www.finance.czAktualityKalendář zpráv Finančních novin

Všechny zprávy od Finančních novin (ČTK)

Obsahuje text:
od
do

Omezit na sekci:
 

iHNed: Nová vláda prověří zakázku na odstranění ekologických škod

Praha 6. května (ČTK) - Budoucí vláda Jana Fischera se chystá prověřit tendr na odstranění ekologických škod za 115 miliard korun. Informuje o tom server iHNed.cz s odvoláním na vyjádření budoucího ministra financí Eduarda Janoty, který kontrolu jedné z největších veřejných zakázek v domácí historii bude mít za úkol.

Fischer: Schodek rozpočtu nesmí být vyšší než 150 miliard Kč

Praha 6. května (ČTK) - Designovaný premiér Jan Fischer chce deficit státního rozpočtu na příští rok stlačit na 150 miliard korun. Fischer to dnes řekl v Českém rozhlasu - Radiožurnálu. Podle Fischera by vyšší číslo přineslo České republice problémy v budoucnu.

Americké akcie dopoledne s výjimkou technologických firem rostly

New York 6. května (ČTK) - Americké akcie se dopoledne vyvíjely smíšeně. Indexům Dow Jones a S&P 500 pomohly nahoru lepší výsledky zábavní firmy Walt Disney a statistické údaje z trhu práce. Technologické společnosti však klesaly, protože investoři se rozhodli vydělat na jejich předchozím růstu a prodávali akcie firmy Apple a dalších předních firem z odvětví.

Poslanci zvolili do Rady ČT Pavlatu, Koutného a Dědiče

Praha 6. května (ČTK) - Rada České televize má po dnešku tři nové členy. Poslanci jimi zvolili bývalého senátora Josefa Pavlatu, Petra Koutného a někdejšího mluvčího ministerstva financí Jaroslava Dědiče. Tuto informaci dnes ČTK potvrdil předseda sněmovního volebního výboru Petr Tluchoř (ODS). Další tři členy rady dnes poslanci nevybrali.

Deregulace nájemného se asi přece jen prodlouží o dva roky

Praha 6. května (ČTK) - Deregulace nájemného se možná prodlouží o dva roky. Kritici tohoto kroku dnes v Senátu nedokázali zabránit přijetí poslanecké novely, která má růst nájemného v příštím roce rozložit do tří let, tedy až do roku 2012. Normu, která vzbuzuje rozdílné reakce nejen majitelů domů a nájemníků, nyní dostane k podpisu prezident.

Šrotovné by se mohlo vztahovat i na vlaky, navrhují poslanci

Praha 6. května (ČTK) - Až 40 milionů korun za lokomotivu starší 20 let může dostat železniční dopravce od státu, pokud ji nechá sešrotovat. U vagonů by pak mohl dostat 20 milionů korun. Vyplývá to z návrhů poslanců Cyrila Zapletala (ČSSD) a Karla Sehoře (ODS), který předložili v Poslanecké sněmovně při projednávání návrhu zákona o podpoře hospodářského růstu a sociální stability z pera poslanců ČSSD.

Aktuálně: Kraj je proti dohodě se statkářkou o pozemcích na D11

Hradec Králové 6. května (ČTK) - Nové vedení Královéhradeckého kraje je proti dohodě mezi statkářkou Ludmilou Havránkovou a vládou o výměně pozemků na dálnici D11. A to i přesto, že dohoda z podzimu loňského roku slibovala rychlé dostavení dálnice a tím vyřešení komplikované dopravní situace. Vláda tehdy doporučila směnit deset hektarů stavební půdy potřebných pro dálnici za 253 hektarů půdy zemědělské. Informaci dnes přinesl server Aktuálně.cz.

Říman: Energetická koncepce počítá s prolomením limitů i jádrem

Praha 6. května (ČTK) - Návrh státní energetické koncepce počítá prolomením těžební limitů uhlí i zvýšením podílu jaderné energie na tuzemské výrobě elektrické energie. Novinářům to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu v demisi Martin Říman, podle kterého energetická koncepce doporučuje maximální využití domácích zdrojů. O koncepci by měla rozhodnout nová vláda.

Koruna oslabila k euru i dolaru o téměř 30 haléřů

Praha 6. května (ČTK) - Koruna dnes oslabovala a proti úterku ztratila téměř 30 haléřů k euru i dolaru na 26,78 Kč/EUR a 20,13 Kč/USD. Vyplývá to z informací serveru Patria Online.

EP: Telekomunikační balíček se vrací k jednacímu stolu

Štrasburk 6. května (zpravodajka ČTK) - Takzvaný telekomunikační balíček, který měl zásadně reformovat evropský trh s elektronickými komunikacemi, se vrací k jednacímu stolu. Europoslanci ho dnes totiž schválili v jiné podobě, než na které se jejich zástupci dohodli se členskými státy.

ÚS: Majitelé domů mají nárok na specifickou náhradu od státu

Brno 6. května (ČTK) - Někteří majitelé domů s regulovaným nájemným mají kvůli nucenému omezení vlastnického práva nárok na specifickou formu náhrady od státu. O náhradě, jež nemá přímou oporu v zákonech, musejí české soudy rozhodovat podle okolností jednotlivých případů a nesmějí žaloby proti státu automaticky zamítat. Uvedl to Ústavní soud (ÚS) v důležitém sjednocujícím plenárním stanovisku, o němž ČTK informoval mluvčí ÚS Michal Spáčil.

Pražská burza dnes znovu posílila

Praha 6. května (ČTK) - Pražská burza dnes znovu výrazně posílila. Hlavní index PX si polepšil o 1,79 procenta na 951,8 bodu, vyplývá z údajů burzy. Nejvyšší zisky si připsaly akcie těžební NWR, mediální CME a developera ECM.

EK: Česko může dočasně poskytovat půjčky se sníženou sazbou

Brusel 6. května (zpravodaj ČTK) - Česko může dočasně poskytovat firmám, které se kvůli současné hospodářské krizi potýkají s finančními problémy, půjčky se sníženou sazbou. Schválila to dnes Evropská komise.

Říman: MPO připravilo stěhování úředníků

Praha 6. května (ČTK) - Ministerstvo průmyslu a obchodu již dokončilo přípravu projektu stěhování několika stovek úředníků ministerstva a jeho podřízených organizací ze 13 budov v Praze do jediné novostavby. Rozhodnout by o něm měl nový ministr průmyslu a obchodu, který se funkce ujme nyní nebo po podzimních volbách. Novinářům to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu v demisi Martin Říman.

ČNB udělila pokutu milion korun firmě Woman & Man Exclusive

Praha 6. května (ČTK) - Česká národní banka udělila pokutu milion korun firmě Woman & Man Exclusive za nezákonné shromažďování a investování prostředků veřejnosti. ČNB to oznámila na webových stránkách. Na stejnou firmu ČNB loni na podzim podala trestní oznámení kvůli podezření, že vykonává činnost v rozporu se zákonem o kolektivním investování.

DPP: Na trase D metra by mohly jezdit různě dlouhé soupravy

Praha 6. května (ČTK) - Na plánované trase D pražského metra by mohly jezdit soupravy, jejichž délku bude možné podle aktuálního vytížení během dne upravit. Ve špičce by měla souprava plný počet vagónů, dopoledne nebo večer by jezdily třeba jen dva až tři vagony, řekl dnes novinářům ředitel pražského dopravního podniku Martin Dvořák. Na linkách A, B a C to současná technologie neumožňuje.

Dolnorakouská pojišťovna v ČR končí, nyní jedná o převodu smluv

Praha 6. května (ČTK) - Z tuzemského pojistného trhu odchází Dolnorakouská pojišťovna. Informace serveru Finance.cz dnes ČTK potvrdil ředitel české pobočky pojišťovny Martin Bourek. Představenstvo mateřské společnosti se rozhodlo ukončit veškeré své zahraniční aktivity, vysvětlil. Vedení pojišťovny nyní jedná o převodu klientů k jiné pojišťovně.

Prodej nových osobních aut v dubnu vyskočil o pětinu

Praha 6. května (ČTK) - Prodej nových osobních aut se v dubnu zvýšil o 19 procent a vyrovnal tak propad z předchozích měsíců. Od ledna do dubna se na českém trhu prodalo 48.667 vozů, což znamená meziroční nárůst o 1,8 procenta. Uvedl to dnes Svaz dovozců automobilů.

Europoslanci schválili přísnější regulaci bank

Štrasburk 6. května (zpravodajka ČTK) - Evropský parlament dnes na plenárním zasedání ve Štrasburku nastartoval vyšší stupeň bankovních regulací. Schválil totiž návrh směrnice o kapitálové přiměřenosti, která žádá přísnější dohled nad bankami nebo pravidla pro jejich vzájemné transakce.

Aerolinky budou moci nově do Kanady létat z jakéhokoliv místa

Praha 6. května (ČTK) - Evropské aerolinky budou moci nově do Kanady létat z jakéhokoliv místa. Počítá s tím dohoda mezi EU a Kanadou, kterou dnes v Praze podepsal český premiér Mirek Topolánek a kanadský premiér Stephen Harper. Součástí smlouvy, již provázela složitá jednání dokončená až českým předsednictvím EU, je mimo jiné i odstranění omezení počtu letů či místa odletů a příletů, což by mohlo snížit cenu letenek.

MMR rozhodlo o dotaci na rekonstrukci bývalých vojenských areálů

Praha 6. května (ČTK) - Ministr pro místní rozvoj v demisi Cyril Svoboda schválil dotaci 130 milionů korun 25 projektům pro obce a města, jejichž cílem je rekonstrukce budov bývalých vojenských areálů a obnova či výstavba infrastruktury na území těchto areálů. ČTK o tom dnes informoval Jan Štoll z tiskového odboru ministerstva pro místní rozvoj (MMR).

Europoslanci smetli telekomunikační balíček

Štrasburk 6. května (zpravodajka ČTK) - Europoslanci dnes překvapivě neschválili takzvaný telekomunikační balíček, který měl zásadně reformovat trh s elektronickými komunikacemi. Měli obavy o práva internetových uživatelů, zejména se týkaly podmínek, za nichž mohou být internetoví piráti odpojeni od internetu. Zástupci parlamentu se přitom na telekomunikačním balíčku minulý týden s členskými zeměmi shodli.

MF se dohodlo na pohledávkách za IPB

Praha 6. května (ČTK) - Ministr financí Miroslav Kalousek dnes podepsal dohody ohledně sporných pohledávek týkajících se zkrachovalé IPB. Byly tak zažehnány žaloby, ve kterých hrozilo ČR zaplacení až 120 miliard korun. Proto také ministr rozhodl odtajnit dohodu o narovnání mezi ČR a Nomurou, která souvisela s kauzou IPB. MF o tom dnes informovalo v tiskové zprávě.

Fiat prý plánuje zrušení 18.000 pracovních míst

Řím 6. května (ČTK) - Italská automobilka Fiat plánuje v rámci převzetí evropských aktivit amerického konkurenta General Motors zcela či částečně uzavřít deset továren, což povede k zániku zhruba 18.000 pracovních míst. Informoval o tom dnes německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung. Fiat však podle internetového serveru BBC tuto informaci popřel.

Lumius koupil Českomoravskou energetickou

Praha 6. května (ČTK) - Firma Lumius, obchodník s elektřinou a plynem, se 1. května stala většinovým vlastníkem společnosti Českomoravská energetická (ČME). Lumius o tom dnes ČTK informoval v tiskové zprávě. Cenu transakce firma neuvedla.

EU odstartovala obchodní jednání s Kanadou

Praha 6. května (zpravodaj ČTK) - Evropská unie dnes v Praze před začátkem summitu EU-Kanada odstartovala dlouho odkládaná jednání o volném obchodu s Kanadou, tedy s jedním ze svých klíčových obchodních partnerů. Případná dohoda by měla přinést do pokladny členských států unie a Kanady zhruba 20 miliard eur ročně (téměř 600 miliard korun).

iHned.cz: Bakala ovládne největší logistickou firmu v Česku

Praha 6. května (ČTK) - Společnost OKD, Doprava patřící do skupiny firem finančníka Zdeňka Bakaly podle serveru iHned.cz kupuje skupinu Čechofracht, největšího poskytovatele logistických služeb v ČR. Bakala tak získá významný podíl na tuzemském trhu železniční dopravy, námořní, letecké a železniční spedice a logistiky. Celkový obrat firem by za rok 2008 přesáhl devět miliard korun. Výše transakce nebyla zveřejněna.

Průzkum: Čechy nyní při změně práce více zajímá stabilita firmy

Praha 6. května (ČTK) - Češi jsou nyní při změně zaměstnání opatrnější, většinu z nich zajímá finanční stabilita nového zaměstnavatele. Polovina tuzemských firem dává zkušeným kandidátům nadstandardní podmínky, což je nejvíce v Evropě. V Česku trvá stálý nedostatek finančních a účetních odborníků. Vyplývá to výzkumu mezi 6167 manažery 20 zemí světa zpracovaného pro personální agenturu Robert Half International.

Koruna oslabila k euru i dolaru

Praha 6. května (ČTK) - Česká měna dopoledne oslabila k oběma hlavním světovým měnám. Proti úternímu závěru byla k euru i dolaru v 11:30 slabší zhruba o 20 haléřů na 26,71 Kč/EUR a 20,07 Kč/USD, vyplývá z informací serveru Patria Online.

CI: Výzkumníci a podnikatelé mohou získat dalších 100 mil. Kč

Praha 6. května (ČTK) - Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo druhou výzvu programu Spolupráce - Technologické platformy, ve kterém je na podporu vzniku a rozvoje technologických platforem opět připraveno 100 milionů korun. Podpora je součástí operačního programu Podnikání a inovace (OPPI). Z něho mohou v letech 2007 až 2013 tuzemští podnikatelé čerpat až zhruba 100 miliard korun.

Pražská burza dopoledne výrazně posílila

Praha 6. května (ČTK) - Pražská burza dnes dopoledne znovu výrazně posílila. Kromě akcií společnosti Telefónica O2, Komerční banky a VIG se všem ostatním titulům dařilo. Nejvyšší zisky si připsaly akcie NWR, Unipetrolu a CME. Hlavní index PX si krátce po 11:00 polepšil o 2,15 procenta na 955,2 bodu, vyplývá z údajů burzy.

Češi patří mezi největší pracanty v EU

Praha 6. května (ČTK) - (ČTK) Česká republika se v Evropské unii řadí mezi země s nejvyšším průměrným počtem odpracovaných hodin v hlavním zaměstnání. Češi za týden v průměru odpracují takřka 38 hodin, což Českou republiku zařadilo na páté místo po Německu, Rakousku, Nizozemsku a Řecku. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů Eurostatu a Českého statistického úřadu, podle kterých ale letos v Česku počet odpracovaných hodin kvůli hospodářské krizi mírně klesl.

Maloobchodní tržby v EU v březnu klesly o 0,3 procenta

Brusel 6. května (zpravodaj ČTK) - Maloobchodní tržby v zemích Evropské unie v březnu klesly o 0,3 procenta. Ještě výraznější pokles - o 0,6 procenta - se odehrál v zemích eurozóny. Nová data dnes zveřejnil Evropský statistický úřad (Eurostat).

Bank od America prý bude potřebovat 34 mld. USD

Washington 6. května (ČTK) - Zátěžové testy ukázaly, že Bank of America bude zřejmě potřebovat jako dodatečný kapitál od státu ještě 34 miliard dolarů (682 miliard Kč), napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na informovaný zdroj. Mluvčí Bank of America se k tomu odmítl vyjádřit. Takzvané stresové testy mezi 19 velkými finančními institucemi provedla americká vláda.

Rádio Česko: ČSOB podala stížnost na žalobce v kauze krachu IPB

Praha 6. května (ČTK) - Československá obchodní banka (ČSOB) podala na Nejvyšší státní zastupitelství stížnost na žalobce Ladislava Letka, který vyšetřuje jednu z kauz související s krachem Investiční a poštovní banky (IPB). ČSOB, která IPB po krachu převzala, si nárokuje odškodné 24 miliard korun za prodej společnosti České pivo japonskou bankou Nomura. V kauze jsou již několik let vyšetřováni a stíháni manažeři Nomury i zkrachovalé IPB. ČSOB nyní dostala signály, že se žalobce chystá stíhání manažerů zastavit. Informace přineslo Rádio Česko na svých internetových stránkách.

ČSÚ: Nezaměstnanost v 1. čtvrtletí stoupla na 5,8 procenta

Praha 6. května (ČTK) - Míra nezaměstnanosti v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně stoupla na 5,8 procenta. Během prvního čtvrtletí rekordně narostl počet nezaměstnaných, nejvíce od začátku šetření v roce 1993. Informoval o tom dnes Český statistický úřad.

Americké akcie v úterý klesly

New York 6. května (ČTK) - Akcie amerických podniků v úterý oslabily, protože si investoři z trhu odnášeli předchozí zisky. K prodeji akcií také přimělo investory čekání na výsledky zátěžových testů v 19 velkých finančních společnostech.

HN: MERO chce získat podíl v České rafinérské

Praha 6. května (ČTK) - Státní podnik MERO údajně připravuje s ministerstvem průmyslu a obchodu nabídku na odkup podílu ve společnosti Česká rafinérská od firmy Shell. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny. Utajovaný plán, jak posílit vliv státu v největší české rafinerii a ubránit ji před ruským vlivem, má dostat na stůl nová vláda.

Deníky: Janota chce zmrazit mzdy státních zaměstnanců

Praha 6. května (ČTK) - Pravděpodobný budoucí ministr financí Eduard Janota chce příští rok zmrazit platy státních a veřejných zaměstnanců. O jeho plánech dnes píše několik deníků. Podle Hospodářských novin (HN) hodlá také jen minimálně zvednout penze.

Janota: Nová pravidla mají umožnit krýt schodek do 170 mld Kč

Praha 6. května (ČTK) - Úprava rozpočtových pravidel, jakou požaduje kandidát na ministra financí příštího kabinetu Eduard Janota, má umožnit krytí schodku prostřednictvím dluhopisů až do výše 170 miliard korun. Současná pravidla dovolují dosáhnout rozpočtového deficitu 92 miliard korun. Vyplývá to z rozhovoru dosavadního náměstka ministra financí pro dnešní Právo.

ČT: Tošovský se zaměří na předsednictví a rozpočet

Praha 5. května (ČTK) - Kandidát na funkci ministra průmyslu a obchodu v nové vládě Vladimír Tošovský považuje za své hlavní úkoly zdárné dokončení předsednictví a přípravu příštího rozpočtu. Řekl to dnes v rozhovoru pro Českou televizi. Osobně je prý proti případnému zavedení šrotovného.

Fio Smartbanking pro Android s novými funkcemi

Fio banka zpřístupnila novou verzi aplikace Fio Smartbanking pro Android, která klientům umožní obsluhovat jejich účet z mobilu opět o něco komplexněji.

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Investice Finance.cz
Rejstřík Finance.cz
 
zavřít
Přihlášení

Zapomněl jsem heslo