www.finance.czAktualityKalendář zpráv Finančních novin

Všechny zprávy od Finančních novin (ČTK)

Obsahuje text:
od
do

Omezit na sekci:
 

Akcie v západní Evropě zakončily týden díky Egyptu růstem

Londýn 11. února (ČTK) - Západoevropský akciový trh v závěru týdne přerušil třídenní sérii poklesů a mírně posílil. Náladu investorů zlepšilo rozhodnutí egyptského prezidenta Husního Mubaraka odstoupit z funkce.

Akcie v USA před polednem vzrostly díky vývoji v Egyptě

New York 11. února (ČTK) - Akcie amerických firem před polednem vzrostly díky vývoji v Egyptě, kde odstoupil prezident Husní Mubarak. Ještě ráno ale šly akcie dolů, právě kvůli napětí v Káhiře.

Ceny ropy po Mubarakové odstoupení mírně oslabily

Londýn 11. února (ČTK) - Světové ceny ropy po odstoupení egyptského prezidenta Husního Mubaraka oslabily. Na ropném trhu se díky vývoji v Egyptě zmírnily obavy z narušení dodávek ropy z Blízkého východu a z šíření nepokojů v regionu.

Pražská burza mírně posílila, nejvíce Pegas, NWR a developeři

Praha 11. února (ČTK) - Pražská burza dnes následovala evropský trend a mírně posílila. Hlavní index PX stoupl o 0,19 procenta na 1238,2 bodu. Nejvíce vzrostly akcie textilní firmy Pegas Nonwovens, těžařské společnosti NWR a obou developerů Orco a ECM. Největší ztráty měly akcie petrochemické firmy Unipetrol a mediální skupiny CME, vyplývá z výsledků obchodování.

VV budou chtít zachování snížené sazby DPH u základních potravin

Praha 11. února (ČTK) - Věci veřejné (VV) budou prosazovat při koaličních jednáních o změnách sazeb DPH zachování snížené sazby pro základní potraviny. Vyplynulo to ze stranického internetového referenda, které je pro vedení strany závazné. Zvýšení snížené sazby DPH nebo dokonce sjednocení sazeb chce vládní koalice kvůli získání peněz na financování důchodové reformy.

Akcie v týdnu klesly o 1,32 procenta, nejvíce ztratil Unipetrol

Praha 11. února (ČTK) - Akcie na pražské burze v šestém letošním týdnu klesly, index PX ztratil 1,32 procenta na 1238,2 bodu. Nejvíce posilujícím titulem týdne byly opět akcie developerské firmy Orco, naopak nejvíce oslabovaly cenné papíry petrochemického holdingu Unipetrol. Vyplývá to z výsledků burzy. V pátém týdnu index PX naopak posílil o 2,27 procenta.

Weber ke 30. dubnu odstoupí z čela německé Bundesbanky

Berlín 11. února (ČTK) - Axel Weber odstoupí ke 30. dubnu z funkce prezidenta německé centrální banky Deutsche Bundesbank. Sdělil to dnes mluvčí kancléřky Angely Merkelové po jejím odpoledním setkání s Weberem a ministrem financí Wolfgangem Schäublem. Rozhodnutí o Weberově nástupci bude oznámeno příští týden, dodal mluvčí Steffen Seibert.

Obamova vláda navrhla cesty k ústupu státu z hypotečního trhu

Washington 11. února (ČTK) - Vláda amerického prezidenta Baracka Obamy dnes navrhla postupné odstranění nynějšího mohutného systému státní podpory trhu bydlení prostřednictvím polovládních hypotečních agentur Freddie Mac a Fannie Mae. Předložila tři alternativy řešení a rozhodnutí nechala na Kongresu. Proces rušení obou agentur tak bude zřejmě trvat řadu let a bude politicky citlivý, protože ústup státu z trhu bydlení povede v každém případě ke zvýšení hypotečních úroků a k omezení přístupu k úvěrům.

Euro kleslo kvůli obavám z dluhů, dolar těžil z nepokojů v Egyptě

Londýn 11. února (ČTK) - Euro dnes oslabilo kvůli přetrvávajícím obavám ohledně dluhových problémů v eurozóně. Dolar, který je považován za bezpečnou investici v období nejistoty, naopak těžil z pokračující politické krize v Egyptě.

MF chce zjednodušit daňovou správu, finanční ředitelství zaniknou

Praha 11. února (ČTK) - Ministerstvo financí chce od příštího roku zjednodušit daňovou správu. Plánuje přeměnit dnešních osm finančních ředitelství a 199 finančních úřadů na 14 finančních úřadů a 199 územních pracovišť. Počítá s tím návrh zákona o Finanční správě, který poslalo MF do připomínkového řízení. Předloha, která má státnímu rozpočtu ročně ušetřit zhruba 150 milionů korun, je k dispozici na vládních internetových stránkách.

Apple prý pracuje na vývoji menší a levnější verze mobilu iPhone

San Francisco 11. února (ČTK) - Americká firma Apple údajně pracuje na vývoji menší a levnější verze mobilu iPhone. Prototyp je zhruba o třetinu menší než současná poslední verze iPhone 4, uvedla v noci na dnešek agentura Bloomberg. Odvolává se přitom na osobu, která přístroj viděla.

Mise EU a MMF schválila další část úvěrové pomoci Řecku

Atény 11. února (ČTK) - Mise Evropské komise a Mezinárodního měnového fondu (MMF) se dnes vyslovila pro uvolnění další části záchranného úvěru pro Řecko v sumě 15 miliard eur (zhruba 364 miliard Kč). Inspektoři však upozornili, že řecký postup ke stanoveným fiskálním a ekonomickým cílům je příliš pomalý, a vyzvali Atény k urychlení reforem.

Raiffeisen spořitelna bude od dubna nabízet produkty na poštách

Praha 11. února (ČTK) - Raiffeisen stavební spořitelna začne od dubna nabízet své produkty na pobočkách České pošty. Spořitelna totiž uspěla ve výběrovém řízení, v rámci kterého pošta hledala nové partnery. Banka o tom dnes informovala ČTK v tiskové zprávě.

CCB: Počet bankrotů podnikatelů se v lednu meziročně zpětinásobil

Praha 11. února (ČTK) - Letos v lednu se meziročně na více než pětinásobek zvýšil počet bankrotů fyzických osob podnikatelů, u obchodních společností počet bankrotů vzrostl o 13 procent. Celkem bylo v lednu vyhlášeno 176 bankrotů podnikatelských subjektů, z toho se 104 týkalo obchodních společností a 72 fyzických osob podnikatelů. Vyplývá to z analýzy, kterou ČTK poskytla společnost CCB - Czech Credit Bureau. Počet osobních bankrotů byl v lednu nejvyšší za tři roky.

Obchodní deficit USA loni stoupl o třetinu na půl bilionu dolarů

Washington 11. února (ČTK) - Obchodní deficit Spojených států se v loňském roce zvýšil o 32,8 procenta na 497,8 miliardy dolarů (zhruba devět bilionů Kč). Zaznamenal tak nejprudší nárůst od roku 2000. Oznámilo to dnes americké ministerstvo obchodu.

Jindřichohradecké likérce Fruko-Schulz klesla výroba o 35 procent

Jindřichův Hradec 11. února (ČTK) - Jindřichohradecké likérce Fruko-Schulz klesla loni výroba o 35 procent. Jedna ze čtyř největších českých likérek loni vyprodukovala 43.371 hektolitrů lihovin. Obrat loni dosáhl 549 milionů korun, meziročně je to o zhruba 30 procent méně. Pokles je způsoben tím, že se odběratelé v roce 2009 předzásobili kvůli zvýšení spotřební daně, které začalo platit letos. Způsobilo to čtyř- až pětiměsíční výpadek ve výrobě, řekl ČTK ředitel společnosti Josef Nejedlý. V roce 2009 díky tomu narostl firmě prodej lihovin o 17 procent.

Škoda JS: I když Areva neuspěje v Temelíně, s Francouzi počítáme

Paříž 11. února (zvláštní zpravodaj ČTK) - Případný neúspěch francouzské společnosti Areva v tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín rozhodně neznamená, že by se francouzské firmy na stavbě vůbec nepodílely. Francouzské průmyslníky a také ministra průmyslu, energetiky a digitální ekonomiky Erika Bessona o tom dnes v Paříži ujistil obchodní ředitel společnosti Škoda JS Milan Kohout. Škoda JS je v boji o rozšíření Temelína konkurentem Arevy.

Polský Kirchhoff chce postavit v Klatovech závod na karosérie

Klatovy 11. února (ČTK) - Firma Kirchhoff z polského města Mielec, chce postavit v klatovské průmyslové zóně Chaloupky závod na výrobu dílů karosérií osobních i nákladních vozidel. Zaměstnala by stovky lidí různých profesí. Požaduje 4,6 hektaru městských pozemků. Definitivní rozhodnutí padne v příštích dnech, zjistila ČTK.

Analytici: Mubarakovo setrvání ve funkci je špatnou zprávou

Káhira 11. února (ČTK) - Rozhodnutí egyptského prezidenta Husního Mubaraka neodstoupit, ale pouze předat pravomoci svému zástupci, je pro zahraniční investory tou nejhorší zprávou, jakou mohli dostat. Shodují se na tom analytici, kteří dění v Egyptě sledují. Investoři očekávali, že Mubarak oznámí rezignaci, a vytvoří tak podmínky k ukončení nepokojů. Ty trvají od konce ledna a vyžádaly si už stovky mrtvých.

Antimonopolní úřad: Agrofert může koupit AGRO Jevišovice

Brno 11. února (ČTK) - Skupina Agrofert podnikatele Andreje Babiše může koupit jeden z největších tuzemských zemědělských podniků AGRO Jevišovice a jeho mateřskou společnost CITONICE AGRO. Fúzi schválil bez podmínek antimonopolní úřad. ČTK to dnes řekl předseda ÚOHS Petr Rafaj. Rozhodnutí zatím není pravomocné.

Automobilka Volkswagen v lednu zvýšila prodej téměř o pětinu

Wolfsburg 11. února (ČTK) - Německá automobilka Volkswagen pokračuje i v novém roce v silném růstu. Firma dnes oznámila, že v lednu meziročně zvýšila prodej o 19,6 procenta na 644.200 vozů. Volkswagen je největším výrobcem automobilů v Evropě a jeho součástí je česká Škoda Auto.

Nokia vymění část managementu, ve Finsku se chystá propouštět

Londýn/Helsinky 11. února (ČTK) - Finský výrobce mobilních telefonů Nokia vymění část vrcholového managementu. O své místo už přišel prezident Nokie pro Severní Ameriku Mark Louison a co nevidět bude odvolán šéf Nokie pro čínský trh Soren Petersen. Ve Finsku, kde má firma hlavní základnu, se chystá dokonce propouštět. Listu Helsingin Sanomat to krátce před začátkem prezentace firmy v Londýně řekl její nový generální ředitel Stephen Elop. O svém záměru už Nokia informovala finskou vládu.

Estonsko zrychlilo růst na 6,6 procenta, nejvíce v Pobaltí

Tallinn 11. února (ČTK) - Estonská ekonomika v loňském čtvrtém čtvrtletí zrychlila růst na 6,6 procenta, což je nejrychlejší tempo za více než tři roky a nejlepší výsledek z celého Pobaltí. Uvedl to dnes tamní statistický úřad. Ve stejném období předchozího roku hrubý domácí produkt naopak o 8,8 procenta klesl. Za celý loňský rok ekonomika vykázala růst o 3,1 procenta, v roce 2009 se naopak propadla o 13,9 procenta.

Pražský akciový trh dopoledne díky bankovním emisím mírně rostl

Praha 11. února (ČTK) - Akcie na pražské burze po čtvrtečním poklesu dnes dopoledne zdráhavě rostly, především díky bankovním emisím. Hlavní index PX kolem 11:15 přidal mírných 0,21 procenta na 1238,5 bodu. Proti růstu indexu naopak působily cenné papíry energetické společnosti ČEZ, vyplývá z výsledků burzy. Středoevropské trhy se vyvíjely smíšeně.

Soud v Brně vyhlásil konkurz na lesnickou firmu CE WOOD

Brno 11. února (ČTK) - Krajský soud v Brně rozhodl, že lesnická firma CE WOOD je v úpadku, který se bude řešit konkurzem. ČTK to dnes sdělil samosoudce Jan Kozák. Návrh na zahájení insolvenčního řízení, které se vede od 7. ledna, podaly kvůli pohledávkám brněnská společnost NIKAS družstvo a Lesy ČR.

Postavení věřitelů v insolvenčním řízení bude asi silnější

Praha 11. února (ČTK) - Poslanci schválili novelu insolvenčního zákona, která posiluje věřitele v insolvenčním řízení. Předloha obnovuje jejich právo popírat pohledávky jiných věřitelů. Kabinet předlohou reagoval na rozhodnutí Ústavního soudu, který některá ustanovení zákona zrušil s účinností od letošního dubna. Norma nyní míří do Senátu.

Sněmovna schválila vydání státních dluhopisů za 132 miliard korun

Praha 11. února (ČTK) - Sněmovna dnes v závěrečném čtení schválila vládní návrh na vydání státních dluhopisů v objemu 131,6 miliardy korun. Stát chce jejich prodejem získat peníze na krytí části schodku letošního státního rozpočtu. Schválený rozpočet počítá se schodkem 135 miliard. Zákon nyní zamíří do Senátu.

Podmínky pro práci strojvedoucích by se měly zpřísnit

Praha 11. února (ČTK) - Podmínky pro práci strojvedoucích by se měly zpřísnit. Počítá s tím novela zákona o drahách, kterou dnes ve třetím čtení schválila Poslanecká sněmovna. Podle předlohy by železniční dopravci museli vydávat svým strojvedoucím nové osvědčení, kde bude přesně uvedeno, na jakých traťových úsecích a typech lokomotiv mohou jezdit. Novela také mění postupy při schvalování kolejových vozidel. Návrh nyní posoudí Senát.

Sněmovna schválila novelu související s koncem regulace nájmů

Praha 11. února (ČTK) - Sněmovna dnes schválila novelu občanského zákoníku, která upravuje mimo jiné postup po skončení regulace nájemného. Nájemci a pronajímatelé budou mít podle předlohy pevnou lhůtu na dohodu o zvýšení nájemného. Teprve po jejím uplynutí se budou moci vlastníci bytů obrátit na soud, aby nájemné stanovil. Norma míří do Senátu.

Ocelárně ThyssenKrupp klesl zisk o téměř polovinu na 101 mil. eur

Frankfurt 11. února (ČTK) - Největšímu německému výrobci ocele ThyssenKrupp klesl ve fiskálním prvním čtvrtletí čistý zisk téměř o polovinu na 101 milionů eur (zhruba 2,4 miliardy Kč) ze 195 milionů ve stejném období předchozího roku. Výsledek negativně ovlivnily mimořádné náklady na spuštění nových provozů v Americe. Tržby a nové objednávky naopak rostly a firma potvrdila předchozí výhled, který počítá v letošním fiskálním roce s růstem zisku.

Česká měna dopoledne oslabovala, výrazněji k dolaru

Praha 11. února (ČTK) - Česká měna dopoledne oslabovala vůči oběma hlavním světovým měnám, výrazněji k dolaru. Kolem 10:15 klesla na 24,25 Kč/EUR a 17,92 Kč/USD, vyplývá z údajů serveru Patria Online.

Zisk Totalu díky vyšším cenám ropy a plynu stoupl o téměř třetinu

Paříž 11. února (ČTK) - Francouzskému ropnému koncernu Total stoupl v loňském roce čistý zisk o téměř třetinu na 10,29 miliardy eur (249,7 miliardy Kč) z předloňských 7,78 miliardy eur. Firmě pomohl růst cen ropy a plynu. Společnost současně oznámila, že plánuje v letošním roce investovat do nových ropných a plynárenských projektů 20 miliard USD (58,2 miliardy Kč).

ČNB: Schodek běžného účtu se v prosinci snížil na 689,3 mil. Kč

Praha 11. února (ČTK) - Běžný účet platební bilance, který je souhrnem veškerých ekonomických transakcí domácí ekonomiky se zahraničím, se v prosinci snížil na 689,3 milionu korun. V listopadu byl ve schodku téměř dvou miliard korun. Výsledek ovlivnil schodek bilance výnosů, oznámila dnes Česká národní banka.

Slovenská inflace prudce zrychlila,v lednu ceny stouply o tři pct

Bratislava 11. února (ČTK) - Ceny zboží a služeb na Slovensku v lednu zdražily nejvíce za poslední téměř dva roky. Meziroční míra inflace v prvním měsíci tohoto roku zrychlila na tři procenta v porovnání s 1,3 procenta v prosinci. Informoval o tom dnes Statistický úřad. V zemi začátkem roku zdražily mimo jiné energie, vládní balíček na ozdravení veřejných financí zase zvýšil některé daně.

Výrobci pneumatik Michelin prudce vzrostl zisk na 1,05 mld eur

Paříž 11. února (ČTK) - Francouzskému výrobci pneumatik Michelin loni díky oživení poptávky po autech prudce vzrostl čistý zisk na 1,05 miliardy eur (25,5 miliardy Kč) ze 106 milionů v roce 2009. Další růst objemu prodeje a ziskovosti čeká firma navzdory zvýšení nákladů i letos.

ČNB zhoršila odhad vývoje deficitu veřejných financí

Praha 11. února (ČTK) - Česká národní banka pro letošní rok mírně zhoršila odhad vývoje deficitu veřejných financí na 4,3 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Horší proti předchozím odhadům očekává vývoj i v roce 2012, kdy by měl deficit činit 4,2 procenta. Vyplývá to z dnešní Zprávy o inflaci publikované ČNB. Za rok 2010 odhaduje ČNB deficit 5,1 procenta. Pro přijetí eura je nezbytné dodržet tříprocentní hranici.

Nokia vstupuje do partnerství s Microsoftem, obává se Googlu

Londýn 11. února (ČTK) - Největší světový výrobce mobilních telefonů, finská společnost Nokia, vstupuje do partnerství s největším světovým výrobcem softwaru, americkou společností Microsoft. Nokia tak ve videu na síti YouTube potvrdila spekulace, které kolovaly na finančních trzích. Smyslem uzavřeného partnerství je vytvořit protiváhu společnosti Googlu a jejímu operačnímu systému Android.

ČSÚ: Ceny pohonných hmot kromě LPG v uplynulém týdnu klesly

Praha 11. února (ČTK) - Ceny pohonných hmot u čerpacích stanic v Česku v uplynulém týdnu kromě plynu LPG klesly. Nejprodávanější benzin Natural 95 stál v průměru 33,24 koruny za litr, a byl tak o 14 haléřů levnější než o týden dříve. Motorová nafta zlevnila o 11 haléřů na průměrných 32,63 koruny za litr. Vyplývá to z dnešních údajů Českého statistického úřadu.

Inflace v Německu v lednu vystoupila na dvě procenta

Berlín 11. února (ČTK) - Roční míra inflace v Německu v lednu činila rovná dvě procenta, a zvýšila se tak z prosincových 1,7 procenta. Oznámil to dnes tamní statistický úřad, který tak zpřesnil svou předběžnou zprávu. Podle ní inflace v lednu vystoupila pouze na 1,9 procenta. Harmonizovanou inflaci úřad potvrdil na dvou procentech.

Asijské akcie převážně oslabují, zpevňuje dolar

Hongkong 11. února (ČTK) - Ceny akcií na burzách v Asii dnes převážně klesaly, v růstu naopak pokračovala Čína, která jde většinou vlastní cestou a vývoj na globálních trzích ji příliš neovlivňuje. Na devizových trzích začalo opět klesat euro, které srážejí nové obavy o vývoj eurozóny. Naopak dolar k většině hlavních světových měn zpevnil. Na akciových trzích v Japonsku se kvůli státnímu svátku neobchodovalo.

Akcie v USA ve čtvrtek uzavřely smíšeně, dolar rostl

New York 11. února (ČTK) - Americké akcie ve čtvrtek uzavřely smíšeně. Indexy Nasdaq a S&P po zprávách z Egypta smazaly své ztráty a zaznamenaly mírné zisky. Index Dow Jones však kvůli slabému výhledu výrobce síťového vybavení Cisco Systems mírně klesl.

Fio Smartbanking pro Android s novými funkcemi

Fio banka zpřístupnila novou verzi aplikace Fio Smartbanking pro Android, která klientům umožní obsluhovat jejich účet z mobilu opět o něco komplexněji.

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Investice Finance.cz
Rejstřík Finance.cz
 
zavřít
Přihlášení

Zapomněl jsem heslo