www.finance.czAktualityKalendář zpráv Finančních novin

Všechny zprávy od Finančních novin (ČTK)

Obsahuje text:
od
do

Omezit na sekci:
 

Rusko nahradí čtvrtinu dovozu drůbežího z USA importem odjinud

Moskva 2. června (ČTK) - Rusko nahradí čtvrtinu dovozu drůbežího masa z USA importem odjinud. Uvedlo to dnes na internetu ruské ministerstvo průmyslu a obchodu. Dovoz drůbežího z USA země zastavila na začátku roku kvůli ošetřování chlorem.

Skype si od neděle stáhly do iPhonů 3G miliony uživatelů

New York 2. června (ČTK) - Miliony uživatelů si od neděle do mobilních telefonů iPhone 3G stáhly aplikaci Skype Web. Majitelé mobilů od americké firmy Apple tak budou moci využívat tuto službu vůbec poprvé, uvedl dnes Skype. Od příštího roku ale tento způsob komunikace po internetu nebude zdarma kvůli vysoké investici, za což si Skype vysloužil kritické odezvy od některých internetových komentátorů.

WTO: Světový obchod se zbožím v 1. čtvrtletí stoupl o čtvrtinu

Ženeva 2. června (ČTK) - Hodnota světového obchodu se zbožím v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 25 procent. Je to další znamení, že se mezinárodní obchod po rekordním loňském propadu oživuje, uvedla dnes Světová obchodní organizace (WTO).

Automobilky GM a Ford v květnu zvýšily prodej v USA

Detroit 2. června (ČTK) - Největší americká automobilka General Motors zvýšila v květnu prodej na domácím trhu meziročně o 17 procent díky silné poptávce po nových modelech. Prodej hlavního domácího konkurenta Ford Motor stoupl dokonce o 22 procent. Oznámily to dnes firmy.

Nad BP krouží finanční dravci, ve hře je patrně i převzetí firmy

Londýn/New York 2. června (ČTK) - Nad britskou těžební společností BP začínají kroužit finanční dravci, kteří skupují její akcie. Kvůli problémům, s nimiž se firma potýká po havárii ropné plošiny Deepwater Horizon v Mexickém zálivu, její tržní hodnota za pouhých šest týdnů spadla už asi o 36 procent. Oslabená firma by se podle analytiků teď mohla stát i terčem převzetí.

Akcie v USA dopoledne rostly díky trhu s domy

New York 2. června (ČTK) - Akcie amerických podniků dnes dopoledne v New Yorku obnovily růst, protože zájemci o koupi domu podepsali za duben více smluv, než ekonomové očekávali. Investorům to vrátilo optimistický pohled na celkovou situaci v ekonomice.

Rozjednaný prodej domů v USA byl v dubnu nejvyšší od října

Washington 2. června (ČTK) - Rozjednaný prodej domů ve Spojených státech byl v dubnu nejvyšší od října minulého roku. Kupující chtěli využít poslední příležitost k využití státní podpory v podobě daňových dobropisů. Národní asociace prodejců nemovitostí dnes uvedla, že index podepsaných smluv o prodeji domů vzrostl za duben o šest procent na 110,9 bodu.

Bývalí analytici Moody's připustili manipulaci s ratingem

New York 2. června (ČTK) - Někteří bývalí analytici americké ratingové agentury Moody's Investors Service dnes před vládním vyšetřovacím výborem vypověděli, že byli nuceni připisovat rizikovým dluhopisům vyšší ratingy, než jaké si tyto cenné papíry zasloužily. Cítili prý tlak ze strany svých nadřízených.

Tripartita projedná protikrizová opatření a vizi zemědělství

Praha 2. června (ČTK) - Rada hospodářské a sociální dohody, takzvaná tripartita, bude ve čtvrtek jednat o plnění krátkodobých opatření pro východiska z krize, vizi českého zemědělství po roce 2010 a národních cílech stanovených na základě hlavních cílů strategie Evropa 2020. Odbory i zástupci zaměstnavatelů s mnoha materiály vypracovanými vládou příliš spokojeni nejsou.

Pražský akciový trh mírně rostl, dařilo se akciím ČEZ, KB a CME

Praha 2. června (ČTK) - Akcie na pražské burze dnes mírně rostly, hlavní index PX uzavřel silnější o 0,42 procenta na 1159 bodu. Burzu nahoru táhly především akcie energetické společnosti ČEZ, Komerční banky a mediální firmy CME, vyplývá z výsledků burzy. Trhy v regionu se vyvíjely smíšeně.

Cena americké ropy se kvůli nepříznivé statistice drží pod 73 USD

Londýn 2. června (ČTK) - Ceny ropy na světových trzích se dnes drží v blízkosti úterních hodnot a ve výraznějším růstu jim brání převážně série zpráv, podle nichž se zpomaluje tempo hospodářského oživení ve světě. Zpočátku měly ceny ropy snahu růst díky příznivému zahájení obchodování na amerických akciových trzích.

Ředitel stíhaný kvůli přidělování eurodotací je propuštěn z vazby

České Budějovice 2. června (ČTK) - Ředitel Úřadu regionální rady soudržnosti Jihozápad Jiří Trnka, který je stíhaný kvůli nejasnostem při přidělování evropských dotací, byl v úterý propuštěn z vazby. ČTK tuto informaci potvrdil mluvčí úřadu Adam Kotalík. Trnka byl zadržen v březnu. Spolu s ním je kvůli přidělování dotací na svobodě stíhán i jeho podřízený Martin Půlpytel.

Brusel chce ještě přitvrdit v regulaci ratingových agentur

Brusel 2. června (zpravodajové ČTK) - Evropská komise dnes navrhla zpřísnění nedávno přijaté regulace ratingových agentur. Vydavatelé dluhopisů v Evropské unii, tedy především investiční firmy a některé banky, by podle představ eurokomisaře pro vnitřní trh Michela Barniera měli poskytovat informace všem ratingovým agenturám, nejenom jedné agentuře, kterou platí.

Van Rompuy prý podporuje myšlenku ekonomické vlády v eurozóně

Brusel 2. června (ČTK) - Evropský prezident Herman Van Rompuy podporuje myšlenku vytvořit v zemích eurozóny jednu ekonomickou vládu, jak to před pár dny navrhl francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Uvedly to dnes zdroje agentury Reuters. Podle Rompuye by ale bylo nutné dořešit, jak bude taková vláda vypadat.

Euro mírně oslabilo vůči dolaru, japonský jen klesl

Londýn 2. června (ČTK) - Euro dnes mírně oslabilo vůči americkému dolaru, udrželo se však nad čtyřletým minimem. Japonský jen klesl, protože rezignace japonského premiéra Jukia Hatojamy vyvolala obavy ohledně vyhlídek této měny.

ČEZ v Polsku vyhlásil tendr na výstavbu plynové elektrárny

Praha 2. června (ČTK) - Elektrárenská skupina ČEZ vyhlásila tendr na výstavbu plynové elektrárny o 400 megawattech ve svém polském závodě Elektrownia Skawina. Uvedla to dnes tisková mluvčí ČEZ Eva Nováková. Konečným termínem pro přihlášení do soutěže je 16. červen. Výstavba nového bloku by podle plánů měla začít v roce 2012 a nové zařízení by se mělo zapojit do sítě v roce 2014.

Pivovarům Staropramen loni výrazně vzrostl zisk, prodej ale klesl

Praha 2. června (ČTK) - Společnosti Pivovary Staropramen v loňském roce výrazně vzrostl čistý zisk na 720,6 milionu korun z předloňských 289,6 milionu Kč. ČTK to zjistila z oznámení o konání mimořádné valné hromady firmy zveřejněného v dnešním tisku. Dvojka českého pivního trhu dosáhla zlepšení výsledku i přes sedmiprocentní pokles prodeje piva v uplynulém roce.

Deloitte: V květnu vyhlášeno 120 konkurzů, nejméně za 12 měsíců

Praha 2. června (ČTK) - V květnu bylo v Česku vyhlášeno na firmy 120 konkurzů, což je nejnižší počet za posledních dvanáct měsíců. V březnu i v dubnu jich bylo o devět více. Loni v květnu bylo vyhlášeno 112 konkurzů. Na fyzické osoby bylo v květnu vyhlášeno 93 konkurzů, což bylo letos nejvíce a proti loňskému květnu dvojnásobek. Vyplývá to z analýzy společnosti Deloitte.

Většinový podíl v polské Energa SA chce získat také skupina Penta

Praha 2. června (ČTK) - O privatizaci polské energetické společnosti Energa SA má zájem také česko-slovenská finanční skupina Penta Investments, která nabídku na koupi většinového podílu podala v úterý prostřednictvím společnosti PPC Energy Group. ČTK to dnes sdělil mediální zástupce Penty Martin Danko, detaily nabídky neuvedl. O Energu má podle polského ministerstva státního pokladu zájem celkem osm firem.

MMF: Pobaltí a Balkán jsou po úvěrovém boomu chudší než bez něj

Vídeň 2. června (ČTK) - Pobaltí a Balkán jsou po úvěrovém boomu z let 2003 až 2006 chudší, než by byly bez něj, kvůli následnému krachu. Příliv peněz do některých nových členů Evropské unie způsobený expanzí západních bank vytvořil nerovnováhu, která překonala i stav před asijskou finanční krizí, uvádí studie ekonomů Mezinárodního měnového fondu.

Obce budou dostávat poplatky ze všech herních zařízení

Praha 2. června (ČTK) - Obce budou dostávat poplatky ze všech herních zařízení na jejich území. Zákon o podpoře sportu, který ustanovení obsahuje, podepsal prezident Václav Klaus, sdělil dnes ČTK jeho mluvčí Radim Ochvat. Ustanovení vložil do zákona Senát; podle senátorů narovná situaci, kdy obce mohou vybírat od provozovatelů heren poplatky za hrací automaty, ale nikoli za herní videoterminály, na které obce nemají žádný vliv.

Řecká vláda prodá podíly ve státních drahách, poště a vodárnách

Atény 2. června (ČTK) - Řecká vláda dnes předložila plán privatizace, který je jednou z podmínek sjednané mezinárodní finanční pomoci pro těžce zadluženou zemi. Atény chtějí prodat podíly ve státních železnicích, poště a vodárnách a zcela zprivatizována budou kasina. Stát si naopak ponechá podíly v telekomunikační společnosti OTE a energetickém podniku PPC.

Počet platebních karet meziročně stoupl o dvě procenta

Praha 2. června (ČTK) - Počet vydaných platebních karet ke konci března letošního roku vzrostl meziročně o necelá dvě procenta na 9,06 milionu kusů. Z toho kreditních karet vydaly banky ke konci března 1,2 milionu, meziročně o 3,4 procenta méně. Vyplývá to ze statistiky Sdružení pro bankovní karty (SBK).

Prodej aut v Německu se v květnu propadl o třetinu

Frankfurt nad Mohanem 2. června (ČTK) - Prodej automobilů v Německu se v květnu meziročně propadl o 34 procent na 252.800 vozů. Oznámil to dnes Svaz německého automobilového průmyslu (VDA). Prodej tak klesá již šest měsíců za sebou v důsledku ukončení programu šrotovného.

Írán prodá 45 miliard eur, rezervy doplní dolarem a zlatem

Teherán 2. června (ČTK) - Íránská centrální banka prodá kvůli propadu hodnoty eura ze svých rezerv 45 miliard eur (1,2 bilionu Kč) a nahradí je dolary a zlatem. Uvedla to dnes íránská státní televize Press-TV, centrální banka to však nekomentovala.

Nezaměstnanost v Irsku je nejvyšší za 16 let

Dublin 2. června (ČTK) - Míra nezaměstnanosti v Irsku stoupla v květnu na 13,7 procenta z dubnových 13,4 procenta, a ocitla se tak nejvýše za 16 let. Počet žadatelů o podporu v nezaměstnanosti pak stoupl na nový rekord. Dnešní zpráva statistického úřadu potvrdila, že Irsko zůstává v hluboké recesi.

Německá vláda schválila zákon o nekrytých spekulacích

Berlín 2. června (ČTK) - Německá vláda dnes schválila návrh zákona, který zakazuje nekryté spekulace na pokles některých cenných papírů. Původní zákaz, který se týkal vládních dluhopisů zemí eura, na ně navázaných pojištění proti insolvenci v podobě takzvaných úvěrových swapů CDS a akcií deseti předních finančních institucí, se návrhem nyní rozšiřuje na všechny akcie.

ČNB: Počet členů záložen letos stoupl o 6000 na 54.000

Praha 2. června (ČTK) - Počet členů družstevních záložen v prvním čtvrtletí 2010 stoupl o 6000 na 54.000. Kampeličky koncem března vykázaly ztrátu tři miliony Kč, když ve stejném období loni měly zisk 22 milionů korun. Vyplývá to ze statistiky České národní banky, která dohlíží na finanční trh.

Těžba ropy v Rusku mírně klesla, drží se však nad 10 mil. barelů

Moskva 2. června (ČTK) - Těžba ropy v Rusku v květnu mírně klesla na 10,08 milionu barelů denně z dubnových 10,11 milionu barelů. Devátý měsíc za sebou se však drží nad deseti miliony a zůstává blízko březnových rekordních 10,12 milionu barelů denně. Rusko tak nadále zůstává největším světovým producentem ropy. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo ruské ministerstvo energetiky.

Věřitelé společnosti Javořice odsouhlasili plán reorganizace

Brno 2. června (ČTK) - Věřitelé akciové společnosti Javořice, která provozuje obří pilu ve Ptení na Prostějovsku, dnes v Brně vybrali jako způsob řešení úpadku firmy její reorganizaci. Prodej pily jako jeden funkční celek novému investorovi podle nich vynese více peněz, než její rozprodej v konkurzu. Zadluženou pilu v Ptení se v lednu neúspěšně snažil v dražbě prodat její předchozí vlastník, dřevařský holding CE WOOD. Nakonec ji koncem dubna prodal firmě Pyrghos Lefkos.

Počet projektů přímých zahraničních investic loni klesl o 30 pct

Praha 2. června (ČTK) - Počet projektů přímých zahraničních investic se loni v Česku kvůli hospodářské krizi snížil o 30 procent na 61 z 87 v roce 2008. Česká republika tak mezi ostatními evropskými zeměmi obsadila 14. místo. Počet projektů přímých zahraničních investic loni v celé Evropě klesl o 11 procent na 3033. Zatímco v západní Evropě stagnoval či mírně rostl, tak ve střední a východní Evropě počet projektů klesl o 40 procent. Vyplývá to z průzkumu European Investment monitor 2010, který vypracovala společnost Ernst & Young.

Obyvatele Jablonecka a Semilska čeká revoluce v dopravě

Liberec 2. června (ČTK) - Obyvatele Jablonecka a Semilska čeká od 13. června revoluce v dopravě. Liberecký kraj zavádí v obou regionech zcela nové jízdní řády, některé linky ruší, jiné zavádí. Cílem je lepší obslužnost a návaznost spojů a také zrušení souběhu vlaků a autobusů. Objem dopravy se ale nezmění, řekla dnes novinářům vedoucí krajského odboru dopravy Stanislava Jakešová. Změny se dotknou zhruba šestiny veřejné autobusové dopravy. V příštích letech ale čeká optimalizace i další části Libereckého kraje.

Metrostav Development chce stavět v Praze u Palmovky kanceláře

Praha 2. června (ČTK) - Novou kancelářskou budovu chce postavit v Praze na Palmovce developerská společnost Metrostav Development. Zahájení stavby plánuje na květen 2011, dokončení na prosinec 2012. ČTK to dnes zjistila z dokumentů předložených firmou k posuzování vlivů stavby na životní prostředí.

ČS získá na zvýhodněné úvěry podnikům od EIB 300 mil. eur

Praha 2. června (ČTK) - Česká spořitelna získá od Evropské investiční banky (EIB) 300 milionů eur (7,7 miliardy Kč). Peníze jsou určeny na projekty malých a středních podniků, veřejného sektoru a výrobce elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Česká spořitelna to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Čtvrtletní zisk Lukoilu se více než zdvojnásobil na dvě mld USD

Moskva 2. června (ČTK) - Čistý zisk ruské ropné společnosti Lukoil se v prvním čtvrtletí více než zdvojnásobil na dvě miliardy USD (42 miliard Kč) Firmě pomohlo snížení nákladů a zlepšení výkonnosti. Uvedla to společnost, která je největší soukromou ropnou firmou v Rusku, v dnešním prohlášení.

Akcie na pražské burze dopoledne mírně klesly, trhy střídají směr

Praha 2. června (ČTK) - Pražská burza dnes při zahájení následovala negativní vývoj na okolních trzích a připisovala si bezmála dvouprocentní ztráty. Většinu ztrát však během dopoledne umazala a hlavní index PX kolem 11:30 oslaboval o 0,13 procenta na 1152,7 bodu, vyplývá z průběžných výsledků burzy. Volatilita na trzích se zvýšila, trhy podle makléřů pod vlivem protichůdných zpráv střídají směr.

Růst výrobních cen v eurozóně i v EU v dubnu opět zrychlil

Brusel 2. června (zpravodaj ČTK) - Růst výrobních cen v eurozóně i v celé Evropské unii v dubnu opět zrychlil. V eurozóně ceny průmyslových producentů rostly o 0,9 procenta proti březnovým 0,6 procenta, v celé evropské sedmadvacítce o 1,0 procenta proti 0,8 procenta. Novináře o tom dnes informoval Eurostat.

Koruna dopoledne oslabila, k dolaru je znovu nad 21 korunami

Praha 2. června (ČTK) - Koruna dnes dopoledne dále ztrácela k oběma hlavním světovým měnám. K euru proti úternímu závěru přišla kolem 10:30 o pět haléřů na 25,73 Kč/EUR, k dolaru oslabila o deset haléřů a obchodovala se těsně nad 21 korunami za dolar, vyplývá z údajů Patria Online.

Brusel prošetří dohody Siemensu a Arevy o jaderných technologiích

Brusel 2. června (zpravodaj ČTK) - Evropská komise prošetří dohody mezi francouzskou společností Areva a německým Siemensem v oblasti jaderných technologií. Obává se, zda neporušují pravidla volné hospodářské soutěže. EK o tom dnes informovala novináře v prohlášení.

Ceny elektřiny v ČR rostly loni v 2. pololetí skoro nejvíc z EU

Brusel 2. června (ČTK) - Ceny elektřiny pro domácnosti v České republice v druhé polovině loňského roku meziročně vzrostly skoro nejvíce z celé Evropské unie. Zvýšení představovalo zhruba 12 procent. Větší růst mělo jen Slovinsko, Polsko a Lucembursko. Vyplývá to z dat, která jsou dostupná na stránkách Evropského statistického úřadu (Eurostat).

Citfin:Dovolená v Chorvatsku letos levnější, dolarové země dražší

Praha 2. června (ČTK) - Českým turistům díky posílení koruny zlevní ve srovnání s loňskem náklady na dovolenou v Chorvatsku i v zemích platících eurem. Naopak výrazně prodraží všechny destinace, ve kterých se platí americkým dolarem, vyplývá z výpočtů společnosti Citfin. Podle ní bude letos bezkonkurenčně nejdražší dovolená v Thajsku, naopak nejlevnější v Bulharsku.

Výrobce koupelen Laufen CZ loni snížil zisk i tržby

Praha 2. června (ČTK) - Zisk před zdaněním výrobce koupelen a sanitární keramiky Laufen CZ se v roce 2009 v Česku propadl na 34 milionů korun ze 174,4 milionu předloni. Tržby firmy klesly o 21 procent na 1,68 miliardy Kč. Výsledky dnes prezentovali zástupci společnosti na tiskové konferenci.

Vztahy Německa s ECB ochladly kvůli údajnému nákupu dluhopisů

Brusel 2. června (zpravodaj ČTK) - Německo se dostalo do sporu s Evropskou centrální bankou (ECB). Podle francouzského deníku Le Monde se kvůli podezření, že ECB nakupovala řecké dluhopisy od francouzských bank, vznáší mezi centrální bankou a Němci "pach rozvodu".

ČD lákají cestující na levnější elektronické jízdenky po ČR

Praha 2. června (ČTK) - České dráhy se snaží přilákat více cestujících několika novými tarify, které začnou platit se změnou jízdního řádu od 13. června. K novinkám patří nabídka zlevněných elektronických jízdenek mezi krajskými městy nebo rozšíření platnosti jízdenky eLiška na 110 měst. Na dnešní tiskové konferenci to uvedli zástupci drah.

Ghosn: Renault-Nissan letos bude světovou automobilovou trojkou

Londýn/Paříž 2. června (ČTK) - Světový trh automobilů letos díky silnému růstu prodeje na rozvojových trzích výrazně oživí a globální odbyt dosáhne rekordních 70 milionů vozů. Aliance francouzského Renaultu a japonského Nissanu se letos dostane v prodeji automobilů na třetí místo na světě za Toyotu a Volkswagen, řekl šéf Renaultu Carlos Ghosn britskému listu Financial Times.

Japonské akcie po rezignaci premiéra klesly o víc než procento

Tokio 2. června (ČTK) - Japonský akciový trh po dnešním ohlášení rezignace premiéra Jukia Hatojamy nejprve díky propadu jenu oživil, nakonec však jeho hlavní index navázal na pondělní sestup a ztratil více než jedno procento. Pokles jenu vůči euru a dolaru se však ke konci obchodování zmírnil a tokijskou burzu srážela dolů i pokračující slabost akciových trhů v Číně a v dalších asijských zemích.

Prudential odstoupila od záměru koupit AIA

Hongkong 2. června (ČTK) - Britská pojišťovna Prudential odstoupila od záměru koupit od American International Group (AIG) její asijskou divizi životního pojištění AIA za 35,5 miliardy USD (747,8 miliardy Kč). AIA tak zřejmě vstoupí na burzu. Převzetí mělo být největší transakcí v historii pojišťovacího sektoru a Prudential se po sloučení měla stát jednou z největších pojišťoven v Asii.

E&Y: Nejvíce investic loni v Evropě opět přitáhla Británie

Londýn 2. června (ČTK) - Británie zůstala i v loňském roce prvořadým cílem přímých zahraničních investic v Evropě. Investoři v době ekonomické recese dávali přednost největším evropským ekonomikám a dramaticky snížili své investice v zemích střední a východní Evropy včetně České republiky, uvádí každoroční přehled firmy Ernst & Young.

Akcie v USA kvůli energetickým firmám oslabily, euro kleslo

New York 2. června (ČTK) - Americké akcie v úterý oslabily. Za ztrátami stály energetické společnosti, které klesly, protože se stále nedaří zastavit vytékající ropu z poškozeného vrtu v Mexickém zálivu. Americká vláda rovněž nařídila vyšetřit příčiny a okolnosti ekologické katastrofy.

E15: Výkon solárních elektráren letos roste dvojnásobným tempem

Praha 2. června (ČTK) - Letos byly v Česku do května spuštěny solární elektrárny o výkonu 49 megawattů, oproti stejnému období v loňském roce je to podle údajů Energetického regulačního úřadu téměř dvojnásobek. Ve svém dnešním vydání to uvedl deník E15. Do konce roku se očekává spuštění elektráren o výkonu dalších 1100 megawattů. Rostoucí počet solárních elektráren zatěžuje distributory, kterým kvůli vypláceným podporám bude letos chybět deset miliard korun.

Fio Smartbanking pro Android s novými funkcemi

Fio banka zpřístupnila novou verzi aplikace Fio Smartbanking pro Android, která klientům umožní obsluhovat jejich účet z mobilu opět o něco komplexněji.

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Investice Finance.cz
Rejstřík Finance.cz
 
zavřít
Přihlášení

Zapomněl jsem heslo