www.finance.czAktualityKalendář zpráv Finančních novin

Všechny zprávy od Finančních novin (ČTK)

Obsahuje text:
od
do

Omezit na sekci:
 

ArcelorMittal dočasně odstaví tři vysoké pece v zahraničí

Brusel 15. listopadu (ČTK) - Největší světový producent oceli ArcelorMittal kvůli klesající poptávce dočasně odstaví tři vysoké pece v Evropě, a to po jedné ve Francii a Německu. Jednu pec už podnik odstavil v Rumunsku. Mluvčí společnosti dnes oznámil, že opatření má srovnat produkci s poptávkou.

Facebook dá uživatelům e-mail, chce pro ně jednodušší komunikaci

Palo Alto (Kalifornie) 15. listopadu (zpravodaj ČTK) - Sociální síť Facebook nabídne zhruba půl miliardě svých uživatelů e-mail. Měl by být součástí řešení, kterým firma chce sjednotit a zjednodušit jejich komunikaci. Lidé by si podle jejích představ měli prostřednictvím této sociální sítě vyměňovat zprávy nezávisle na tom, zda je odeslali elektronickou poštou, jako textovou zprávu z mobilního telefonu či pomocí programu pro komunikaci v reálném čase.

Výrobce zařízení pro datové služby EMC převezme rivala Isilon

Boston/New York 15. listopadu (ČTK) - Výrobce zařízení pro uchovávání podnikových dat EMC Corp se chystá převzít menšího rivala Isilon Systems za 2,25 miliardy dolarů (40,7 miliardy Kč). Nabídku dnes oznámily obě společnosti. Konsolidace v odvětví vyspělých technologií nabírá obrátky a firmy s bohatou hotovostí jako EMC kupují menší konkurenty, aby si zajistily solidní pozici pro fázi oživování ekonomiky.

Papandreu: Německý postoj vyostřil krizi a může vést k bankrotům

Paříž 15. listopadu (ČTK) - Trvání Německa na tom, aby se v budoucnu na nákladech případných insolvencí zadlužených zemí eurozóny podíleli i investoři, vyostřila dluhovou krizi a mohla by sama o sobě způsobit bankroty slabších ekonomik měnové unie. Řekl to dnes řecký premiér Jorgos Papandreu na návštěvě Francie. Od posledního summitu Evropské unie, na němž členské země německý návrh v principu podpořily, začaly úroky vládních dluhopisů "periferních" zemí eura jako Irska, Portugalska a Řecka opět prudce růst.

Akcie v USA vzrostly díky chystaným přesunům firemních aktiv

New York 15. listopadu (ČTK) - Akcie amerických korporací dnes dopoledne vzrostly díky zprávám o chystaných velkých přesunech aktiv mezi podniky. Kladně trh přijal i zprávu, že v říjnu maloobchodní tržby vykázaly nejrychlejší růstové tempo za posledních sedm měsíců.

Portugalsko bude podle ministra možná potřebovat zahraniční pomoc

Lisabon 15. listopadu (ČTK) - Portugalsko bude kvůli nákaze dluhovou krizí v okrajových zemích eurozóny možná potřebovat zahraniční finanční pomoc. Řekl to dnes na webové stránce britského listu Financial Times portugalský ministr financí Fernando Teixeira dos Santo.

Pražská burza zahájila týden poklesem, PX odepsal 0,74 procenta

Praha 15. listopadu (ČTK) - Pražská burza zahájila nový týden poklesem, hlavní index PX za nízké aktivity investorů odepsal 0,74 procenta na 1147,1 bodu. S výjimkou sítě autobazarů AAA Auto oslabily všechny tituly, výraznější změny ale vykazovali pouze nejméně likvidní zástupci. Nejhůř si vedly cenné papíry developera ECM, vyplývá z výsledků burzy.

Dolar vůči světovým měnám vzrostl nejvýše za šest týdnů

Londýn 15. listopadu (ČTK) - Dolar vůči světovým měnám vzrostl nejvýše za šest týdnů poté, co výnosnost amerických vládních obligací stoupla za kritiky chystaného nákupu obligací centrální bankou. Trh sleduje pozorně i vývoj dluhů a rozpočtů v eurozóně. Dolarový index vůči koši měn stoupl o polovinu procenta na 78,513, kde nebyl od 5. října.

Ceny ropy oživily z pátečního propadu, WTI nad 85 dolary

Londýn 15. listopadu (ČTK) - Světové ceny ropy dnes oživily ze třídolarového pátečního propadu a americká lehká ropa WTI se vrátila nad 85 dolarů za barel. Chuť investorů jít do rizikovějších aktiv vzrostla díky zmírnění obav z irské dluhové krize a známkám sílení světové ekonomiky.

Maloobchodní tržby v USA rostly v říjnu nejvíce za sedm měsíců

Washington 15. listopadu (ČTK) - Maloobchodní tržby ve Spojených státech vzrostly v říjnu proti předešlému měsíci o 1,2 procenta a vykázaly nejrychlejší růstové tempo za posledních sedm měsíců. K téměř dvojnásobně lepšímu výsledku, než jaký se očekával, přispěly zejména silné prodeje automobilů a stavebních materiálů. Sdělilo to dnes ministerstvo obchodu USA.

Pojišťovny: Rozmary počasí zdvojnásobily škody na 9,5 mld.Kč

Praha 15. listopadu (ČTK) - Pojišťovny řešily v průběhu letošního roku v tuzemsku již 135.421 škod způsobených řáděním živlů, což je téměř stoprocentní nárůst proti stejnému období loni. Objem škod vzniklých po rozmarech počasí se meziročně zdvojnásobil na 9,5 miliardy Kč. Zatím nejrozsáhlejší škodu letos způsobilo srpnové krupobití, nejvíce pojistných událostí pak nahlásili klienti pojišťovnám po sněhové kalamitě Daisy. Vyplývá to ze statistiky České asociace pojišťoven.

Central Group očekává kvůli obvinění z úniků nižší prodeje bytů

Praha 15. listopadu (ČTK) - Developerská společnost Central Group očekává, že obvinění z údajných daňových úniků jí v příštích týdnech zpomalí prodeje bytů. Na dotaz ČTK to dnes sdělil většinový majitel Central Group Dušan Kunovský. Protikorupční policie obvinila v souvislosti s údajným daňovým únikem zatím pět lidí včetně výkonného ředitele společnosti Aleše Novotného. Ostatní stíhaní z firmy nejsou. Státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze Ladislav Letko dnes řekl, že snižovali daňový základ společnosti pomocí fiktivních faktur.

Ve většině slovenských domácností nechybí počítač a internet

Bratislava 15. listopadu (ČTK) - Ve více než 72 procentech slovenských domácností nechyběl v posledních měsících osobní počítač a přístup na internet mělo asi 68 procent domácností. Přibližně třetina obyvatel starších 16 let koupila loni přes internet nějaké zboží či službu. Vyplývá to z průzkumu slovenského statistického úřadu. Na začátku roku měly podle ankety téměř všechny podniky na Slovensku přístup na internet.

Caterpillar koupí za 7,6 miliardy dolarů firmu Bucyrus

New York 15. listopadu (ČTK) - Americký výrobce těžké techniky Caterpillar koupí za zhruba 7,6 miliardy dolarů (asi 136,5 miliardy korun) jinou americkou firmu Bucyrus International. Ta vyrábí převážně důlní zařízení a pro Caterpillar je nákup tohoto podniku zatím největší akvizicí v jeho historii. Záměr ještě budou muset posoudit regulační orgány a schválit akcionáři společnosti Bucyrus.

Pošta od čtvrtka umožní přijímat těžší letecké balíky do USA

Praha 15. listopadu (ČTK) - Česká pošta od čtvrtka obnoví leteckou přepravu zásilek těžších než 453 gramů do USA. Využije přitom čistě nákladní letadla, na která se protiteroristické opatření americké vlády nevztahuje. Pro ČTK to uvedla mluvčí pošty Marta Selicharová.

Vláda znovu projedná změnu zákona umožňující prodej půdy cizincům

Praha 15. listopadu (ČTK) - Vláda na svém úterním zasedání znovu projedná změnu devizového zákona, která umožní prodej zemědělské půdy cizincům. Materiál byl z jednání vlády v polovině září stažen s tím, že návrh je nutné dopracovat. Zákaz prodeje si vyjednalo Česko při vstupu do Evropské unie s tím, že výjimka skončí v květnu 2011. Dosud podle zákona cizinci zemědělskou půdu kupovat nesmějí.

Úřad zrušil povolení pro Hyundai ke stavbě haly na převodovky

Ostrava/Nošovice 15. listopadu (ČTK) - Krajský úřad v Ostravě zrušil nošovické automobilce Hyundai povolení ke stavbě druhé haly na výrobu převodovek. Rozhodnutí mělo řadu chyb. ČTK to zjistila z úřední desky úřadu. Zrušení povolení může zkomplikovat zahájení plné výroby automobilky v příštím roce, kdy plánuje rozjet třetí směnu a zaměstnat dalších 1000 lidí k současným 2600.

Největší japonská banka Mitsubishi UFJ prudce zvýšila zisk

Tokio 15. listopadu (ČTK) - Největší japonská banka Mitsubishi UFJ Financial Group v prvním finančním pololetí více než zdvojnásobila čistý zisk na 357 miliard jenů (78 miliard korun) ze 141 miliard jenů před rokem. Oznámila to dnes firma. Zlepšila rovněž celoroční výhled.

ČR vyhrála arbitráž s Frontier Petroleum Services o miliardu Kč

Praha 15. listopadu (ČTK) - Česká republika uspěla v arbitráži s kanadskou společností Frontier Petroleum Services (FPS). Ta požadovala po Česku včetně úroků více než jednu miliardu korun za nezdařenou investici do letecké společnosti LET. ČTK to dnes sdělil mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Benzin v minulém týdnu mírně zlevnil, nafta naopak zdražila

Praha 15. listopadu (ČTK) - Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 u tuzemských čerpacích stanic v uplynulém týdnu klesla o pět haléřů na 31,09 koruny za litr. Nafta naopak zdražila o 11 haléřů na 30,39 Kč/l. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot dlouhodobě sleduje.

Nemovitostní fond ČS koupil budovu Melantrichu v Praze

Praha 15. listopadu (ČTK) - Nemovitostní fond České spořitelny koupil od společnosti La Salle za 40 milionů eur (asi 985 milionů korun) budovu bývalého nakladatelství Melantrich v Praze na Václavském náměstí. Fond obhospodařuje investiční společnost REICO, která patří do Finanční skupiny České spořitelny. ČTK o tom dnes informovala mluvčí spořitelny Kristýna Havligerová. Letos jde o třetí největší transakci na českém trhu.

Hlášení volných pracovních míst bude pro firmy dobrovolné

Praha 15. listopadu (ČTK) - Trh práce čekají od počátku roku 2012 změny. Podle zákonů, které připravuje ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) by například zaměstnavatelé nemuseli povinně nahlašovat volná místa. Změny čekají i rekvalifikace či zaměstnávání cizinců. Na pracovním setkání při příležitosti 20. výročí vzniku státní politiky zaměstnanosti a sociálního dialogu to oznámil první náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška.

Eurostat: Rozpočtový deficit Řecka loni činil 15,4 procenta HDP

Atény/Brusel 15. listopadu (ČTK) - Řecko loni mělo rozpočtový deficit 15,4 procenta hrubého domácího produktu, což je mnohem horší výsledek, než činily dosavadní odhady. Oznámil to dnes statistický úřad Evropské unie Eurostat. Ten přepočítával data, která předtím několikrát změnil řecký statistický úřad. Zatím poslední oficiální údaj z letošní dubna hovořil o deficitu 13,6 procenta HDP.

Dráhy zaplatí za koleje navíc 270 mil. Kč, ušetří je ČD Cargo

Praha 15. listopadu (ČTK) - České dráhy zaplatí za použití kolejí Správě železniční dopravní cesty příští rok o 270 milionů korun více než letos. Stejnou částku naopak ušetří dceřiná firma pro nákladní dopravu ČD Cargo. Ministerstvo dopravy tak chce podpořit přepravu nákladu po železnici, vyplývá z dnešního oznámení MD.

Obchodní schodek EU se v září snížil, export stoupl

Brusel 15. listopadu (ČTK) - Schodek zahraničního obchodu Evropské unie v září klesl na 11,7 miliardy eur (zhruba 290 miliard korun) ze srpnových 17,7 miliardy eur. Uvedl to dnes statistický úřad Eurostat ve své tiskové zprávě. Export se meziměsíčně zvýšil o 0,7 procenta, zatímco import klesl o 1,5 procenta.

Pražská burza zahájila týden poklesem, PX odepsal 0,31 procenta

Praha 15. listopadu (ČTK) - Pražská burza zahájila nový týden poklesem, když hlavní index PX kolem 10:40 odepsal 0,31 procenta na 1152,0 bodu. Nejvíce se propadají akcie developerských společností ECM a Orco, zisk naopak zaznamenávají akcie sázkové společnosti Fortuna nebo petrochemického Unipetrolu. Banky obchodují smíšeně, vyplývá z výsledků burzy.

Mise MMF, EU a ECB v Aténách posuzuje, jak Řecko zvládá dluhy

Atény 15. listopadu (ČTK) - Do Atén přicestovala mise Mezinárodního měnového fondu (MMF), Evropské unie a Evropské centrální banky (ECB), aby znovu posoudila, jak Řecko zvládá zadlužení a zda plní podmínky, k nimž se zavázalo výměnou za přijetí finanční pomoci. Předpokládá se, že země letos nebude schopna snížit rozpočtový deficit tak, jak se zavázala. Mise v Aténách zůstane asi dva týdny.

VDP: Růst cen obytných nemovitostí v Německu zrychlil

Berlín 15. listopadu (ČTK) - Ceny obytných nemovitostí v Německu ve třetím čtvrtletí meziročně stouply o 1,4 procenta po nárůstu o 0,7 procenta v předchozích třech měsících. Vykázaly tak nejvýraznější zvýšení od konce roku 2008. Uvedla to dnes asociace německých poskytovatelů hypotečních úvěrů VDP.

Česká měna v úvodu týdne oslabuje vůči euru i dolaru

Praha 15. listopadu (ČTK) - Česká měna v úvodu týdne oslabuje vůči oběma hlavním světovým měnám. Kolem 10:30 si koruna proti euru ve srovnání s pátečním závěrem pohoršila o pět haléřů na 24,65 Kč/EUR. K dolaru se obchodovala na 18,07 Kč/USD, byla tak o 12 haléřů slabší, vyplývá z údajů serveru Patria Online.

Případem insolvence OHL ŽS se bude zabývat Vrchní soud

Brno 15. listopadu (ČTK) - Společnost Zlaté jablko se odvolala proti usnesení Krajského soudu v Brně, který koncem října odmítl její insolvenční návrh podaný proti stavební firmě OHL ŽS. ČTK to zjistila z insolvenčního rejstříku. Případem se podle mluvčí Krajského soudu v Brně Miroslavy Sedláčkové bude zabývat Vrchní soud v Olomouci.

Irsko podle tamního tisku jedná o pomoci pro své banky

Dublin 15. listopadu (ČTK) - Irská vláda zvažuje, zda nepožádá stabilizační fond Evropské unie o pomoc pro své banky. Napsal to dnes tamní list Irish Independent, který se odvolává na informované zdroje. Dublin podle nich bude průchodnost takové pomoci možná sondovat už toto úterý v Bruselu. Irsko v neděli nevyloučilo, že se v případě nutnosti obrátí s žádostí o pomoc na Evropskou unii, zatím ale žádnou takovou žádost nepředložilo.

Prodej PC ve 3. čtvrtletí vzrostl o pětinu na 380.500 počítačů

Praha 15. listopadu (ČTK) - Prodej nových počítačů v Česku vzrostl ve 3. čtvrtletí meziročně o pětinu na 380.500 PC. Uvedla to analytická firma Gartner pro ČTK.

Výrobci nákladních vozů Scania a MAN jednají o možném spojení

Frankfurt nad Mohanem 15. listopadu (ČTK) - Švédský výrobce nákladních vozů Scania jedná s německým rivalem MAN o možném spojení, zatím však nepadlo žádné rozhodnutí. Uvedly to dnes firmy, ve kterých vlastní velké podíly německá automobilka Volkswagen. O plánech na fúzi podniků pod taktovkou Volkswagenu již o víkendu informoval list Der Spiegel.

BHP stáhla nabídku na převzetí firmy Potash za 39 miliard dolarů

Melbourne 15. listopadu (ČTK) - Australská těžařská skupina BHP Billiton stáhla nepřátelskou nabídku na převzetí kanadské společnosti Potash, která je největším výrobcem umělých hnojiv na světě, za 39 miliard dolarů (zhruba 700 miliard Kč). Oznámila to v noci na dnešek firma.

ČSÚ: Ceny zahraničního obchodu v září meziročně opět vzrostly

Praha 15. listopadu (ČTK) - Ceny zahraničního obchodu se v září meziročně opět zvýšily. Dovozní ceny vzrostly o 6,2 procenta a vývozní o 2,3 procenta. Proti předchozímu měsíci u dovozu ale klesly o 0,4 procenta a u vývozu o 0,3 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad.

ČSÚ:Ceny průmyslových výrobců v říjnu zrychlily růst na 2,6 pct.

Praha 15. listopadu (ČTK) - Ceny průmyslových výrobců v říjnu zrychlily tempo růstu meziročně na 2,6 procenta po zářijovém růstu o 2,4 procenta. V meziměsíčním srovnání se říjnové ceny průmyslových výrobců nezměnily, oznámil dnes Český statistický úřad.

Vedomosti: Kellner může prodat ruský byznys za dvě miliardy USD

Moskva 15. listopadu (zpravodaj ČTK) - Česká skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera údajně může prodat své podnikání na trhu spotřebitelských úvěrů v Rusku, Bělorusku a Kazachstánu ruské státní bance VTB "za téměř dvě miliardy dolarů" (asi 36 miliard Kč). Uvedl to dnes na titulní straně ruský list Vedomosti, podle něhož se jednání nadále vedou. PPF informace označila za spekulace, které nebude komentovat.

Ifo: Řecko neunese dluhy, mělo by přistoupit k restrukturalizaci

Lisabon 15. listopadu (ČTK) - Řecko by mělo přistoupit k restrukturalizaci dluhů, protože jeho úroková zátěž je v dlouhodobém horizontu neúnosná. V rozhovoru s portugalským listem Jornal de Negócios to řekl šéf prestižního německého institutu Ifo Hans-Werner Sinn. Naopak situace Irska a Portugalska je jiná, tyto země by měly s restrukturalizací počkat, protože mají šanci dluhy zvládnout.

Japonské akcie díky růstu ekonomiky zahájily týden pevnější

Tokio 15. listopadu (ČTK) - Japonské akcie zahájily týden růstem, o který se postaral hlavně výraznější výkon ekonomiky, než s jakým počítal trh. Analytici ale upozorňují, že navzdory solidnímu zvýšení hrubého domácího produktu japonské ekonomice dochází dech. K růstu indexu částečně pomohl i slabší jen, který zlepšuje vyhlídky exportérů. Na devizových trzích se se zastavil propad eura, které na konci minulého týdne sláblo kvůli problémům v Irsku.

Růst japonského HDP ve třetím čtvrtletí zrychlil na 0,9 procenta

Tokio 15. listopadu (ČTK) - Japonský hrubý domácí produkt se v letošním třetím čtvrtletí zvýšil o 0,9 procenta proti předchozím třem měsícům, kdy stoupl o 0,4 procenta. Oznámila to dnes vláda. Analytici přitom podle agentury Reuters počítali s růstem o 0,6 procenta. V celoročním přepočtu japonská ekonomika stoupla o 3,9 procenta. Tempo jejího růstu tak bylo téměř dvojnásobné ve srovnání se Spojenými státy.

Fio Smartbanking pro Android s novými funkcemi

Fio banka zpřístupnila novou verzi aplikace Fio Smartbanking pro Android, která klientům umožní obsluhovat jejich účet z mobilu opět o něco komplexněji.

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Investice Finance.cz
Rejstřík Finance.cz
 
zavřít
Přihlášení

Zapomněl jsem heslo