www.finance.czAktualityKalendář zpráv Finančních novin

Všechny zprávy od Finančních novin (ČTK)

Obsahuje text:
od
do

Omezit na sekci:
 

Trichet: Dluhová krize ohrožuje finanční stabilitu i banky

Frankfurt 22. června (ČTK) - Současná dluhová krize v Evropě představuje dosud největší riziko ohrožení finanční stability. Řekl to prezident Evropské centrální banky (ECB) Jean-Claude Trichet, který je zároveň šéfem Evropského výboru pro systémová rizika (ESRB, European Systemic Risk Board). Jde o nově vytvořený úřad, který je považován za "super dozorový" orgán dohledu nad evropským finančním systémem.

TMX dostala od LSE vylepšenou nabídku na převzetí

Toronto 22. června (ČTK) - Kanadská společnost TMX Group, která je provozovatelem akciové burzy v Torontu, dostala od svého britského rivala London Stock Exchange (LSE) vylepšenou nabídku na převzetí. Britové jsou ochotni akcionářům TMX vyplatit i dividendu ve výši čtyř kanadských dolarů na akcii, čímž se cena za převzetí TMX vyšplhá na 4,1 miliardy amerických dolarů (asi 69,2 miliardy Kč).

Ekonom:V solárních arbitrážích budou hájit ČR zahraniční právníci

Praha 22. června (ČTK) - V chystaných "solárních" arbitrážích budou zájmy České republiky patrně hájit téměř výhradně zahraniční právnická esa. Pokud se v týmu objeví nějaký Čech, tak jedině advokátka Karolína Horáková z kanceláře Weil, Gotshal & Manges. V rozhovoru pro týdeník Ekonom to uvedl poradce ministerstva financí Radek Šnábl.

Euro dnes po růstu v předchozích klesá

Londýn 22. června (ČTK) - Evropská měna dnes po růstu v předchozích seancích oslabuje. Nová řecká vláda získala důvěru v parlamentu a investoři se nyní připravují na další výzvy, které Řecko čekají, včetně schválení nových úsporných opatření. Dolar pak ovlivňuje dnešní zasedání měnového výboru centrální banky USA (Fed).

Fed nechal sazby beze změn, registruje vyšší inflační tlaky

Washington 22. června (ČTK) - Americká centrální banka (Fed) nechala podle očekávání základní úrokovou sazbu beze změn na historickém minimu v pásmu nula až 0,25 procenta. Hospodářské oživení podle Fedu pokračuje mírným tempem, zato se ale zvýšily inflační tlaky. Ty by však měly být jen krátkodobé, v delším výhledu má prý Fed inflaci pod kontrolou. Podrobnosti později vysvětlí šéf Fedu Ben Bernanke.

Americké akcie během dopoledne smazaly všechny ztráty

New York 22. června (ČTK) - Americké akcie zahájily obchodování poklesem, ještě během dopoledne ale prakticky všechny ztráty smazaly. K postupnému zlepšení nálady na trhu přispěly solidní výsledky hospodaření zasilatelské společnosti FedEx a také zprávy o výraznějším poklesu zásob ropy v amerických skladech. Trh byl ale nervózní před zveřejněním závěrů dvoudenní schůzky měnového výboru americké centrální banky (Fed).

Ropa po zprávě o poklesu zásob zdražila, Brent je nad 113 dolary

Londýn/New York 22. června (ČTK) - Ceny ropy na světových trzích dnes výrazně zpevnily a severomořský Brent se vrátil nad 113 dolarů za barel. V růstu cen se odrážela především zpráva o poklesu zásob suroviny v amerických skladech, překvapivý byl nicméně i pokles zásob benzinu. Trh si ale částečně všímal také zasedání měnového výboru americké centrální banky (Fed).

Pražská burza oslabila, dolů ji táhly hlavně akcie NWR a ČEZ

Praha 22. června (ČTK) - Pražská burza dnes částečně korigovala výrazný úterní růst. Závěrečný hlavní index PX klesl o 0,40 procenta na 1225,1 bodu tažen dolů zejména ztrátami akcií těžařské firmy NWR, elektrárenské společnosti ČEZ a Komerční banky. O víc než tři procenta oslabily akcie developera ECM. Dařilo se naopak akciím Erste Group Bank a sázkové Fortuny, vyplývá z výsledků burzy.

Reuters: Italské banky asi přistoupí na plán záchrany Řecka

Řím/Berlín/Paříž 22. června (ČTK) - Italské banky jsou ochotny přistoupit na prodloužení splatnosti řeckých státních dluhopisů, jakmile tyto cenné papíry dosáhnou data splatnosti. Podle zdroje z italské vlády, na který se odvolává agentura Reuters, banky chtějí využít podobného postupu, jako při takzvané vídeňské iniciativě v roce 2009. Tehdy se dobrovolně zavázaly, že nechají otevřené úvěrové linky svým dceřiným společnostem v zemích střední a východní Evropy, aby minimalizovaly dopady finanční krize.

Asie měla loni poprvé víc milionářů než Evropa

New York 22. června (ČTK) - Počet milionářů v Asii loni poprvé překročil počet milionářů v Evropě a do několika let zřejmě Asie překoná i Spojené státy. Vyplývá to z nejnovější zprávy o světovém bohatství firem Merrill Lynch a Cap Gemini. Celkový počet lidí, jejichž investovatelný majetek činí nejméně jeden milion USD (16,8 milionu Kč), stoupl loni o 8,3 procenta na 10,9 milionu a hodnota jejich majetku vzrostla na nový rekord.

Pomoc soukromých investorů Řecku se na summitu EU asi nedohodne

Berlín 22. června (ČTK) - Německo nepředpokládá, že by mohlo na nadcházejícím summitu Evropské unie padnout konkrétní rozhodnutí ohledně zapojení soukromých investorů do plánované záchrany Řecka. Podle agentury Reuters to řekl vysoký představitel německé vlády. Jednání jsou podle něj teprve na začátku a nějakou dobu zřejmě potrvají. Není tedy stanoveno ani žádné datum, do kdy by mělo být v této otázce jasno.

Slovenská vláda souhlasila s navýšením záruk v EFSF i vznikem ESM

Bratislava 22. června (ČTK) - Slovenská vláda dnes souhlasila s navýšením záruk země v Evropském fondu finanční stability (EFSF) ze 4,37 na 7,72 miliardy eur (186,4 miliardy Kč). Ze záchranného fondu mohou získat pomoc země eurozóny na řešení svých finančních těžkostí. V roce 2013 jej má nahradit takzvaný Evropský stabilizační mechanismus (ESM), s jehož založením kabinet premiérky Ivety Radičové dnes rovněž souhlasil. Oba materiály ještě musí schválit parlament, jehož souhlas ale není jistý.

EU se pokusí přiblížit dohodě o další pomoci Řecku

Brusel 22. června (zpravodaj ČTK) - Další summit Evropské unie ve znamení dluhové krize v eurozóně bude ve čtvrtek a pátek hostit Brusel. Podle původních předpokladů by se lídři členských států evropské sedmadvacítky měli shodnout na uvolnění další části finanční pomoci Řecku a měli výrazně pokročit v jednáních o novém řeckém záchranném programu. V současné době se však zdá, že nebudou schopni dosáhnout žádné klíčové dohody.

Rolls-Royce a Qantas urovnaly spor kvůli výbuchu motoru A380

Sydney 22. června (ČTK) - Australská letecká společnost Qantas se dohodla na mimosoudním urovnání sporu s výrobcem motorů Rolls-Royce kvůli loňské nehodě jednoho z motorů obřího letounu A380. Aerolinky musely po nechodě dočasně vyřadit z provozu celou flotilu těchto letadel. Generální ředitel Qantasu Alan Joyce uvedl, že podmínky dohody jsou tajné, urovnání však zvýší zisk firmy v letošním roce o 95 milionů australských dolarů (1,7 miliardy Kč).

Prvních 15 potravinářů může užívat nové logo s českou vlajkou

Praha 22. června (ČTK) - Prvních 15 tuzemských výrobců potravin může ode dneška označovat své produkty novým logem s českou vlajkou a nápisem "Český výrobek - garantováno Potravinářskou komorou ČR". Certifikáty dnes potravinářům slavnostně předal prezident Potravinářské komory Miroslav Toman. Mezi prvními uživateli značky, jež má garantovat, že jimi označený výrobek byl vyroben převážně z domácích surovin, jsou mlékárny, pekaři, zpracovatelé masa, ale také například firma věnující se pěstování hub.

Sázkové kanceláře kritizují legislativu, Fortuna uvažuje o Maltě

Praha 22. června (ČTK) - Sázkové kanceláře nesouhlasí s novelou loterijního zákona, kterou schválila v úterý sněmovna. Sjednocení odvodů na veřejně prospěšné účely podle nich extrémně zvýhodňuje některé hráče na trhu. Společnost Fortuna Entertainment Group dokonce začala analyzovat možnost převedení svého českého internetového sázení na Maltu. Provozovatelé videoloterijních terminálů vítají principy návrhu na omezení hazardu, ale kritizují některá jeho konkrétní opatření.

IndiGo potvrdila rekordní zakázku na 180 letadel Airbus

Le Bourget (Francie) 22. června (ČTK) - Nízkonákladová letecká společnost IndiGo potvrdila zakázku na 180 nových letadel Airbus. Co do počtu letadel je to největší zakázka v historii. Indický přepravce má podle agentury Reuters v úmyslu koupit 150 letadel A320neo a 30 letadel A321neo. Hodnota zakázky podle katalogových cen dosahuje asi 16,2 miliardy dolarů (přibližně 273,3 miliardy Kč).

Rusko podepsalo dohodu o ukončení zákazu dovozu zeleniny z EU

Brusel 22. června (ČTK) - Evropská unie a Rusko podepsaly dohodu, která má ukončit zákaz dovozu čerstvé zeleniny z EU do Ruska. Rusko zakázalo dovoz na počátku tohoto měsíce kvůli střevní epidemii šířené bakteriemi E.coli. Oznámila to dnes Evropská komise.

Merkelová varovala před těžkými následky řecké restrukturalizace

Berlín 22. června (ČTK) - Německá kancléřka Angela Merkelová varovala před "naprosto nekontrolovatelnými" důsledky pro celou eurozónu, které by nastaly, kdyby vlády nutily soukromé věřitele ke ztrátové restrukturalizaci řeckých dluhů. Merkelová tak dnes ve Spolkovém sněmu odmítla požadavky, které ještě nedávno předkládala její vláda.

Temelín dnes začne zavážet ruské palivo, odstávka je delší měsíc

Temelín (Českobudějovicko) 22. června (ČTK) - Jaderná elektrárna Temelín začne dnes večer do reaktoru druhého bloku zavážet nové palivo TVEL. Dokončí tak přechod z amerického paliva na ruské. Na prvním bloku je palivo TVEL od loňska. Odstávka bude trvat o čtyři týdny déle. Práce se zpozdily kvůli problémům při uvolnění bloku ochranných trubek a následným dodatečným kontrolám, řekl dnes ČTK mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Cupka nehodu ohlásil na policii, nemusela to prý být náhoda

Praha 22. června (ČTK) - Způsob nehody, při níž insolvenčního správce Sazky Josefa Cupku v úterý přejelo auto, naznačuje, že nešlo o náhodu. Cupka proto nehodu dnes ohlásil na policii. ČTK to řekla Cupkova mluvčí Lenka Tichá. Cupkův tým má podle ní navíc signály, že se v médiích připravuje proti správci diskreditační kampaň.

Největší polský operátor dostal od EK pokutu tři miliardy Kč

Brusel 22. června (zpravodaj ČTK) - Evropská komise udělila pokutu ve výši zhruba tří miliard korun největšímu polskému telekomunikačnímu operátorovi Telekomunikacja Polska. Brusel viní polskou společnost ze zneužití dominantní pozice na trhu.

Developer ECM dluží desítky milionů korun odborům Kovo

Praha 22. června (ČTK) - Jedním z věřitelů zadlužené developerské společnosti ECM Real Estate Investments (ECM) je Odborový svaz Kovo. Firma odborům dluží za dluhopisy a úroky celkem 31,6 milionu korun. ČTK to dnes zjistila z insolvenčního rejstříku. ECM, která je známá hlavně výstavbou výškových budov v Praze na Pankráci, je od května v úpadku.

FAO snížila kvůli počasí odhad sklizně obilí pod úroveň spotřeby

Milán 22. června (ČTK) - Světová produkce obilí bude v letošním roce nižší proti dosavadním předpokladům kvůli nepříznivému počasí, které zasáhlo úrodu v Evropě a USA. Produkce tak letos klesne pod úroveň spotřeby a ceny zůstanou vysoké a neustálené. Uvedla to dnes Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Vláda schválila oddálení přesunu tisíců železničářů do SŽDC

Praha 22. června (ČTK) - Plánovaný přesun tisíců železničářů z Českých drah do státní společnosti Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) se odkládá o dva měsíce na 1. září. Návrh ministra dopravy Radka Šmerdy dnes schválila vláda. ČTK to řekl mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský. Přesun se týká zhruba 9500 výpravčích, signalistů, hláskařů, hradlářů nebo závorářů a má jím být završen proces transformace české železnice.

Začínají jednání mezi vládami a bankami v EU o nové pomoci Řecku

Berlín 22. června (ČTK) - Dnes začínají jednání mezi vládami zemí eurozóny a soukromými věřiteli Řecka o jejich dobrovolné účasti na druhém balíku finanční pomoci. Sdělil to agentuře Reuters zdroj z německé vlády. Podle něj se setkání se zástupci německé vlády zúčastní všechny důležité německé banky a pojišťovny, které mohou přispět k řešení řecké dluhové krize.

EK chce nařídit energetickým firmám, kolik energie ročně ušetřit

Brusel 22. června (zpravodaj ČTK) - Evropská komise chce prosadit, aby distributoři energií či maloobchodní energetické společnosti museli povinně každoročně ušetřit 1,5 procenta z objemu prodané energie zaváděním úsporných opatření. Jako příklad dnes komise zmínila zvyšování účinnosti topných soustav či instalaci úsporných oken a střech u spotřebitelů. Komise také chce, aby úřady v zemích EU měly povinnost nakupovat jen energeticky účinné budovy.

Tuzemská výroba příměsí bionafty by mohla vzrůst na rekord

Praha 22. června (ČTK) - Tuzemská výroba takzvaných methylesterů mastných kyselin (FAME), které se využívají jako součást bionafty, by letos mohla vzrůst z loňských rekordních 198.000 tun na zhruba 230.000 tun. Řekl to dnes novinářům výkonný ředitel Sdružení pro výrobu bionafty Petr Jevič.

V sobotu bude uzavřena silnice mezi Hradcem Králové a Pardubicemi

Hradec Králové 22. června (ČTK) - Frekventovaná silnice první třídy číslo 37 mezi stotisícovými městy Hradec Králové a Pardubice bude v sobotu od 04:00 do 15:00 v úseku mezi Hradcem a Opatovicemi zcela uzavřena. Důvodem je instalace nového nadzemního horkovodu. Řidiči budou muset uzavřený úsek objet po vedlejších silnicích. ČTK o tom dnes informovala mluvčí hradecké krajské policie.

Nezaměstnanost v Polsku za květen klesla na 12,2 procenta

Varšava 22. června (ČTK) - Nezaměstnanost v Polsku za květen klesla na 12,2 procenta, když v předchozím měsíci byla o 0,4 procentního bodu vyšší. Údaj dnes uvedl statistický úřad Polska, analytici ale očekávali větší pokles. Statistici uvedli také čísla z maloobchodu. Tržby v odvětví zpomalily v květnu meziroční růst na 13,8 procenta.

FT: Řekové vybírají úspory z bank a kupují hlavně zlaté mince

Atény 22. června (ČTK) - Řekové pokračují ve vybírání úspor z bankovních vkladů a kupují za ně zlato, zejména ve formě zlatých mincí. Připravují se tím na možnost vyhlášení státního bankrotu a očekávané útoky vkladatelů na banky. Napsal to dnes britský list Financial Times.

Předsedou představenstva ČD Cargo byl zvolen Gustav Slamečka

Praha 22. června (ČTK) - Předsedou představenstva nákladní divize Českých drah ČD Cargo byl dnes zvolen bývalý ministr dopravy a exředitel Státního fondu dopravní infrastruktury Gustav Slamečka (52). ČTK to sdělil mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský. Slamečka ve funkci od čtvrtka nahradí Jiřího Vodičku, kterého kvůli nestandardnímu odměňování podřízených v úterý odvolalo představenstvo Českých drah. Podle Vodičky je uvedený důvod odvolání zástupný.

Firma Tondach vytvořila přes útlum stavebnictví zisk 63 mil. Kč

Hranice (Přerovsko) 22. června (ČTK) - Společnosti Tondach ČR, přednímu tuzemskému výrobci střešní krytiny a zdicích materiálů, loni klesly tržby o 12,4 procenta na 1,2 miliardy korun. Hospodaření firmy se sídlem v Hranicích na Přerovsku skončilo čistým ziskem 63 milionů korun, v roce 2009 to bylo 109 milionů korun. Kladného hospodářského výsledku loni firma dosáhla přes osmiprocentní útlum stavebnictví, řekl dnes ČTK obchodní ředitel Tondach ČR Kamil Jeřábek.

Pražská burza dopoledne stagnovala, nedařilo se KB a NWR

Praha 22. června (ČTK) - Pražský akciový trh dopoledne stagnoval, hlavní index PX kolem 11:00 klesl o 0,06 procenta na 1229,3 bodu. Burzu táhly dolů především akcie Komerční banky a těžební společnosti NWR. Většina emisí se obchodovala poblíž úterních hodnot, vyplývá z průběžných výsledků burzy.

Francie na první zemědělské schůzce G20 prosazuje regulace trhu

Paříž 22. června (ČTK) - Na vůbec první schůzce ministrů zemědělství G20, která dnes začíná v Paříži, se bude hostitelská Francie snažit prosadit své návrhy na omezení výkyvů u cen potravin zpřísněním regulace spekulativních obchodů. Dvoudenní jednání mezi zástupci nejvýznamnějších vyspělých a rozvojových zemí světa se bude zabývat i otázkou vzájemného sdílení statistických dat o produkci a zásobách obilí a tématem potravinové pomoci.

Google dostal v Indii zákaz filmovat ulice pro službu Street View

Dillí 22. června (ČTK) - Internetový gigant Google dostal v Indii zákaz filmovat ulice měst pro svou panoramatickou mapu Street View. Tamní policie uvedla jako důvod bezpečnostní obavy. Podnik bude smět natáčení ulic Bengalúru obnovit, až dostane svolení od federální vlády. Indická pobočka americké firmy se k tomu odmítla vyjádřit.

V dubnu narostlo množství průmyslových zakázek v EU i v eurozóně

Brusel 22. června (zpravodaj ČTK) - V dubnu v eurozóně meziměsíčně narostlo množství průmyslových zakázek o 0,7 procenta. V celé Evropské unii nárůst činil 0,2 procenta. Novináře o tom dnes informoval evropský statistický úřad Eurostat.

Koruna dopoledne stagnovala k euru a mírně posílila k dolaru

Praha 22. června (ČTK) - Česká měna dnes dopoledne stagnovala k euru a mírně posílila k dolaru. Kolem 10:30 se podle údajů Patria Online obchodovala na úterním závěru 24,25 Kč/EUR, k dolaru si polepšila o tři haléře na 16,84 Kč/USD.

Zadlužená ECM se odvolala proti omezení prodávat majetek

Praha 22. června (ČTK) - Developerská společnost ECM Real Estate Investments (ECM) se odvolala proti rozhodnutí Městského soudu v Praze, který minulý týden předběžným opatřením zadlužené firmě výrazně omezil možnost prodávat majetek. Odvolání se dnes objevilo v insolvenčním rejstříku. ECM, která je známá hlavně výstavbou výškových budov v Praze na Pankráci, je od května v úpadku.

Německo chce proměnit Řecko v solární velmoc

Brusel 22. června (zpravodaj ČTK) - Německo chce proměnit krachující Řecko v solární velmoc. Obnovitelná energie prý představuje vytoužený konkurenceschopný produkt, který by mohl nastartovat tamní ekonomiku stále zápolící s recesí. Německému deníku Die Zeit to v rozhovoru řekl německý ministr financí Wolfgang Schäuble.

Hypoindex: Banky poskytly v květnu nejvíce hypoték od června 2008

Praha 22. června (ČTK) - Tuzemské banky poskytly v květnu 6741 hypotečních úvěrů na bydlení, což je nejvíce poskytnutých hypotečních úvěrů za poslední tři roky. Nových hypoték bylo sjednáno víc naposledy v červnu 2008. Vyplývá to z dnes zveřejněného ukazatele Fincentrum Hypoindex, který sleduje průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na fixace. Jeho hodnota v květnu mírně klesla na 4,24 procenta.

Nečas: Pomoc Řecku by měla být financována bez Česka z eurozóny

Praha 22. června (ČTK) - Česká republika preferuje finanční pomoc zadluženému Řecku ze záchranného fondu eurozóny EFSF, tedy bez přímé české účasti. Na jednání sněmovního výboru pro evropské záležitosti to dnes řekl premiér Petr Nečas. Druhou možností je použití záchranného fondu EFSM celé Evropské unie. O další pomoci pro Řecko bude ve středu a ve čtvrtek jednat summit EU.

Tisk: Anwil prodává Spolanu, na nabídky čeká do půlky července

Varšava 22. června (zpravodajka ČTK) - Polský Anwil, jenž je součástí petrochemického koncernu PKN Orlen, prodává Spolanu Neratovice. Napsal to dnes deník Rzeczpospolita. Podle tiskového mluvčího Anwilu Krzysztofa Wojdyla společnost na předběžné nabídky čeká do poloviny července.

Japonské akcie po přežití řecké vlády výrazně stouply

Tokio 22. června (ČTK) - Japonský akciový trh dnes prudce posílil a jeho hlavní index získal téměř dvě procenta. Investoři reagovali na to, že řecký parlament vyjádřil důvěru obměněné vládě a udělal tím krok k odvrácení státního bankrotu. Na devizovém trhu odpovědělo euro na vývoj v Řecku dočasným posílením, později však oslabilo.

Adobe Systems zvýšila čtvrtletní zisk o 54 procent

Seattle 22. června (ČTK) - Softwarová firma Adobe Systems ve fiskálním druhém čtvrtletí zvýšila čistý zisk o 54 procent na 229,4 milionu dolarů (3,86 miliardy Kč). Výsledková zpráva z noci na dnešek byla lepší, než se očekávalo. Akcie podniku přesto po závěru burzy klesly, protože Adobe přišla s varováním před slabou poptávkou v Evropě.

Carstens se představil vedení MMF jako kandidát na šéfa fondu

Washington 22. června (ČTK) - Guvernér mexické centrální banky Agustín Carstens se představil výkonné radě Mezinárodního měnového fondu jako kandidát se zkušenostmi z ekonomických a finančních krizi. Ve funkci výkonného ředitele fondu by se Carstens zasazoval o větší zastoupení rozvojových zemí a posiloval by schopnost MMF předcházet krizím. MMF to po pohovoru s kandidátem uvedl na své webové stránce.

Akcie v USA vzrostly díky nadějím z Řecka

New York 22. června (ČTK) - Akcie amerických firem v úterý vzrostly čtvrtý den za sebou. Mezi investory sílily naděje, že zadlužené Řecko bude schopné splácet své dluhy. Řecká vláda dostala v parlamentním hlasování důvěru, ale až po závěru obchodování na newyorské burze.

Fio Smartbanking pro Android s novými funkcemi

Fio banka zpřístupnila novou verzi aplikace Fio Smartbanking pro Android, která klientům umožní obsluhovat jejich účet z mobilu opět o něco komplexněji.

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Investice Finance.cz
Rejstřík Finance.cz
 
zavřít
Přihlášení

Zapomněl jsem heslo