www.finance.czAktualityKalendář zpráv Finančních novin

Všechny zprávy od Finančních novin (ČTK)

Obsahuje text:
od
do

Omezit na sekci:
 

MMF zřejmě reviduje výhled vývoje HDP vzhůru

Bělehrad 2. července (ČTK) - Mezinárodní měnový fond zřejmě reviduje svůj výhled vývoje globální ekonomiky směrem vzhůru, protože pokles produkce začal zpomalovat a kondice finančních trhů se zlepšila. Uvedl to v dnešním rozhovoru náměstek výkonného ředitele MMF Murilo Portugal. V dubnu MMF uvedl, že očekává v letošním roce pokles globální ekonomiky o 1,3 procenta, což je nejhorší výkon od konce války.

Generální ředitel SkyEurope rezignoval na funkci

Praha 2. července (ČTK) - Generální ředitel a předseda představenstva slovenských nízkonákladových aerolinií SkyEurope Jason Bitter dnes rezignoval na své funkce ve firmě. ČTK to sdělil mluvčí firmy Tomáš Kika s tím, že se tak stalo po vzájemné dohodě.

Akcie v USA dopoledne klesly kvůli nezaměstnanosti

New York 2. července (ČTK) - Akcie ve Spojených státech dopoledne klesly kvůli nepříznivému vývoji na trhu práce. Hlavní akciové indexy ztratily přes dvě procenta poté, co se ukázalo, že nezaměstnanost vystoupala nejvýše za 26 let. Dolů šly akciové trhy i v Evropě kvůli podobnému vývoji v eurozóně.

Pražská burza mírně ztratila, závěrečný index PX níže o 1,39 pct

Praha 2. července (ČTK) - Pražská burza po slabém růstu posledních dvou dnů dnes obrátila směr a mírně oslabila. Závěrečný index PX klesl o 1,39 procenta na 886,50 bodu. Nejvíce oslabily akcie developerské firmy ECM, mediální skupiny CME a těžební společnosti NWR. Druhý developer v systému pro nejlepší akcie SPAD, společnost Orco, dnes naopak zavírala jako jediná posílením.

Koruna zastavila své posilování z předešlých dnů

Praha 2. července (ČTK) - Česká měna dnes korigovala zisky z předchozích dnů a oslabila k euru i dolaru. Před závěrem se stáhla nad 25,80 Kč za euro a k úrovni 18,45 Kč/USD, vyplývá z údajů serveru Patria Online.

Od soboty bude platit energetická novela, upravuje i černé odběry

Praha 2. července (ČTK) - Od soboty 4. července začíná platit nový energetický zákon, který mimo jiné řeší otázku černých odběrů energie. Novela má také zjednodušit podnikání v energetice zmírněním administrativní zátěže pro podnikatele. Energetický regulační úřad (ERÚ) bude moci nově řešit spory, které dříve příslušely pouze soudu. Novela energetického zákona sjednotila legislativu Česka a Evropské unie.

Lesy ČR loni zvýšily čistý zisk o 62% na 461 milionů

Hradec Králové 2. července (ČTK) - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) loni zvýšil čistý zisk o 62 procent na 461 milionů korun z předchozích 284 milionů korun. Růstu zisku firma dosáhla zejména úsporami nákladů a vyšším výnosem z prodeje dlouhodobého majetku a materiálu. ČTK to dnes řekl mluvčí LČR Michal Kačena. Lesům ČR patří asi polovina lesů v zemi.

Počet nezaměstnaných v USA je nejvýše za 26 let

Washington 2. července (ČTK) - Americké podniky pokračovaly v červnu v propouštění a míra nezaměstnanosti stoupla na 9,5 procenta, což byl nejvyšší údaj od srpna 1983. V květnu míra nezaměstnanosti činila 9,4 procenta. Zaměstnavatelé v červnu zrušili 467.000 pracovních míst, tedy mnohem více, než se čekalo. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo práce.

Analytici: Koruna rekordy nepřekoná, růst nemá oporu v ekonomice

Praha 2. července (ČTK) - Česká koruna i přes posilování v posledních dnech nepřekoná podle analytiků oslovených ČTK rekordní úrovně z loňského července. Za současným zpevněním stojí především spekulativní obchody zahraničních investorů. Navíc posilování koruny nemá ani oporu v současném ekonomickém vývoji. Proto lze podle analytiků spíše očekávat mírné oslabení koruny nebo setrvání kolem současných úrovní.

Program Vzdělávejte se využilo v první fázi víc než tisíc firem

Praha 2. července (ČTK) - Kolem 1100 firem využilo v první fázi program Vzdělávejte se, který poskytuje zaměstnancům školení a zároveň mzdu do výše 24.000 korun. První část celostátního projektu placeného z Evropského sociálního fondu (ESF) stála od letošního dubna půl miliardy korun a skončila v úterý. Druhá fáze se rozběhne příští týden a bude na ni určena jedna miliarda korun. Novinářům to dnes sdělil ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka.

ECB nechala základní úrok na jednom procentu

Lucemburk 2. července (ČTK) - Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání nechala základní úrokovou sazbu na historickém minimu jednoho procenta. Rozhodnutí banky na tiskové konferenci zdůvodní její prezident Jean-Claude Trichet, trhy bude především zajímat, zda banka mění postoj k odkupům aktiv.

iHNed.cz: Závod Siemens KV na Zličíně definitivně končí

Praha 2. července (ČTK) - Závod Siemens Kolejová vozidla na pražském Zličíně definitivně končí. Na dnešním jednání s odbory oznámilo vedení společnosti, že propuštění všech tisíc zaměstnanců v souvislosti s letošním plánem továrnu zavřít je už neodvratné. Nepodařilo se najít investora, který by měl zájem koupit firmu jako celek, informoval dnes server iHNed.cz.

Obsluha letiště v Paříži poškodila letadlo SkyEurope

Paříž/Praha 2. července (zpravodaj ČTK) - Letecké společnosti SkyEurope poškodila ve středu večer obsluha na pařížském letišti Orly neopatrnou manipulací letadlo. Informaci serveru iDnes.cz dnes ČTK potvrdil Francis Gisselman, představitel společnosti Alyzia, která na letišti všechny úkony kolem stojících letounů a pohybu cestujících zajišťuje. Letadlo tak uvízlo v Paříži, cestující by se měli vrátit dvěma linkami dnes.

Správkyně Crystalexu chce částečně obnovit výrobu v Karolince

Praha/Karolinka (Vsetínsko) 2. července (ČTK) - Insolvenční správkyně zkrachovalého Crystalexu chce částečně obnovit výrobu v závodě v Karolince na Vsetínsku. Leptání a malování nápojového skla by tam mělo zaměstnat 80 až 90 lidí. Přes nesouhlas největšího věřitele Citibank Europe věřitelský výbor záměr podpořil a Městský soud v Praze dovolil obnovit výrobu měsíc po tom, co odběratel zboží zaplatí. Informuje o tom insolvenční rejstřík.

EK chce dát 100 mil. eur na mikroúvěry pro začínající podnikatele

Brusel 2. července (zpravodajka ČTK) - Evropská komise dnes oficiálně navrhla vyčlenit sto milionů eur (2,6 miliardy Kč) na poskytování takzvaných mikroúvěrů na pomoc lidem, kteří přišli o zaměstnání, a chtěli by založit malý podnik. Podle výkonného orgánu unie by prostředky na mikroúvěry měly díky pomoci finančních ústavů časem dosáhnout až půl miliardy eur (12,9 miliardy Kč).

ČEZ si půjčil téměř 7 miliard Kč na větrnou elekrárnu v Rumunsku

Praha 2. července (ČTK) - Energetická společnosti ČEZ si na výstavbu větrné elektrárny v rumunském Fantanele půjčila 262,3 milionu eur (přibližně 6,8 miliardy Kč). Úvěr na 15 let poskytlo konsorcium evropských bank v čele s Bayerische Landesbank, uvedl dnes ČEZ. Jde o největší přímořský větrný park v Evropě o instalovaném výkonu 347,5 megawattů, dodala firma.

OSMD: Deregulované nájemné bude 20 až 60 pct pod obvyklou cenou

Praha 2. července (ČTK) - Nájemné bude podle majitelů domů po ukončení jednostranného navyšování v roce 2010 nebo v roce 2012 stále 20 až 60 procent pod cenou místně obvyklého nájemného. Deregulované nájemné i po dosažení cílové částky v mnoha případech nepokryje náklady na takzvanou prostou reprodukci nemovitosti, uvedli na dnešní tiskové konferenci zástupci Občanského sdružení majitelů domů (OSMD).

Sazka má dohodu s J&T Bankou na směnkách za až 1,3 miliardy korun

Praha 2. července (ČTK) - Loterijní společnost Sazka uzavřela s J&T Bankou dohodu o spolupráci na směnečném programu do výše 1,3 miliardy korun. Sazka splácí náklady na výstavbu multifunkční O2 areny a původní směnečný program byl přerušený v důsledku dopadů globální ekonomické krize na finanční sektor. ČTK to dnes oznámila Sazka v tiskové zprávě.

Pražská burza spolu s celým regionem dopoledne mírně ztrácela

Praha 2. července (ČTK) - Po středečním mírném růstu dnes dopoledne pražská burza lehce oslabuje, index PX klesl krátce po 11:00 o 0,97 procenta na 890,3 bodu. Nejvíce se nedařilo akciím Erste Bank, těžební NWR a petrochemického Unipetrolu. Pražský akciový trh tak kopíroval negativní vývoj na ostatních středoevropských burzách.

Nezaměstnanost v eurozóně nejvyšší za 10 let

Brusel 2. července (zpravodaj ČTK) - Nezaměstnanost v eurozóně v květnu vzrostla na 9,5 procenta z dubnových 9,3 procenta. Jde o nejvyšší hodnotu od května 1999. Počet nezaměstnaných citelně vzrostl i v celé evropské sedmadvacítce, tentokrát na nejvyšší hodnotu od června 2005. V květnu míra nezaměstnanosti činila 8,9 procenta proti dubnovým 8,7 procenta, uvedl dnes Eurostat.

Propad výrobních cen v EU v květnu zpomalil

Brusel 2. července (zpravodaj ČTK) - Citelný propad výrobních cen z minulých měsíců v eurozóně i v Evropské unii v květnu výrazně zpomalil. Ve srovnání s předchozím měsícem se ceny producentů v eurozóně snížily o 0,2 procenta a v celé evropské sedmadvacítce o 0,4 procenta. Ještě v dubnu přitom padaly o 0,9 procenta v eurozóně a o jedno procento v EU. Novináře o tom dnes informoval Eurostat.

Koruna dopoledne mírně oslabila na 25,70 Kč/EUR a 18,22 Kč/USD

Praha 2. července (ČTK) - Česká měna v průběhu dnešního dopoledne k oběma hlavním světovým měnám mírně oslabila. Ve srovnání se středečním závěrem koruna krátce po 10:30 ztratila vůči euru pět haléřů na 25,70 Kč/EUR. Kurz k dolaru klesl o sedm haléřů na 18,22 Kč/USD, vyplývá z údajů serveru Patria Online.

AK: Povodně způsobily zemědělcům škody za 200 milionů Kč

Praha 2. července (ČTK) - Agrární komora odhaduje, že povodně zemědělcům způsobily škody kolem 200 milionů korun. ČTK to dnes řekl viceprezident komory Jindřich Šnejdrla. Poškozeno bylo podle něj kolem 40.000 hektarů zemědělské půdy, 500 hektarů bylo zcela zničeno. Podle odhadů Ústřední povodňové komise pravděpodobně přesáhnou škody, které způsobily v uplynulých dnech záplavy na jihu Čech a na severní a střední Moravě, sumu 5,6 miliardy korun.

Akcie v Tokiu před americkou statistikou mírně oslabily

Tokio 2. července (ČTK) - Akcie na burze v Tokiu dnes mírně oslabily, podle analytiků patrně kvůli nervozitě před zveřejněním zprávy o vývoji nezaměstnanosti ve Spojených státech. Na devizových trzích se zvýšil kurz dolaru, jeho růst ale nebyl výrazný a měna jen z části korigovala ztráty, které utrpěla během předchozího dne.

ČD a Deutsche Bahn zahájí autobusovou linku Praha - Norimberk

Praha 2. července (ČTK) - České dráhy vstupují na trh autobusové dopravy. Devátého srpna zahájí ve spolupráci s německým dopravcem Deutsche Bahn přímou autobusovou linku Praha - Norimberk. ČTK to dnes sdělil mluvčí Českých drah Radek Joklík. Do Norimberku jezdí i žluté autobusy společnosti Student Agency, jejíž majitel Radim Jančura je velkým kritikem drah.

SB v minulém finančním roce půjčila rekordních 59 miliard dolarů

Washington 2. července (ČTK) - Světová banka (SB) ve fiskálním roce 2009, který skončil v červnu, rozpůjčovala asi 59 miliard dolarů (zhruba 1,08 bilionu Kč). To je proti předchozímu roku nárůst o 54 procent a znamená to nový rekord. Na banku se obrátilo mnohem více zemí, než je obvyklé, protože řada z nich cítí dopady globální finanční a hospodářské krize.

Čína chce v budoucnu diverzifikovat mezinárodní měnový systém

Peking 2. července (ČTK) - Čína chce do budoucna prosadit diverzifikaci mezinárodního měnového systému a považuje za normální, když se bude o této otázce příští týden jednat na summitu G8 v italské Aquile. Řekl to dnes náměstek čínského ministra zahraničí Che Ja-fej. Reagoval tak na zprávy, že Čína si vyžádala jednání o rezervních měnách.

Americké akcie posílily po pozitivních zprávách o výrobě

New York 2. července (ČTK) - Americké akcie ve středu posílily. Trhy povzbudily ukazatele o výrobě v Číně, Evropě a Spojených státech, které naznačují pozitivní vývoj světové ekonomiky. Na devizových trzích dolar oslabil vůči euru na své třítýdenní minimum po zprávě, že Čína chce na nadcházející schůzce zemí G8 v Itálii jednat o nové globální rezervní měně.

Tisk: Agrofert v další arbitráži chce od PKN Orken 17,3 mld. Kč

Praha 2. července (ČTK) - Společnost Agrofert patřící Andreji Babišovi požaduje v další arbitráži od polské ropné firmy PKN Orlen 17,3 miliardy korun. Předmětem sporu jsou smlouvy, podle nichž měl Agrofert získat část petrochemického holdingu Unipetrol. Babišův holding se domáhá náhrady za škodu a za to, že slíbené firmy Unipetrolu nemohl užívat. Informaci přinesly dnešní Hospodářské noviny a Právo. Agrofert přitom už v jedné arbitráži vysoudil celkem přes 105 milionů eur (2,75 miliardy Kč).

Lašák: ČSA musí snížit kapacitu flotily a omezit počet linek

Praha 2. července (ČTK) - České Aerolinie budou muset snížit kapacitu flotily a omezit i počet linek, řekl v rozhovoru pro dnešní Právo prezident ČSA Radomír Lašák. Do procesu restrukturalizace aerolinek podle něj velmi razantně zasáhne probíhající privatizace.

E15: Obnova elektráren ČEZ se výrazně prodražuje

Praha 2. července (ČTK) - Modernizace tepelné elektrárny Tušimice II, kterou provádí elektrárenská společnost ČEZ, se proti původním představám prodražila už o 12 miliard korun a nabrala více než půlroční zpoždění. Informuje o tom dnešní E15 s odkazem na dobře informovaný zdroj, který deníku potvrdil, že projekt za 27 miliard korun je předražen zhruba o 80 procent. Podle listu přitom není vyloučeno, že podobné problémy budou provázet i obnovu sousední elektrárny Prunéřov II, s níž chce ČEZ začít příští rok.

Fio Smartbanking pro Android s novými funkcemi

Fio banka zpřístupnila novou verzi aplikace Fio Smartbanking pro Android, která klientům umožní obsluhovat jejich účet z mobilu opět o něco komplexněji.

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Investice Finance.cz
Rejstřík Finance.cz
 
zavřít
Přihlášení

Zapomněl jsem heslo