Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Zprávy a aktuality

Předdůchodci a zdravotní pojištění v příkladech

19.04.  |  Petr Gola

Během čerpání předdůchodu je možné dál pracovat nebo podnikat. Jaké důsledky má pobírání předdůchodu na výpočet zdravotního pojištění? Proč nemohou být předdůchodci osoby bez zdanitelných příjmů? Podívejme se v praktických příkladech, jak platí zdravotní pojištění předdůchodci.

Jaké daňové změny čekají podnikatele v roce 2023?

27.07.

Rok 2023 s sebou přinese mnoho nových změn, které se alespoň jedním bodem dotknou každého podnikatele v České republice. O jaké daňové změny se bude jednat?

Omyly ohledně placení zdravotního pojištění

26.07.  |  Petr Gola

Zdravotní pojištění patří mezi přímé daně. Zaměstnancům je zdravotní pojištění sráženo z hrubé měsíční mzdy a OSVČ vykonávající hlavní činnost platí měsíční zálohy. Podívejme se na vybrané praktické příklady, kdy se musí platit zdravotní pojištění, přestože to někteří plátci neočekávají.

Platby za státní pojištěnce se sníží na 1 487 Kč

25.07.  |  Michal Bureš

Poslanecká sněmovna přes dlouhé obstrukce schválila ve 3. čtením novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění. O kolik se sníží měsíční platba za státní pojištěnce? Jaký to bude mít dopad na státní rozpočet?

Jak probíhá valná hromada a schvalování účetní závěrky?

21.07.  |  Lucie Mečířová

Do konce června jste museli mít schválenou účetní závěrku. Jak takové schvalování pro ty, co nevědí, probíhá a kdo se ho musí účastnit?

Nezabavitelné minimum pro dlužníka v exekuci se opět zvýšilo

21.07.

Letos bylo kvůli inflaci už podruhé zvýšeno životní minimum. V důsledku toho se zvyšují nezabavitelné částky pro dlužníka v exekuci. O kolik více mu nyní musí ze mzdy nebo důchodu zůstat?

Změny ve výši silniční daně u vozidel a náprav v roce 2022

19.07.  |  Lucie Mečířová

Institut silniční daně prošel výraznými změnami. Řada vozidel, za které bylo nutné daň odvést, je nově osvobozená. Jak je to ale se sazbami daně? Co se změnilo?

Jaká je valorizace náhrad při úrazu či nemoci z povolání?

15.07.

Náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti nebo při uznání invalidity pro zaměstnance zraněné při práci nebo trpící nemocí z povolání a náhrady nákladů na výživu pozůstalých se obvykle valorizují k počátku nového roku. Tentokrát byly zvýšeny i od června. Jak a o kolik?

Jak fungovalo společné zdanění manželů? Kdo by platil méně na dani z příjmu v roce 2022?

15.07.  |  Petr Gola

Společné zdanění manželů v Česku bylo legislativou umožněno v letech 2005 až 2007, přičemž přinášelo některým rodinám významnou daňovou úsporu. Měla by taková legislativní úprava své opodstatnění i v letošním roce? 

Musí vám zaměstnavatel proplácet výdaje související s prací z domu?

14.07.

Práce z domova je jedním z nejvýznamnějších benefitů od zaměstnavatele, který může zaměstnanec čerpat. Jak je to ale s výdaji na energie, které vždy v režimu „on-site“ platí zaměstnavatel? Má pracovník, který pracuje na „home office“, nárok na proplacení výdajů?

Jak je to s pojištěním a daněmi během brigády v zahraničí?

13.07.

Brigáda v zahraničí je skvělou příležitostí, jak si přivydělat, zdokonalit se v cizím jazyce a navázat nová přátelství. Jak je to ovšem s daněmi a pojištěním během této doby?

Je lepší zkrácený úvazek, nebo DPČ?

13.07.  |  Lucie Mečířová

Hledáte si práci, kde si chcete vydělat nějakou korunu k dobru, a uvažujete, jestli bude lepší zkrácený úvazek, anebo DPČ? Přečtěte si srovnání.

OECD: Nejvyšší čistou mzdu mají zaměstnanci ve Švýcarsku

12.07.  |  Petr Gola

Pro zaměstnance je při odměňování za práci nejdůležitější, jakou částku obdrží za vykonanou práci na svůj bankovní účet. Průměrnou výši čisté mzdy v zemích OECD tedy ovlivňuje i zdanění ze mzdy na straně zaměstnance. Nejvyšší čisté mzdy jsou ve Švýcarsku, na Islandu a v Austrálii. Jak vysoká je průměrná čistá mzda v Česku v porovnání s ostatními zeměmi OECD?

Jaké dokumenty dostanete při ukončení pracovního poměru?

12.07.

Končíte ve stávajícím zaměstnání a nevíte si rady, které dokumenty byste měli od zaměstnavatele automaticky dostat a o které si budete muset zažádat? Poradíme vám, na co se připravit.

Co je dobré vědět o rozvázání pracovního poměru dohodou?

11.07.  |  Lucie Mečířová

Přišel za vámi zaměstnavatel s tzv. dohodou o rozvázání pracovního poměru? Nebo přemýšlíte, že byste ji zaměstnavateli navrhli vy? Co byste o ní rozhodně měli vědět?

Paušální výdaje vs. skutečné výdaje: Jaká metoda se vám více vyplatí?

08.07.

Začínáte podnikat jako OSVČ a nevíte, zda se rozhodnout pro evidování podnikatelské činnosti pomocí výdajového paušálu, nebo skutečných výdajů (daňové evidence)? Která metoda je pro váš předmět podnikání více vhodná?

4 věci, které je dobré vědět o nákupu na AliExpressu

08.07.  |  Lucie Mečířová

Zalíbilo se vám něco na AliExpressu, jenomže si nevíte rady s tím, jak je to se clem nebo DPH? Anebo jste tam naopak dlouho nenakupovali a lámete si hlavu, jak se odvede daň? Pojďme se společně podívat na několik věcí, které byste o nákupu měli vědět.

Pravidla silniční daně se změnila. Co se zrušilo?

04.07.  |  Lucie Mečířová

Platili jste doposud silniční daň? Pokud ano, je vysoká pravděpodobnost, že nově budete od této povinnosti osvobozeni. Zákon se totiž změnil a pro mnoho osob spíše k lepšímu.

Kdy se neplatí penále u dluhu na sociálním pojištění?

30.06.  |  Lucie Mečířová

Pokud máte povinnost hradit si sociální pojištění anebo dobrovolné důchodové, ke kterému jste se sami přihlásili, ale nečiníte tak, u OSSZ se vám vytváří dluh, který se může navýšit o penále. Kolik penále činí a kdy ho nemusíte platit?

Práce na částečný úvazek bude pro zaměstnavatele výhodnější, co se mění?

30.06.  |  Lucie Mečířová

Hledáte si práci a chcete pracovat na částečný úvazek? Pojďme se společně podívat na jeho specifika, ale i na to, jak bude nově podpořen.

Tento týden musíte mít projednanou účetní závěrku

28.06.  |  Lucie Mečířová

Tento týden nás čeká nejzazší termín ke schválení účetní závěrky. Co je to valná hromada a jaké povinnosti jsou se závěrkou spjaté?

6 příkladů, kdy využijete slevu na dani na poplatníka

24.06.  |  Petr Gola

Daň z příjmu fyzických osob snižuje sleva na poplatníka, která je v letošním roce o 250 Kč měsíčně vyšší než v loňském roce. Podívejme se v několika praktických příkladech, jak sleva na poplatníka ovlivňuje daňové zatížení zaměstnance.

Daňové zvýhodnění v příkladech

23.06.  |  Petr Gola

Velmi efektivní podporou rodin s dětmi je v Česku daňové zvýhodnění na děti. Každé zvýšení daňového zvýhodnění ihned rodinám s dětmi finančně pomáhá. Co je dobré o daňovém zvýhodnění vědět, se podíváme v několika praktických příkladech.

Poslední možnost podat daňové přiznání prostřednictvím daňového poradce

23.06.

Necháváte podání daňového přiznání na poslední chvíli? Nestihli jste jej podat osobně ani elektronickou formou? Ještě stále můžete podat daňové přiznání prostřednictvím daňového poradce.

Kombinované studium na VŠ: status studenta, sleva na studenta a daňové zvýhodnění na dítě

22.06.

Chystáte se po prázdninách začít studovat kombinovanou formou? Kombinovaná forma skrývá pro studenty mnoho nejasností z hlediska uplatňování nejrůznějších výhod. Na co máte nárok stejně jako studenti prezenčního studia a co je vám naopak zamítnuto?

Jak je to s DPH a clem u zásilek z AliExpressu

22.06.  |  Lucie Mečířová

Jak je to se zásilkami z AliExpressu? Platí se nakonec DPH i u nákupu za pár kaček, anebo ne? A jak je to se clem a celním prohlášením?

Na co si dát jako OSVČ pozor u přivýdělků na DPP a DPČ

20.06.

Nemáte momentálně tak vysoké zisky v podnikání, nebo si prostě jen chcete vyzkoušet práci, která nelze dělat na živnost? Jaké se vám nabízejí možnosti? Kdy musíte zisky z dohod uvádět v daňovém přiznání?

Kdy vám končí status studenta po vysoké škole?

20.06.  |  Michal Bureš

Kdy po bakalářském a magisterském typu studia ztrácíte status studenta? Po promocích? Kdy musíte začít platit sociální a zdravotní pojištění? A kdy ztratíte status studenta po vyloučení ze školy?

Kolik korun odvedete státu za každou krabičku cigaret?

14.06.  |  Michal Bureš

Každá vaše cigareta má dopad na vaše zdraví i peněženku a nejvíce z ceny cigaret jde do státní kasy. Od nového roku se opět zvýšila spotřební daň za cigarety a vypadá to, že si za krabičku připlatíte. Jaké je zdanění krabičky Marlboro, Lucky Strike, či Startek?

Koho v zaměstnání uvolní, aby mohl pracovat s dětmi na táboře? A kdo si musí vzít dovolenou?

14.06.

Jaká práva mají zaměstnanci, kteří chtějí pracovat s dětmi na letním táboře nebo na sportovním soustředění? Jak dlouhé volno v práci mohou dostat? Komu bude práce s dětmi proplacena?

OECD: Kolik skutečně platíme na dani z příjmu?

14.06.  |  Petr Gola

V porovnání s ostatními členskými zeměmi OECD platíme v Česku nízké odvody na dani z příjmu fyzických osob. Ve kterých zemích platí zaměstnanci na dani z příjmu nejvíce a ve kterých nejméně? Jak se počítá skutečná efektivní sazba daně z příjmu?

O termínu dovolené rozhoduje zaměstnavatel. Jaké jsou výjimky? Kdy si určuje dobu dovolené zaměstnanec sám?

13.06.

O nástupu dovolené rozhoduje zaměstnavatel, který žádosti zaměstnance může, ale nemusí vyhovět. Ženě na mateřské dovolené však vyhovět musí. Pokud ale nemá zaměstnanec určenu dobu dovolené z minulých let (např. 2021) ani do 30. 6. 2022, od 1. 7. 2022 o nástupu rozhoduje zaměstnanec sám.

Kdy budete platit za studium na vysoké škole? Příklady napoví

13.06.  |  Michal Bureš

Podívejte se na 4 příklady, které vám ukážou, kdy budete muset platit poplatky za studium. Co když brzy oslavíte 26 let? Jak se počítá neúspěšné studium? A co více studií najednou?

Jak probíhají exekuční srážky z odměny podnikatele? Nebo když je „zaměstnanec“ ve švarcsystému?

09.06.

Co když dlužník není zaměstnancem? Jak se provádí exekuce srážkami z podnikatelské odměny? Kolik při takové exekuci zůstane osobě samostatně výdělečně činné a kolik připadne věřitelům? Jak se liší exekuce na příjem ze závislé činnosti v zaměstnání a z podnikatelské činnosti?

Kam po maturitě: Na jaké pracovní úvazky lze pracovat?

09.06.

Ukončili jste úspěšně středoškolské studium a chcete se vrhnout do pracovního světa? Podívejte se na to, jaké možnosti se vám nabízí a jak se od sebe vzájemně liší.

Letos maturujete či státnicujete? Kdy si musíte začít platit zdravotní pojištění?

07.06.  |  Redakce

S čerstvým maturitním vysvědčením nebo inženýrským titulem v kapse jste se naposledy ohlédli za budovou školy a vykročili směrem novému životu. A pak vám to teprve došlo. Už nejste studenti a budete se o sebe muset postarat sami.

Kdy se platí pouze zdravotní pojištění?

01.06.  |  Petr Gola

Sazby daně z příjmů i sociálního pojištění jsou vyšší než zdravotního pojištění, přesto někteří lidé platí z přímých daní pouze zdravotní pojištění. Podívejme se na praktické příklady. Jaká pravidla platí pro výpočet zdravotního pojištění?

5 případů, kdy nebudete platit penále u dluhu na sociálním pojištění

31.05.  |  Lucie Mečířová

Máte dluh na sociálním důchodovém pojištění? Jak je to v takovém případě s penále? Kdy ho nemusíte platit?

Jak jsou na tom s nemocenským pracující důchodci? Jak se liší jejich nároky od ostatních zaměstnanců?

31.05.

Nároky pracujících starobních důchodců a lidí v plném invalidním důchodu z nemocenského pojištění jsou omezeny. Jak?

Jak moc se liší odvody OSVČ na sociálním pojištění?

30.05.  |  Petr Gola

Osoby samostatně výdělečně činné platí na sociálním pojištění různě vysokou částku vzhledem k dosaženému zisku. Jak je to možné, když je zavedena pouze jedna sazba sociálního pojištění? Podívejme se na praktické příklady.

Penále u dluhů na pojistném se zvýšilo

30.05.  |  Lucie Mečířová

Kontaktovali vás s tím, že máte dluh na zdravotním nebo sociálním pojištění? Jak se na takovém dluhu vyměřují penále? A co se změnilo?

Kolik musíte odvést na sociálním pojištění a co se stane, když ho neplatíte

27.05.  |  Lucie Mečířová

Platit si zdravotní pojištění je povinnost daná zákonem, ale jak je to se sociálním pojištěním? Kdo ho musí hradit a co se stane, pokud ho neplatíte, anebo platíte, ale zato v nižší výši?

Jak je to s nemocenskými dávkami při práci ve starobním, invalidním, předčasném důchodu a předdůchodu?

26.05.  |  Lucie Mečířová

Jste v invalidním anebo starobním důchodu a přivyděláváte si, nebo dokonce pracujete na plný úvazek? Jak je to s neschopenkou, pokud onemocníte? Máte nárok na placenou nemocenskou, či nikoliv?

Do kdy podat opravné přehledy?

25.05.  |  Lucie Mečířová

Jak postupovat, pokud potřebujete podat opravný přehled, a kdy k něčemu takovému může dojít? A proč rozhodně nenechat chybu jen tak vyšumět?

Odkdy si musí neúspěšní maturanti hradit zdravotní pojištění?

23.05.

Maturity pomalu končí a řada studentů plánuje za studentským životem udělat doživotní tečku. Ne všem se vždy maturita povede na první pokus, a proto zde nastává otázka, jak to bude s úhradou zdravotního pojištění.

Jak se daní odstupné?

23.05.  |  Lucie Mečířová

Náleží vám od zaměstnavatele zákonné odstupné a nevíte, jestli podléhá pojistným odvodům a jakým způsobem se daní? A jak je to s odstupným, které dostanete jako kompenzaci od úřadu práce?

Hodnocení zaměstnání pro důchod v příkladech

23.05.  |  Petr Gola

V praktických příkladech si ukážeme, jaký vliv na výpočet starobního důchodu má zkrácený úvazek, dvě zaměstnání, vysoké příjmy nebo práce pouze po část roku.

Jak darovat nemovitost?

20.05.  |  Michal Bureš

Chystáte se darovat nemovitost? Jak na to? Co musíte splnit? Je výhodnější darování, či dědění nemovitosti? Co musí obsahovat darovací smlouva?

Limit pro registraci k DPH pro OSVČ vzroste na 2 miliony Kč

20.05.  |  Michal Bureš

Vláda schválila vzrůst limitu pro registraci k DPH pro OSVČ na 2 mil. Kč od 1. ledna 2023. Kterých OSVČ se to bude týkat? A jaké další změny OSVČ čekají?

Změny u paušální daně v roce 2023: pro OSVČ s příjmem do 2 milionů Kč, kdo bude platit více?

19.05.  |  Michal Bureš

Jaké změny čekají paušální daň v roce 2023? Bude nově pro OSVČ s příjmem do 2 mil. korun? Paušální daň bude nově rozdělena do 3 pásem, jak vysoké v nich budou zálohy v jednotlivých pásmech? Kdy bude možné se k nové paušální dani přihlásit?

Jak se může lišit zdanění u dohody o provedení práce?

19.05.  |  Petr Gola

Práce na dohodu o provedení práce je velmi oblíbená. Zdanění se však v praxi značně liší v závislosti na výši odměny, zdali se jedná o hlavní, nebo vedlejší příjem nebo zdali má zaměstnanec vyřešen pojistný vztah. Vypočítejme si efektivní zdanění při práci na DPP v různých situacích.

Jak to mají OSVČ v paušálním režimu s nemocenským pojištěním?

19.05.  |  Lucie Mečířová

Jste OSVČ a chcete nastoupit na nemocenskou anebo na peněžitou pomoc v mateřství? Jak je to při pobírání dávek se zálohami na sociální a zdravotní pojištění?

Při jakých příjmech (ne)můžete uplatnit daňový bonus?

18.05.  |  Lucie Mečířová

Abyste dosáhli na daňový bonus, musíte splňovat příjmy do určité výše. Ne všechny se navíc počítají. Odkud musí příjmy plynout, abyste měli nárok na daňový bonus?

Na jakou smlouvu pracovat v invalidním důchodu?

17.05.  |  Lucie Mečířová

Byl vám přiznán invalidní důchod, ale z jeho výplaty nevyžijete a budete si muset i tak něco přivydělat? Přemýšlíte, která pracovní smlouva nebo dohoda pro vás bude nejvýhodnější z hlediska odvodů na pojištění? Pojďme se na to společně podívat.

Co dělat, když jste ještě pořád nebyli vyzvání k platbě daně z nemovitosti?

12.05.  |  Lucie Mečířová

Už jste uhradili daň z nemovitosti, anebo ještě pořád vyčkáváte na příchod složenky, která se ne a ne ukázat? Co se stane, pokud daň neuhradíte, a jakými způsoby ji lze zaplatit?

Zaměstnavatel dluží? Kdy a kolik místo něj zaplatí zaměstnancům stát?

12.05.

Zaměstnanci mají právo na to, aby mzdové nároky, které jim nevyplatil a zůstal dlužen zaměstnavatel, uspokojil stát prostřednictvím úřadů práce. Jenže peněžitá pomoc je limitována. Kolik může maximálně činit po valorizaci od 1. května 2022?

Jaké máte možnosti při přechodu z OSVČ na s. r. o.?

11.05.

Vyvíjí se vám úspěšně podnikání? Chtěli byste svůj byznys více rozjet a přejít na podnikání prostřednictvím právnické osoby, tedy založit firmu? Poradíme vám, jaké máte možnosti, pokud chcete převést svoje dosavadní podnikání na s. r. o.

Jak se sráží ze mzdy, když má někdo více exekucí?

10.05.

Když už někdo spadne do dluhů a exekucí, obvykle má více srážek ze mzdy najednou. Podle jakých pravidel se pak dělí věřitelé o dlužníkovy peníze? A kolik zůstává samotnému dlužníkovi a jeho rodině?

Ve které zemi světa je nejvyšší minimální mzda?

10.05.  |  Petr Gola

Z členských zemí Evropské unie je nejvyšší hodinová mzda v Lucembursku, ještě vyšší je však v Austrálii. Minimální mzda je zavedena i ve vyspělých mimoevropských zemích. Jak vysoká je minimální mzda v USA, v Kanadě nebo v Japonsku?

Podle jakých pravidel se daní příjem neziskových organizací?

09.05.

V České republice nepůsobí pouze ziskový sektor. Funguje tu řada neziskových organizací, jejichž cílem není zisk, ale svoji činnost vykonávají pro blaho společnosti. I takové neziskové organizace mohou mít ze svých činností zisk, který pak přerozdělují na zlepšování svých aktivit. Jak tyto příjmy podléhají zdanění?

Jak to mají OSVČ v paušálním režimu s nemocenským pojištěním?

09.05.  |  Lucie Mečířová

Odvádíte pojistné a daně v rámci paušálního režimu? Přemýšlíte, zda jste nemocensky pojištěni? Nejste. Pokud chcete být, přečtěte si, jak to funguje.

Před dvěma lety se zrušila daň z nabytí nemovitosti

05.05.  |  Lucie Mečířová

Daň z nabytí nemovitosti se před dvěma lety zrušila. Jaká vlastně byla a kdy se platila?

Jak se počítají srážky ze mzdy, na kterou je uvalena exekuce?

04.05.

Co rozhoduje o tom, kolik ze mzdy připadne v exekuci věřitelům a kolik zůstane dlužníkovi? Jak je to od dubnové mzdy po zvýšení životního minima?

Nemocenské pojištění pro OSVČ v roce 2022

03.05.  |  Lucie Mečířová

Jste OSVČ a neplatíte si nemocenské pojištění? Přemýšlíte, že se k němu přihlásíte? Přečtěte si, co o něm potřebujete vědět.

Co je dobré vědět o slevě na poplatníka?

02.05.  |  Petr Gola

V roce 2022 je základní daňová sleva na poplatníka vyšší než v roce 2021. Jak uplatňují slevu na poplatníka zaměstnanci a jak OSVČ? Jak je to v případě práce pro dva zaměstnavatele současně?

Dnes je poslední den, kdy podat daňové přiznání elektronicky. Jak na to?

02.05.  |  Lucie Mečířová

Pokud podáváte daňové přiznání elektronickou cestou, dnes je poslední den, kdy tak můžete učinit. Pojďme se společně podívat, jakými způsoby jej můžete odevzdat.

Co doložit s přehledem OSSZ při výdělečné činnosti vedlejší?

28.04.  |  Lucie Mečířová

Podnikáte prostřednictvím činnosti vedlejší a budete letos prvně podávat přehledy? A víte, že budete muset doložit OSSZ, z jakého titulu se o činnost vedlejší jedná?

Na co se připravit u daňové kontroly z finančního úřadu?

28.04.

Daňová kontrola je strašákem pro každého podnikatele. A i když se nevyskytuje často, je dobré na ni být předem připraven. Z toho důvodu si problematiku daňových kontrol rozebereme a objasníme situaci, kdy o daňovou kontrolu nejde.

Jak je to se sociálním pojištěním po podání přehledu u činnosti vedlejší

27.04.  |  Lucie Mečířová

Podnikáte prostřednictvím činnosti vedlejší a letos prvně podáváte přehled pro OSSZ? V takovém případě vám bude vypočtena nová záloha. Kdy ji začít platit?

Jaké má OSVČ povinnosti při přijetí zaměstnance?

27.04.

Jste živnostníci a potřebovali byste uzavřít pracovní smlouvu s vaším budoucím zaměstnancem? Máte vůbec nárok jako OSVČ mít zaměstnance?

Jak je to s přeplatkem a nedoplatkem na pojistném u OSVČ?

26.04.  |  Lucie Mečířová

Vyšel vám v přehledu pro pojišťovnu nebo OSSZ přeplatek na pojistném? Anebo naopak nedoplatek? Do kdy ho musíte uhradit? A co se stane, když tak neučiníte?

8 praktických důvodů vzniku dluhu na zdravotním pojištění

26.04.  |  Petr Gola

Zaměstnancům sráží zdravotní pojištění z hrubé mzdy zaměstnavatel a současně za ně zdravotní pojištění ještě platí. Samoplátci si však musí sami plnit zákonné povinnosti, v opačném případě zdravotní pojišťovny důsledně vymáhají nejenom dlužné pojistné, ale i dlužné penále. 

Stejný příjem z nájmu a různé zdanění

25.04.  |  Petr Gola

Zdanění u příjmů z nájmu může být nulové nebo může být vyšší, než je sazba daně z příjmu fyzických osob. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.

Poslední možnost pro podání daňového přiznání elektronickou formou

25.04.

Termín pro elektronické podání daňového přiznání se neúprosně blíží. Pro ty, které tato nepříliš oblíbená činnost ještě čeká, přinášíme podrobnější informace o tomto způsobu podání.

Nepravdy o zdravotním pojištění pro OSVČ

22.04.  |  Petr Gola

Všechny osoby samostatně výdělečně činné musí věnovat pozornost placení zdravotního pojištění, neplnění zákonné povinnosti je sankciováno a zdravotní pojišťovny následně vymáhají nejenom dlužné pojistné, ale i penále.

Jak vysoké je nezabavitelné minimum dlužníka, který má exekuci na mzdu? Jak se zvýšilo?

22.04.

Něco jiného říká ministerstvo spravedlnosti a ministerstvo práce a sociálních věcí, něco jiného některé soudy. Úřady jsou pro to, aby dlužníkovi zůstávalo více peněz, někteří soudci naopak pro to, aby to bylo méně.

Jak a od kdy se změnily podmínky u daně z příjmu z prodeje nemovitosti?

21.04.  |  Lucie Mečířová

Pokud prodáte nemovitost, hrozí, že peníze získané prodejem budete muset zdanit. Kdy ale od zdanění budete osvobozeni? A jak to dopadlo s daní z nabytí nemovitých věcí anebo s odpočty úroků z hypotéky?

Jak si v přehledu pro OSSZ vypočítat, kolik jste měli zaplatit na pojistném

21.04.  |  Lucie Mečířová

Přehled o příjmech a výdajích je pro vás velká neznámá? Nejdou vám počty a ztrácíte se ve formulářích? Poradíme, jakým způsobem vypočítat vyměřovací základ, ale i novou výši záloh na důchodové pojištění.

Zdravotní pojištění osob bez zdanitelných příjmů v příkladech

20.04.  |  Petr Gola

Každý občan s trvalým pobytem v ČR musí být pojištěn u jedné ze zdravotních pojišťoven působících na trhu. Kdo je pro účely placení zdravotního pojištění osobou bez zdanitelných příjmů? Co je v takových případech dobré vědět o výpočtu zdravotního pojištění?

Musíte odvést DPH za reklamy na sociálních sítích?

20.04.

Reklamy na sociálních sítích jsou v současné době neodmyslitelnou součástí každého internetového podnikání. Málokterý podnikatel však ví, že by za ně měl odvést DPH.

Jaké údaje budete uvádět v přehledu o příjmech a výdajích pro OSSZ za rok 2021

20.04.  |  Lucie Mečířová

Budete letos podávat poprvé přehledy? Anebo to není poprvé, ale nevíte si tak úplně rady? Pojďme se společně podívat, jak na to.

Jak vysoké pokuty vám hrozí v případě zapomenutého podání kontrolního hlášení k DPH?

14.04.

Od 1. 1. 2016 přibyla podnikatelům plátcům DPH další administrativní povinnost ve formě podání kontrolního hlášení k DPH. Podání takového hlášení má svá jasná pravidla a termíny. Za opožděné odeslání vám finanční úřad může vyčíslit tučnou pokutu.

Na co se připravit při zrušení registrace k DPH?

13.04.

Již brzy se může zvýšit limit, který určuje podnikatelům povinnost registrace k DPH na 2 miliony korun. Mnozí živnostníci i firmy tak budou muset začít řešit rušení plátcovství DPH. Jak v takovém případě budou postupovat?

Platové rozdíly mužů a žen v Česku i EU

12.04.  |  Lucie Mečířová

Dostávají ženy nižší odměnu za práci než muži na stejné pozici? Bohužel ano, a to nejen u nás, ale i ve zbytku EU. O kolik dostávají méně, proč a co by to mohlo změnit?

Mohou mít osoby v paušálním režimu další příjem?

11.04.  |  Lucie Mečířová

Přihlásili jste se k paušální dani anebo o tom uvažujete do budoucna? Je nutné, abyste nepodnikali prostřednictvím činnosti vedlejší? A jak je to s dalšími příjmy?

Zdravotní pojištění je často vyšší než daň z příjmů, jak to?

08.04.  |  Petr Gola

Na zdravotním pojištění zaplatí většina zaměstnanců i osob samostatně výdělečně činných více než na dani z příjmů fyzických osob. Jak je to možné, když sazba daně z příjmu je vyšší? Podívejme se na praktické příklady.

Od 1. června 2022 se sníží spotřební daň na naftu a benzín o 1,5 Kč na litr

07.04.  |  Michal Bureš

Vláda oznámila, že od června do září sníží spotřební daň na naftu a benzín o 1,5 Kč na litr paliva. Projeví se to v ceně pohonných hmot? Jaké je jejich zdanění?

Kdy se vyplatí dobrovolná registrace k DPH?

07.04.

Chcete začít podnikat a nevíte, jestli se stát plátcem DPH? Záležet bude hlavně na tom, v jakém oboru chcete podnikat a kteří lidé budou vašimi zákazníky.

Od 1. dubna dosáhne na řadu dávek více lidí, patříte mezi ně? Které sociální dávky vzrostly?

04.04.  |  Michal Bureš

Od 1. dubna 2022 vzrostlo životní a existenční minimum. Jak ovlivní srážky ze mzdy, přídavky na děti, porodné či příspěvek na bydlení? Změní se vyplacená výše těchto dávek? Kdo na tyto dávky nově dosáhne?

Rozdíly při výpočtu sociálního a zdravotního pojištění za rok 2021

31.03.  |  Petr Gola

Při výkonu samostatné výdělečné činnosti v roce 2021 je nutné odevzdat přehledy zdravotní pojišťovně a OSSZ, základní termín je do 2. 5. 2022. Podívejme se v praktických příkladech, jak se může lišit výpočet sociálního a zdravotního pojištění.

Kdo může uplatnit slevu na studenta v daňovém přiznání za rok 2021?

31.03.  |  Lucie Mečířová

Studujete a při práci si přivyděláváte? Kdy jako pracující student musíte odevzdat daňové přiznání? A do kdy je možné uplatnit daňovou slevu na studenta a za jakých okolností?

Kdy se využívá faktura v přenesené daňové povinnosti (reverse charge)?

30.03.

Jste podnikateli a dosud jste obchodovali jen v České republice? Pokud plánujete svoji obchodní činnost rozšířit i do zahraničí, nejspíše vás bude zajímat fakturace v tzv. přenesené daňové povinnosti.

Ve které zemi EU je nejvyšší minimální mzda?

30.03.  |  Petr Gola

V roce 2022 je v Česku minimální měsíční mzda 16 200 Kč, což je o tisícikorunu vyšší než v loňském roce. Hned v šesti členských zemích Evropské unie je však minimální měsíční mzda vyšší než 39 tisíc Kč. Jak vysoká je minimální mzda v roce 2022 v zemích EU?

Práce na dohodu v roce 2022

29.03.  |  Redakce

Práce na některou z pracovních dohod je oblíbenou formou přivýdělku. Co u brigád ovlivňuje výši čistých výdělků? A jaké jsou rozdíly při práci na DPP nebo DPČ?

Jak průměrná a minimální mzda ovlivňuje důchody

28.03.  |  Lucie Mečířová

Průměrná mzda se každý rok zvyšuje. I když by to jeden netipoval, výrazně ovlivňuje i důchody. Pojďme se společně podívat na to jakým způsobem.

Co když má dlužník více exekucí? Co mu ze mzdy nebo platu zůstane? A jak se o zbytek jeho výdělku podělí věřitelé?

25.03.

Bez ohledu na počet nařízených exekucí vždy dlužníkovi zůstávají nepostižitelné částky, které exekutor nesmí zabavit. Kolik a jak si ze zbytku jeho mzdy rozdělí věřitelé, když jich je více? A jak je to nově s padesátikorunou pro zaměstnavatele za to, že srážky realizuje? Kdy se nestrhává? A kdy zaměstnanec platí méně než 50 Kč?

Kolik odvedete na daních při tankování nafty, benzinu, CNG či LPG?

25.03.  |  Michal Bureš

Pohonné hmoty zdražuje ruská agrese na Ukrajině a mnozí politikové volají po snížení či zrušení zdanění nafty a benzínu. Jak je vysoká spotřební daň a DPH u nafty, benzínu a ostatních paliv CNG a LPG?

Jak vyplní daňové přiznání OSVČ, která uplatňuje výdajový paušál?

24.03.  |  Lucie Mečířová

Loni jste prvně začali podnikat a letos vás čeká oficiálně vaše první daňové přiznání? Pokud se na jeho vyplnění vrháte sami, pojďte se společně podívat, jak na to.

Kdy je nutné nechat ověřit účetní závěrku auditorem?

22.03.

Ne každá podnikající osoba má povinnost auditu. Kdy se na vás tedy vztahuje závazek nechat účetní výsledky překontrolovat auditorem?

Základní informace pro Ukrajince (5): Jak cizinec zakládá živnost v ČR

21.03.  |  Lucie Mečířová

Řada uprchlíků z Ukrajiny bude chtít místo zaměstnání v České republice podnikat. Jak na založení živnosti, co k tomu budete potřebovat a kolik vás to bude stát?
1 3 4 5 6 7 8 9 14 21 27
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz