www.finance.czAktualityKalendář zpráv Finančních novin

Všechny zprávy od Finančních novin (ČTK)

Obsahuje text:
od
do

Omezit na sekci:
 

Fed za finanční krize masivně podporoval evropské banky

Washington 31. března (ČTK) - Americká centrální banka (Fed) za finanční krize masivně podporovala evropské finanční domy, které si v rámci speciální úvěrové linky denně půjčovaly desítky miliard dolarů. Ukázaly to podrobné záznamy, které dnes Fed zveřejnil. Přiměl jej k tomu až soud, Fed se zveřejnění dlouho bránil.

Vláda je proti tomu, aby kvůli nepřijetí paktu přišla o informace

Praha 31. března (ČTK) - Úřad vlády nesouhlasí s tvrzením, že Česká republika bude kvůli nepřipojení k Paktu pro euro vyloučena z mnoha jednání Evropské unie a bude tak ochuzena o informace. ČTK to dnes sdělil mluvčí vlády Jan Osúch. O zákazu účastnit se pravidelných jarních summitů signatářů paktu informoval ve středu internetový server EUobserver.

Americké akcie před koncem čtvrtletí bez větších změn

New York 31. března (ČTK) - Americké akcie v úvodu dnešního obchodování mírně oslabovaly, objemy obchodů jsou ale před koncem čtvrtletí slabší. Trh si všímal především týdenní zprávy o vývoji počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, důležitější ale bude až páteční zpráva, která ukáže, jak si v březnu vedl širší trh práce.

Odbory a vedení Škody Auto se dohodly na zvýšení mezd

Mladá Boleslav 31. března (ČTK) - Odboráři a vedení Škody Auto se dohodli na růstu mezd v automobilce. Detaily dohody ale zatím tají. Kolektivní smlouva je před podpisem, řekl dnes ČTK předseda Odborového svazu KOVO Josef Středula.

Penta je novým majoritním vlastníkem slovenské banky Dexia

Praha 31. března (ČTK) - Středoevropská investiční skupina Penta Investments se stala vlastníkem 88,71procentního podílu akcií Dexia banky Slovensko. Novým generálním ředitelem a předsedou představenstva banky bude od dubna Jan Rollo. ČTK o tom dnes informovala mluvčí společnosti Penta Investments Martina Válová.

SITA:Počet ztracených zavazadel v letectví loni stoupl o 17,6 pct

Ženeva 31. března (ČTK) - Počet ztracených zavazadel v letecké dopravě loni zvrátil klesající trend z předchozích dvou let a opět vzrostl, avšak pomaleji než počet cestujících. Celosvětově nedorazilo spolu se svým majitelem do cílového místa 29,4 milionu zavazadel, to je o 17,6 procenta více než v roce 2009, kdy to bylo 25 milionů zavazadel. Vyplývá to ze zprávy společnosti SITA, která poskytuje systémy informačních technologií pro letecké společnosti, včetně systému pro sledování zavazadel. Převážná většina zavazadel se však vrátí svému majiteli do 48 hodin.

Irské banky potřebují 24 miliard eur, ukázaly zátěžové zkoušky

Dublin 31. března (ČTK) - Největší irské banky budou v následujících měsících potřebovat dalších asi 24 miliard eur (zhruba 589 miliard Kč), aby se dokázaly vypořádat s případnou další krizí. Ukázaly to nové výsledky zátěžových zkoušek, které dnes zveřejnila irská centrální banka. Ta zkoumala stav čtyř největších bank. Zdaleka nejvíce peněz si bude muset zajistit ústav Allied Irish Banks.

Pražská burza oslabila, dolů ji táhly akcie ČEZ a Erste Bank

Praha 31. března (ČTK) - Pražský akciový trh dnes po šesti růstových seancích oslabil, hlavní index PX odepsal 0,28 procenta na 1257,3 bodu. Nedařilo se většině titulů, burzu táhly dolů především akcie energetické společnosti ČEZ a rakouské Erste Bank. Zisky si naopak připisovaly cenné papíry telekomunikačního operátora Telefóniky O2 či tabákové společnosti Philip Morris, vyplývá z výsledků burzy.

Euro po údajích o inflaci v eurozóně posiluje

Londýn 31. března (ČTK) - Evropská měna dnes posiluje díky nejnovějším údajům o inflaci z eurozóny, které potvrdily očekávání, že Evropská centrální banka zvýší úrokové sazby. Růst však podle některých analytiků může být pouze dočasný kvůli pokračujícím dluhovým problémům v eurozóně.

WTO: Boeing dostal ilegální pomoc za minimálně 5,3 miliardy USD

Ženeva 31. března (ČTK) - Výrobce letecké techniky Boeing dostal od americké vlády ilegální subvence za minimálně 5,3 miliardy dolarů (téměř 92 miliard Kč). Ukazuje to zpráva, kterou dnes zveřejnila Světová obchodní organizace (WTO). Pomoc byla Boeingu poukazována převážně ve formě proplácení nákladů na vědu a výzkum přes účty Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

ČNB: Tuzemským bankám loni klesl čistý zisk na 56 miliard korun

Praha 31. března (ČTK) - Tuzemským bankám a spořitelnám loni klesl souhrnný čistý zisk o sedm procent na 55,7 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která dnes Česká národní banka zveřejnila na internetu. Předloni vykázal český bankovní sektor meziroční růst zisku o 30 procent na 59,7 miliardy korun.

Ropa na závěr čtvrtletí zdražuje, Brent je za 117 dolarů

Londýn 31. března (ČTK) - Ceny ropy na světových trzích se v posledním dni prvního čtvrtletí výrazně zvyšovaly a severomořský Brent se dostal nad 117 dolarů za barel. Je tak na nejlepší cestě, aby za celé čtvrtletí zdražil o více než 20 procent, což by byl největší čtvrtletní nárůst za téměř dva roky. K růstu cen přispívá několik faktorů, v poslední době to je převážně napětí v arabských zemích, které patří k hlavním vývozcům ropy.

Stát nemusí zaplatit miliardové odškodnění za zatopení chemičky

Ostrava 31. března (ČTK) - Stát nemusí zaplatit miliardové odškodnění za zatopení ostravské chemičky Ostramo při povodních v roce 1997. Krajský soud dnes v odvolacím řízení žalobu společnosti Retise Enterprises Limited zamítl. Informoval o tom server ceskapozice.cz. ČTK to potvrdil mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček.

Počet žadatelů o podporu v nezaměstnanosti v USA dál klesá

Washington 31. března (ČTK) - Počet žadatelů o podporu v nezaměstnanosti minulý týden ve Spojených státech klesl zhruba o 6000 a v ročním přepočtu činil asi 388.000 osob. Pokles sice není tak výrazný, jak čekali analytici, i tak ale svědčí o tom, že situace na americkém trhu práce se dál zlepšuje. Celkový počet lidí, kteří v USA pobírají podporu v nezaměstnanosti, se podle tamního ministerstva práce snížil asi o 51.000 na 3,71 milionu.

Rapid Express vstoupila na trh celostátních železničních dopravců

Praha 31. března (ČTK) - Společnost Rapid Express podnikatele Leoše Novotného podepsala rámcovou smlouvu o využívání kolejí se státní Správou železniční dopravní cesty (SŽDC). Novinářům to dnes oznámil mluvčí SŽDC Pavel Halla. Rapid Express se tak stal vedle Českých drah a společnosti RegioJet podnikatele Radima Jančury třetím celostátním osobním dopravcem.

Vodafone koupí od Essaru podíl ve společném podniku za 5 mld. USD

Bombaj/Londýn 31. března (ČTK) - Britská telekomunikační společnost Vodafone se dohodla s indickým partnerem Essar Group na odkoupení jeho podílu ve společném podniku Vodafone Essar Ltd. v Indii. Za podíl 33 procent zaplatí v hotovosti pět miliard USD (86,6 miliardy Kč).

Ceny elektřiny na burze kvůli jádru vzrostly o deset procent

Praha 31. března (ČTK) - Cena elektřiny na německé burze během března v důsledku jaderné krize v Japonsku vzrostla o deset procent na zhruba 59 eur (asi 1450 Kč) za megawatthodinu. V podobném rozsahu se v březnu zvýšila také cena elektřiny s dodáním v příštím roce na pražské energetické burze. Podle analytiků oslovených ČTK by se tento růst v příštích dvou letech mohl projevit několikaprocentním zdražením elektřiny pro konečné spotřebitele.

Rada ČRo přerušila volbu nového generálního ředitele

Praha 31. března (ČTK) - Rada Českého rozhlasu dnes přerušila volbu generálního ředitele Českého rozhlasu. Pětičlenná rada nemá k volbě po nedávném úmrtí radního Ladislava Jíši dostatek členů. Jíša byl rovněž předsedou nedávno ustanovené volební komise.

Prozatímní věřitelský výbor Sazky

Praha 31. března (ČTK) - Prozatímní věřitelský výbor loterijní společnosti Sazka požádal ve středu insolvenčního správce Sazky Josefa Cupku, aby prověřil kroky vedení Sazky týkající se údajného převzetí sázkových aktivit Sazky společností Fortuna ovládané Pentou. Žádost, podepsaná předsedou prozatímního věřitelského výboru Josefem Novotným, dnes byla zveřejněna v insolvenčním rejstříku.

Portugalský schodek loni překročil úroveň dohodnutou s EU

Lisabon 31. března (ČTK) - Rozpočtový schodek Portugalska v loňském roce klesl na 8,6 procenta hrubého domácího produktu z předloňských deseti procent. Překročil však plánovanou úroveň 7,3 procenta HDP, na které se Lisabon dohodl s Evropskou unií. Vyplývá to z dnešních údajů portugalského statistického úřadu. Údaje podle agentury Reuters zvyšují tlak na to, aby Portugalsko požádalo o zahraniční pomoc.

Brusel hodlá měnit pravidla pro hypotéky, chce víc chránit lidi

Brusel 31. března (zpravodaj ČTK) - Evropská komise chce změnit pravidla pro poskytování hypoték v zemích Evropské unie. Cílem je větší ochrana lidí před riziky, která z braní úvěrů na bydlení plynou. Brusel bude chtít prosadit povinnost poskytovat jasnější informace a bude také usilovat o vznik efektivnějšího jednotného trhu s hypotékami napříč 27člennou unií.

MF spustilo přerušený ekontendr, cenové nabídky chce do 5. září

Praha 31. března (ČTK) - Ministerstvo financí v pondělí 4. dubna zpřístupní uchazečům o zakázku na odstranění starých ekologických škod takzvaný dataroom s aktualizovanými údaji například o znečištěných lokalitách. Cenové nabídky mají účastníci tendru podat do 5. září. ČTK o tom dnes informoval mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. MF podle něj čekalo, jak dopadne stížnost společnosti PPF. Ta nakonec sama oznámila, že se soutěže nezúčastní.

EK šetří Deutsche Bahn kvůli obavě ze zneužití postavení na trhu

Brusel 31. března (zpravodaj ČTK) - Evropská komise dnes uvedla, že se obává, že německý železniční přepravce Deutsche Bahn by mohl zneužívat dominantního postavení na trhu. Současně potvrdila, že v tomto týdnu provedla ve firmě a některých jejích dceřiných společnostech neočekávané razie.

Stavební firma Eurovia CS díky Slovensku zvýšila zisk i tržby

Praha 31. března (ČTK) - Stavební skupina Eurovia CS loni zvýšila zisk i tržby, hlavně díky výstavbě rychlostní silnice na Slovensku. Zisk po zdanění vzrostl na 1,3 miliardy korun z 863 milionů v roce 2009. Výkony firmy vzrostly zhruba o tři miliardy korun na 27,6 miliardy Kč. Společnost to dnes oznámila na tiskové konferenci. Eurovia CS patří mezi největší stavební firmy v Česku.

Pražská burza mírně oslabuje, investoři vybírají zisky

Praha 31. března (ČTK) - Pražský akciový trh dnes dopoledne po šesti růstových nepatrně oslaboval, hlavní index PX po 11:00 přišel o 0,07 procenta na 1259,9 bodu. Oslabují obě banky, ČEZ i těžební NWR.

Kyocera postaví v Kadani halu na solární panely za 700 milionů

Kadaň 31. března (ČTK) - Japonská společnost Kyocera zahájila v průmyslové zóně v Kadani výstavbu druhé haly na výrobu solárních panelů. Investovat chce 700 milionů korun. Firma, která v kraji zaměstnává zhruba 600 lidí, přijme od podzimu dalších více než 400 zaměstnanců. ČTK o tom dnes informovala Štěpánka Filipová z vládní agentury CzechInvest. V ústeckém regionu, který se potýká s nejvyšší nezaměstnaností v Česku, bylo v únoru bez práce 60.612 lidí.

Moody's: Nová opatření EU dluhovou krizi nevyřeší

Londýn 31. března (ČTK) - Další snižování ratingů členských zemí eurozóny nelze vyloučit, protože nová opatření, která minulý týden ohlásila Evropské unie, nejsou dostatečná k vyřešení dluhové krize. Uvedla to dnes mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service.

Koruna dopoledne stagnovala k euru a posílila vůči dolaru

Praha 31. března (ČTK) - Česká měna dnes dopoledne opět stagnovala k euru a posílila k dolaru. Podle údajů serveru Patria Online se před 11:00 obchodovala na středečním kurzu 24,55 Kč/EUR, k dolaru byla silnější o 12 haléřů na 17,30 Kč/USD. Kurz koruny podle analytiků zůstává v zajetí vývoje na okolních trzích.

Bestsport podal na sebe insolvenční návrh, dál provozuje O2 arenu

Praha 31. března (ČTK) - Představenstvo akciové společnosti BESTSPORT, která provozuje multifunkční halu v pražských Vysočanech (O2 arenu), dnes podalo vlastní insolvenční návrh na společnost. ČTK to řekl mluvčí Bestsportu Jan Tuna. Důvodem je aktuální situace Sazky, která je od úterý v úpadku. I po podání vlastního insolvenčního návrhu a následných krocích Bestsport podle Tuny dál plně pokračuje ve své činnosti a připravuje návrh na reorganizaci společnosti.

Microsoft podal v EU stížnost na chování Googlu na internetu

Brusel 31. března (ČTK) - Americký softwarový podnik Microsoft podal v Bruselu stížnost na postupy rivala Google ve vyhledávání na internetu. Microsoft to uvedl dnes. Přidal se tak na stranu stěžovatelů v nynějším vyšetřování, zda Google v internetovém vyhledávání nediskriminuje konkurenty.

Míra nezaměstnanosti v Německu v březnu klesla na 7,6 procenta

Berlín 31. března (ČTK) - Míra nezaměstnanosti v Německu se v březnu snížila na 7,6 procenta z únorových 7,9 procenta. Oznámil to dnes spolkový úřad práce. Dodal, že počet nezaměstnaných meziměsíčně klesl o 102.000 na 3,21 milionu osob.

ČNB: Dluhy domácností v únoru vzrostly na 1,058 bilionu Kč

Praha 31. března (ČTK) - Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí během letošního února nepatrně vzrostly a činily 1,058 bilionu korun proti 1,057 bilionu v předchozích dvou měsících. Za poslední rok ale domácnosti zvýšily své zadlužení o zhruba 70 miliard korun. Vyplývá to z dnešních údajů České národní banky.

ČSÚ: Češi zaostávají v elektronické komunikaci s úřady

Praha 31. března (ČTK) - Česko v porovnání s ostatními zeměmi EU zaostává ve využívání internetu ve vztahu k úřadům. Internet při styku se státem loni použilo 22 procent Čechů, zatímco průměr EU byl 41 procent. Vyplývá to z údajů ČSÚ a Eurostatu na dnešní tiskové konferenci.

Kocourek: Nová exportní strategie bude spuštěna příští rok

Praha 31. března (ČTK) - Nová exportní strategie státu, která má pomoci českým vývozcům při jejich aktivitách na zahraničních trzích a měla začít platit od začátku letošního roku, bude kvůli přípravě koncepce podpory konkurenceschopnosti spuštěna až příští rok. Novou exportní strategii letos nahradí aktualizovaný plán podpory vývozu na období 2006 až 2010, který vláda schválila v roce 2005. Na diskusním setkání v Praze na téma Role státu při podpoře exportu, kterou organizovala společnost Euronews, to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

ČNB: Zahraniční dluh ČR na konci loňska stoupl na 1,79 bilionu Kč

Praha 31. března (ČTK) - Zahraniční dluh České republiky se v loňském čtvrtém čtvrtletí zvýšil o 56,8 miliardy korun na 1,79 bilionu korun, představoval tak 48,7 procenta hrubého domácího produktu. Meziročně zahraniční dluh vzrostl o 149,5 miliardy korun, informovala dnes Česká národní banka. K růstu zahraničního zadlužení přispěl především bankovní sektor. Růst zadluženosti nastal rovněž u vládního sektoru, uvedla ČNB.

Sarkozy varoval před novými měnovými válkami a krizemi

Nanking 31. března (ČTK) - Francouzský prezident Nicolas Sarkozy dnes na setkání představitelů skupiny zemí G20 vyzval k rychlé reformě mezinárodního měnového systému. Jinak podle něj hrozí nové měnové války a krize. Informovala o tom agentura DPA.

Letní pneumatiky proti loňsku zdražily až skoro o desetinu

Praha 31. března (ČTK) - Ceny letních pneumatik proti loňsku vzrostly zhruba o čtyři až devět procent a prodejci očekávají další zdražování. Některých typů pneu přitom může být během roku nedostatek. Vyplývá to z informací tuzemských prodejců. Dnes končí platnost dopravní značky zimní výbava, která na některých úsecích silnic vyžaduje zimní obutí.

Ruské ocelárny Evraz loni vytvořily zisk 532 milionů dolarů

Moskva 31. března (ČTK) - Ruská ocelářská skupina Evraz Group, kterou částečně vlastní miliardář Roman Abramovič, loni vytvořila čistý zisk 532 milionů dolarů (9,2 miliardy Kč) díky vyšším cenám i produkci. Druhý největší producent oceli v Rusku dnes připomněl, že za rok 2009 vykázal ztrátu 1,3 miliardy dolarů.

Tři největší irské banky potřebují dalších devět miliard eur

Brusel/Dublin 31. března (zpravodaj ČTK) - Tři největší irské banky budou potřebovat dalších devět miliard eur (zhruba 220 miliard korun) na záchranu. Podle informací agentury Bloomberg to ukázaly zátěžové testy, které budou oficiálně zveřejněny až dnes pozdě odpoledne. Částka ale nakonec může být ještě vyšší, protože zatím nejsou známé výsledky problémové Allied Irish Bank, která v uplynulém desetiletí poskytovala nejvíce hypotečních úvěrů.

Rakouská VIG loni zvýšila hrubý zisk, v Česku stoupl o 36 procent

Vídeň 31. března (ČTK) - Rakouská pojišťovna Vienna Insurance Group (VIG) loni zvýšila hrubý zisk o 15 procent na 507,8 milionu eur (12,5 miliardy Kč). V České republice stoupl její hrubý zisk dokonce o 36 procent na 167,3 milionu eur (přes čtyři miliardy Kč). Informovala o tom dnes firma na svých internetových stránkách.

Japonské akcie stouply o půl procenta

Tokio 31. března (ČTK) - Japonské akcie dnes posílily. Investoři nakupovali stavební společnosti kvůli předpokládanému růstu poptávky v důsledku rekonstrukce Japonska po ničivém zemětřesení. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 stoupl o 0,5 procenta na 9755,10 bodu.

Gartner: Světové výdaje do IT letos vzrostou o 5,6 procenta

Stamford 31. března (ČTK) - Světové výdaje do informačních technologií letos vzrostou o 5,6 procenta na 3,6 bilionu dolarů (62,4 bilionu Kč). Uvedla to v noci na dnešek analytická skupina Gartner, která do odhadu výdajů za hardware poprvé vůbec zahrnula i počítačové tablety.

Firmu Berkshire opouští předpokládaný nástupce Warrena Buffetta

Omaha 31. března (ČTK) - Manažer David Sokol odchází z investiční společnosti Berkshire Hathaway. Sokol byl přitom považován za pravděpodobného nástupce generálního ředitele podniku, legendárního investora Warrena Buffetta. Informovaly o tom agentury AP a Reuters.

Akcie v USA vzrostly díky poptávce fondů před koncem čtvrtletí

New York 31. března (ČTK) - Akcie amerických korporací ve středu vzrostly díky tomu, že manažeři fondů kupovali s blížícím se koncem čtvrtletí tituly, které v poslední době rostly. Nahoru tak šly mimo jiné emise energetik a malých společností. K nákupnímu zájmu přispěla i zpráva o chystané velké akvizici ve farmaceutickém průmyslu.

Ode dneška platí novela posilující věřitele v insolvenčním řízení

Praha 31. března (ČTK) - V účinnost dnes vstoupila novela insolvenčního zákona, která dává věřitelům opět právo popírat pohledávky ostatních věřitelů. Novela uvádí zákon do souladu s rozhodnutím Ústavního soudu (ÚS), který některá ustanovení zákona zrušil s účinností od 31. března.

Fio Smartbanking pro Android s novými funkcemi

Fio banka zpřístupnila novou verzi aplikace Fio Smartbanking pro Android, která klientům umožní obsluhovat jejich účet z mobilu opět o něco komplexněji.

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Investice Finance.cz
Rejstřík Finance.cz
 
zavřít
Přihlášení

Zapomněl jsem heslo