www.finance.czAktualityKalendář zpráv Finančních novin

Všechny zprávy od Finančních novin (ČTK)

Obsahuje text:
od
do

Omezit na sekci:
 

E15.cz: J&T koupí uhlí od skupiny ČEZ

Praha 30. prosince (ČTK) - Skupina J&T uzavřela dvacetiletý kontrakt na dodávky hnědého uhlí se společností Severočeské doly z energetické skupiny ČEZ. S odvoláním na své zdroje o tom informuje server deníku E15, kterému to nepřímo potvrdil i ředitel komunikace skupiny J&T pro oblast energetiky Martin Maňák.

Akcie v USA dopoledne vzrostly díky další pomoci automobilkám

New York 30. prosince (ČTK) - Akcie na amerických trzích dopoledne vzrostly díky tomu, že Washington rozšířil pomoc automobilovému průmyslu. Mezi investory tak zesílily naděje, že vláda bude schopna zmírnit dopady hospodářské recese.

Kyjev: Ukrajina zaplatila Rusku dluh dvě miliardy USD za plyn

Kyjev 30. prosince (ČTK) - Ukrajina splatila celou dlužnou částku dvou miliard dolarů (asi 38 miliard Kč) za dodaný ruský plyn. Prohlásil to ukrajinský prezident Viktor Juščenko. Měl by tak skončit spor o dluh, v němž Moskva hrozila, že Ukrajině od Nového roku zastaví dodávky plynu.

Euro:Letošní rok skončí pro české zemědělství ziskem 7-9 miliard

Praha 30. prosince (ČTK) - Letošní rok skončí pro české zemědělství ziskem sedmi až devíti miliard korun. Uvedl to server Euro online s odkazem na odhady statistiků Českého statistického úřadu. Jde sice o horší výsledek než v minulém roce, kdy zemědělci vykázali rekordní zisk více než 13 miliard Kč, stále to však znamená slušný profit. Bohatou úrodu obilí srazily nižší ceny, ale významně opět narostly dotace.

Airbus po letech odkladů předává odběratelům obří A380

Dubaj/Paříž 30. prosince (ČTK) - Dubajská letecká společnost Emirates převzala svůj čtvrtý obří airbus A380. Jeho výrobce tak splnil svůj klíčový letošní cíl dodávek s jednodenním předstihem. Předcházely tomu ale dva roky odkladů rozsáhlého projektu, který způsobily potíže s instalací elektrorozvodů a kvůli nimž měl mateřský koncern EADS v roce 2006 značné problémy.

Koruna stagnovala na 26,55 Kč/EUR a oslabila na 18,83 Kč/USD

Praha 30. prosince (ČTK) - Česká měna po ranním posílení vůči společné evropské měně zůstala po zbytek dne těsně kolem 26,55 Kč/EUR. Vůči dolaru koruna mírně oslabovala a krátce po 17:00 byla na 18,83 Kč/USD. Vyplývá to z informací serveru Patria Online.

Ukrajina zaplatí Rusku dluh dvě miliardy USD za plyn

Kyjev 30. prosince (ČTK) - Ukrajinská vláda pověřila státní podnik Naftogaz, aby zaplatil ruskému plynárenskému koncernu Gazprom dlužnou částku dvě miliardy dolarů (asi 38 miliard Kč) a peníze si na to půjčil od domácích státních bank. Uvádí se to ve výnosu ukrajinské vlády. Kvůli sporu o dluh Gazprom hrozil, že Ukrajině od Nového roku zastaví dodávky plynu.

Akcie na pražské burze letos ztratily rekordních 52,7 procenta

Praha 30. prosince (ČTK) - České akcie letos kvůli finanční krizi a recesi světových ekonomik postihl největší pokles za více než 15 let obchodování na pražské burze. Hlavní index PX, který se počítá z cen 14 nejlepších akcií, oslabil o 52,72 procenta na 858,2 bodu. Zatím nejhorší výkon vykázal PX v polovině 90. let, kdy za rok ztratil takřka 24 procent. Výsledky ČTK převzala z burzy.

Pražská burza zakončila rok poklesem o 1,1 procenta

Praha 30. prosince (ČTK) - Pražská burza dnes zakončila letošní obchodní rok poklesem a nenavázala tak na předešlý tři dny trvající růst. Investoři prodávali zejména akcie Komerční banky a operátora Telefónica O2. Hlavní index PX ztratil 1,08 procenta na 858,2 bodu, vyplynulo z burzovních výsledků.

Benzinky se na Slovensku na přelomu roku kvůli euru zavřou

Bratislava 30. prosince (ČTK) - Největší sítě čerpacích stanic na Slovensku na přelomu roku omezí kvůli přijetí eura provozní dobu. Motoristé by se proto neměli vydávat na cesty s prázdnou nádrží. Úprava čerpacích stojanů na počítání v eurech začne večer na Silvestra a bude trvat několik hodin. Ráno na Nový rok by již měla být většina čerpacích stanic opět otevřená.

Firmy: Nový systém nemocenské může vést k propouštění

Praha 30. prosince (ČTK) - Zaměstnavatele nebude stát prvních 14 dní nemoci zaměstnance v kalendářním roce díky slevě na pojistném ani korunu. Pokud ale bude zaměstnanec doma vícekrát, pro zaměstnavatele to již bude nevýhodné. Vyplývá to z analýzy, kterou poskytla Hospodářská komora. Zaměstnanci, kteří jsou často nemocní, tak prý mohou být kvůli vysokým nákladům propouštěni. Od 1. ledna se vyplácení nemocenské zaměstnancům za prvních 14 dnů přesouvá od státu na zaměstnavatele.

Ceny domů v USA klesly v říjnu rekordním tempem

New York 30. prosince (ČTK) - Ceny jednogeneračních domů ve Spojených státech se v říjnu propadly novým rekordním meziročním tempem 18,0 procenta. Ukázal to dnes cenový index Standard & Poor's/Case-Shiller Home Price Indices. Údaje dokládají, že americký trh bydlení je nadále v hluboké krizi.

Státní rozpočet i daňové novely vyšly ve Sbírce, začínají platit

Praha 30. prosince (ČTK) - Nová daňová pravidla, nižší odvody na sociálním pojištění i nová pravidla hospodaření pro příspěvkové organizace již vstupují v účinnost. Zákonodárci ji totiž schválili ke dni vyhlášení ve Sbírce zákonů. Tu se ministerstvu vnitra podařilo vydat ještě před koncem roku. Sbírka obsahuje také státní rozpočet na příští rok, ten začne platit ve čtvrtek 1. ledna, sdělilo ministervo vnitra.

Německé akcie letos utrpěly druhou nejvyšší ztrátu v historii

Frankfurt 30. prosince (ČTK) - Hlavní index německého akciového trhu letošní rok zakončil propadem o 40,4 procenta, druhým nejhlubším ve své dvacetileté historii. Stejně jako ostatní světové trhy frankfurtská burza podlehla globální finanční krizi, která vyústila v ekonomickou recesi celého vyspělého světa.

Zemědělské odbory neprosadily růst mezd, jednání budou pokračovat

Praha 30. prosince (ČTK) - Zemědělské odbory se během dnešního jednání nedohodly se zemědělskými podniky na kolektivní smlouvě pro příští rok. Zatímco odboráři požadují navýšení průměrné mzdy alespoň o inflaci, která se podle nich bude v příštím roce pohybovat kolem tří procent, podnikatelé se k žádnému zvyšování průměrné mzdy nechtějí zavázat. Uvedli to vedoucí představitelé obou stran, které budou v jednání pokračovat po Novém roce.

SŽDC má kolektivní smlouvu, mzdy porostou o 3,3 procenta

Praha 30. prosince (ČTK) - Státní organizace Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) má novou kolektivní smlouvu, která zaručuje zaměstnancům růst mezd příští rok v průměru o 3,3 procenta. Uvedl to mluvčí SŽDC Pavel Halla a potvrdili zástupci odborových centrál. Smlouva byla uzavřena do roku 2013 s tím, že o mzdách se bude jednat každý rok.

Arabské ropné země se dohodly na měnové unii

Maskat 30. prosince (ČTK) - Představitelé ropných monarchií Arabského poloostrova dnes na summitu Rady pro spolupráci v Perském zálivu (GCC) uzavřeli dohodu o vytvoření měnové unie a budoucím nastolení jednotné měny. Agentuře Reuters to řekl jeden z náměstků generálního tajemníka GCC.

Zaměstnanci si polepší od ledna o stovky korun měsíčně

Praha 30. prosince (ČTK) - Všichni zaměstnanci si od ledna díky daňovým změnám schváleným ke konci letošního roku polepší o stovky korun měsíčně. Například člověk s průměrnou mzdou 23.144 korun si přilepší o 377 korun měsíčně, zaměstnanec s příjmem 20.000 korun dostane měsíčně 330 korun navíc. Lidé s platem od zhruba 60.000 do 88.000 mohou počítat s nárůstem čisté mzdy o více než tisícikorunu. Vyplývá to z výpočtů ČTK.

Crystalex ukončí výrobu v Hostomicích, o práci přijde 136 lidí

Praha/Nový Bor 30. prosince (ČTK) - Sklářská společnost Crystalex Nový Bor, která je součástí skupiny Bohemia Crystalex Trading, ukončí výrobu v závodě v Hostomicích na Teplicku. Propuštění 136 tamních zaměstnanců už oznámila úřadu práce. Závod 20. prosince zastavil výrobu a většina zaměstnanců čerpá dovolenou. Po Novém roce zůstanou doma se 60 procenty mzdy, výpovědi dostanou do konce ledna. Hlavním důvodem ukončení výroby je končící životnost tamní sklářské pece, na jejíž generální opravu není dostatek prostředků, řekl dnes ČTK mluvčí společnosti Karel Samec.

IATA: Světová letecká přeprava lidí i nákladu v listopadu klesla

Ženeva 30. prosince (ČTK) - Mezinárodní leteckou přepravu postihla chronická krize. Takto označilo situaci Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) po číslech z listopadu, kdy nákladní přeprava klesla o 13,5 procenta a osobní o 4,6 procenta. Sdružení zároveň v dnešní zprávě připomnělo, že aeroliniím klesají příjmy a v ohrožení jsou statisíce pracovních míst.

Slovenská koruna ve středu končí, nahradí jí euro

Bratislava 30. prosince (ČTK) - Novou měnou se od 1. ledna na Slovensku stane euro, které po více než 15 letech nahradí slovenskou korunu. Starou měnou však budou moci lidé v obchodech platit ještě prvních 16 dní v lednu. Poté budou platit již jen eurem. Kvůli přechodu na novu měnu finanční domy omezí na přelomu roku některé služby, do normálního režimu by se měly vrátit začátkem příštího týdne.

Sušické Solo přestane ve středu po 170 letech vyrábět zápalky

Sušice (Klatovsko) 30. prosince (ČTK) - Solo sirkárna, jediný výrobce zápalek v Česku, přestane ve středu po 170 letech vyrábět. Firma, z níž odejde 57 pracovníků, bude fungovat pouze jako obchodník se zápalkami s 25 lidmi. V lednu začne transport prodané výrobní technologie do Indie, který bude ukončen do března. ČTK to dnes řekl ředitel Věroslav Puchinger. Podle něj se podnik, který nemá žádné dluhy ani úvěry, vypořádá se zaměstnanci podle zákona a vyplatí jim odstupné.

Zisk plynárenského Gazpromu za šest měsíců stoupl o 85 procent

Moskva 30. prosince (ČTK) - Zisk ruského plynárenského koncernu Gazprom za šest měsíců letošního roku vzrostl o 85 procent na 604,35 miliardy rublů (386,2 miliardy Kč). Růst podpořily vyšší ceny a nárůst prodeje plynu, hlavně do Evropy, o 44 procent. Příjmy ve stejném období stouply o 52 procent na 1,74 bilionu rublů. Výsledky jsou podle mezinárodních účetních standardů.

Poděbradští skláři zřejmě dlužné výplaty ani odstupné nedostanou

Poděbrady (Nymbursko) 30. prosince (ČTK) - Lidé z poděbradských Skláren Bohemia pravděpodobně nedostanou výplaty za dva měsíce, které jim podnik dluží. Stejně tak nemohou počítat s odstupným, na něž mají nárok. Věřitelské banky obhájily svá zástavní práva a na peníze pro zaměstnance tak zřejmě nezbude, řekl dnes ČTK odborářský předák Jaromír Žatečka.

Nové nádraží v Brně může zastřešit obchodní komplex s parkovištěm

Brno 30. prosince (ČTK) - Nad novým železničním nádražím v Brně by mohl vyrůst pětipatrový komplex s obchody, kancelářemi a téměř 1700 parkovacími místy. Počítá s tím nový projekt zastřešení kolejiště od brněnské firmy FA PAROLLI, zjistila ČTK z dokumentů, které investor předložil úřadům k posouzení vlivů na životní prostředí. Podle projektu půjde o samostatný investiční záměr, který nijak nesouvisí s projektem přestavby brněnského železničního uzlu, jenž je od prosince bez územního rozhodnutí.

Listopadová sledovanost televize byla nejnižší za šest let

Praha 30. prosince (ČTK) - Lidé letos v listopadu sledovali televizní programy ve srovnání se stejnými měsíci nejméně času od roku 2002, a to jak přes celý den, tak v hlavním večerním čase označovaném jako prime time. Vyplývá to z měsíční zprávy Asociace televizních organizací (ATO) a peoplemetrového měření agentury Mediaresearch, které dnes ATO zveřejnila. Z výsledků také vyplývá, že listopadový podíl ČT2 na sledovanosti přes celý den byl nejnižší za několik posledních let, naopak Nova zaznamenala v prime time letošní maximum.

Pražská burza dopoledne rostla, nejvíce akcie ČEZ a Unipetrolu

Praha 30. prosince (ČTK) - Akcie na pražské burze dopoledne při podprůměrné obchodní aktivitě rostly. Nejvíce posilovaly cenné papíry energetické společnosti ČEZ a petrochemického holdingu Unipetrol. Hlavní index PX byl kolem 11:00 výše o 1,67 procenta na 882,1 bodu, vyplývá z výsledků na burze.

Koruna zpevnila na 26,55 Kč/EUR, k dolaru oslabila

Praha 30. prosince (ČTK) - Česká měna dopoledne posílila vůči euru, naopak k dolaru oslabila. Kolem 10:30 koruna vůči společné evropské měně zpevnila na 26,55 Kč/EUR; k dolaru klesla na 18,74 Kč/USD. Vyplývá to z informací serveru Patria Online.

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku je nejnižší za 9 let

Praha 30. prosince (ČTK) - Důvěra v domácí ekonomiku v prosinci klesla na zhruba devítileté minimum. Souhrnný ukazatel důvěry se ve srovnání s předchozím měsícem snížil o 8,9 bodu. Důvěra spotřebitelů se snížila o 8,7 bodu, důvěra podnikatelů o 8,9 bodu. Uvedl to dnes Český statistický úřad.

MfD: Slévárna Ferex-ŽSO v Liberci končí, o práci přijde 160 lidí

Liberec 30. prosince (ČTK) - Společnost Ferex-ŽSO v Liberci oznámila úřadu práce ukončení výroby ve slévárně v Liberci - Ostašově. O práci přijde 160 lidí. Slévárna šedé litiny má výrobu ukončit na konci března, informuje o tom dnešní liberecká příloha Mladé fronty Dnes (MfD).

Vzdělaným Čechům se od Nového roku otvírá německý pracovní trh

Berlín 30. prosince (zpravodaj ČTK) - Češi s vysokoškolským diplomem si mohou od Nového roku v Německu hledat práci jako rovnocenní uchazeči bez nutnosti žádat o pracovní povolení. Největší německá ekonomika se totiž od 1. ledna otvírá vzdělaným zájemcům o zaměstnání z osmi středoevropských a pobaltských států, které vstoupily do Evropské unie v roce 2004.

Japonské akcie posílily, jejich roční propad však byl rekordní

Tokio 30. prosince (ČTK) - Japonský akciový trh skončil poslední obchodní den letošního roku růstem, za celý rok však klesl o 42 procent, a zažil tak nejhorší propad v 58leté historii. Burzu dnes táhly vzhůru vývozci v čele s firmou Canon, kterým pomohl počáteční mírný růst dolaru vůči euru. Díky zvýšení cen ropy způsobenému napětím na Blízkém východě se dařilo i ropným a plynárenským firmám. Index Nikkei si připsal 112,39 bodu, tedy 1,3 procenta, a uzavřel na 8859,56 bodu.

Kerkorian prodal veškeré své akcie Fordu

New York 30. prosince (ČTK) - Známý investor a miliardář Kirk Kerkorian prodal veškeré své akcie v problémové americké automobilce Ford Motor Co. Ukončil tak svoji investici do automobilky, která ho stála stovky milionů dolarů. Uvedla to v noci na dnešek Kerkorianova investiční společnost Tracinda.

Americké akcie v pondělí klesly

New York 30. prosince (ČTK) - Americké akcie na počátku nového týdne oslabily. Trh stáhla dolů hlavně chemická společnost Dow Chemical, protože Kuvajt oznámil, že se kvůli prohlubující globální recesi stahuje ze společného podniku s touto firmou. To by mohlo ohrozit plánované spojení se společností Rohm & Haas. Ztráty zmírnil růst energetických firem podpořený zdražením ropy o šest procent kvůli napětí na Blízkém východě.

Právo: Korea chce stavět jaderné elektrárny v ČR

Praha 30. prosince (ČTK) - V České republice, která v současnosti vyrábí asi třetinu elektrické energie z jaderných zdrojů a podle odborníků se v dlouhodobém horizontu bez jádra neobejde, má zájem investovat do výstavby nových jaderných bloků i Jižní Korea. Informuje o tom dnešní Právo s tím, že korejské firmy by v Česku chtěly mimo jiné nabídnout jaderné reaktory vlastní výroby.

Fio Smartbanking pro Android s novými funkcemi

Fio banka zpřístupnila novou verzi aplikace Fio Smartbanking pro Android, která klientům umožní obsluhovat jejich účet z mobilu opět o něco komplexněji.

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Investice Finance.cz
Rejstřík Finance.cz
 
zavřít
Přihlášení

Zapomněl jsem heslo