www.finance.czAktualityKalendář zpráv Finančních novin

Všechny zprávy od Finančních novin (ČTK)

Obsahuje text:
od
do

Omezit na sekci:
 

Akcie amerických korporací uzavřely nejhorší měsíc od února 2009

New York 28. května (ČTK) - Akcie amerických korporací uzavřely nejhorší měsíc od loňského února. Po růstu trhu z posledních dnů část investorů vybírala zisky. Statistiky ukázaly zhoršení podnikatelské aktivity na americkém Středozápadě a nečekaně horší vývoj spotřebitelských výdajů. Náladu ještě zhoršilo snížení ratingu Španělska od agentury Fitch.

Fitch srazila rating Španělska na stupeň AA-plus, euro padá

New York 28. května (ČTK) - Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings snížila hlavní rating Španělska na stupeň AA-plus, zatímco dosud měla pro závazky Španělského království rating na stupni AAA. Za snížením ratingu o jeden stupeň je očekávání analytiků agentury, že španělská ekonomika kvůli úsporným opatřením poroste pomaleji, než Madrid předpokládá. Kurz eura i ceny akcií po zprávě silně klesly.

Další jednání mezi British Airways a odbory bez dohody

Londýn 28. května (ČTK) - Další jednání mezi vedením britských aerolinek British Airways a odborovým svazem stávkujících zaměstnanců palubního personálu skončila bez dohody. Uvedla to dnes nezávislá smírčí společnost Acas, která převzala funkci zprostředkovatele jednání. První ze série pětidenních stávek skončila dnes a další má začít 30. května.

Wall Street se vrátil k poklesu, ztrácel skoro jedno procento

New York 28. května (ČTK) - Americké akcie se dnes vrátily k poklesu, část investorů se rozhodla po rychlém růstu v posledních dnech vybrat zisky. Vede je k tomu především čerstvá statistika, která ukázala zhoršení podnikatelské aktivity v oblasti amerického Středozápadu, a také nečekaně horší vývoj spotřebitelských výdajů.

Euro po statistice z USA oslabilo

Londýn 28. května (ČTK) - Evropská měna odpoledne na devizových trzích oslabila vůči dolaru i jenu. Ke ztrátám přispěly slabší statistické údaje ze Spojených států, které zvýšily mezi investory nechuť k rizikům, což se dotklo akcií a spustilo mírný prodej eura po jeho předchozích ziscích.

Pražská burza posílila přes dvě pct., nejvíce stouply akcie KITD

Praha 28. května (ČTK) - Pražská burza opět rostla, index PX si za průměrného objemu obchodů polepšil o 2,14 procenta na 1169,8 bodu. Největší zisky měly akcie technologické firmy KIT digital, Komerční banky, těžební společnosti NWR a developerské firmy ECM. Se ztrátou dnes skončily pouze akcie telefonního operátora Telefónica O2, vyplývá z výsledků obchodování.

Akcie na pražské burze v týdnu posílily o téměř tři procenta

Praha 28. května (ČTK) - Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu mírně posílily a částečně tak nahradily ztráty z předchozího týdne. Nejvíce rostly akcie mediální firmy CME, největší pokles zaznamenala developerská firma Orco. Index PX přidal 2,94 procenta a skončil na 1169,8 bodu. Vyplývá to z výsledků burzy.

Průzkum MF: Česká ekonomika letos poroste v průměru o 1,5 pct.

Praha 30. května (ČTK) - Česká ekonomika v letošním roce poroste o 0,8 až 1,9 procenta, v průměru tedy o 1,5 procenta. Vyplývá to z pravidelného průzkumu ministerstva financí mezi odhady 15 tuzemských institucí. Příští rok by měla ekonomika v průměru růst o 2,4 procenta. Výhled na roky 2012 a 2013 pak počítá se zhruba tříprocentním růstem ekonomiky.

Švédská ekonomika ve čtvrtletí nečekaně rychle rostla

Stockholm 28. května (ČTK) - Švédská ekonomika v letošním prvním čtvrtletí rostla rychleji, než se čekalo, a výkon ekonomiky byl mnohem lepší i za poslední tři měsíce loňského roku, kdy ekonomika místo poklesu po revizi rostla. Hrubý domácí produkt v období leden až březen stoupl proti předchozímu čtvrtletí o 1,4 procenta a meziročně byl vyšší o tři procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil švédský statistický úřad. Zpráva posílila naděje na zvýšení úroků švédskou centrální bankou Riksbank.

Německo chystá trvalý zákaz nekryté spekulace na pokles cen

Berlín 28. května (ČTK) - Německo se chystá trvale zakázat nekryté spekulace na pokles cen vybraných dluhopisů zemí eurozóny. Oznámil to dnes šéf tamního úřadu pro dohled nad finančním trhem (BaFin) Jochen Sanio. Takzvaný naked short-selling, jak se tyto spekulace nazývají, země minulý týden zakázala prozatím jen přechodně. Obyčejného short-sellingu se zákaz netýká.

Česko prodá dva miliony emisních povolenek Světové bance

Praha 28. května (ČTK) - Česká republika prodá dva miliony emisních povolenek Světové bance (SB). Program Zelená úsporám tak získává další peníze na dotování úspor energie a zavedení obnovitelných zdrojů energie v rodinných a bytových domech. Informovalo o tom dnes ministerstvo životního prostředí (MŽP) na svých webových stránkách.

Výdaje amerických spotřebitelů byly v dubnu nejnižší za 7 měsíců

Washington 28. května (ČTK) - Útraty spotřebitelů v USA se v dubnu nezměnily, a vykázaly tak nejslabší výkon za sedm měsíců. Příjmy se naopak zvýšily o 0,4 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo obchodu.

Šéf Gazpromu: Gazprom a Naftogaz by mohly založit společný podnik

Moskva 28. května (ČTK) - Ruský monopolní vývozce plynu Gazprom by mohl založit společný podnik s ukrajinským Naftogazem. Řekl to dnes šéf Gazpromu Alexej Miller. Společný podnik, v němž by každá strana měla po 50 procentech, by podle Millera mohl být předstupněm k úplnému sloučení obou podniků.

MPO: Příliv PZI loni klesl o více než polovinu na 52 mld. Kč

Praha 28. května (ČTK) - Příliv přímých zahraničních investic (PZI) do Česka loni klesl o více než polovinu ze 110,1 miliardy Kč v roce 2008 na 52,2 miliardy Kč. Vyplývá to z analýzy vývoje tuzemské ekonomiky za rok 2009, kterou dnes na svých internetových stránkách zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Loňskou bilanci PZI podle MPO negativně ovlivnily vysoké splátky půjček, které české pobočky poslaly svým zahraničním mateřským podnikům.

EK: Cena mobilního volání v Česku je na průměru EU

Praha 28. května (ČTK) - Průměrná cena mobilního volání v Česku se pohybuje na celoevropské úrovni 13 eurocentů, tedy asi 3,3 Kč, za minutu. Nejdražší je Malta a nejlevnější Lotyšsko. Vyplývá to ze zprávy Evropské komise.

Japonské Sony vstupuje do Štěnovic u Plzně, zaměstná až 250 lidí

Štěnovice (Plzeňsko) 28. května (ČTK) - Japonský koncern Sony vstupuje na Plzeňsko. V pronajaté hale ve Štěnovicích u Plzně by měl vyrábět a balit disky Blu-ray, DVD a CD, postupně zaměstná 200 až 250 lidí. ČTK to řekl starosta Štěnovic Jan Nový, který už jednal se zástupci německé pobočky i americké společnosti ProLogis, která vlastní ve Štěnovicích tři obří nájemní haly. Obě firmy už podepsaly smlouvu o dlouhodobém pronájmu, uvedl pro ČTK zástupce agentury CzechInvest, která se na přilákání nového investora významně podílela.

Pojišťovny mají po záplavách nahlášeno 8300 škod za 770 mil. Kč

Praha 28. května (ČTK) - Pojišťovny měly dnes od klientů nahlášeno po velké vodě, která zasáhla minulý týden velkou část Moravy, 8257 pojistných událostí za celkem více než 770 milionů Kč. Přes 600 jich již vyřídily, včetně záloh vyplatily klientům 14 milionů Kč. Pojišťovny odhadly, že klienti nahlásí více než 18.600 škod za celkem 1,54 miliardy Kč, vyplývá ze statistiky, kterou k dnešnímu dni zveřejnila Česká asociace pojišťoven.

Evropská komise navrhla zjednodušit čerpání z fondů EU

Brusel 28. května (zpravodaj ČTK) - Evropská komise dnes navrhla zjednodušení pravidel pro čerpání z fondů Evropské unie. Žadatelům ubude "papírování" a budou si moci ponechat úroky z dotací.

ČKD Blansko postaví vodní elektrárnu na Filipínách za 118 mil. Kč

Brno 28. května (ČTK) - Blanenská společnost ČKD Blansko Small Hydro ze skupiny ČKD Blansko Holding postaví vodní elektrárnu na filipínském ostrově Mindanao. Hodnota kontraktu je přes 4,6 milionu eur (podle aktuálního kurzu asi 118 milionů korun), elektrárna by měla být spuštěna za dva roky. Firma zvítězila ve vypsané veřejné soutěži, řekla ČTK mluvčí skupiny Lenka Holubová. Pro firmu je to zároveň první projekt na Filipínách.

Pražská energetika vyplatí dividendu 543 korun na akcii

Praha 28. května (ČTK) - Pražská energetika (PRE) vyplatí z loňského zisku dividendu ve výši 543 korun před zdaněním na jednu akcii. Rozhodli o tom akcionáři firmy na dnešní valné hromadě, informovala společnost ČTK v tiskové zprávě. Čistý konsolidovaný zisk firmy v loňském roce meziročně klesl o 26,8 milionu korun na 2,14 miliardy korun.

Prudential se snaží vyjednat nižší cenu za převzetí AIA

Londýn 28. května (ČTK) - Britská pojišťovna Prudential se snaží s americkou American International Group Inc. (AIG) vyjednat snížení ceny za převzetí její asijské divize AIA. Dosavadní cena 35,5 miliardy USD (asi 735,9 miliardy Kč) se zdá některým akcionářům Prudential příliš vysoká a hrozí, že akvizici neschválí. Prudential potřebuje pro dokončení akvizice do 7. června získat souhlas 75 procent akcionářů. Převzetím AIA se Prudential stane jednou z největších pojišťoven v Asii.

Čína: Dluhová krize v Evropě zasáhne oživení světové ekonomiky

Peking 28. května (ČTK) - Dluhová krize v Evropě zasáhne oživení světové ekonomiky. Uvedl to dnes podle agentury Reuters čínský ministr financí Sie Sü-žen. Dodal, že Čína proto bude pokračovat ve své "proaktivní rozpočtové politice", tedy ve stimulačních výdajích.

United Energy neuspěla s odvoláním k ÚOHS ve sporu s Czech Coalem

Brno 28. května (ČTK) - Společnost United Energy (UE) neuspěla se svým odvoláním u šéfa Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje ve sporu firmy o dodávky uhlí se skupinou Czech Coal. Rafaj odvolání zamítl, neboť UE nebyla účastníkem správního řízení, a neměla tak právo se odvolávat. Samotnou podstatou sporu o údajném zneužití dominantního postavení Czech Coalem na trhu hnědého energetického uhlí se úřad nezabýval, zjistila ČTK z elektronické databáze ÚOHS.

Toyota v dubnu prudce zvýšila výrobu přes problémy s kvalitou

Tokio 28. května (ČTK) - Největší japonská i světová automobilka Toyota Motor v dubnu meziročně zvýšila výrobu o 61,5 procenta na 591.109 vozů navzdory problémům s kvalitou. Nárůst produkce, která byla před rokem v útlumu v důsledku světové hospodářské krize, vykázaly i další japonské automobilky. Informovaly o tom dnes agentury AP a Reuters.

Škoda Auto oficiálně potvrdila příchod nového šéfa Vahlanda

Mladá Boleslav 28. května (ČTK) - Společnost Škoda Auto dnes oficiálně potvrdila, že ji od září povede Winfried Vahland. Dosavadní předseda představenstva Reinhard Jung odchází do penze. Vahland dosud řídil zastoupení koncernu Volkswagen v Číně. ČTK to oznámila firma.

Pražská burza dopoledne posiluje, získává většina titulů

Praha 28. května (ČTK) - Pražská burza dopoledne rostla, index PX si kolem 11:15 připsal 2,15 procenta na 1169,9 bodů. Získávala většina titulů, zejména CME, ČEZ, Komerční banka a NWR. Podle informací Patria Online sousední středoevropské trhy posilují do jednoho procenta, stejně jako většina západní Evropy.

ČR stále v rozšíření rychlého internetu zaostává za průměrem EU

Praha 28. května (ČTK) - Česká republika v rámci Evropské unie stále zaostává v rozšířenosti vysokorychlostního internetu. Zatímco v tuzemsku na začátku roku připadalo 19,1 internetové přípojky na 100 obyvatel, evropský průměr byl 24,8 procenta. Vyplývá to ze zprávy Evropské komise.

Největší rakouská pojišťovna UNIQA zvýšila zisk o 40 procent

Vídeň 28. května (ČTK) - Největší rakouská pojišťovna UNIQA Versicherung, která podniká také na českém trhu, zvýšila v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 40 procent na 27 milionů eur (téměř 700 milionů Kč). Oznámila to dnes firma.

Koruna na počátku obchodování mírně posílila k euru i k dolaru

Praha 28. května (ČTK) - Koruna dopoledne mírně zpevnila k oběma hlavním světovým měnám. Kolem 10:30 se obchodovala na 25,63 Kč/EUR a 20,70 Kč/USD. Posiluje také euro k dolaru, vyplývá z informací Patria Online.

Shell koupí těžaře plynu East Resources za téměř 100 miliard Kč

Amsterodam 28. května (ČTK) - Britsko-nizozemský ropný a plynárenský koncern Royal Dutch Shell koupí amerického těžaře plynu East Resources za 4,7 miliardy dolarů (téměř 100 miliard Kč) v hotovosti. Oznámila to dnes firma, která tak v Severní Americe posílí svou pozici v produkci plynu z břidlice.

Důvěra ve slovenskou ekonomiku opět stoupla

Bratislava 28. května (ČTK) - Důvěra slovenských podniků a spotřebitelů v ekonomiku v květnu mírně stoupla. Zvyšuje se tak již 12 měsíců za sebou. Slovenský statistický úřad dnes oznámil, že index důvěry vzrostl na 90,5 procentního bodu z dubnových 90,3 bodu. Důvěra v ekonomiku dosáhla dna loni v květnu, v současnosti se drží na nejvyšší úrovni od října 2008.

Kyjovský Vetropack loni snížil tržby o 1,9 pct na 2,1 miliardy Kč

Brno/Kyjov (Hodonínsko) 28. května (ČTK) - Kyjovský výrobce obalového skla Vetropack Moravia Glass (VMG) loni snížil tržby o 1,9 pct. na 2,1 mld. Kč. Společnost prodala kolem 775 milionů obalů, z nichž zhruba 49 procent vyvezla do zahraničí. Přestože se naplno projevil pokles poptávky v důsledku hospodářského propadu, dokázal Vetropack zvýšit export a investovat do modernizace, uvedla dnes firma v tiskové zprávě.

Japonské akcie výrazně stouply díky exportérům

Tokio 28. května (ČTK) - Japonské akcie dnes zaznamenaly nejvýraznější nárůst za dva týdny díky exportérům. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 se zvýšil o 1,3 procenta na 9762,98 bodu. Investoři nicméně zůstávají neklidní kvůli problémům s dluhy v Evropě. Za celý týden index klesl o 0,2 procenta.

Cena americké ropy se vyšplhala nad 75 dolarů za barel

Singapur 28. května (ČTK) - Cena americké lehké ropy se dnes vyšplhala až na dvoutýdenní maximum nad 75 dolarů za barel díky oživení na akciových trzích a očekávanému nárůstu spotřeby pohonných hmot ve Spojených státech během letní motoristické sezony. K růstu cen ropy přispěla rovněž předpověď intenzivní aktivity hurikánů, která obnovila obavy z narušení těžby v Mexickém zálivu.

ČSÚ: Ceny pohonných hmot minulý týden pokračovaly v poklesu

Praha 28. května (ČTK) - Ceny pohonných hmot u tuzemských čerpacích stanic v uplynulém týdnu převážně pokračovaly v mírném poklesu. Nejprodávanější benzin Natural 95 se prodával v průměru za 32,43 koruny za litr a byl tak o devět haléřů levnější než o týden dříve. Motorová nafta zlevnila o sedm haléřů na průměrných 31,14 koruny za litr. Vyplývá to z dnešních údajů Českého statistického úřadu.

Nezaměstnanost v Japonsku v dubnu stoupla, ceny klesly

Tokio 28. května (ČTK) - Míra nezaměstnanosti v Japonsku se v dubnu zvýšila na 5,1 procenta z březnových pěti procent. Zaznamenala tak již třetí nárůst za sebou. Spotřebitelské ceny naopak pokračovaly v poklesu, který vykázaly rovněž spotřebitelské výdaje. Vyplývá to z dnešních údajů japonské vlády.

Americká firma Apple zahájila prodej tabletu iPad v zahraničí

Tokio 28. května (ČTK) - Americká společnost Apple dnes zahájila prodej svého tabletu iPad v zahraničí. Zájemci o přístroj v Japonsku a Austrálii podle agentury Reuters berou obchody útokem. Tablet iPad vstupuje rovněž na trhy v Německu, Francii, Itálii, Švýcarsku, Španělsku, Británii a Kanadě.

Americké akcie ve čtvrtek prudce posílily

New York 28. května (ČTK) - Americké akcie ve čtvrtek prudce posílily díky prohlášení čínské centrální banky, že Evropa zůstává navzdory současné dluhové krizi klíčovým investičním trhem pro čínské devizové rezervy.

Fio Smartbanking pro Android s novými funkcemi

Fio banka zpřístupnila novou verzi aplikace Fio Smartbanking pro Android, která klientům umožní obsluhovat jejich účet z mobilu opět o něco komplexněji.

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Investice Finance.cz
Rejstřík Finance.cz
 
zavřít
Přihlášení

Zapomněl jsem heslo