www.finance.czAktualityKalendář zpráv Finančních novin

Všechny zprávy od Finančních novin (ČTK)

Obsahuje text:
od
do

Omezit na sekci:
 

Severočeské doly letos víc těží a vydělaly o 10 pct. víc

Chomutov 10. května (ČTK) - O víc než deset procent vzrostl v prvním čtvrtletí provozní zisk Severočeských dolů (SD). Pomáhá jim především rostoucí poptávka po hnědém uhlí ze strany elektráren, která meziročně zvedla těžbu zhruba o 20,5 procenta, informoval dnes ředitel strategie SD Vladimír Budinský. Za první kvartál vydělaly SD 950 milionů korun při tržbách okolo 2,68 miliardy. SD patří do skupiny ČEZ, která je jejich hlavním odběratelem.

Ceny ropy vzrostly kvůli obavám z dopadu záplav v USA

New York 10. května (ČTK) - Ceny ropy dnes mírně vzrostly kvůli obavám z toho, že by se záplavy ve Spojených státech mohly dotknout aktivity rafinerií v Mexickém zálivu. Statistiky navíc ukázaly, že dovoz ropy do Číny byl v dubnu silný.

GM chce investovat do svých továren v USA 2 mld USD

Toledo 10. května (ČTK) - Automobilka General Motors Co chce investovat do svých 17 továren ve Spojených státech, včetně závodu na výrobu převodovek pro malé vozy, zhruba dvě miliardy USD (33,8 miliardy Kč). Automobilka tak po své záchraně začíná opět investovat do nových produktů. GM však neupřesnila načasování investice a dodala, že podrobnější informace poskytne v příštích měsících.

Akcie v USA dopoledne rostly díky plánu Microsoftu převzít Skype

New York 10. května (ČTK) - Akcie amerických korporací dopoledne rostly díky plánu softwarového gigantu Microsoft převzít provozovatele bezplatného internetového telefonování Skype. Příznivě na finanční trh zapůsobily také silné čtvrtletní firemní výsledky hospodaření.

Euro kvůli dluhovým problémům Řecka kolísalo mezi zisky a ztrátou

Londýn 10. května (ČTK) - Euro dnes vůči dolaru kolísalo mezi růstem a poklesem, pozdě odpoledne si připisovalo mírné zisky. Kurz eura ovlivňují zprávy o případné další finanční pomoci zadluženému Řecku, investoři si však všímají i srovnání úrokových sazeb v USA a eurozóně.

Sony chce opět spustit herní síť PlayStation Network tento měsíc

Tokio 10. května (ČTK) - Sony chce obnovit plný provoz své herní sítě PlayStation Network do konce května. Musela ji pozastavit minulý měsíc po hackerském útoku a úniku osobních dat. V dnešní zprávě firma potvrdila, že při útoku byla minulý měsíc ukradena data z 24,5 milionu uživatelských účtů.

Zisk hotelové společnosti InterContinental stoupl o 35 procent

Londýn 10. května (ČTK) - Provozní zisk hotelové společnosti InterContinental Hotels v prvním čtvrtletí letošního roku stoupl o více než třetinu na 112 milionů USD (1,9 miliardy Kč). Firmě pomohlo oživení poptávky po služebních cestách v USA. InterContinental je největší hotelovou skupinou na světě, patří mu značky InterContinental, Crowne Plaza a Holiday Inn.

Pražská burza mírně oslabila, dařilo se ČEZ a KIT digital

Praha 10. května (ČTK) - Pražská burza dnes nepatrně oslabila, hlavní index PX přišel o desetinu procenta na 1264,8 bodu. Dařilo se akciím energetické společnosti ČEZ a technologické KIT digital; obě firmy dnes oznámily hospodářské výsledky za první čtvrtletí. Naopak zlevnily cenné papíry developera ECM a o procento oslabily akcie Komerční banky, vyplývá z výsledků burzy.

Agrofert koupil výrobce biolihu Ethanol Energy

Praha 10. května (ČTK) - Společnost Agrofert Holding podnikatele Andreje Babiše koupila firmu Ethanol Energy, která ve Vrdech u Čáslavi vyrábí biolíh a další produkty. ČTK o tom dnes informoval ředitel divize pohonných hmot a biopaliv Agrofertu Martin Kubů. Cenu, za niž Babišova společnost od dosavadního majitele Otakara Moťky Ethanol Energy koupila, firmy nezveřejnily.

Čínské aerolinky chtějí osvobodit od obchodů s povolenkami v EU

Brusel 10. května (ČTK) - Čínská Asociace pro leteckou dopravu (CATA) je proti začlenění čínských leteckých společností do plánovaného obchodování s emisními povolenkami v roce 2012. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na zdroj blízký situaci. Plán se nelíbí rovněž americkým leteckým společnostem a asociaci.

Bestsport požádal soud o dřívější termín schůze věřitelů

Praha 10. května (ČTK) - Společnost Bestsport, která je provozovatelem multifunkční haly O2 areny, požádala soud o stanovení dřívějšího termínu pro přezkumné jednání a schůzi věřitelů. Vyplývá to z informací zveřejněných v insolvenčním rejstříku. Pod žádostí je jako předseda představenstva podepsán Jaroslav Pekař a jako místopředseda představenstva Aleš Hušák.

Poslanci podpořili zvýšení poplatku za zápis do katastru

Praha 10. května (ČTK) - Sněmovna dnes v prvním čtení podpořila vládní návrh na zvýšení poplatku za zápis do katastru nemovitostí. Zvýšit se má na dvojnásobek ze současných 500 na 1000 korun. Návrh nyní projedná sněmovní zemědělský výbor, jeho konečné schvalování je možné očekávat na některé z dalších schůzí. Vláda chce tímto způsobem získat víc než 300 milionů korun ročně navíc. Opoziční sociální demokraté již dříve oznámili, že se zvýšením poplatku nesouhlasí.

Rehn: Pomoc Portugalsku schválíme příští týden,Řecko je předčasné

Brusel/Štrasburk 10. května (zpravodaj ČTK) - Finanční pomoc Portugalsku ministři financí schválí příští týden v Bruselu, v případě Řecka je to předčasná otázka. V Evropském parlamentu to dnes řekl eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn.

Sazka se připojila k návrhu odvolat insolvečního správce

Praha 10. května (ČTK) - Společnost Sazka, která je od konce března v úpadku, se připojila k návrhu společnosti E-Invest na zproštění insolvenčního správce Sazky Josefa Cupky funkce. Zároveň Sazka podala odvolání k vrchnímu soudu ohledně květnového rozhodnutí městského soudu, že firma nesmí nakládat s majetkem bez souhlasu insolvenčního správce. V odvolání zpochybnila objektivitu soudce. Vyplývá to z materiálů zveřejněných dnes v insolvenčním rejstříku.

Sněmovna podpořila návrh směřující proti fiktivním sídlům firem

Praha 10. května (ČTK) - Sněmovna v prvním čtení podpořila vládní novelu obchodního zákoníku, která má kromě jiného pomoci v postupu proti takzvaným "schránkovým firmám". Jde o firmy, které sice mají na nějakém místě nahlášeno oficiální sídlo, ale ve skutečnosti je dohledat nelze. Firmy budou muset v obchodním rejstříku uvádět, jaký je jejich právní vztah k jimi uváděnému sídlu: zda ho vlastní, nebo zda ho mají pronajaté. "Novela chce bránit fiktivním sídlům," řekl dnes ve sněmovně ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

Sněmovna podpořila návrh na zavedení trestní odpovědnosti firem

Praha 10. května (ČTK) - Tuzemské firmy a další organizace by mohly být v budoucnu trestně odpovědně za některé trestné činy uvedené v trestním zákoníku. Soudy by je mohly za trest třeba zrušit, nechat propadnout jejich majetek nebo jim zakázat činnost. Počítá s tím vládní návrh zákona o trestní odpovědnosti právnických osob a řízení proti nim, který dnes v prvním čtení podpořila sněmovna. Nyní se jím bude zabývat sněmovní ústavně právní výbor.

Proud z obnovitelných zdrojů asi už nebudou kupovat distributoři

Praha 10. května (ČTK) - Elektřinu z obnovitelných zdrojů by od příštího roku již neměly vykupovat distribuční společnosti. Místo nich se nákupu zhostí dva nebo tři obchodníci vybraní ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO). Finanční vypořádání za elektřinu pak půjde přes zvláštní účet vedený u Operátora trhu s elektřinou. Předpokládá to návrh zákona o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů, který na svém středečním zasedání projedná vláda.

Microsoft koupí Skype za 8,5 miliardy dolarů

New York 10. května (ČTK) - Americký softwarový gigant Microsoft koupí provozovatele bezplatného internetového telefonování Skype za 8,5 miliardy dolarů (zhruba 143 miliard Kč). Podnik dnes uvedl, že za Skype zaplatí v hotovosti. Jde o největší akvizici v 36leté historii Microsoftu.

Nejvíce klientů získaly letos penzijní fondy ČS a Allianz

Praha 10. května (ČTK) - Nejvíce účastníků penzijního připojištění získaly v prvním čtvrtletí letošního roku Penzijní fond České spořitelny (PFČS) a Allianz PF. Naopak úbytek zaznamenaly zejména Penzijní fond České pojišťovny (PFČP) a AXA. Vyplývá to z údajů Asociace penzijních fondů (APF). Koncem března měly všechny penzijní fondy dohromady 4,574 milionu klientů, což bylo o téměř 22.000 méně než na konci roku 2010.

Soud eviduje 2075 věřitelů Sazky s pohledávkami 41,1 mld. Kč

Praha 10. května (ČTK) - Městský soud v Praze dnes uzavřel počet věřitelů Sazky i celkovou sumu pohledávek a eviduje 2075 věřitelů s pohledávkami za necelých 41,1 miliardy Kč. Nyní jsou přihlášky pohledávek předávány insolvenčnímu správci, aby posoudil jejich oprávněnost. ČTK to sdělila mluvčí Městského soudu v Praze Martina Lhotáková. Sazka je v úpadku od konce března.

Největší ruská automobilka AvtoVAZ se loni vrátila k zisku

Moskva 10. května (ČTK) - Největší ruská automobilka AvtoVAZ loni vydělala 3,6 miliardy rublů (zhruba 2,2 miliardy Kč) po ztrátě 49,2 miliardy rublů v předchozím roce. Oznámila to dnes firma, která vyrábí vozy se značkou Lada. K návratu k zisku přispěl vládní program šrotovného, který v Rusku podpořil poptávku po automobilech.

Tuna: Sazka se proti pozastavení loterijní licence zřejmě odvolá

Praha 10. května (ČTK) - Sazka se s největší pravděpodobností odvolá proti dočasnému pozastavení loterijní licence. Na dotaz ČTK to dnes sdělil mluvčí Sazky Jan Tuna. Ministerstvo financí v pondělí pozastavilo Sazce licenci na provozování číselných loterií kvůli tomu, že Sazka nevyplatila včas výhru ve Sportce za více než 103 milionů korun. Výhru však prý společnost podle Tuny postupně splácí.

Ústecký kraj opět láká, přijelo o čtvrtinu víc turistů

Ústí nad Labem 10. května (ČTK) - Největší meziroční nárůst zájmu turistů z celé země zaznamenal v prvním letošním čtvrtletí Ústecký kraj. Za první tři měsíce roku do něj přijelo alespoň na jednu noc 54.711 turistů, což je meziročně o 25,1 procenta víc. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Přesto je zájem turistů o severozápadní Čechy stále ze všech regionů nejmenší.

Řecko úspěšně prodalo krátkodobé dluhopisy za 1,6 miliardy eur

Atény 10. května (ČTK) - Řecko dnes úspěšně prodalo vládní pokladniční poukázky splatné za šest měsíců v sumě 1,625 miliardy eur (asi 39 miliard Kč). Úrokový výnos se proti dubnové aukci stejných papírů zvýšil jen mírně, i když v posledních dnech se začalo opět intenzivně mluvit o dlouhodobé řecké insolventnosti a jejím řešení buď prostřednictvím další finanční pomoci, nebo restrukturalizací dluhu.

Středočeský kraj vypoví smlouvy všem autobusovým dopravcům

Praha 10. května (ČTK) - Středočeský kraj vypoví smlouvy všem autobusovým dopravcům. Chce vypsat novou soutěž, která dopravu zlevní a zkvalitní, řekl dnes novinářům hejtman David Rath (ČSSD). Opoziční ODS změnu kritizuje.

Tatra získala nové zakázky v Brazílii a Saúdské Arábii.

Brno 10. května (ČTK) - Výrobce nákladních automobilů Tatra získal nové zakázky v Brazílii. Chce tam dodávat 400 až 1000 aut ročně. Dalších 500 automobilů dodá do Saúdské Arábie. Na dnešní tiskové konferenci na veletrhu Idet to řekl generální ředitel firmy Ronald Adams. Automobilka loni snížila ztrátu o 483 milionů korun na 105 milionů korun. Firma to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Dubnová inflace byla nižší, než očekávala ČNB

Praha 10. května (ČTK) - Dubnová meziroční inflace byla o 0,1 procentního bodu nižší, než odhaduje Česká národní banka ve své aktuální prognóze. Za rozdílem stojí zejména nižší než očekávaný růst regulovaných cen. ČTK o tom dnes informoval ředitel sekce měnové a statistiky ČNB Tomáš Holub. Spotřebitelské ceny v dubnu vzrostly meziročně o 1,6 procenta.

ÚS odmítl stížnost Sazky ve sporu o daň z přidané hodnoty

Brno 10. května (ČTK) - Ústavní soud (ÚS) podle serveru Aktuálně.cz odmítl stížnost společnosti Sazka ve sporu o miliony korun zaplacené na dani z přidané hodnoty. Soud tak znovu potvrdil, že neexistuje žádná výjimka ze zákona, jež by osvobozovala sázkové společnosti od daně.

Volkswagen v dubnu zvýšil prodej aut značky VW o 13,6 procenta

Wolfsburg 10. května (ČTK) - Německý automobilový koncern Volkswagen v dubnu zvýšil prodej vlajkové značky VW meziročně o 13,6 procenta na zhruba 429.000 vozů. Oznámila to dnes firma. Dodala, že v období od ledna do dubna stoupl odbyt značky VW o 11,2 procenta na 1,66 milionu vozů.

Do Zlínského kraje přijelo v první kvartále roku více lidí

Zlín 10. května (ČTK) - Ve Zlínském kraji se ubytovalo v prvním čtvrtletí letošního roku 92.221 lidí. V meziročním srovnání je to o 6,7 procenta více. V hotelech, penzionech a dalších ubytovacích zařízeních strávili v prvním kvartále roku také více nocí. Čísla dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Pražská burza dopoledne stagnovala, dařilo se akciím ČEZ a KITD

Praha 10. května (ČTK) - Pražská burza dopoledne stagnovala, hlavní index PX kolem 11:30 zpevnil o 0,03 procenta na 1266,5 bodu. Dařilo se akciím energetické společnosti ČEZ a technologické firmě KIT digital; firmy oznámily hospodářské výsledky za první čtvrtletí. Naopak výrazně zlevnily cenné papíry developera ECM, vyplývá z výsledků burzy. Trhy ve středoevropském regionu posilovaly výrazněji.

Trh s fair trade produkty vzrostl o 60 pct na 80 milionů korun

Praha 10. května (ČTK) - Maloobchodní obrat produktů fair trade loni v České republice dosáhl 80 milionů korun. V roce 2009 to bylo jenom 50 milionů. Trh s produkty od znevýhodněných pěstitelů a výrobců v rozvojových zemích se tak meziročně zvýšil o 60 procent. Vyplývá to z výsledků analýzy Asociace pro fair trade. Za výsledek do značné míry může větší zapojení obchodních řetězců a gastronomických zařízení. Ty se na obratu podílely 42 miliony korun.

Tržby z prodeje počítačových her stouply o 17 pct na 2,2 miliardy

Praha 10. května (ČTK) - Tržby prodejců počítačových her v Česku a na Slovensku loni vzrostly o 17 procent na rekordních 2,19 miliardy korun. Nejprodávanějším herním titulem byla Mafia II. Uvedla to dnes Asociace herního průmyslu.

ČSÚ: Do Prahy ve čtvrtletí přijelo o šest procent více turistů

Praha 10. května (ČTK) - V Praze se v prvním čtvrtletí v hotelech a dalších zařízeních ubytovalo 848.609 hostů, což bylo meziročně o šest procent více. Od ledna do konce března výrazně přibylo turistů z Česka, počet zahraničních turistů rostl mírněji. Vyplývá to z dnešních údajů Českého statistického úřadu.

ČSÚ: Na jih Čech přijelo za první tři měsíce roku více turistů

České Budějovice 10. května (ČTK) - Jižní Čechy přilákaly v prvních třech měsících roku více turistů než loni za stejnou dobu. V kraji se jich ubytovalo 127.420, meziročně o 7,1 procenta více. Přibyli jak domácí, tak zahraniční turisté. Mírně se ale snížil počet nocí, které v regionu strávili. Vyplývá to z dnešních údajů Českého statistického úřadu.

ČSOB: Banky by letos mohly poskytnout hypotéky za 100 mld. Kč

Praha 10. května (ČTK) - Banky by v letošním roce mohly podle odhadů ČSOB poskytnout občanům hypotéky za přibližně 100 miliard korun. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl člen představenstva ČSOB Petr Hutla. Hypoteční trh by tak mohl stoupnout téměř o pětinu.

Spolchemie se loni vrátila k zisku, vydělala 154 milionů Kč

Ústí nad Labem 10. května (ČTK) - Ústecká Spolchemie se po předloňském propadu 579 milionů Kč vrátila loni do zisku, vydělala 154 milionů a utržila 5,25 miliardy Kč. Letos plánuje zisk 280 milionů korun, informovala dnes na tiskové konferenci firma.

Letecká společnost Emirates loni zvýšila zisk o zhruba 50 procent

Dubaj 10. května (ČTK) - Zisk dubajské skupiny Emirates Group loni vzrostl o 43 procent na 1,6 miliardy dolarů (27,1 miliardy Kč). Vyhlídky letecké přepravy pro letošní rok jsou i přes nepokoje v arabském světě a drahé pohonné hmoty příznivé, sdělila dnes státní společnost, jejíž hlavní součástí jsou aerolinie Emirates Airlines.

Seznam.cz letos investuje přes 100 milionů korun

Praha 10. května (ČTK) - Největší tuzemská internetová firma Seznam.cz chce letos na strategické investice vynaložit přes 100 milionů korun. Další peníze chystá na akvizice. Loni společnost zvyšovala investiční rozpočet o 45 milionů. V rozhovoru pro ČTK to uvedl výkonný ředitel Seznamu Pavel Zima.

V Pardubickém kraji vzrostl v prvním čtvrtletí počet turistů

Pardubice 10. května (ČTK) - Počet turistů, kteří navštívili v letošním prvním čtvrtletí Pardubický kraj, se meziročně zvýšil o 15 procent. Výrazně k tomu přispěl i vyšší počet zahraničních hostů. O něco méně vzrostl počet přenocování turistů v kraji. Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Koruna dopoledne mírně klesla k euru a zpevnila k dolaru

Praha 10. května (ČTK) - Česká měna dopoledne dále lehce oslabila k euru a vůči dolaru mírně zkorigovala předchozí ztrátu. Podle údajů Patria Online byla koruna v 10:30 k euru slabší o tři haléře na 24,26 Kč/EUR a k dolaru zpevnila o šest haléřů na 16,91 Kč/USD.

Do Moravskoslezského kraje letos zavítalo více turistů

Ostrava 10. května (ČTK) - Do Moravskoslezského kraje v prvním čtvrtletí přicestovalo více turistů než ve stejném období minulého roku. Jejich počet se zvýšil o 11.000 na 131.600 návštěvníků. Loni přitom turistů v regionu ubývalo. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Počet hostů v Plzeňském kraji byl v 1. čtvrtletí o 9,4 pct vyšší

Plzeň 10. května (ČTK) - Zájem turistů o Plzeňský kraj byl tradičně v první čtvrtině letošního roku slabší než v jiných čtvrtletích. Region ale zaznamenal po dvou předchozích letech propadů výrazný meziroční nárůst počtu hostů o 9,4 procenta na 89.272 návštěvníků. Kraj je dokonce lepší než republikový průměr, který je meziročně o 8,5 procenta vyšší. Na Plzeňsko zavítalo od ledna do konce března nejvíce turistů za posledních deset let. Vyplývá to z dnešních údajů Českého statistického úřadu. V počtu hostů skončil region mezi všemi kraji ČR čtvrtý od konce, za ním jsou ještě Vysočina, Pardubický a Ústecký kraj.

V Olomouckém kraji se ubytovalo v prvním čtvrtletí více lidí

Olomouc 11. května (ČTK) - V hotelech, penzionech a dalších ubytovacích zařízeních v Olomouckém kraji se v prvním čtvrtletí roku ubytovalo více návštěvníků než ve stejném období loni. Jejich služeb využilo 90.213 lidí, což představuje meziroční nárůst o 13,3 procenta. Návštěvníci strávili v prvním kvartále roku v ubytovacích zařízeních v regionu meziročně i více nocí. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.

Liberecký kraj navštívilo v prvním čtvrtletí o 14 pct víc turistů

Liberec 10. května (ČTK) - Liberecký kraj navštívilo v prvním čtvrtletí letošního roku o 14 procent více turistů než před rokem. Větší nárůst návštěvnosti zaznamenali na počátku roku jen v sousedním Ústeckém kraji a v krajích Karlovarském a Pardubickém. Za vyšší návštěvnost vděčí Liberecký kraj především výborným sněhovým podmínkám, které do Jizerských hor a západních Krkonoš přilákaly od ledna do konce března 189.469 návštěvníků. Před rokem se jich ve stejném období v kraji ubytovalo jen 166.157.

Zdroj: Řecko dostane od EU pomoc dalších 60 miliard eur

Londýn 10. května (ČTK) - Do příštího měsíce by mělo Řecko uzavřít s Evropskou unií dohodu o nové finanční pomoci na další dva roky v sumě téměř 60 miliard eur (1,45 bilionu Kč). Agentuře Dow Jones to dnes řekl nejmenovaný řecký oficiální činitel. Řecká vláda to zatím nekomentovala.

Do hradeckého kraje v zimě přijelo o 5,1 procenta více turistů

Hradec Králové 10. května (ČTK) - V Královéhradeckém kraji se v prvním čtvrtletí v hotelech a dalších zařízeních ubytovalo 247.949 hostů, což bylo meziročně o 5,1 procenta více. Tempo růstu bylo mezi kraji druhé nejnižší. V celé zemi se počet hostů zvýšil o 8,5 procenta. Výsledky návštěvnosti dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Do středních Čech jezdí více turistů, přibyli hlavně cizinci

Praha 10. května (ČTK) - Ve středních Čechách přibylo turistů. V prvním čtvrtletí přenocovalo v hotelech a penzionech v regionu 109.280 hostů, což představuje proti stejnému období loňského roku nárůst o 8,6 procenta. Zvýšil se i počet přenocování, o 6,5 procenta na 252.838 noclehů. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Na Vysočinu přijelo v 1. čtvrtletí víc turistů a zdrželi se déle

Jihlava 10. května (ČTK) - Zájem o ubytování na Vysočině se po delším útlumu letos zvýšil. V prvním čtvrtletí roku nocovalo v kraji 58.660 turistů, v meziročním porovnání o 7,4 procenta více. Délka jejich pobytu se prodloužila víc než o pětinu, což bylo největší zlepšení v celém Česku. Podle údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad, k tomu přispělo hlavně pořadatelství juniorského mistrovství světa v biatlonu, které se konalo v Novém Městě na Moravě.

Eurokomisařka varovala Sony a Apple,neberou prý ochranu dat vážně

Brusel 10. května (zpravodaj ČTK) - Eurokomisařka Viviane Redingová varovala společnosti Sony a Apple před špatným zacházením s údaji klientů. Podle ní neberou tento problém vážně, Evropská komise se je nicméně k větší ochraně dat chystá donutit zpřísněním pravidel pro zacházení s osobními údaji. Eurokomisařka to řekla v rozhovoru s internetovým serverem Euractiv.

Růst prodeje aut v Číně v dubnu zpomalil na necelá tři procenta

Peking 10. května (ČTK) - Prodej osobních automobilů v Číně v dubnu meziročně stoupl o 2,8 procenta na 1,14 milionu vozů. Jeho růst tak zpomalil z březnových 6,5 procenta. Oznámilo to dnes Čínské sdružení výrobců automobilů (CAAM). Tempo růstu se již tři měsíce drží pod hranicí deseti procent. Předpokládá se, že pomalý růst bude pokračovat i v příštích měsících.

V Karlovarském kraji se ubytovalo o 19,4 procenta více hostů

Karlovy Vary 10. května (ČTK) - V Karlovarském kraji využilo letos v prvním čtvrtletí služeb tamních hotelů či penzionů celkem 149.034 turistů. Meziročně to byl nárůst o 19,4 procenta a týkal se domácích i zahraničních hostů. Vloni v prvním čtvrtletí přitom představoval nárůst v porovnání se stejným obdobím roku 2009 pouze 1,9 procenta. Informace dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Jižní Moravu do března navštívilo o 4,3 pct víc hostů než loni

Brno 10. května (ČTK) - Jihomoravský kraj navštívilo v prvním čtvrtletí letoška 163.152 hostů, což odpovídá nárůstu o 4,3 procenta v porovnání se stejným obdobím loňského roku. Do konce března se v kraji zvýšil i počet přenocování na 282.735. To odpovídá nárůstu o 4,2 procenta meziročně. Počet hostů i přenocování se zvýšil v celé ČR. Údaje o návštěvnosti dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Čtvrtletní ztráta aerolinií SAS klesla na polovinu

Stockholm 10. května (ČTK) - Ztráta skandinávských aerolinií SAS klesla v prvním čtvrtletí díky snižování nákladů a oživení přepravy v meziročním srovnání zhruba na polovinu. Společnost v dnešní zprávě uvedla, že v celém roce i přes prudké zdražení nákladů na pohonné hmoty stále doufá v návrat do kladných čísel.

Čtvrtletní ztráta výrobce cihel Wienerberger klesla o třetinu

Vídeň 10. května (ČTK) - Rakouský dodavatel stavebních materiálů Wienerberger, který je největším výrobcem cihel na světě, snížil v prvním čtvrtletí čistou ztrátu meziročně zhruba o třetinu na 45 milionů eur (přibližně miliarda Kč) díky příznivému počasí a bytové výstavbě v západní Evropě. Oznámila to dnes firma, jež působí rovněž v České republice.

ČSÚ: Přebytek zahraničního obchodu v březnu stoupl na 21,5 mld Kč

Praha 10. května (ČTK) - Zahraniční obchod skončil v březnu přebytkem 21,5 miliardy korun, což je meziročně o 4,2 miliardy Kč více. Z předběžných údajů přeshraniční statistiky vyplývá, že vývoz v březnu vzrostl o 17,9 procenta a dovoz o 17,4 procenta. Obrat zahraničního obchodu meziročně vzrostl o 17,6 procenta na 496,3 miliardy korun a dosáhl nejvyšší měsíční hodnoty od vzniku České republiky. Informoval o tom dnes Český statistický úřad.

ČSÚ: Meziroční inflace v dubnu zpomalila růst na 1,6 procenta

Praha 10. května (ČTK) - Meziroční míra inflace v dubnu zpomalila růst na 1,6 procenta po růstu o 1,7 procenta v březnu. Meziměsíčně spotřebitelské ceny stouply o 0,3 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad. Zpomalení meziročního cenového růstu nastalo zejména v oddíle alkoholické nápoje a tabák.

ČSÚ: Počet přenocování v českých hotelech v 1. čtvrtletí vzrostl

Praha 10. května (ČTK) - Počet přenocování hostů v tuzemských hromadných ubytovacích zařízeních v prvním letošním čtvrtletí vzrostl meziročně o 6,5 procenta na 7,4 milionu. Celkově přijelo 2,4 milionů hostů, což je o 8,5 procenta více než před rokem. Zahraničních turistů přibylo sedm procent, domácích přijelo o deset procent více. Údaje o návštěvnosti v hromadných ubytovacích zařízeních cestovního ruchu dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Pololetní ztráta aerolinek easyJet se téměř zdvojnásobila

Londýn 10. května (ČTK) - Hrubá ztráta britské nízkonákladové letecké společnosti easyJet se v prvním finančním pololetí téměř zdvojnásobila na 153 milionů liber (4,2 miliardy Kč) kvůli stoupajícím cenám pohonných hmot a obtížným ekonomickým podmínkám. Oznámila to dnes firma.

Šéf ECB chce, aby eurozóna půjčila Řecku dalších 50 miliard eur

Brusel 10. května (zpravodaj ČTK) - Šéf Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet navrhuje, aby eurozóna půjčila krachujícímu Řecku dalších 50 miliard eur (zhruba 1,2 bilionu korun) pro roky 2012 a 2013. Píše o tom řecký deník Kathimerini. Ještě v pondělí diplomaté přitom odhadovali, že nové úvěry pro Řecko by měly dosahovat maximálně 30 miliard eur (zhruba 720 miliard korun).

Čistý zisk ČEZ ve čtvrtletí klesl o 1,7 procenta na 17,2 mld. Kč

Praha 10. května (ČTK) - Čistý zisk energetické společnosti ČEZ klesl v prvním čtvrtletí meziročně o 1,7 procenta na 17,2 miliardy korun. Tržby se naopak meziročně zvýšily o 5,1 procenta na 56,8 miliardy korun. Firma to dnes oznámila na webových stránkách.

Japonské akcie díky zprávám o Toyotě mírně zpevnily

Tokio 10. května (ČTK) - Japonský akciový trh dnes po kolísání kolem pondělní úrovně nakonec mírně posílil. Impulz k růstu mu poskytla zpráva, podle níž automobilka Toyota obnoví normální produkci na domácích závodech dříve, než se předpokládalo. Euro na devizovém trhu kvůli prohlubujícím se problémům zadluženého Řecka zůstalo v blízkosti několikatýdenních minim.

Tisk: Výroba Toyoty by se mohla vrátit k normálu již v srpnu

Tokio 10. května (ČTK) - Výroba největší japonské i světové automobilky Toyota Motor se pravděpodobně vrátí na běžnou úroveň o dva až tři měsíce dříve, než se čekalo, protože dodávky součástek narušené březnovým zemětřesením v Japonsku se stabilizují. Uvedl to dnes japonský list Nikkei. Všechny výrobní linky Toyoty by tak mohly obnovit normální produkci již v srpnu.

Čínský obchodní přebytek v dubnu stoupl díky rekordnímu vývozu

Peking 10. května (ČTK) - Čínský obchodní přebytek v dubnu díky rekordnímu exportu prudce stoupl na 11,4 miliardy dolarů (193 miliard Kč) z březnových 140 milionů dolarů. Byl tak téměř čtyřikrát vyšší, než očekávali analytici. Vyplývá to podle agentury Reuters z dnešních údajů čínského celního úřadu.

WSJ: MIcrosoft koupí firmu Skype za sedm miliard dolarů

New York 10. května (ČTK) - Americký softwarový gigant Microsoft je na prahu dohody o koupi provozovatele bezplatného internetového telefonování Skype za více než sedm miliard dolarů (119 miliard Kč). Uvedl to dnes s odkazem na informované zdroje list The Wall Street Journal. Pro Microsof by to byla jedna z největších akvizic v jeho šestatřicetileté historii.

Americké akcie v pondělí stouply díky růstu cen komodit

New York 10. května (ČTK) - Americké akcie v pondělí posílily poté, co ceny komodit zamířily opět vzhůru po výrazných poklesech v minulém týdnu. Nárůstu akciového trhu v USA nezabránily ani obnovené obavy ohledně dluhových problémů v Řecku.

ČEZ oznámí výsledky hospodaření, čeká se pokles zisku

Praha 10. května (ČTK) - Čtvrtletní výsledky hospodaření zveřejní dnes před otevřením trhů energetická společnost ČEZ. Analytici se shodli, že čistý zisk ČEZ se za první tři měsíce roku meziročně snížil o zhruba deset procent na 15,4 miliardy až 16 miliard korun. Tržby meziročně klesly o zhruba tři procenta na 52 miliard až 53,5 miliardy korun.

ČSÚ zveřejní dubnovou inflaci, odhady hovoří o 1,7 procenta

Praha 10. května (ČTK) - Český statistický úřad dnes oznámí, jak se v dubnu vyvíjely spotřebitelské ceny. Podle odhadů analytiků by meziroční inflace měla zůstat v průměru na březnových 1,7 procenta, meziměsíčně ekonomové odhadli růst inflace o 0,2 až 0,5 procenta. Za růstem spotřebitelských cen bylo opět především zdražení potravin a pohonných hmot.

HN: Seznam.cz loni zvýšil provozní zisk o 30 pct. na 909 mil. Kč

Praha 10. května (ČTK) - Internetovému portálu Seznam.cz loni vzrostl provozní zisk o 30 procent na 909 milionů korun a obrat se zvýšil o 18 procent na 2,24 miliardy korun. V rozhovoru pro dnešní vydání Hospodářských novin to řekl výkonný ředitel firmy Pavel Zima.

Fio Smartbanking pro Android s novými funkcemi

Fio banka zpřístupnila novou verzi aplikace Fio Smartbanking pro Android, která klientům umožní obsluhovat jejich účet z mobilu opět o něco komplexněji.

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Investice Finance.cz
Rejstřík Finance.cz
 
zavřít
Přihlášení

Zapomněl jsem heslo