www.finance.czAktualityKalendář zpráv Finančních novin

Všechny zprávy od Finančních novin (ČTK)

Obsahuje text:
od
do

Omezit na sekci:
 

EU musí víc zefektivnit využívání energií, ukázala studie

Amsterodam 15. září (ČTK) - Evropská unie musí ztrojnásobit úsilí efektivněji využívat energetické zdroje, pokud má splnit cíl, že do deseti let sníží spotřebu energií o 20 procent. Ukázala to nová studie, kterou provedla organizace Ecofys z Nizozemska a Fraunhofer ISI z Německa. Pokud bude Evropa využívat energii efektivněji, může podle této studie do roku 2020 šetřit 78 miliard eur (asi dva biliony Kč) ročně.

Moody's varuje Maďarsko před snížením ratingu; vyžaduje úspory

Budapešť 15. září (ČTK) - Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service varovala Maďarsko, že mu sníží hlavní rating, pokud jeho vláda po říjnových komunálních volbách nepředloží věrohodný plán konsolidace veřejných financí. Agentura zařadila rating Maďarska do režimu pozorování už v červenci.

Nečas: Česko podporuje zavedení automatických sankcí v EU

Brusel 15. září (zpravodaj ČTK) - Česko podle premiéra Petra Nečase podporuje zavedení automatických a citelných sankcí za porušení rozpočtových pravidel Evropské unie. Řekl to dnes v Bruselu po schůzce s eurokomisařem Olli Rehnem. Češi nicméně nepodporují ani částečné nebo úplné odebrání hlasovacích práv, které v minulosti navrhovalo Německo.

Microsoft uvolnil testovací verzi nového prohlížeče Explorer

Praha 15. září (ČTK) - Softwarová firma Microsoft dnes celosvětově uvolnila pro veřejnost testovací beta verzi internetového prohlížeče Internet Explorer 9. Prohlížeč má být rychlejší a bezpečnější než jeho předchůdce. Při uvedení to dnes oznámili zástupci české pobočky společnosti.

Akcie v USA si dopoledne vedly pod vlivem statistik smíšeně

New York 15. září (ČTK) - Akcie amerických korporací si dopoledne vedly pod vlivem statistik smíšeně. Investoři srovnávají zprávu o slabé zpracovatelské aktivitě v New Yorku s jinou zprávou, podle níž průmyslová výroba Spojených států vzrostla.

Ropa zlevňuje, barel WTI stojí méně než 76 dolarů

Londýn 15. září (ČTK) - Ceny ropy se během dnešního obchodování na světových trzích snižovaly. Vliv na jejich pokles měly jednat vyšší zásoby suroviny v amerických skladech, jednak předpokládané zprovoznění klíčového ropovodu mezi kanadou a Spojenými státy. Ten je od konce minulé týdne kvůli úniku ropy uzavřen.

Fannie Mae prudce zhoršila odhad prodeje domů v USA

New York 15. září (ČTK) - Prodej domů ve Spojených státech se v letošním roce propadne o 7,4 procenta na zhruba 5,12 milionu. Předpověděla to dnes americká hypoteční agentura Fannie Mae. V prognóze z minulého měsíce přitom počítala s nárůstem prodeje o 0,8 procenta.

Pražská burza pokračovala v poklesu, index PX ztratil 0,45 pct

Praha 15. září (ČTK) - Pražská burza dnes navázala na úterní pokles a dále oslabila, index PX ztratil 0,45 procenta na 1142,2 bodu. V systému pro nejvíce obchodované akcie SPAD klesala naprostá většina emisí, mírně posílil dnes opět nejobchodovanější ČEZ, vyplývá z údajů burzy. Do jednoho procenta dnes podle serveru Patria Online ztratila většina evropských akciových trhů.

Rusko hodlá během pěti let získat 50 miliard dolarů z privatizace

Moskva 15. září (ČTK) - Ruská vláda hodlá během příštích pěti let získat prostřednictvím privatizace státního majetku zhruba 50 miliard dolarů (950 miliard Kč). Uvedl to dnes podle agentury Reuters ruský ministr financí Alexej Kudrin. Dodal, že vláda nebude brát ohledy na námitky šéfů privatizovaných podniků.

WTO uvolnila předběžný nález ke sporu mezi Airbusem a Boeingem

Ženeva 15. září (ČTK) - Světová obchodní organizace (WTO) dnes uvolnila předběžný nález ohledně legálnosti podpory, kterou americká vláda poskytla Boeingu. Obsah nálezu nebude zveřejněn dalších šest až 12 měsíců a zatím jej budou studovat právníci zúčastněných stran, tedy Boeingu a společnosti Airbus. Nález by ale měl vnést větší jasno do sporu mezi oběma výrobci letadel.

Výrobci obráběcích a tvářecích strojů se potýkají s krizí

Brno 15. září (ČTK) - Vývoz domácích obráběcích a tvářecích strojů klesl v prvním pololetí letošního roku na pětinu. Hospodářskou krizi ještě nemají za sebou. Vyplývá to ze statistik, které dnes na MSV v Brně zveřejnil Svaz strojírenské technologie. Další vývoj by měl být pozitivnější.

Rusko a Norsko vymezily státní hranici v Barentsově moři

Moskva 15. září (ČTK) - Rusko a Norsko podepsaly dohodu, která vymezuje státní hranici v Barentsově moři. Ukončily tak spor o území bohaté na zemní plyn a ropu, který se táhl čtyři desetiletí.

Rusko chystá prodej podílu v druhé největší bance VTB

Moskva 15. září (ČTK) - Rusko jedná s investory o prodeji desetiprocentního podílu v druhé největší bance VTB. Řekl to dnes tamní ministr financí Alexej Kudrin. Mohl by to být největší prodej státního majetku za poslední roky. Kudrin, jehož citovaly ruské agentury, ale jména zájemců nechtěl říci.

Průmyslová výroba v USA v srpnu stoupla o 0,2 procenta

Washington 15. září (ČTK) - Průmyslová výroba ve Spojených státech se v srpnu meziměsíčně zvýšila o 0,2 procenta. Oznámila to dnes americká centrální banka (Fed). Opravila rovněž červencové tempo růstu na 0,6 procenta z původně ohlášeného procenta.

ŘSD: Slevy jsou až 14 pct, někde bylo nutné zabránit zdražení

Praha 15. září (ČTK) - Stavební firmy nabídly státu na zhruba stovce rozestavěných úsecích silnic a dálnic slevy v rozmezí nula až 14 procent. U některých staveb přitom hrozilo, že se náklady státu kvůli špatným projektům ještě zvýší, nulovou slevu proto lze považovat za úspěch. V rozhovoru pro ČTK to řekl nový šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jiří Švorc.

Český EPH podle Reuters ztratil šanci získat polskou Energu

Varšava 15. září (zpravodajka ČTK) - Polská vláda za možného nového majitele státního podílu v elektrárenské společnosti Energa vybrala firmu Polska Grupa Energetyczna (PGE), která je jedničkou na tamním trhu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nejmenované zdroje. O Energu měl zájem i český Energetický a průmyslový holding (EPH).

Developer Central Group zvýšil základní kapitál na 2,7 mld. Kč

Praha 15. září (ČTK) - Developerská společnost Central Group zvýšila základní kapitál o 200 milionů korun na 2,7 miliardy Kč. Peníze chce použít na rozvoj nových realitních projektů. Představitelé firmy to dnes oznámili na tiskové konferenci. Central Group staví byty hlavně v Praze a okolí.

Japonský jen kvůli intervenci prudce oslabil vůči dolaru i euru

Londýn 15. září (ČTK) - Japonský jen dnes prudce oslabil vůči dolaru i euru poté, co Japonsko poprvé za šest let intervenovalo na devizovém trhu s cílem zastavit růst domácí měny.

Poště bude s podnikáním v telekomunikacích pomáhat Berdár

Praha 15. září (ČTK) - Česká pošta si na rozvoj svého podnikání v oblasti informačních a komunikačních technologií najala poradenskou firmu BVI bývalého generálního ředitele Českého Telecomu Gabriela Berdára. Informace ČTK dnes potvrdil mluvčí pošty Ivo Mravinac.

iDnes.cz: MD vyměnilo v dozorčí radě ČD čtyři z devíti členů

Praha 15. září (ČTK) - Ministerstvo dopravy dnes přes řídicí výbor vyměnilo v dozorčí radě Českých drah čtyři z devíti členů. Kvarteto nových členů tvoří náměstek ministra obrany Michael Hrbata (ODS), za TOP 09 přichází jako ekonomický odborník Miroslav Nádvorník. MD nominovalo dva nestraníky, vrchního ředitele pro evropskou strategii Lukáše Hampla a náměstka ministra dopravy Radka Šmerdu. Informoval o tom server iDnes.cz.

ŘSD do konce roku propustí 200 lidí z administrativy

Praha 15. září (ČTK) - Ohlášené masivní šetření začíná mít pro zaměstnance Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) reálnou podobu. Šéf ŘSD Jiří Švorc dnes v rozhovoru pro ČTK uvedl, že do konce roku organizaci nuceně opustí 200 zaměstnanců z celkových 1900, půjde přitom z velké části o lidi z administrativy. Dělníků se propouštění prakticky nedotkne.

ČEZ investuje 440 milionů do soustavy kvůli obnovitelným zdrojům

Praha 15. září (ČTK) - Společnost ČEZ Distribuce letos investuje do technických úprav distribuční soustavy kvůli připojování elektráren využívajících obnovitelné zdroje téměř 440 milionů Kč. ČTK to dnes sdělila mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy Soňa Holingerová s tím, že investice se promítnou do regulované ceny dodávky elektřiny pro konečné zákazníky.

Webový server Twitter usnadní prohlížení fotografií a videa

San Francisco 15. září (ČTK) - Americký internetový server Twitter se promění z centra pro zasílání textových vzkazů na multimediální webový prostor. Twitter se rozšíří o nové podokno, které jeho 160 milionům uživatelů usnadní prohlížení fotografií a videa. Manažeři Twitteru představili tyto změny v noci na dnešek.

MZe uvolní 22 mil.Kč na nejnutnější opravy v kladrubském hřebčíně

Praha 15. září (ČTK) - Ministr zemědělství Ivan Fuksa rozhodl, že uvolní 22,3 milionu korun na nejnutnější opravy v Národním hřebčíně Kladruby. ČTK o tom dnes informovala mluvčí ministerstva zemědělství Tereza Dvořáčková. Ministerstvo kultury prý po jednání s MZe slíbilo, že získá peníze pro svou část Integrovaného operačního programu. V jeho rámci měl hřebčín získat 300 milionů korun na opravy. Deník E15 v pondělí informoval, že tyto peníze v dohledné době nebudou.

Legislativní rada vlády podpořila změny ve stavebním spoření

Praha 15. září (ČTK) - Legislativní rada vlády (LRV) doporučila vládě schválit zákon měnící podmínky u stavebního spoření s tím, že i případné retroaktivní změny neodporují ústavě a právnímu řádu. Vyplývá to ze zprávy rady na internetových stránkách vlády. Zákon u stavebního spoření mimo jiné sníží státní podporu a zdaní úroky, státu má ušetřit peníze. Některé navrhované změny se nelíbí třeba bankám nebo odborům.

EK povolila Slovensku přispět sociálně slabým na set-top-boxy

Brusel 15. září (zpravodaj ČTK) - Evropská komise dnes povolila slovenské vládě finančně podpořit nákup set-top-boxů u sociálně slabých obyvatel. Zařízení potřebují, aby mohli přijímat televizní signál po jeho přeměně z analogového na digitální. Slovensko chce na tento účel uvolnit 11 milionů eur (zhruba 275 milionů Kč), lidem s měsíčním příjmem do 160 eur, důchodcům a postiženým hodlá na nákup set-top-boxu přispět 20 eury (asi 500 korun). Podle komise tak vláda může činit až do 1. července 2013.

Ústavní stížnost ČS nebude mít vliv na pokračování konkurzu OP

Prostějov 15. září (ČTK) - Ústavní stížnost České spořitelny (ČS) kvůli konkurzu na prostějovský Oděvní podnik (OP) nebude mít vliv na jeho pokračování. Totéž platí o připravovaném prodeji majetku Oděvního podniku, řekl dnes ČTK zvláštní insolvenční správce pro zpeněžování majetku podniku Jiří Kocvrlich. ČS podala stížnost proto, že Krajský soud v Brně konal podle ní při konkurzním řízení protiprávně. Spořitelna je největším věřitelem textilky, která je v konkurzu od května, omezila výrobu a snížila počet zaměstnanců.

Vláda schválila rozpočet SFRB na příští rok 1,3 miliardy Kč

Praha 15. září (ČTK) - Vláda na svém dnešním zasedání schválila rozpočet Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) na příští rok ve výši 1,3 miliardy korun. Na tiskové konferenci o tom informoval premiér Petr Nečas s tím, že vláda diskutovala i o případném zrušení fondu. Letos fond hospodařil s rozpočtem 3,5 miliardy korun.

Institut RWI zvýšil odhad vývoje HDP Německa na 3,4 pct z 1,9 pct

Berlín 15. září (ČTK) - Německý ekonomický institut RWI zvýšil odhad růstu německé ekonomiky pro letošní rok na 3,4 procenta z červnových 1,9 procenta. V příštím roce má hrubý domácí produkt největší evropské ekonomiky stoupnout o 2,2 procenta. V červnu čekal RWI růst o 1,7 procenta.

Vláda zruší podporu solárních elektráren na volných plochách

Praha 15. září (ČTK) - Vláda dnes schválila novelu zákona o podpoře obnovitelných zdrojů, která ukončí podporu pro solární elektrárny postavené na volných plochách. Úprava má zmírnit zdražování elektřiny pro spotřebitele kvůli podpoře solárních zdrojů, uvedl na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. Omezení se týká solárních zdrojů připojených do sítě od příštího roku.

Pražská burza opět klesá, nejvíc NWR

Praha 15. září (ČTK) - Pražská burza dopoledne navázala na předchozí pokles. Hlavní index PX po 11:00 oslabil o 0,44 procenta na 1142,4 bodu. Oslabila většina titulů, nejvíce těžební společnost NWR. Mírně rostou akcie mediální společnosti CME a pojišťovny VIG, vyplývá z průběžných výsledků burzy.

Rozpočtový výbor schválil převod 1,4 miliardy na údržbu železnice

Praha 15. září (ČTK) - Sněmovní rozpočtový výbor na svém dnešním jednání schválil převod 1,4 miliardy korun na údržbu železnice. Peníze dostane Správa železniční dopravní cesty a větší část z nich dodá Státní fond dopravní infrastruktury. Důvodem přesunu je potřeba pokrýt chybějící peníze.

Náklady na solární zdroje přesáhnou 650 mld., tvrdí odborníci

Praha 15. září (ČTK) - Čisté náklady na výstavbu a provoz fotovoltaických a větrných elektráren v České republice budou během příštích dvaceti let činit přes 650 miliard korun. V důsledku toho vzrostou ceny elektřiny pro konečné spotřebitele o deset až 30 procent. Vyplývá to výsledků studie Vysoké školy ekonomické v Praze, jejíž zástupci je dnes představili na tiskové konferenci.

Evropská komise navrhla přísnou regulaci spekulativních obchodů

Brusel 15. září (zpravodaj ČTK) - Obchodníci budou muset nejspíš od konce roku 2012 povinně hlásit obchody s cennými papíry, které se uskuteční mimo standardní finanční trhy (takzvané Over-the-Counter deriváty). Vyplývá to z dnešního návrhu Evropské komise. Nová unijní regulace má omezit spekulativní obchody, které měly podle řady politiků a ekonomů zásadní podíl na vzniku finanční a hospodářské krize v roce 2008.

Rozpočtový výbor podpořil návrh státního závěrečného účtu

Praha 15. září (ČTK) - Sněmovní rozpočtový výbor dnes doporučil sněmovně vzít na vědomí státní závěrečný účet za loňský rok. Současně doporučil schválit způsob vypořádání schodku loňského rozpočtu 192,4 miliardy korun, a to tak, že téměř 186 miliard z něj pokryje stát vydáním dluhopisů. Sněmovní výbory doporučily schválit téměř všechny kapitoly, výjimkou byl kontrolní výbor, který přerušil jednání o hospodaření Nejvyššího kontrolního úřadu.

Koruna dopoledne ztratila část úterních zisků

Praha 15. září (ČTK) - Česká měna dopoledne ztratila část svých předchozích zisků vůči oběma hlavním světovým měnám. Proti úterku byla v 11:00 podle Patria Online k euru níže o devět haléřů na 24,58 Kč/EUR a vůči dolaru o osm haléřů na 18,96 Kč/USD.

Škodě vzrostl v srpnu prodej o 11,5 procenta na 55.940 aut

Mladá Boleslav 15. září (ČTK) - Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto prodala v srpnu 55.940 aut, což představuje meziročně nárůst o 11,5 procenta. Několik měsíců je přitom hlavním tahounem růstu především čínský trh. Od začátku roku firma registruje nárůst prodeje o 13,2 procenta na 493.200 vozů. ČTK o tom dnes informoval mluvčí firmy Rudolf Dreithaler.

Výroba zdících materiálů v ČR dále klesá a snižuje výsledky firem

Praha 15. září (ČTK) - Výroba zdících materiálů pro bytové stavby v Česku letos zrychlí propad téměř o 20 procent z loňských 14 procent. Produkce pro kancelářské a průmyslové stavby naopak zmírní meziroční pokles na zhruba 22 procent z propadu o 33 procent v roce 2009. Vyplývá to z odhadu předního českého výrobce stavebnin Xella CZ, který dnes představil na tiskové konferenci v Praze.

Studie: Největší kvalita života v ČR je v Hradci Králové

Praha 15. září (ČTK) - V žebříčku českých měst zkoumajícím kvalitu života zvítězil Hradec Králové, následovaný Prahou a Pardubicemi. Do první desítky se probojovala ještě tři jihočeská města Písek, České Budějovice a Tábor, doplněna o Plzeň, Mladou Boleslav, Brno a Havlíčkův Brod. Výsledky studie, která hodnotila 50 největších českých měst, dnes oznámila na tiskové konferenci společnost MasterCard.

MF: Státní dluh ke konci června stoupl na 1,246 bilionu korun

Praha 15. září (ČTK) - Státní dluh České republiky se od počátku roku do konce června zvýšil o téměř 68 miliard korun na 1,246 bilionu korun. Údaje z počátku července dnes na základě metodiky Mezinárodního měnového fondu potvrdilo ministerstvo financí. Na každého Čecha tak připadá dluh přes 118.000 korun.

ČSÚ: Ceny zahraničního obchodu v červenci meziročně opět rostly

Praha 15. září (ČTK) - Ceny zahraničního obchodu se v červenci meziročně opět zvýšily. Dovozní ceny vzrostly o 5,9 procenta a vývozní o 2,7 procenta. Proti předchozímu měsíci ceny naopak klesly, u dováženého zboží o 1,4 procenta a u vyváženého o 1,6 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad.

ČSÚ: Ceny v průmyslu v srpnu zpomalily meziroční růst na 1,8 pct.

Praha 15. září (ČTK) - Ceny průmyslových výrobců v srpnu zpomalily tempo růstu meziročně na 1,8 procenta po červencovém růstu o 2,3 procenta. Proti červenci se srpnové ceny průmyslových výrobců snížily o 0,4 procenta. Jde o největší letošní meziměsíční pokles, oznámil dnes Český statistický úřad.

Japonské akcie po intervenci proti jenu výrazně vzrostly

Tokio 15. září (ČTK) - Japonský akciový trh dnes díky vládní intervenci proti silnému jenu oživil z počátečních ztrát a získal více než dvě procenta. První japonská devizová intervence po šesti letech srazila kurz jenu z 15letých maxim k dolaru, což podpořilo zejména akcie velkých vývozců v čele s automobilkou Toyota Motor.

Japonsko poprvé po šesti letech intervenovalo proti silnému jenu

Tokio 15. září (ČTK) - Japonsko dnes poprvé po šesti letech přikročilo k intervenci na devizovém trhu. Chce tak zastavit růst domácí měny, který podkopává oživení třetí největší ekonomiky světa z recese. Kurz japonské měny po zásahu ministerstva financí a centrální banky klesl k dolaru z maxima za 15 let o dvě procenta.

Akcie v USA uzavřely v úterý smíšeně, dolar oslabil

New York 15. září (ČTK) - Americké akcie uzavřely v úterý smíšeně, pohyb trhů byl velmi malý. Slibné údaje z maloobchodního sektoru posílily naději, že ekonomické oživení dále pokračuje, i když je pomalejší, a poslaly nahoru maloobchodní společnosti. Banky však po pondělním růstu klesaly.

Firmy s akciemi na majitele se nemohou ucházet o tendry

Praha 15. září (ČTK) - Akciové společnosti s akciemi na majitele se ode dneška nemohou ucházet o veřejné zakázky. Začíná platit novela zákona o veřejných zakázkách, která těmto firmám vstup do veřejných tendrů znemožňuje. Opatření ale bude zřejmě platit jen po omezenou dobu, ve sněmovně je již jiný návrh, který počítá se zrušením tohoto omezení. Řada tuzemských firem už kvůli nové legislativě akcie do formy znějící na majitele ale převedla.

Vláda dnes projedná omezení podpory solární energetiky

Praha 15. září (ČTK) - Vláda dnes projedná návrh ministerstva průmyslu a obchodu na zastavení podpory solárních elektráren vystavěných na volných plochách. Ministři se budou zabývat také změnou devizového zákona, která umožní prodej zemědělské půdy cizincům.

HN: Platební terminály pro bezhotovostní platby ČP dodá Asseco CE

Praha 15. září (ČTK) - Česká pošta (ČP) vybrala firmu, která jí má dodat systém pro bezhotovostní platby. Za dodavatele 8333 terminálů a souvisejících technologií vybrala společnost Asseco Central Europe. Pošta za to má zaplatit 350 milionů korun. Uvedly to dnešní Hospodářské noviny (HN). Dosud mohli za poštovní služby platit svou Maxkartou jen zákazníci Poštovní spořitelny.

Fio Smartbanking pro Android s novými funkcemi

Fio banka zpřístupnila novou verzi aplikace Fio Smartbanking pro Android, která klientům umožní obsluhovat jejich účet z mobilu opět o něco komplexněji.

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Investice Finance.cz
Rejstřík Finance.cz
 
zavřít
Přihlášení

Zapomněl jsem heslo