www.finance.czAktualityKalendář zpráv Finančních novin

Všechny zprávy od Finančních novin (ČTK)

Obsahuje text:
od
do

Omezit na sekci:
 

Kurz eura klesal kvůli Řecku pátý den za sebou

Londýn 21. dubna (ČTK) - Kurz eura dnes dál všeobecně ztrácel kvůli nejistotě kolem řešení řecké dluhové krize a proti dolaru klesl na téměř dvoutýdenní minimum. Evropskou měnu srážel nový výrazný vzestup úroků z řeckých dluhopisů, který naznačuje, jaké obavy mají investoři o dlouhodobou schopnost Řecka obsluhovat svůj vysoký státní dluh.

Akcie v USA dopoledne rostly díky firemním výsledkům

New York 21. dubna (ČTK) - Akcie amerických korporací dopoledne rostly díky výsledkům podnikového hospodaření za první čtvrtletí. Silná čísla přinesly například technologická skupina Apple a banka Morgan Stanley. Mezi investory tak zesílilo očekávání hospodářského oživení.

Senát schválil opatření proti podvodným katalogovým nabídkám

Praha 21. dubna (ČTK) - Obrana proti podvodným nabídkám na zařazení jmen podnikatelů i firem do reklamních katalogů může být snazší. Senát dnes přijal poslaneckou novelu obchodního zákoníku, která tyto podvodné nabídky zahrnuje pod nekalou soutěž. Novela nyní čeká na podpis prezidenta republiky.

Cena ropy po zprávě o růstu zásob v USA klesla zpět k 83 dolarům

Londýn 21. dubna (ČTK) - Světové ceny ropy dnes odpoledne smazaly dočasné přírůstky získané díky rušení zákazů letů nad Evropou. Americká ropa po zprávě o nečekaném růstu amerických zásob ropy a paliv klesla zpět k 83 dolarům za barel.

Pražská burza o čtvrt procenta posílila

Praha 21. dubna (ČTK) - Pražská burza dnes poprvé v tomto týdnu mírně posílila. Hlavní index PX si připsal 0,27 procenta na 1288 bodů, a to hlavně díky velkému zájmu obchodníků o akcie Komerční banky, vyplývá z výsledků burzy.

Skupina držitelů dluhopisů Orco odmítá plán na vyřešení dluhu

Praha 21. dubna (ČTK) - Skupina držitelů dluhopisů developerské společnosti Orco zastupující údajně přes třetinu vlastníků obligací developera odmítá plány vedení Orka na restrukturalizaci dluhu. Záměr prý totiž nezaručuje, že Orco bude mít na financování dluhu dostatek hotovosti. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Vyjádření Orka ČTK shání.

Americké bance Wells Fargo klesl čtvrtletní zisk o procento

New York 21. dubna (ČTK) - Americké bance Wells Fargo & Co. klesl čtvrtletní zisk o procento na 2,37 miliardy dolarů (44,8 miliardy Kč). Banka v dnešní zprávě uvedla, že se nadále potýká se ztrátami u spotřebitelských úvěrů.

Největší český blok na biomasu v plzeňské teplárně dodává do sítě

Plzeň 21. dubna (ČTK) - Největší český energoblok na spalování biomasy v Plzeňské teplárenské za 870 milionů Kč zahájil dodávku "zelené" elektřiny do distribuční sítě. Podnik tak bude moci vyrábět až 30 procent elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Investice neovlivní cenu tepla v Plzni, která je trvale jedna z nejnižších v zemi, řekl ČTK Tomáš Drápela, ředitel městské teplárny, jejíž nový blok může ročně nahradit až 90.000 tun hnědého uhlí, tedy šestinu potřeb.

CK: V zahraničí neplánovaně zůstávají už jen desítky rekreantů

Praha 21. dubna (ČTK) - Českým cestovním kancelářím se po několikadenní letecké výluce podařilo dostat domů téměř všechny klienty, kteří neplánovaně zůstali v zahraničí. Ze zhruba 2500 lidí stále na návrat čekají už jen desítky z nich, vrátit by se měly dnes večer nebo ve čtvrtek. ČTK to dnes řekl mluvčí Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

MMF zvýšil odhad letošního růstu globální ekonomiky na 4,2 pct

Washington 21. dubna (ČTK) - Světová ekonomika v letošním roce poroste o 4,2 procenta a výrazně oživí z loňského propadu o 0,6 procenta, kdy klesla nejhlouběji od druhé světové války. Předpověděl to dnes Mezinárodní měnový fond ve své jarní verzi pololetní prognózy World Economic Outloook (WEO). Fond však upozornil, že oživení bude nestabilní a budou jej ohrožovat nová rizika, z nichž největší je prudký růst vládních dluhů.

Senát umožnil vyšší podíl bisložek v benzinu a naftě

Praha 21. dubna (ČTK) - Senát umožnil navýšení podílu biosložky v pohonných hmotách. U benzinu vzroste od 1. června na 4,1 procenta, u nafty na šest procent. Senátoři dnes k příslušné vládní novele zákona o ochraně ovzduší nezaujali žádné stanovisko. Předloha proto po uplynutí měsíční lhůty poputuje k podpisu prezidenta republiky. Senátoři se k navýšení podílu vyjadřovali kriticky a zvažovali vrácení novely sněmovně s návrhem na úplné zrušení biosložky.

Čtvrtletní zisk McDonald's vzrostl o 11 pct díky poptávce po menu

New York 21. dubna (ČTK) - Zisk amerického řetězce restaurací McDonald's v prvním čtvrtletí vzrostl na 1,09 miliardy USD díky zájmu lidí o nabídku menu, uvedl podnik v dnešní zprávě. V prvním čtvrtletí minulého roku vytvořil zisk 979,5 milionu dolarů.

Dokument EU: Biopaliva uvolňují až čtyřnásobek emisí než benzin

Brusel 21. dubna (ČTK) - Biopaliva ze zemědělských plodin mohou vytvářet až čtyřnásobek emisí skleníkových plynů než standardní ropná paliva jako benzin a nafta. Uvádí se to v dokumentu, který musela uvolnit Evropská unie poté, co ji k tomu na základě zákona o svobodě informaci donutila agentura Reuters.

Morgan Stanley v prvním čtvrtletí vytvořila zisk 1,4 miliardy USD

New York 21. dubna (ČTK) - Americká bankovní skupina Morgan Stanley v prvním čtvrtletí vytvořila zisk 1,4 miliardy dolarů (asi 26,5 miliardy Kč) po ztrátě 578 milionů před rokem, a to díky příjmům z obchodování. Banka dnes také uvedla, že její čisté tržby dosáhly 9,1 miliardy dolarů.

O zakázku na dodávku elektřiny pro železnici se utkají ČEZ a E.ON

Praha 21. dubna (ČTK) - Do výběrového řízení na dodavatele elektřiny pro českou železnici se přihlásily dvě společnosti, ČEZ a E.ON. Obě firmy dnes ČTK svou účast v tendru potvrdily. České dráhy jména firem nezveřejnily, sdělily ale, že dostaly dvě nabídky.

ČSSZ: V Česku do března ubylo 10.000 podnikatelů, je jich 946.000

Praha 21. dubna (ČTK) - Počet podnikatelů, kteří si samostatnou výdělečnou činností skutečně vydělávají, klesl v Česku v prvním čtvrtletí o 10.000 na 946.000. Vyplývá to z evidence České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). V roce 2009 počet podnikatelů, tedy soukromých lékařů, umělců nebo zemědělců, stoupl o 17.000 na 956.000.

Volkswagen v prvním čtvrtletí téměř zdvojnásobil zisk

Wolfsburg 21. dubna (ČTK) - Německá automobilka Volkswagen, jejíž součástí je rovněž česká Škoda Auto, v prvním čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o 95 procent na 473 milionů eur (12 miliard korun). Oznámila to dnes firma, která je největším výrobcem automobilů v Evropě.

Zisk Boeingu kvůli nižším dodávkám letadel klesl o 15 procent

Chicago 21. dubna (ČTK) - Americkému výrobci komerčních letadel Boeing Co. klesl v prvním čtvrtletí letošního roku čistý zisk o 15 procent na 519 milionů USD (9,8 miliardy Kč). K poklesu přispěly nižší dodávky letadel. Uvedla to firma v dnešním prohlášení.

Chrysler od návratu z bankrotu prodělal čtyři miliardy dolarů

Detroit 21. dubna (ČTK) - Americká automobilka Chrysler v letošním prvním čtvrtletí vykázala čistou ztrátu 197 milionů dolarů (3,7 miliardy Kč). Oznámila to dnes podle agentur AP a Reuters firma. Od 10. června loňského roku, kdy opustila bankrotový režim, tak automobilka prodělala již zhruba čtyři miliardy dolarů.

ČEZ instaloval 70 turbín do větrného parku v Rumunsku

Praha 21. dubna (ČTK) - Energetická společnost ČEZ dokončila instalaci 70 turbín o celkovém výkonu 175 megawattů do nového větrného parku Fontanele & Cogealac v jihovýchodním Rumunsku. Projekt, do kterého ČEZ investuje 1,1 miliardy eur (zhruba 27,8 miliardy korun), má mít celkovou kapacitu 600 MW. ČTK o tom dnes informovala mluvčí skupiny ČEZ Eva Nováková.

PwC: Světová výroba automobilů letos stoupne na 65 milionů vozů

Frankfurt nad Mohanem 21. dubna (ČTK) - Celosvětová výroba automobilů v letošním roce stoupne na 65 milionů vozů z loňských 57,2 milionu aut. Předpověděla to dnes analytická společnost PricewaterhouseCoopers (PwC). Zlepšila tak svou předchozí prognózu o dva miliony vozů. Produkce nicméně i podle nového odhadu zaostane za 66 miliony vozů z roku 2008.

Nezaměstnanost v Británii nejvyšší od roku 1996

Londýn 21. dubna (ČTK) - Míra nezaměstnanosti v Británii podle metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO) stoupla za tři měsíce do konce února na osm procent ze 7,8 procenta do konce ledna. Ocitla se tak nejvýše od roku 1996. Počet lidí bez práce se zvýšil o 43.000 na 2,502 milionu, což byl nejvyšší údaj od období říjen až prosinec 1994.

Senát přijal návrh na snížení administrativní zátěže podnikatelů

Praha 21. dubna (ČTK) - Senát souhlasí s návrhem vlády, který má snížit administrativní zátěž podnikatelů. Umožní jim například podnikat v bytě bez souhlasu vlastníka či zruší povinnost oznamovat přerušení činnosti. Novela by měla živnostníkům a podnikatelům ročně ušetřit asi 1,3 miliardy korun. Návrh nyní dostane k podpisu prezident.

Zástupci podnikatelů a SPOZ se neshodli v otázce daní

Praha 21. dubna (ČTK) - Představitelé Hospodářské komory a Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ) se dnes neshodli v otázce daní. Prezident komory Petr Kužel novinářům po jednání řekl, že podnikatelé nesdílejí názor, že daně musí být vyšší. Předseda SPOZ Miloš Zeman se vyslovil pro mírné zvýšení daně právnických osob a růst základní sazby daně z přidané hodnoty.

Energetické Centrum začne od června dodávat plyn domácnostem

Praha 21. dubna (ČTK) - Společnost Energetické Centrum začne od června dodávat plyn pro domácnosti a malé firmy. Do dvou let chce dosáhnout desetiprocentního podílu na trhu s plynem. Firma o tom dnes informovala na tiskové konferenci.

Senát schválil odnímání nevyužívaných radiových kmitočtů

Praha 21. dubna (ČTK) - Možnost odnímat nevyužívaných radiových kmitočtů přináší novela o elektronických komunikacích, kterou dnes schválil Senát. Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, má také zrušit zákaz takzvaného křížového vlastnictví digitálního rozhlasového a televizního vysílání a umožnit odpojení telefonu, ze kterého by volající zneužíval a blokoval některou z tísňových linek.

Německá vláda potvrdila odhad růstu ekonomiky pro letošní rok

Berlín 21. dubna (ČTK) - Německý hrubý domácí produkt by se měl v letošním roce zvýšit o 1,4 procenta. Předpověděla to dnes německá vláda. Potvrdila tak svoji lednovou prognózu. V příštím roce počítá vláda se zrychlením hospodářského růstu na 1,6 procenta.

OSTROJ vyplatí dividendu 60 Kč, loni zvýšil zisk na 145,5 mil. Kč

Opava 21. dubna (ČTK) - Strojírenská společnost OSTROJ vyplatí za loňský rok dividendu před zdaněním 60 korun na akcii. Loni ani předloni ji akcionářům nevyplatila. Navzdory hospodářské krizi zvýšila opavská firma v loňském roce čistý zisk o 18 procent na 145,5 milionu korun. Tržby jí naopak meziročně klesly o šest procent na 1,599 miliardy Kč. Akcionářům to dnes na valné hromadě řekl předseda představenstva firmy Vladimír Trochta.

Pražská burza obrátila směr a roste, hlavně díky Komerční bance

Praha 21. dubna (ČTK) - Pražská burza se dnes obrátila do zisku. Hlavní index PX v 11:00 rostl o 0,66 procenta na 1293 bodů, a to hlavně díky velkému zájmu obchodníků o akcie Komerční banky. Výrazně posilují také akcie developerské společnosti ECM, sítě autobazarů AAA Auto a mediální společnosti CME, vyplývá z údajů burzy.

Řecko začalo jednání o podrobnostech pomoci od EU a MMF

Atény 21. dubna (ČTK) - Řecko zahájilo důležité jednání o podrobnostech pomoci v objemu až 45 miliard eur (1,1 bilionu Kč) s představiteli Mezinárodního měnového fondu, Evropské unie a Evropské centrální banky. Peníze mají pomoci zemi dostat se ze současné dluhové krize. Jednání mají trvat nejméně deset dní. Informují o tom agentury.

Senát schválil právo ERÚ výrazněji zlevňovat proud ze slunce

Praha 21. dubna (ČTK) - Energetický regulační úřad bude moci v budoucnu měnit cenu elektřiny ze slunečních zdrojů meziročně o víc než pět procent. Umožní to novela zákona, kterou dnes senátoři schválili a odeslali prezidentovi. Zákon má pomoci zabránit spekulativním investicím do fotovoltaiky a žádostem o připojení do rozvodné sítě. Úřad bude moci nové pravidlo poprvé použít u zdrojů uvedených do provozu v příštím roce.

Senátoři schválili novelu o pyrotechnice

Praha 21. dubna (ČTK) - Senát dnes schválil novelu zákona o ověřování střelných zbraní, střeliva a pyrotechnických předmětů, která mimo jiné stanoví podmínky pro volný pohyb pyrotechniky v Evropské unii. Nyní ji dostane k podpisu prezident. Podnikatelé, kteří uvádějí na tuzemský trh pyrotechnické výrobky, by mohli podle ministerstva průmyslu a obchodu ušetřit na správních poplatcích díky novele až 1,2 milionu korun ročně.

Italská automobilka Fiat v prvním čtvrtletí prudce snížila ztrátu

Řím 21. dubna (ČTK) - Italská automobilka Fiat v prvním čtvrtletí snížila čistou ztrátu na 25 milionů eur (zhruba 630 milionů Kč) ze 410 milionů eur před rokem. Oznámila to dnes firma. Upozornila, že její automobilová divize bude letos zasažena ukončováním programů šrotovného v Evropě.

Koruna posílila k euru o sedm haléřů, vůči dolaru stagnuje

Praha 21. dubna (ČTK) - Česká měna dopoledne spolu s okolními měnami posílila vůči euru, zatímco k dolaru stagnuje na předchozím závěru. V 11:00 byla proti úterku k euru silnější o sedm haléřů na 25,25 Kč/EUR a k dolaru stála na 18,80 Kč/USD, vyplývá z údajů serveru Patria Online.

Část odborářů Tesco Stores ČR přerušila kolektivní vyjednávání

Praha 21. dubna (ČTK) - Jednání o nové kolektivní smlouvě v obchodním řetězci Tesco Stores ČR se komplikuje, jelikož část odborářů kolektivní vyjednávání přerušila. Zástupci Nezávislých odborů Tesco (NOT) vytýkají vedení společnosti, že dosud nepředložilo návrh textu nové kolektivní smlouvy, a nelíbí se jim ani chování tohoto obchodního řetězce vůči zaměstnancům a odborářům. Nynější kolektivní smlouva je platná do konce června. ČTK zjišťuje vyjádření společnosti Tesco Stores ČR, která patří mezi největší obchodní řetězce v Česku.

V ČR se poprvé od roku 2002 nepostavily ve čtvrtletí žádné sklady

Praha 21. dubna (ČTK) - V Česku nebyla za letošní první čtvrtletí poprvé od roku 2002 dokončena žádná nová skladová hala. V tiskové zprávě to dnes sdělila realitní poradenská společnost King Sturge. Poptávka po nájmech skladů ale vzrostla.

Ruská ekonomika v prvním čtvrtletí stoupla o 0,6 procenta

Moskva 21. dubna (ČTK) - Ruský hrubý domácí produkt v prvním čtvrtletí stoupl o 0,6 procenta proti předchozím třem měsícům. Oznámila to dnes ruská ministryně hospodářského rozvoje Elvira Nabiullinová. Dodala, že ekonomický růst bude pravděpodobně i nadále pokračovat navzdory křehké spotřebitelské a investiční poptávce.

Citigroup: Eurozónu zachrání jen Spojené státy evropské

Brusel 21. dubna (zpravodaj ČTK) - Americká finanční skupina Citigroup varovala své klienty před rozpadem eurozóny. Rozpadu zabrání prý jen vytvoření "Spojených států evropských". S odvoláním na agenturu Bloomberg o tom dnes informoval internetový server EUobserver. Evropskou jednotnou měnu podle největší finanční instituce světa prý neochrání ani případná záchrana Řecka, které se díky silnému zadlužení ocitlo těsně před bankrotem.

Na silnicích v Libereckém kraji jsou po zimě škody za 207 mil.Kč

Liberec 21. dubna (ČTK) - Zima napáchala na silnicích v Libereckém kraji škody za 207 milionů korun, na jejich opravy má ale kraj sotva čtvrtinu. Stát dal kraji na opravy škod 32 milionů korun, 6,5 milionu uvolní kraj z vlastního rozpočtu a dalších deset milionů korun přidá ze svého Krajská správa silnic Libereckého kraje. Další peníze bude kraj hledat v průběhu roku, doufá v lepší vývoj příjmů a také v evropské dotace. Novináře o tom dnes informoval hejtmanův náměstek pro dopravu Martin Sepp (ČSSD).

Zájemci o úvěry budou zřejmě od příštího roku více chráněni

Praha 21. dubna (ČTK) - Ochrana zájemců o spotřebitelské úvěry se pravděpodobně od začátku příštího roku zvýší. Umožní to vládní návrh zákona, který dnes během pár minut hladce schválil Senát. Norma, k níž se má ještě vyjádřit prezident, například umožní klientům odstoupit do 14 dnů od úvěrové smlouvy bez udání důvodu. Poskytovatelům úvěru pak ukládá jeho podmínky řádně vysvětlit.

Hypoindex: Objem hypoték byl v březnu nejvyšší za devět měsíců

Praha 21. dubna (ČTK) - Tuzemské hypoteční banky poskytly v březnu úvěry za 7,03 miliardy korun a po více než devíti měsících tak překonaly sedmimiliardovou hranici. V meziměsíčním srovnání to znamená nárůst o více než polovinu, meziročně byl objem hypoték o 6,4 procenta nižší. Vyplývá to ze dnes zveřejněného ukazatele Fincentrum Hypoindex.

Výroba cementu v Česku v prvním čtvrtletí klesla o 28 procent

Praha 21. dubna (ČTK) - Cementárny v Česku vyrobily za letošní první čtvrtletí 390.434 tun cementu, tedy o 28 procent méně než za stejné období před rokem. ČTK to dnes zjistila ze statistik Svazu výrobců cementu ČR. Předseda představenstva společnosti Českomoravský cement Jan Hrozek považuje za příčinu poklesu kombinaci hospodářské krize a nepříznivého počasí.

Japonské akcie výrazně posílily díky dobrým výsledkům Applu

Tokio 21. dubna (ČTK) - Japonské akcie dnes výrazně posílily. Čipové společnosti rostly poté, co výsledky amerického výrobce počítačů a spotřební elektroniky Apple překonaly očekávání analytiků. Hlavní index tokijské burzy Nikkei se zvýšil o 1,7 procenta na 11.090,05 bodu.

Tržby Heinekenu ve čtvrtletí klesly o 3,5 procenta

Amsterodam 21. dubna (ČTK) - Nizozemskému pivovaru Heineken, který působí i v České republice, klesly v prvním čtvrtletí letošního roku tržby o 3,5 procenta na 2,94 miliardy eur (74,2 miliardy Kč) a objem prodeje o osm procent. Ke slabším výsledkům přispěla hlavně nižší spotřeba v Evropě, kterou nevyrovnal ani nárůst na rozvíjejících se trzích. Uvedla to společnost, která je třetí největší pivovarnickou skupinou na světě, v dnešním prohlášení.

BBC: MMF navrhuje dvě nové daně pro bankovní sektor

Londýn 21. dubna (ČTK) - Mezinárodní měnový fond (MMF) navrhuje dvě nové daně pro bankovní sektor, které by měly zajistit prostředky k hrazení nákladů na budoucí finanční krize. Vyplývá to podle internetového serveru BBC z dokumentů MMF pro vlády skupiny předních průmyslových a rozvíjejících se zemí G20.

Tržby automobilky PSA ve čtvrtletí stouply o 27,5 procenta

Paříž 21. dubna (ČTK) - Francouzské automobilce PSA Peugeot Citroën stouply v prvním čtvrtletí letošního roku tržby o 27,5 procenta na 14 miliard eur (353,8 miliardy Kč). Firma v prohlášení dodala, že v Evropě se začíná zvyšovat poptávka po lehkých nákladních vozech a za první pololetí očekává i přes pokles prodeje osobních aut "významný" provozní zisk.

Automobilka GM splatila půjčky od vlád v USA a Kanadě

Detroit 21. dubna (ČTK) - Největší americká automobilka General Motors splatila půjčky v hodnotě 8,1 miliardy dolarů (přes 150 miliard Kč), které získala od vlád ve Spojených státech a Kanadě. Oznámil to v noci na dnešek generální ředitel společnosti Ed Whitacre.

Apple zvýšil čtvrtletní zisk o 90 procent

San Francisco 21. dubna (ČTK) - Americký výrobce počítačů a spotřební elektroniky Apple ve druhém finančním čtvrtletí meziročně zvýšil čistý zisk o 90 procent na 3,1 miliardy dolarů (58 miliard Kč). Oznámila to v noci na dnešek firma. Dodala, že více než zdvojnásobila prodej mobilních telefonů iPhone na rekordních 8,75 milionu. Výsledky překonaly očekávání analytiků a akcie společnosti se vyšplhaly na nové historické maximum.

Zisk Yahoo díky zájmu o reklamu stoupl trojnásobně

San Francisco 21. dubna (ČTK) - Americké internetové společnosti Yahoo vyskočil v prvním čtvrtletí letošního roku čistý zisk téměř trojnásobně na 310,2 milionu USD (5,8 miliardy Kč) z loňských 117,6 milionu USD a příjmy se zvýšily poprvé za více než rok. Výsledky jsou odrazem obnovení zájmu o internetovou reklamu, která je hlavním zdrojem příjmů firmy. Vyplývá to z prohlášení, které Yahoo zveřejnila v noci na dnešek.

Akcie v USA v úterý díky energetickým firmám rostly, jen oslabil

New York 21. dubna (ČTK) - Americké akcie v úterý posílily. Růst cen ropy podpořil energetické společnosti. Investoři rovněž stále věří v celkové oživení hospodářských výsledkům firem, přestože úterní zprávy některých předních společností zaostaly za očekáváním.

Fio Smartbanking pro Android s novými funkcemi

Fio banka zpřístupnila novou verzi aplikace Fio Smartbanking pro Android, která klientům umožní obsluhovat jejich účet z mobilu opět o něco komplexněji.

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Investice Finance.cz
Rejstřík Finance.cz
 
zavřít
Přihlášení

Zapomněl jsem heslo