www.finance.czAktualityKalendář zpráv Finančních novin

Všechny zprávy od Finančních novin (ČTK)

Obsahuje text:
od
do

Omezit na sekci:
 

Zrušení staveb na železnici ohrozí bezpečnost, varují strojvůdci

Praha 17. srpna (ČTK) - Zastavení staveb na železnici, ke kterému přistoupilo minulý týden ministerstvo dopravy, může ohrozit bezpečnost cestujících, zaměstnanců železnice, ale i řidičů na silnicích. V otevřeném dopise ministru dopravy Vítu Bártovi (VV) to tvrdí prezident odborového sdružení Federace strojvůdců ČR Jindřich Hlas. Ministerstvo dopravy tvrzení odmítá, bezpečnost prý v souvislosti s úspornými kroky ohrožena nebude.

Povodňové škody na silnicích v Libereckém kraji přes dvě mld.Kč

Liberec 17. srpna (ČTK) - Škody za 2,037 miliardy korun způsobila blesková povodeň na komunikacích v Libereckém kraji. Z toho více než 1,583 miliardy bude třeba na opravy silnic II. a III. tříd a dalších 453 milionů korun na opravy mostů. Povodní byla v kraji zasažena třetina mostů na krajských silnicích. Zhruba 80 stačí jen údržba, ale 119 mostů bylo poškozeno, z toho 30 velmi vážně, sedm mostů velká voda strhla, řekl dnes novinářům liberecký hejtman Stanislav Eichler.

Americké akcie dopoledne výrazně posílily

New York 17. srpna (ČTK) - Americké akcie dopoledne výrazně posílily díky spekulacím o fúzích a akvizicích v zemědělském sektoru a překvapivě příznivým hospodářským výsledkům maloobchodních gigantů Wal-Mart Stores a Home Depot.

Euro dnes díky prodeji irských a španělských obligací roste

Londýn 17. srpna (ČTK) - Euro dnes již druhou seanci za sebou roste vůči dolaru a posílilo i k jenu. Evropskou měnu podpořil zájem o španělské a irské vládní obligace v aukci, který zmírnil obavy o situaci těžce zadlužených zemí eurozóny.

BHP nabídla 38,5 miliardy dolarů za výrobce hnojiv Potash

Toronto 17. srpna (ČTK) - Nadnárodní těžařský gigant BHP Billiton nabídl zhruba 38,5 miliardy amerických dolarů (740 miliard Kč) za převzetí kanadského podniku Potash, který je největším výrobcem hnojiv na světě. Ten však nabídku odmítl. Informovaly o tom dnes agentury AP a Reuters.

Ceny ropy stouply kvůli růstu akcií a poklesu dolaru

Londýn 17. srpna (ČTK) - Ceny ropy dnes stouply po předchozích pěti poklesech za sebou. Vzhůru je tlačily silnější akciové trhy a slabší kurz amerického dolaru. Tyto faktory převážily nad obavami ohledně tempa oživení světové ekonomiky.

Pražská burza díky akciím Erste rostla, PX přidal 1,24 procenta

Praha 17. srpna (ČTK) - Pražský akciový trh v tomto týdnu rostl podruhé za sebou, hlavní index PX si připsal 1,24 procenta na 1196,7 bodu. Burzu nahoru táhly především cenné papíry rakouské Erste Bank. Dařilo se většině emisí, akcie developera Orco zpevnily o více než sedm procent, vyplývá z výsledků burzy. V černých číslech se obchodovaly také trhy v regionu.

BAA nabídla zvýšení mezd o 2 pct, odvrátila stávku

Londýn 17. srpna (ČTK) - Britský provozovatel letišť BAA nabídl zaměstnancům zvýšení mezd o dvě procenta a mimořádnou odměnu nejméně 500 liber (15.400 Kč). Oznámil to dnes odborový svaz Unite a dodal, že doporučí svým členům přijetí nabídky. Nová mzdová dohoda má odvrátit hrozící stávku, která by zastavila provoz na předních letištích v Británii.

Firmy po povodních obnovují výrobu, Damino čeká na most

Liberec (Liberecko) 17. srpna (ČTK) - Firmy v Libereckém kraji, které před několika dny zasáhla blesková povodeň, začínají pomalu obnovovat výrobu. Největší problémy má frýdlantská textilka Damino, které voda nejen vyplavila haly, ale také strhla most přes Smědou a tím podnik odřízla od světa. Výroba se tam kompletně nerozjede dřív než v říjnu. Naproti tomu ostře sledovaný výrobce autodílů z Chrastavy Grupo Antolin Bohemia už na většině linek vyrábí, své obchody a výrobny otevírají také někteří drobnější podnikatelé, zjistila ČTK.

Srpnové povodně způsobily Lesům ČR škodu 350 mil. Kč

Hradec Králové 17. srpna (ČTK) - Povodně během prvních dvou srpnových víkendů způsobily na vodních tocích a dalším majetku ve správě státního podniku Lesy České republiky (LČR) škodu více než 350 milionů korun. Podnik největší škody zaznamenal na 61 vodních tocích, které se nacházejí na území čtyřech desítek obcí v Libereckém a Ústeckém kraji. ČTK o tom dnes informoval mluvčí LČR Zbyněk Boublík. Podnik původně škody odhadoval na nejméně 200 milionů korun. Škodu mu způsobily už povodně, které zasáhly v květnu Moravu, a to zhruba 660 milionů korun.

Průmyslová výroba v USA v červenci stoupla o procento

Washington 17. srpna (ČTK) - Průmyslová výroba ve Spojených státech se v červenci zvýšila o rovné procento po revidovaném poklesu o 0,1 procenta v předchozím měsíci. Oznámila to dnes americká centrální banka (Fed). Růst výrazně překonal očekávání analytiků, kteří jej odhadovali na půl procenta. Údaje o produkci by podle agentury AP měly zmírnit obavy z obnovení poklesu americké ekonomiky.

Výstavba domů v USA v červenci zaostala za očekáváním

Washington 17. srpna (ČTK) - Nově zahájená výstavba domů ve Spojených státech v červenci meziměsíčně stoupla o 1,7 procenta. Oznámilo to dnes americké ministerstvo obchodu. Nárůst však zaostal za očekáváním analytiků. Počet nových stavebních povolení, který je považován za dobrý ukazatel budoucí stavební aktivity, navíc klesl na více než roční minimum a počet dokončených domů se propadl o rekordních 32,8 procenta.

Slovensko navrhlo na 2011 snížit výdaje státu o 8,9 procenta

Bratislava 17. srpna (ČTK) - Slovenské ministerstvo financí navrhlo pro příští rok snížit výdaje státu o 8,9 procenta na 14,83 miliardy eur (368 miliard Kč). Šetřit má většina úřadů a ministerstev. Vyplývá to ze zveřejněného materiálu ministerstva. Úspory státu mají v roce 2011 tvořit větší část ozdravného balíku nové vlády, která chce v době svého působení zlepšit kondici veřejných financí.

Výrobní ceny v USA poprvé za čtyři měsíce vzrostly

Washington 17. srpna (ČTK) - Výrobní ceny ve Spojených státech se v červenci poprvé za čtyři měsíce zvýšily. Důvodem byl hlavně růst cen potravin a spotřebního zboží. Meziměsíčně byly ceny vyšší o 0,2 procenta, zatímco v červnu klesly o 0,5 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo práce.

Pohonné hmoty nadále zlevňují, pomáhá silná koruna

Praha 17. srpna (ČTK) - Ceny pohonných hmot u tuzemských čerpacích stanic v uplynulém týdnu pokračovaly v poklesu. Průměrná cena nejpoužívanějšího benzinu Natural 95 se k pondělku snížila o 13 haléřů na 31,67 koruny za litr. Nafta zlevnila o 11 haléřů na 30,67 Kč/l. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot dlouhodobě sleduje.

Záplavy způsobily Skupině ČEZ škody 30 milionů korun

Praha 17. srpna (ČTK) - Povodně na severu Čech způsobily energetické Skupině ČEZ škody na distribučním zařízení zhruba 30 milionů korun. ČTK to dnes sdělila mluvčí ČEZ pro severní Čechy Soňa Holingerová s tím, že částka stále představuje jen odhad a upřesňována bude v příštích dnech. Původně ČEZ škody odhadoval na deset milionů Kč. Dodávky elektřiny a plynu byly v postižených oblastech o víkendu již zcela obnoveny, bez energie zůstalo jen několik domů. Při povodních odřízla voda od proudu asi 2000 odběrných míst.

Wal-Mart mírně zvýšil čtvrtletní zisk, zlepšil celoroční výhled

New York 17. srpna (ČTK) - Největší světová maloobchodní společnost Wal-Mart Stores ve druhém finančním čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně o 3,6 procenta na 3,59 miliardy dolarů (69 miliard Kč). Oznámila to dnes firma, která těží ze snižování nákladů a rychlého růstu v Číně, Brazílii a Mexiku. Zlepšila rovněž celoroční výhled.

Bezpečnostní službě ABL loni kvůli krizi klesly tržby i zisk

Praha 17. srpna (ČTK) - Bezpečnostní službě ABL, kterou založil současný ministr dopravy Vít Bárta z Věcí veřejných, loni kvůli hospodářské krizi klesly tržby za prodej vlastních výrobků a služeb o 48 milionů korun na 684 milionů korun. O rok dříve firma utržila 732 milionů korun. ABL loni vykázala také nižší zisk, který meziročně klesl o devět milionů korun na 2,1 milionu korun. ČTK dnes informaci získala z výroční zprávy ABL. Bárta svůj poloviční podíl v ABL nedávno kvůli vstupu do vlády prodal bratrovi Matějovi Bártovi a jeho manželce.

Devět zemí EU včetně ČR chce změnu výpočtu rozpočtových deficitů

Budapešť 17. srpna (ČTK) - Devět zemí Evropské unie převážně ze střední a východní Evropy včetně České republiky a Slovenska požádalo činitele EU, aby se ve způsobu výpočtu rozpočtových deficitů a státních dluhů přihlédlo k nákladům uskutečněných důchodových reforem. Sdělilo to dnes maďarské ministerstvo hospodářství. Pokud by se zohlednily náklady důchodových reforem, mohly by tyto země mít podle analytiků o něco vyšší schodky.

Americký prodejce Home Depot zvýšil čtvrtletní zisk o devět pct

New York 17. srpna (ČTK) - Největší světový řetězec obchodů s potřebami pro dům a zahradu Home Depot z USA zvýšil čtvrtletní zisk o devět procent na 1,2 miliardy dolarů z 1,1 miliardy před rokem. Ve výsledku, který mírně překonal odhady, se projevila kontrola nákladů, uvedl dnes podnik. Tržby ale nenaplnily očekávání Wall Street, protože spotřebitelé za slábnoucího růstu americké ekonomiky nechtějí příliš utrácet.

Zemědělcům v Libereckém kraji způsobila voda škody za 106 mil. Kč

Liberec 17. srpna (ČTK) - Zemědělci v Libereckém kraji zmírnili odhady škod po srpnových záplavách a přívalových deštích. Podle ministerstva zemědělství dosáhly 106 milionů korun. Původní odhady byly třikrát vyšší. Vyčísleny zatím nebyly škody na mechanizaci, není totiž jasné, zda se ji podaří opravit, řekl dnes ČTK ředitel krajské agentury ministerstva zemědělství Martin Mrázek.

Ukrajina kvůli špatné úrodě výrazně omezí vývoz obilí

Kyjev 17. srpna (ČTK) - Ukrajina hodlá kvůli špatné úrodě výrazně omezit vývoz obilí v této sezoně. Ministr zemědělství Mykola Prysjažňuk navrhuje snížit exportní kvótu pro ječmen a pšenici do konce roku na 2,5 milionu tun. Jeho ministerstvo podle agentury Interfax sdělilo, že vláda o této věci rozhodne ve středu.

Prodej počítačů v pololetí stoupl o pětinu na 531.610 kusů

Praha 17. srpna (ČTK) - Prodej nových počítačů v ČR v prvním pololetí stoupl o 22 procent na 531.610 kusů. Poptávku táhly hlavně notebooky, které měly podíl 70 procent. Vyplývá to z údajů analytické firmy Gartner pro ČTK.

Důvěra analytiků v německou ekonomiku se prudce zhoršila

Mannheim 17. srpna (ČTK) - Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se tento měsíc nečekaně výrazně zhoršila. Pozorně sledovaný index mannheimského institutu ZEW klesl na 14 bodů z červencových 21,2 bodu a ocitl se nejníže od loňského srpna. Naopak indikátor hodnocení současné situace zaznamenal rekordní nárůst, sdělil dnes ústav.

Pražská burza dopoledne rozšiřovala pondělní zisky

Praha 17. srpna (ČTK) - Pražská burza dopoledne navázala na pondělní růst a dál posílila, index PX zpevnil o 0,85 procenta na 1192 bodů. Většina předních akcií rostla do jednoho procenta, technologická firma KIT digital si polepšila přes čtyři procenta, vyplývá z informací burzy. Pražská burza rostla v souladu s okolními trhy, rovněž většina ostatních evropských trhů dopoledne posilovala do jednoho procenta, vyplývá z údajů serveru Patria Online.

Aegon vrátí Nizozemsku podporu dvou miliard eur z finanční krize

Amsterodam 17. srpna (ČTK) - Nizozemská pojišťovna Aegon se dohodla s evropskými regulátory a vrátí nizozemské vládě dvě miliardy eur (téměř 50 miliard Kč), které získala jako státní podporu za finanční krize v roce 2008. Aegon dnes uvedl, že peníze splatí do konce příštího roku, jak mu to dovolí podmínky na finančním trhu. Tento měsíc odešle již 500 milionů.

Kalousek: Prezident je přesvědčen, že úspory vlády jsou nezbytné

Praha 17. srpna (ČTK) - Prezident Václav Klaus je přesvědčen, že úsporné snahy nynější vlády jsou nezbytné. Po setkání s hlavou státu to uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. S Klausem mluvil i o reformách, které chce koaliční vláda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných prosadit v roce 2011 a které ovlivní státní rozpočet a ekonomiku v roce 2012.

Česká měna dopoledne lehce oslabila k euru a posílila k dolaru

Praha 17. srpna (ČTK) - Česká měna dopoledne nepatrně oslabila k euru a mírně posílila k dolaru. K euru proti pondělnímu závěru ztratila tři haléře a obchodovala se kolem 24,86 koruny za euro, k americkému dolaru naopak čtyři haléře získala na 19,29 koruny za dolar, vyplývá z informací serveru Patria Online.

Ryanair bude z Brna létat do Milána a rozšíří lety do Londýna

Brno 17. srpna (ČTK) - Irská nízkonákladová letecká firma Ryanair bude od listopadu létat z Brna do Milána. Rozšíří i počet svých letů do Londýna na sedm týdně. Společnost to zveřejnila dnes na tiskové konferenci na brněnském letišti Tuřany.

Ruzyni v pololetí mírně ubyli pasažéři kvůli dubnové uzavírce

Praha 17. srpna (ČTK) - Letiště Praha Ruzyně odbavilo od ledna do června 5,121.000 cestujících, což představuje meziroční pokles o 0,26 procenta. Letiště statistiku zveřejnilo na svých internetových stránkách. Ačkoliv po většinu prvního pololetí pasažéři přibývali, za konečnou stagnací stojí dubnový sedmnáctiprocentní propad. Ten způsobila uzavírka letového prostoru nad Evropou kvůli popílku z islandské sopky.

ČEKIA: Vytěsnění malých akcionářů stálo za pět let 16,49 mld. Kč

Praha 17. srpna (ČTK) - O vytěsnění menšinových vlastníků z akciových společností od července 2005, kdy se tento postup po novele obchodního zákoníku rozeběhl, rozhodlo 412 tuzemských firem. Vykoupení akcií je přišlo přibližně na 16,49 miliardy korun. Od začátku letošního roku o nuceném vykoupení akcií rozhodlo 16 společností, které minoritním akcionářům vyplatí více než 1,9 miliardy korun. ČTK to dnes sdělila Česká kapitálová informační agentura (ČEKIA), která čerpala z údajů ekonomické databáze MagnusWeb a veřejně dostupných zdrojů.

Carlsberg ve druhém čtvrtletí zvýšil provozní zisk o 16 procent

Kodaň 17. srpna (ČTK) - Dánský pivovar Carlsberg ve druhém čtvrtletí zvýšil provozní zisk o 16 procent a překonal jím očekávání ekonomů. Díky vývoji situace na ruském trhu a příznivému rublovému kurzu podnik také zlepšil celoroční výhled.

Japonské akcie klesly na minimum za téměř devět měsíců

Tokio 17. srpna (ČTK) - Japonský akciový trh dnes pokračoval v poklesu a jeho hlavní index zaznamenal nejnižší závěr za téměř devět měsíců. Akcie srážel neustále sílící kurz japonské měny, který roste kvůli zhoršeným vyhlídkám globálního ekonomického růstu. V pondělí japonské akcie ztratily kvůli prudkému zpomalení růstu domácí ekonomiky.

MOL vykázal za druhé čtvrtletí čistou ztrátu 43,2 miliardy HUF

Budapešť 17. srpna (ČTK) - Maďarský petrochemický a plynárenský koncern MOL vykázal za druhé čtvrtletí čistou ztrátu 43,2 miliardy forintů (zhruba 3,84 miliardy Kč). Způsobily ji ztráty z devizových kurzů u dlužních a daňových nákladů. Provozní výsledek podniku se ale zlepšil, uvádí jeho dnešní zpráva.

Akcie předních firem v USA v pondělí stagnovaly

New York 17. srpna (ČTK) - Akcie předních amerických korporací v pondělí stagnovaly, investoři nenašli důvody, proč je kupovat. I po několika dnech poklesu se tak zdá, že ceny akcií ještě nejsou pro investující instituce atraktivní.

GM dokončila dokumentaci IPO, návrh zřejmě předloží dnes

New York 17. srpna (ČTK) - Největší americká automobilka General Motors už dokončila dokumentaci k plánované primární emisi akcií (IPO) a na správní radě firmy leží nyní rozhodnutí o předložení návrhu na emisi úřadům. Podle dvou zdrojů agentury Reuters bude zřejmě prospekt emise předán americké Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) ještě dnes.

Fio Smartbanking pro Android s novými funkcemi

Fio banka zpřístupnila novou verzi aplikace Fio Smartbanking pro Android, která klientům umožní obsluhovat jejich účet z mobilu opět o něco komplexněji.

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Investice Finance.cz
Rejstřík Finance.cz
 
zavřít
Přihlášení

Zapomněl jsem heslo