa. Je to totiž už pár let, co byla pro část těch, kteří vlastní nějaký dům, byt či pozemek, zřízena zcela nová služba, díky níž se mohou tito lidé dostat k informacím o dani z nemovitosti a následně ji rovněž vyřídit z pohodlí svého domova. Co je pro to potřeba udělat?

Jdou české filmy ke dnu?

16.08.  |  Michal Bureš

Český film zrovna neprochází úspěšným obdobím, světoznámé festivaly uvádí spíše maďarské či severské filmy. Jaké je hodnocení filmů na naší největší databázi v posledních třech dekádách? A je probíhající desetiletí nejhorší?

Kdo si odchodem do penze polepší?

13.08.  |  Petr Gola

Výpočet důchodu je v Česku nejvíce výhodný pro lidi s nižšími příjmy. V praxi se tak některým občanům životní úroveň odchodem do důchodu zvýší, neboť mají vyšší čistý disponibilní příjem. Podívejme se na praktický příklad.

Jak je to s DPH u stravenek?

09.08.  |  Redakce

Novelizace zákona o DPH přinesla pro mnohé daňaře otázky ohledně postupu pro uplatňování DPH u tradičních „stravenek“. Jaký režim DPH tedy mají poukázky na stravování? Asociace provozovatelů poukázkových systémů (APROPOS) spolu s daňovými experty společnosti Mazars zformulovala stanovisko pro interpretaci „poukázkové směrnice“ zákona o DPH a její aplikaci v účetní praxi.

Nejdéle pracují na stát Francouzi a Rakušané

06.08.  |  Petr Gola

Do dosažení dne daňové svobody pracují občané na stát, následně sami na sebe. Z členských zemí Evropské unie pracují nejkratší dobu na stát občané na Kypru, nejdéle Francouzi a Rakušané. V článku si prakticky vypočítáme den daňové svobody v Česku.

Jak ušetřit na daních? Darujte, vezměte si hypotéku nebo si zřiďte „penzijko“

06.08.  |  Redakce

Existuje mnoho (zcela legálních) způsobů, jak zoptimalizovat svoji daňovou povinnost. Jste-li zaměstnanec, můžete během roku ponížit platby záloh daně z příjmu o některé daňové slevy. V rámci ročního zúčtování k těmto slevám můžete připočíst ještě takzvané nezdanitelné části základu daně. Mezi ně patří například dary, úroky z hypotečního úvěru či pojistné na penzijní připojištění. Má to však svá pravidla.

Jak se na těhotenství v zaměstnání dívá zákoník práce?

05.08.  |  Lucie Mečířová

Těhotná žena v zaměstnání nesmí dostat výpověď. Je to ale skutečně pravda? Kdy tento fakt neplatí? A kterým pracím by se těhotná zaměstnankyně rozhodně měla podle zákoníku práce vyhnout?

Kolik stojí zaměstnavatele každé euro zaměstnance v zemích EU?

31.07.  |  Petr Gola

Zaměstnance zajímá jeho čistá mzda, kterou dostává na účet, zaměstnavatele potom mzdové náklady. V Česku stojí zaměstnavatele každé euro zaměstnance obdržené na účet 1,78 eura. Vyšší zdanění je pouze v sedmi členských zemích EU. Kde je zdanění nejvyšší a kde nejvyšší? 

Jak si můžou důchodci v Česku zvýšit příjmy

31.07.  |  Lucie Mečířová

Řada seniorů si v důchodu snaží přivydělat, aby si udržela svůj životní standart i v penzi. Jaké však mají na trhu práce možnosti? A co nejčastěji k přivýdělku využívají?

Daně: odpisové skupiny určují, jak dlouho majetek odepisovat

30.07.  |  Redakce

Odpis je část vstupní ceny, kterou může daňový poplatník uplatnit jako daňově uznatelnou položku v jednom roce. Důležitým nástrojem pro daňové účetnictví jsou odpisové skupiny. Podle nich zjistíme, jak dlouho budeme majetek odepisovat. Podle zařazení do šesti skupin to může být tři až 50 let.

Která zaměstnankyně může získat vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství?

29.07.  |  Lucie Mečířová

Co je vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství? Má na něj nárok každá budoucí maminka anebo jen některé? Kolik činí a jak a kde si o něj můžete zažádat?

Do kdy jsou osoby pečující o děti státními pojištěnci?

25.07.  |  Lucie Mečířová

Ne vždy musí osoby po skončení mateřské a rodičovské dovolené začít odvádět zdravotní pojištění. V některých případech zůstávají státními pojištěnci i nadále. Kdy tomu tak je?

Získejte zpět daň z příjmu při odchodu do důchodu během roku

17.07.  |  Petr Gola

Při odchodu do řádného starobního důchodu nebo předčasného důchodu během roku 2019 vznikne většině občanů nárok na daňovou vratku. Za jakých podmínek lze obdržet peníze zpět? Jak si mohou penzisté přivydělat?

A co když mi v práci nedají dovolenou?

16.07.  |  Martin Ježek

Přemýšlet a snít o letní dovolené, to je asi v pořádku. Pokud ale nepracujeme na volné noze, pak si v zaměstnání nemůžeme vzít volno, kdy chceme. Zpravidla nám je někdo povoluje. A tam bychom asi měli začít.

Jak správně napsat motivační dopis

16.07.

Víte, jak by měl správně vypadat motivační dopis a jak takový dopis napsat? Motivační dopis se rozhodně nevyplatí podceňovat.

Nejvyšší průměrnou čistou mzdu mají Švýcaři

15.07.  |  Petr Gola

Za rok 2018 byla průměrná roční čistá mzda ze zemí OECD nejvyšší ve Švýcarsku, na Islandu, v Norsku, v Lucembursku a v Austrálii. Hrubá mzda a čistá mzda se liší o desítky procent, proto je pro zaměstnance rozhodující, jak vysokou částku obdrží na účet. Jak vysoká je průměrná roční čistá mzda v Česku v porovnání s ostatními zeměmi OECD?

Poslanci schválili zvýšení rodičovské. Jaká jsou pravidla?

12.07.  |  Michal Bureš

Nárůst rodičovské na 300 tisíc korun začíná mít konkrétní obrysy. Vládní návrh odsouhlasili poslanci a nyní návrh zákona míří do Senátu. Jak vypadá návrh na růst rodičovské?

Co dělat, abychom byli úspěšnější?

11.07.  |  Martin Ježek

Co vlastně rozhoduje o tom, že jsme úspěšní, je to více, či méně štěstí, schopnosti, vzdělání, zděděné vlastnosti…. Psychologové říkají, že je to mix uvedeného, ale také moha dalších faktorů. Pravda ale je, že k úspěchu si můžeme výrazně dopomoci sami.

Která profese si vydělá nejméně a která nejvíce?

11.07.  |  Euro.cz

Ve které profesi a odvětví je průměrná mzda nejvyšší a ve kterém nejnižší? Podívejte se na nejnovější statistiky.

Nejlépe se za minimální mzdu žije v Lucembursku

10.07.  |  Petr Gola

Při zohlednění cen zboží a služeb jsou rozdíly u hodinové minimální mzdy v členských zemích EU značně nižší než při porovnávání nominálních hodnot. Přesto je v paritě kupní síly hodinová minimální mzda v Lucembursku 2,7krát vyšší než v Lotyšsku.

Mladí lidé mají vyšší příjmy a dočkají se rychlejšího povýšení poté, co se odstěhují do zahraničí

10.07.  |  Redakce

Téměř polovina mladých lidí se stěhuje do zahraničí za kariérním růstem. To odhaluje nejnovější průzkum HSBC Expat Explorer. Mladí lidé, kteří se přestěhují za prací do jiné země, také zažívají v průměru více než třetinový nárůst mzdy. Kromě vyššího výdělku a kariérního posunu se většina z nich přiučila novým dovednostem a získala větší sebevědomí. V průzkumu o nejlepší místo pro život a práci si letos nejlépe vedlo Švýcarsko. 

Práce načerno – hazard s penězi i zdravím

09.07.  |  Martin Ježek

"Vydělám si o polovinu víc než ty,“ slýchával pan Josef na každé směně od Ukrajince, který dělal stejnou práci, jen dostával peníze na ruku. Jak je to možné? Pan Josef byl zaměstnán a měl smlouvu. Ukrajinec pracoval načerno. Po součtu všech pro a proti na tom byl tuzemec ale lépe.

Práce načerno výhodná není

08.07.  |  Martin Ježek

Chceš na to papír? Nechci. Tak fajn, budeš to mít levnější a my nebudeme papírovat. To je jedna strana mince. Tou druhé je nábor zaměstnanců, kteří ale nejsou skutečnými kmenovými zaměstnanci – dostávají peníze na ruku a „zaměstnavatel“ za ně neodvádí zdravotní a sociální pojištění a další dávky.

Co dělat, když jste teď přišli na chybu ve svém daňovém přiznání?

01.07.  |  Redakce

Jaké jsou nejčastější chyby v daňovém přiznání a jak je napravit? Přece odevzdáním opravného, nebo dodatečného daňového přiznání. Přečtěte si, jaký je mezi nimi rozdíl, kdy a které použít a na jaké chyby si při vyplňování daňového přiznání dávat pozor.

Příští rok připlatíme státu za cigarety, alkohol i výhry

28.06.  |  Michal Bureš

Od příštího roku nejspíše poroste spotřební daň na alkohol a cigarety, ale i poplatky za vklad do katastru nemovitostí a stát zdaní výhry. Kolik zaplatíte státu na odvodech navíc?

Ve kterých zemích není minimální mzda ani 6 000 Kč?

27.06.  |  Petr Gola

V letošním roce činí měsíční minimální mzda v Česku 13 350 Kč a v posledních letech hodnota minimální mzdy v Česku značně stoupla, a sice z 12 200 Kč v roce 2018 a z 11 000 Kč v roce 2017. V některých zemích EU je minimální mzda vyšší než 35 000 Kč. Kde však nedosahuje minimální mzda ani 6 000 Kč měsíčně?

Komu náleží zvláštní příplatek za práci v zátěži?

26.06.  |  Lucie Mečířová

Pracujete v prostředí, které je velmi namáhavé na psychiku? Ohrožujete v práci své zdraví? V tom případě budete mít nárok na zvláštní příplatek. Jaká je jeho výše a kdo na něj má právo?

Jak budou letos placeni brigádníci?

25.06.  |  Lucie Mečířová

Zájem zaměstnavatelů o brigádníky je jako každý rok vysoký. Pracovních příležitostí je mnoho a student i si nebudou muset vydělávat jen doplňováním zboží nebo točením zmrzliny? V jakých oborech je poptávka? A kolik brigádníci dostanou na hodinu?

Jaký je rozdíl mezi školkovným a daňovým zvýhodněním?

25.06.  |  Petr Gola

Daňová podpora rodin s dětmi je v Česku v porovnání s ostatními vyspělými zeměmi světa vysoká. Jaký je rozdíl mezi daňovým zvýhodněním na děti a školkovným? A jak vysoká je rodinná daňová podpora v letošním roce?

3 případy, kdy z příjmu nemusíte platit sociální pojištění

21.06.  |  Petr Gola

Sazby daně z příjmu fyzických osob a sociálního pojištění jsou vyšší než sazba zdravotního pojištění. Přesto se v některých případech odvádí z příjmu pouze zdravotní pojištění nebo se platí na zdravotním pojištění nejvíce. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.

Jakou pracovní smlouvu si vyjednat na brigádě

19.06.  |  Redakce

Léto je ideální čas pro letní přivýdělek. Ale jak se v tom orientovat, o jakou si říct pracovní smlouvu a jak se rozhodnout, až se vám potencionální zaměstnavatel zeptá, jestli DPP, nebo DPČ?

Kdy při horku v práci stačí pitná voda a kdy už musí být ochranné nápoje?

19.06.  |  Lucie Mečířová

Letošní léto sice není tak teplé jako ta předešlá, ale to neznamená, že horka už vůbec nepřijdou. Pokud budete trávit tropické dny v práci, mohlo by vás zajímat, zdali vám zaměstnavatel musí zajistit pitný režim. V určitých situacích budete mít navíc nárok i na ochranné nápoje.

Chyby živnostníků při platbách zdravotního pojištění v příkladech

18.06.  |  Petr Gola

Při neplnění svých zákonných povinností při placení zdravotního pojištění musí živnostníci počítat ze strany zdravotní pojišťovny se sankcemi. Povídejme se na vybraných 8 chyb v praktických příkladech.

Co potřebují vědět studenti, kteří si hledají letní brigádu?

18.06.  |  Lucie Mečířová

Letní prázdniny jsou za dveřmi a v tomto období si plno studentů hledá letní brigádu. Ještě předtím, než začnou projíždět inzeráty na internetu, by však měli vědět hned několik věcí.

Kdo má dle zákona nejvíc dovolené?

14.06.  |  Redakce

Dle zákona mají někteří z nás nárok na více dovolené za rok než jiní. Která zaměstnání si můžou dopřát až 8 týdnů dovolené a jak můžou tuto dovolenou čerpat.

10 mýtů o rodičovském příspěvku

14.06.  |  Michal Bureš

O rodičovském příspěvku se šíří řada mýtů, které často přiživí i vládní zástupci. Od kdy můžete pracovat při rodičovském příspěvku? Jak je to se změnou rodičovského příspěvku?

8 otázek, jak čerpat dovolenou

12.06.  |  Redakce

Plánujete si na léto dovolenou? A víte, kdy si ji už vyberete, jen si nejste zatím jistí, kolik budete mít v práci práce a jestli vás zaměstnavatel pustí? Přečtěte si, jaká je základní zákonná úprava čerpání dovolené.

Když jedna práce nestačí a vezmete si druhý úvazek

11.06.  |  Redakce

Mít dva, případně i více zdrojů příjmů není v dnešní době ničím neobvyklým. Jak se změní váš život, když si vezmete ještě druhou práci na částečný úvazek?

Práce na dohodu, nebo OSVČ jako vedlejší činnost?

11.06.  |  Redakce

Díky internetu a dalším technologickým vychytávkám umožňujícím práci z pohodlí domova mohou být některé druhy přivýdělků relativně snadným způsobem, jak obohatit „rodinnou kasu“ o nějakou tu tisícovku navíc. Vyplatí se vám zařídit si vedlejší činnost jako OSVČ, nebo raději budete pracovat na dohodu?

Proč nezakládat společnost s ručením omezeným za korunu?

10.06.  |  Veronika Hejná

Zákon o obchodních korporacích s účinností od 1. ledna 2014 umožnil zakládání společností s ručením omezeným, jejichž povinný základní kapitál je ve výši minimálně jedné koruny. Oproti původním 200.000 Kč, které požadoval obchodní zákoník, se jedná o velký posun. Proč ale společnost za korunu (přesněji se základním kapitálem jedna koruna) nezakládat?

Jak se počítá náhrada mzdy za dovolenou

06.06.  |  Redakce

Spousta lidí si často myslí, že během dovolené jim přece chodí normální mzda. Co je to vlastně náhrada mzdy za dovolenou a jak se počítá?

Kdy vám končí status studenta po střední škole?

05.06.  |  Michal Bureš

Kdy ztratíte status studenta po maturitě? 30. června či 31. srpna? A co, když maturujete až v září? A co když vás ze střední školy vyloučí? 

V Austrálii je hodinová minimální mzda více než 300 Kč

04.06.  |  Petr Gola

Minimální mzda je zavedena nejenom ve většině členských zemí Evropské unie, ale i např. v USA, v Kanadě či v Japonsku. Minimální mzda v Austrálii činí dokonce více než 300 Kč za hodinu. V USA se minimální mzda v jednotlivých státech liší.

Průměrná mzda v Česku vzrostla na 34 105 Kč a medián na 29 127 Kč

04.06.  |  Michal Bureš

Mzdy v ČR rostou a to se odráží i na průměrné mzdě. Jaká je její aktuální hodnota? Proč roste? A kolik lidí dosáhne na průměrnou mzdu? Jak jsme na tom ve srovnání s EU a našimi sousedy?

Komu se sníží srážky ze mzdy od června?

31.05.  |  Petr Gola

Dlužníci s vyššími příjmy budou mít vyšší červnovou výplatu, kterou obdrží na účet v červenci. Důvodem je zvýšení hranice plně zabavitelného zbytku mzdy na dvojnásobek. Dlužníci s nižšími příjmy budou mít stejně vysokou exekuční srážku ze mzdy.

Jaké musíte zaplatit daně, když něco dostanete?

31.05.  |  Redakce

Když se v dnešní době řekne darovací daň, může takové pojmenování působit poněkud matoucím dojmem. Od roku 2014 totiž samostatnou darovací daň nemáme, veškeré přijaté dary se zahrnují do přiznání k dani z příjmů. V čem spočívají výhody a nevýhody stávající zákonné úpravy? A v jakých případech dary danit nemusíte?

Karenční doba se u nemocenské ruší. Co se ještě mění?

29.05.  |  Lucie Mečířová

Nemocenská letos prochází velkými změnami. Tou nejzásadnější je pravděpodobně zrušení karenční doby. Co to bude znamenat pro zaměstnance?

Musí vám zaměstnavatel vydat zápočtový list?

28.05.  |  Lucie Mečířová

Zápočtový list je dokument, který od vás může požadovat budoucí zaměstnavatel. Co musí zápočtový list obsahovat? A musí vám být vůbec vydán?

Kancelář jako Airbnb

28.05.  |  Euro.cz

Pronajmout si cizí obývák a chodit do něj jako do kanceláře? Nakonec proč ne. Nový trend cirkulární a sdílené ekonomiky testuje startup v San Francisku.

Zaměstnávání cizince: jak si vyřídit povolení k zaměstnání?

27.05.  |  Lucie Mečířová

Aby mohl být cizinec v ČR zaměstnán, potřebuje si vyřídit řadu náležitostí. Jaké úřady bude muset obejít, aby získal povolení k zaměstnání? A co může postihnout zaměstnavatele, pokud zaměstná cizince bez pracovního povolení?

Nezapomněli jste něco zaplatit?

27.05.  |  Redakce

Oficiální termín pro zaplacení daně z nemovitosti je 31. května. Do tohoto dne je třeba, aby měl finanční úřad peníze za daň z nemovitosti na účtě. Nezapomněli jste to letos zaplatit? Máte čas ještě do konce tohoto týdne.

Co je dobré vědět o odpracovaných letech pro důchod?

24.05.  |  Petr Gola

Měsíční částku starobního důchodu ovlivňují nejenom rozhodné příjmy, ale i získaná doba pojištění. V praxi mohou mít občané s nižšími příjmy díky vysoké době pojištění vyšší státní důchod než občané s vyššími příjmy a nižší dobou pojištění.

Co je dobré vědět o odpočtu DPH?

23.05.  |  Lucie Mečířová

Neuplatňujete si odpočet z DPH? Děláte chybu. Zvyšujete si tím totiž náklady. Pojďme se společně podívat na to, kdy můžete uplatnit nárok na odpočet a jaké jsou nejčastější chyby, které podnikatelé dělají.

Jak dlouhý nepřetržitý odpočinek vám musí dopřát zaměstnavatel?

22.05.  |  Lucie Mečířová

Jak dlouhá musí být pauza mezi dvěma směnami? A může vám ji zaměstnavatel zkrátit? A pokud ano, kolik hodin odpočinku vám musí ze zákona nechat?

Můžete odjet na dovolenou ve zkušební době?

17.05.  |  Redakce

Pokud jste zaměstnaní na plný úvazek a do té samé práce chodíte už nějaký ten rok, tak víte, že dovolené máte 20 dní za rok a nejspíš si v kalendáři odšrtáváte vybrané dny. Jak to ale je, pokud jste si letos našli novou práci a pracovní smlouvu máte třeba až od června? Můžete si v takovém případě vybrat v červenci dovolenou a odjet k moři?

Co dělat, když mi zaměstnavatel neplatí sociální pojištění?

16.05.  |  Michal Bureš

Neplacení pojistného vás může přijít draho. Důležité je situaci aktivně řešit. Co tedy dělat, když neplatíte sociální pojištění? A co když za vás sociální pojištění nehradil váš zaměstnavatel?

Ve kterých zemích jsou zaměstnanci s průměrnou mzdou milionáři?

15.05.  |  Petr Gola

Členské země OECD jsou ekonomicky velmi vyspělé, vždyť za rok 2018 činila průměrná roční hrubá mzda více než milión korun hned v 17 zemích, v Česku nedosahovala ani 400 tisíc korun. Ve kterých zemích jsou mzdy nejvyšší? Jak vysoká je průměrná mzda v Česku v porovnání s ostatními vyspělými zeměmi?

Pracovní smlouva na brigádu: DPP vs. DPČ

15.05.  |  Redakce

Studenti k přivýdělku často využívají dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce. Jaké jsou podmínky různých forem krátkodobého zaměstnání, jaké výhody mohou studenti čerpat a jak získat zpět odvedenou daň? Spočítejte si čistý příjem z DPP a DPČ, abyste na daních na brigádě zaplatili co nejméně.

Bude v ČR zavedena daň pro banky a jejich dividendy?

14.05.  |  Michal Bureš

Které parlamentní strany podporují zavedení sektorové daně pro banky? Jakou bude mít podobu? A kdy bude zavedena? Kolik to přinese do státního rozpočtu?

Průměrný plat je ve státním sektoru vyšší o 2 116 Kč než mzda v soukromém sektoru

14.05.  |  Euro.cz

Ve státním sektoru si průměrně vyděláte víc než v soukromém. Opravdu má stát na zvyšování platů tolik peněz, nebo se brzy začnou zvyšovat i daně a hlavně pro soukromý sektor?

Jak se odhlásit z platby zdravotního pojištění

13.05.  |  Lucie Mečířová

Potřebujete se odhlásit z platby zdravotního pojištění? Měníte pojišťovnu anebo se stěhujete do zahraničí? Přečtěte si, jak nic neopomenout.

Co se v pracovní smlouvě nevyplatí přehlédnout?

11.05.  |  Lucie Mečířová

Pracovní smlouva anebo i dohoda o provedení práce a pracovní činnosti musí obsahovat náležitosti, které jsou dány zákonem. Jaké informace byste v ní rozhodně neměli přehlédnout?

Jak se počítá náhrada mzdy za dovolenou po nemoci?

09.05.  |  Petr Gola

Měsíční náhrada mzdy za dovolenou se vypočítává z průměrného výdělku v předchozím čtvrtletí. Nižší příjem v předcházejícím čtvrtletí z důvodu nemoci však nemá negativní vliv na výpočet náhrady mzdy za dovolenou. Zjednodušeně řečeno se toto období při výpočtu vyloučí.

Jak zaměstnat v létě na brigádě mladistvé?

09.05.  |  Michal Bureš

V dnešní době, kdy zaměstnanost láme rekordy, je velký nedostatek pracovníků. S létem přichází možnost zaměstnávání mladistvých brigádníků. Na co si dát pozor při přijímaní mladistvých? Kde a kdy mohou pracovat? Co udělat před přijmutím mladistvého brigádníka?

Co je dobré vědět o práci na dohodu v důchodu?

07.05.  |  Petr Gola

Řada penzistů si chce přivydělat, více pracovních příležitostí na oblíbenou dohodu o provedení práce je v letních měsících. Jaká omezení a limity platí při práci na dohodu o provedení práce v důchodu?

Náhrada mzdy za dovolenou v 10 bodech

06.05.  |  Petr Gola

Od května do srpna si vybírá většina zaměstnanců podstatnou část roční dovolené, za kterou jim náleží od zaměstnavatele náhrada mzdy. Jak se počítá? Jakým způsobem je možné optimalizovat náhradu mzdy za dovolenou?

Do kdy je třeba podat přiznání k dani z nabytí nemovitosti?

06.05.  |  Lucie Mečířová

Prodávali jste dům a přemýšlíte, jestli se vás týká zdanění? Anebo jej kupujete a přemýšlíte, co vše bude třeba zaplatit? Na koho se tato daň vztahuje?

Zkušební doby se firmy ani zaměstnanci bát nemusí. Slouží k ochraně obou stran

03.05.  |  Redakce

S nástupem do nového zaměstnání je obvykle spojena také zkušební doba. A přestože slouží k ochraně zaměstnance i zaměstnavatele, většina pracovníků ji považuje za stresující. Během plynoucí lhůty jsou nervózní a pociťují nejistotu. Bát se ve většině případů ale nemusí. Firmy se častému střídání zaměstnanců snaží vyhnout.

Co vše vám zaměstnavatel uhradí v rámci kvalifikační dohody?

02.05.  |  Veronika Hejná

Kvalifikační dohoda vám umožní studovat a pracovat. Zaměstnavatel vám proplatí náklady a vy si zvýšíte kvalifikaci. Co všechno můžete dostat proplaceno a za jakých podmínek, abyste to nemuseli vracet?

K čemu je dobrá kvalifikační dohoda a co je jejím obsahem?

30.04.  |  Veronika Hejná

Pokud chce zaměstnavatel investovat finanční prostředky do zkvalitnění výkonu svých pracovníků, ale zároveň si tuto investici chce pojistit, nabízí mu zákoník práce nástroj v podobě kvalifikační dohody.

Zdanění práce v ČR je jedno z nejvyšších ze zemí OECD

30.04.  |  Petr Gola

Mzdové náklady zaměstnavatele a čistá mzda zaměstnance obdržená na účet se liší díky zdanění práce o desítky procent. Zdanění práce zaměstnance s průměrnou mzdou v Česku je ze zemí OECD 7. nejvyšší. Ve kterých zemích je zdanění práce nejvyšší a ve kterých nejvyšší?

Může být jednatel i zaměstnancem? Jak je to se souběhem funkcí?

29.04.  |  Veronika Hejná

Souběh funkcí je situace, kdy je zástupce statutárního orgánu obchodní korporace v této korporaci také zaměstnán v pracovním poměru nebo na základě dohody konané mimo pracovní poměr.

Jak se počítá náhrada mzdy, když čerpáte dovolenou

29.04.  |  Petr Gola

Živnostníci mohou čerpat dovolenou dle svého uvážení, vždy však bez finančního plnění. Zaměstnanci mají nárok minimálně na zákonnou dovolenou během roku, přičemž za dny volna mají nárok na náhradu mzdy za dovolenou. Jak se počítá náhrada mzdy za dny dovolené?

6 mýtů, že máte odpracováno na důchod

24.04.  |  Petr Gola

Výpočet starobního důchodu ovlivňují zásadním způsobem odpracované roky a dosažené výdělky. Jak moc ovlivňují odpracované roky výši důchodu? Které příjmy nemají na výpočet důchodu vliv? Podívejme se na vybrané důchodové omyly panující u odpracovaných let.

Stal se vám pracovní úraz? Máte nárok na bolestné

23.04.  |  Redakce

Ošklivě jste se poranili při práci a úraz bude mít pravděpodobně následky? Vyskytla se u vás nemoc z povolání? Nezapomeňte si zažádat o bolestné.

Ve kterých zemích EU je hodinová minimální mzda vyšší než 10 euro?

17.04.  |  Petr Gola

Ve většině členských zemích Evropské unie je legislativou stanovena hodinová minimální mzda, jejíž výše se pravidelně mění v závislosti na vývoji ekonomiky. V roce 2019 činí minimální hodinová mzda v Česku 79,80 Kč. Hned v šesti členských zemích EU je aktuálně vyšší než 9 euro za hodinu.

Aby nám to v práci „odsejpalo“

17.04.  |  Martin Ježek

Jak pracovat, ať vše stíháme, a ještě máme ze své profese jakési zadostiučinění? Odpověď je jednoduchá, ale skrývá se v ní hodně těžkého. Musíme začít hlavně ovládat sami sebe.

Jak a proč si zřídit datovou schránku

16.04.  |  Lucie Mečířová

Uvažujete o tom, že byste si zřídili datovou schránku? K čemu je vlastně dobrá a kolik času vám sebere vyřizování?

5 chyb, které dělají předčasní důchodci

11.04.  |  Petr Gola

Předčasný důchod je z důvodu neustále se prodlužujícího se důchodového věku velmi oblíbený. Na co si však dát při odchodu do předčasného důchodu pozor? Jakých chyb se vyvarovat?

6 případů, kdy budete muset doplatit pojistné po odevzdání přehledu

10.04.  |  Redakce

Po doplacení daní z příjmu za minulý rok je třeba odevzdat ještě přehledy o příjmech a výdajích na Okresní správu sociálního zabezpeční a na zdravotní pojišťovnu. Spousta OSVČ nebude muset nic doplácet, ale v několika případech se připravte na to, že budete muset doplatit jak sociální tak i zdravotní pojištění za rok 2018.

Co dělat, když potřebujete opravit chybu v daňovém přiznání

10.04.  |  Lucie Mečířová

Podali jste daňové přiznání řádně a včas, ale poté vám došlo, že jste něco vypočítali špatně? V takovém případě vám nezbude nic jiného, než podat přiznání opravné nebo dodatečné. Kdy se ale podává jaké?

Z jak vysoké hrubé mzdy se platí nejvyšší daně?

09.04.  |  Petr Gola

Do určité částky mzdy je zdanění práce v Česku mírně progresivní, ale u zaměstnanců s hrubou mzdou nad tuto částku začíná zdanění jejich mzdy opět klesat. Jak je to možné? Jak se liší zdanění práce dle výše hrubé mzdy?

Jaké jsou rozdíly v daňových odpočtech a slevách v Česku a na Slovensku?

09.04.  |  Lucie Mečířová

Přijdou vám daňové slevy a odečitatelné položky dostatečně vysoké? A napadlo vás někdy, jaké daňové slevy a odečitatelné položky mají naši bratři Slováci? Jsou na tom lépe než my?

Můžete ještě odevzdat daňové přiznání bez pokuty?

05.04.  |  Redakce

Březen byl měsícem daní. Termínem pro odevzdání daňového přiznání k dani z příjmů je tradičně konec března, letos to připadlo na apríla, na 1. duben. Ideálně byste měli mít už odevzdáno, ale pokud ještě nemáte, pojďme si shrnout vše potřebné, abyste to stihli odevzdat.

4 příklady práce v důchodu na DPP

04.04.  |  Petr Gola

Někteří penzisté si chtějí v důchodu přivydělat, zpravidla volí práci na dohodu o provedení práce. Za jakých podmínek může na dohodu o provedení práce pracovat řádný starobní důchodce, předčasný důchodce a předdůchodce? Jaké je zdanění důchodců z dohody o provedení práce? 

Není práce jako práce. Mezi zaměstnáním a služebním poměrem je řada rozdílů

03.04.  |  Redakce

Ačkoliv shodně spadají do kategorie příjmů ze závislé činnosti, v praxi existuje mezi zaměstnáním v rámci běžného pracovním poměru a poměru služebního několik poněkud zásadních rozdílů. Ty spočívají především v odlišných právních základech, způsobech vzniku a zániku, druhu vyplácené odměny za odvedenou práci a v mnohém dalším.

Měla by se dále zvyšovat minimální mzda a co vše ovlivní její zvýšení?

03.04.  |  Redakce

Minimální mzda se pro rok 2019 zvýšila na 13 350 Kč. A Ministerstvo práce a sociálních věcí by růst minimální mzdy rádo vidělo každý rok. Tak, aby minimální mzda odpovídala polovině průměrné mzdy.

Co dělat, když jsem zapomněl odevzdat včas daňové přiznání?

02.04.  |  Redakce

Minulý týden byl poslední řádný termín pro odevzdání daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2018. Možná jste ale na to zapomněli, ani jste si neuvědomili, že to vlastně musíte podat, takže co musíte udělat, pokud jste nestihli daňové přiznání včas odevzdat na finanční úřad?

Vše, co potřebujete na poslední chvíli ještě vědět o daňovém přiznání

27.03.  |  Redakce

Termín odevzdání daňového přiznání se blíží a mnoho lidí to už odevzdalo. Pokud ale daňové přiznání odevzdáváte poprvé, tak pro vás máme užitečný seznam všech informací, které jsme o letošních daních napsali. Od toho, kdy to odevzdat, až po to, kdy to zaplatit.

Ekonomická svoboda v Česku je vysoká

25.03.  |  Petr Gola

Nejvyšší ekonomická svoboda je v Hongkongu, Singapuru, Novém Zélandu, Švýcarsku a Austrálii. Česko si v mezinárodním srovnání stojí velmi dobře, celkové hodnocení je 23. nejlepší na světě a výsledný index ekonomické svobody je vyšší než např. v Německu, v Norsku, v Japonsku nebo v Rakousku.

9 omylů o daních v důchodu

20.03.  |  Petr Gola

Řada důchodců má vedle státního důchodu i vlastní příjem. Někteří penzisté si však nejsou jistí, jak je to se zdaněním jejich příjmů. Podívejme se na vybrané situace.

Srovnání daňových sazeb v ČR a na Slovensku

20.03.  |  Michal Bureš

Tzv. "malé daně" jsou rušeny u nás i na Slovensku a byly zameteny pod koberec (tedy pod daň z příjmu). Jaké jsou jejich jednotlivé sazby na Slovensku a v Česku?

Je zdaněn více alkohol a cigarety v Česku, či na Slovensku?

19.03.  |  Michal Bureš

Jak se liší sazby spotřební daně u nás a na Slovensku? Jak se daní borovička či slivovice? Na co vše spadají spotřební daně?

6 otázek, na které se chcete zeptat, když uplatňujete slevu na manželku

19.03.  |  Petr Gola

Při splnění zákonných podmínek je možné v daňovém přiznání uplatnit daňovou slevu na manželku. Jak vysokou daňovou povinnost může sleva na manželku přinést? Kdo má na slevu nárok? Podívejme se na praktické příklady.

Mají vyšší sazby daní v Česku, či na Slovensku?

15.03.  |  Michal Bureš

Sazby českých daních jsou často kritizovány a navrhované změny v českém daňovém systému jsou mnohdy nepochopitelné. Jak jsou na tom sazby českých daní ve srovnání s těmi slovenskými?

Výpočet záloh na dani z příjmu v praktických příkladech

13.03.  |  Petr Gola

Někteří daňoví poplatníci musí platit během roku zálohy na dani z příjmu. Podívejme se v praktických příkladech, kdy vzniká povinnost platit měsíční zálohy na dani z příjmu a jak se počítají  po odevzdání daňového přiznání za rok 2018? 

Daňové přiznání se blíží, nezapomněli jste na něco?

12.03.  |  Redakce

Termín pro odevzdání daňového přiznání je v roce 2019 1. dubna. Máte už všechno vyplněno a připraveno k odevzdání? Určitě jste nezapomněli uplatnit nějakou slevu?

Jak si snížit zálohy na sociální a zdravotní pojištění

12.03.  |  Lucie Mečířová

Nedaří se vám letos v podnikání a zálohy na sociální a zdravotní pojištění se vám zdají až příliš vysoké vůči menšímu zisku? Možná to nevíte, ale lze si zažádat o jejich snížení.
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz