www.finance.czAktualityKalendář zpráv Finančních novin

Všechny zprávy od Finančních novin (ČTK)

Obsahuje text:
od
do

Omezit na sekci:
 

Americké akcie pod tlakem snížení ratingů v EU nakonec klesly

New York 7. října (ČTK) - Americké akciové trhy uzavřely dnešní kolísavé obchodování mírným poklesem a zastavily třídenní růstovou sérii. Nad příznivou zprávou z amerického trhu práce nakonec převážil negativní vliv snížení ratingů dvou velkých ekonomik eurozóny.

Ceny ropy kvůli snížení ratingu Španělska končily poklesem

New York 7. října (ČTK) - Světové ceny ropy po celodenním kolísání nakonec v závěru týdne oslabily. Dolů je večer strhlo snížení úvěrového ratingu Španělska a Itálie, které smazalo mírně pozitivní vliv zprávy o nečekaně silném přírůstku pracovních míst v americké ekonomice.

Zasedání správní rady banky Dexia se kvůli neshodám přesunulo

Brusel 7. října (ČTK) - Zasedání správní rady rady problémové francouzsko-belgické banky Dexia, na kterém se má hlasovat o jejím rozdělení, nebude v sobotu, jak bylo původně plánováno, ale uskuteční se pravděpodobně v neděli. Důvodem jsou spory mezi vládou Belgie a jejími regiony o budoucnost banky. Oznámila to dnes Dexia.

Agentura Fitch snížila ratingy Itálie a Španělska

New York 7. října (ČTK) - Mezinárodní ratingová agentura Fitch dnes snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Itálie o jeden stupeň a Španělska o dvě příčky. Za důvod svého kroku označila obavy z vysokých státních dluhů, slabého ekonomického růstu a zhoršení důvěry investorů v tyto země v době eskalující dluhové krize v eurozóně.

Kalousek je ochoten ustoupit ve zdaňování zisku z cenných papírů

Praha 7. října (ČTK) - Ministr financí Miroslav Kalousek je ochoten ustoupit v návrhu zákona, který zpřísňuje podmínky zdaňování zisku z prodeje cenných papírů. Investor by zisk podle zmírněné verze nemusel danit, pokud by cenné papíry držel aspoň tři roky, osvobozen od daně by byl zisk do 100.000 korun ročně. Kalousek to dnes řekl Českému rozhlasu. Podle nynějšího návrhu by se lhůta pro osvobození od daně měla od roku 2013 prodloužit ze současných šesti měsíců na pět let, informovaly nedávno Hospodářské noviny.

Evropská komise schválila plán Microsoftu na převzetí firmy Skype

Brusel 7. října (ČTK) - Evropská komise dnes schválila plán americké společnosti Microsoft na převzetí provozovatele internetových telekomunikací Skype za 8,5 miliardy dolarů (156 miliard Kč). Dosud největší akvizicí, kterou dominantní světový výrobce softwaru pro osobní počítače podniká, již v červnu schválila americká Federální obchodní komise (FTC).

Americké akcie se po zprávě z trhu práce obchodují smíšeně

New York 7. října (ČTK) - Akcie na burzách v USA začaly dnes díky příznivé zprávě z amerického trhu práce mírným růstem, během první poloviny obchodování však zisky ztrácely a některé hlavní indexy se propadly do minusu. Údaje sice ukázaly vznik více pracovních míst, než se čekalo, ke snížení nezaměstnanosti to ale nestačilo.

Akcie na pražské burze ve 40. týdnu mírně zpevnily o 1,7 pct

Praha 7. října (ČTK) - Akcie na pražské burze ve 40. týdnu opět zpevnily, tentokrát mírně. Hlavní index PX stoupl o 1,73 procenta na 950,1 bodu. Nejvíce posilujícími akciemi týdne byly cenné papíry Erste Bank a CME, naopak nejvýrazněji ztratily akcie developerské firmy Orco. V předchozím týdnu index PX stoupl o více než osm procent, ovšem ještě o týden dřív se propadl na nejnižší úrovně od dubna 2009.

Euro díky zprávě o nezaměstnanosti v USA posiluje

Londýn 7. října (ČTK) - Evropská měna dnes již čtvrtou seanci za sebou posiluje vůči dolaru. Euro podpořila zpráva o vývoji nezaměstnanosti ve Spojených státech, která posílila naději na další ekonomický růst země a vyvolala mezi investory zájem o rizikovější investice.

Pražská burza posílila třetí den v řadě. Index PX přidal 1,4 pct

Praha 7. října (ČTK) - Pražská burza dnes posílila třetí den v řadě. Hlavní index PX přidal 1,38 procenta na 950,1 bodu. Největší zisky si připsaly akcie CME, Erste Bank a NWR, vyplývá z výsledků burzy. Růst zaznamenaly opět i západoevropské burzy.

Klaus: Vznik eura bylo znásilnění ekonomiky, za něž dnes EU platí

Budapešť 7. října (zpravodaj ČTK) - Vytvoření společné evropské měny bylo znásilněním ekonomických zákonitostí a nešťastným politickým krokem, jehož důsledky se projevují v problémech dnešní eurozóny. Prezident Václav Klaus to dnes řekl na ekonomické konferenci, která v Budapešti zahájila summit prezidentů zemí visegrádské skupiny (V4).

Senát vrátil sněmovně vládní novelu zákoníku práce

Praha 7. října (ČTK) - Senát dnes podle očekávání zamítl opoziční většinou vládní novelu zákoníku práce. Odstupné se podle ní má řídit počtem odpracovaných let, předloha omezuje také zaměstnávání na dobu určitou. Návrh se nyní vrátí do sněmovny, v níž má převahu koalice; horní komoru tak může přehlasovat.

Objednávky na státní dluhopisy pro občany překročily 20 miliard

Praha 7. října (ČTK) - Ministerstvo financí eviduje k dnešní 14. hodině objednávky na spořicí státní dluhopisy za 20,2 miliardy korun. Objem emise pro občany tak bude zřejmě více než dvojnásobný; původně ministerstvo zamýšlelo vydat dluhopisy za deset miliard korun. MF o tom informovalo na facebookovém profilu spořicích státních dluhopisů. Dluhopisy je možné objednávat do dneška.

Německo uzavřelo dohodu o investicích v Řecku

Atény 7. října (ČTK) - Řecko dnes uzavřelo s německou vládní a podnikatelskou delegací dohodu o podpoře investic do tamní ekonomiky, kterou dusí dluhová krize. Němečtí podnikatelé na dvoudenní návštěvě Řecka sjednali investice v hodnotě 2,5 miliardy eur a mají zájem o další investice v sumě 1,5 miliardy eur, řekl po podpisu dohody německý ministr hospodářství Philip Rösler.

Řídící výbor ČD odvolal hejtmana Palase z dozorčí rady drah

Praha 7. října (ČTK) - Řídící výbor Českých drah dnes odvolal moravskoslezského hejtmana Jaroslava Palase (ČSSD) z dozorčí rady dopravce. S odvoláním na vyjádření šéfa dozorčí rady drah Lukáše Hampla to uvedl server iDnes.cz. Palasovo místo zaujme náměstek ministra dopravy Daniel Bartek. Podle ministerstva dopravy se hejtman mohl dostat do střetu zájmů, pokud by ve funkci setrval a hájil zároveň kraje i České dráhy.

Nezaměstnanost v USA zůstala na 9,1 pct, vzniklo více míst

Washington 7. října (ČTK) - V americké ekonomice vzniklo v září 103.000 nových pracovních míst, což bylo mnohem více, než se čekalo. Míra nezaměstnanosti však zůstala již třetí měsíc za sebou na 9,1 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo práce.

United Bakeries se loni propadly do ztráty 148 mil. Kč

Praha 7. října (ČTK) - Největší tuzemská pekárenská skupina United Bakeries loni výrazně prohloubila ztrátu na 148 milionů Kč. V roce 2009 přitom hospodařila s mírnou ztrátou necelých 700.000 Kč. Zhoršení výsledku způsobil ostrý konkurenční boj na českém pekárenském trhu, který srážel ceny chleba a pečiva dolů, uvedla společnost v loňské výroční zprávě zveřejněné ve Sbírce listin. Vlastníci United Bakeries se na konci září dohodli s majitelem skupiny Agrofert Holding Andrejem Babišem na prodeji firmy.

Antimonopolní úřad začal zkoumat převzetí Sazky

Brno 7. října (ČTK) - Antimonopolní úřad začal zkoumat převzetí Sazky společnostmi KKCG Holding Limited a PPF Group N.V. Ve čtvrtek zahájil správní řízení. ČTK to zjistila z webových stránek Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Úřad vede pouze zjednodušení řízení, rozhodnutí by tak měl vydat do jednoho měsíce.

Nečas: ČR do obnovy přenosových sítí investuje 2 miliardy eur

Drážďany 7. října (zvláštní zpravodaj ČTK) - Česká republika investuje v příštích osmi letech až dvě miliardy eur (necelých 50 miliard Kč) do obnovy přenosové soustavy tak, aby kapacitně zvládla například připojování obnovitelných zdrojů energie mimo české území, uvedl dnes v Drážďanech český premiér Petr Nečas. Připomněl, že česká, ale i polská přenosová síť je v současnosti ohrožována "návaly energie", které do sítě za příznivých podmínek dodávají německé obnovitelné zdroje energie.

Primátoři vítají změnu daní, ale nechtějí brát velkým městům

Brno 7. října (ČTK) - Daňové znevýhodnění menších měst a větších obcí by stát neměl řešit na úkor čtyř největších měst v Česku. Na zasedání v Brně se na tom shodli členové Komory statutárních měst. Zdůraznili však, že změnu takzvaného rozpočtového určení daní podporují. Města od 1000 do 10.000 obyvatel, která jsou dnes na dně křivky odrážející příjem od státu na obyvatele, jsou na tom dost bídně, řekl po jednání novinářům předseda komory a primátor Chomutova Jan Mareš.

Bělorusko zahájí aukci podílu v producentu potaše Belaruskali

Minsk 7. října (ČTK) - Bělorusko je připraveno zahájit prodej podílu ve společnosti Belaruskali, která je považována za klenot mezi tamními podniky. Prezident Alexandr Lukašenko řekl, že firmu si cení na minimálně 30 miliard dolarů (téměř 562 miliard Kč), celou ji ale prodat nehodlá. Do soutěže se mohou hlásit i zahraniční konsorcia a předpokládá se, že zájem bude značný.

BCG: Dražší práce v Číně začíná vracet pracovní místa zpět do USA

New York 7. října (ČTK) - Čína kvůli růstu mzdových nákladů čím dál více ztrácí na atraktivitě a už není automaticky považována za místo, kde lze levně vyrábět. Stává se dokonce, že pracovní místa, která byla v důsledku globalizace přesunuta do Číny, se teď začínají vracet zpět. Zjistila to analýza, kterou vypracovala konzultační společnost Boston Consulting Group (BCG).

Senát zamítl návrh na zvýšení dolní sazby DPH na 14 procent

Praha 7. října (ČTK) - Senát dnes zamítl vládní návrh na zvýšení dolní sazby daně z přidané hodnoty od příštího roku na 14 procent. Novelu nyní dostanou zpět poslanci. Pokud budou chtít Senát přehlasovat, budou potřebovat přinejmenším 101 hlasů. Peníze vybrané navíc chce vláda použít na rozjezd důchodové reformy. Zvýšení současné desetiprocentní daně zdraží například potraviny.

Průmyslová výroba v Německu v srpnu klesla o procento

Berlín 7. října (ČTK) - Průmyslová výroba v Německu se v srpnu snížila o procento proti předchozímu měsíci, kdy stoupla o revidovaných 3,9 procenta. Oznámilo to dnes německé ministerstvo hospodářství. Analytici přitom podle průzkumu agentury Reuters očekávali výraznější propad produkce o 1,9 procenta.

Penta ovládne firmu, která chystá výstavbu u Masarykova nádraží

Praha 7. října (ČTK) - Investiční společnost Penta odkoupí většinový podíl ve firmě Masaryk Station Investment (MSI), která se spolu s Českými drahami podílí na přípravě komerční výstavby na nevyužitých pozemcích v okolí pražského Masarykova nádraží. Vstup Penty do developerské společnosti je už prakticky dohodnutý, zbývá doladit jen detaily, řekl na dnešním setkání s novináři projektový ředitel Penty Investments Petr Palička. Podmínky transakce firma neoznámila.

Berlín a Paříž se přou o to, jak přes EFSF rekapitalizovat banky

Berlín 7. října (ČTK) - Německo a Francie se nemohou shodnout na tom, jak využít Evropský fond finanční stability (EFSF) k rekapitalizaci bank. Podle zdroje agentury Reuters dává Berlín přednost tomu, aby se záchranný fond použil až jako poslední možnost. Zodpovědnost prý mají jednotlivé země eurozóny a teprve když se jim nepodaří situaci řešit, mohou přijít ke slovu evropské peníze.

Ústavní soud odmítl stížnost na insolvenční řízení se Sazkou

Praha 7. října (ČTK) - Ústavní soud odmítl stížnost společnosti Gladiolus, za níž stojí firmy Penta a E-Invest, na údajné porušení práv věřitele v insolvenčním řízení s loterijní společností Sazka. Vyplývá to z usnesení soudu, které má ČTK k dispozici. Gladiolus napadl rozhodnutí Městského soudu v Praze o prohlášení konkurzu na majetek Sazky a rozhodnutí Vrchního soudu o odmítnutí odvolání proti němu.

MMF varoval před dopady dluhové krize na východní Evropu

Moskva 7. října (ČTK) - Mezinárodní měnový fond (MMF) má obavy z negativních dopadů dluhové krize v eurozóně na východní Evropu. Uvedl to dnes šéf MMF pro Evropu Antonio Borges. Vyzval rovněž východoevropské země k rázným opatřením, která by je před těmito dopady ochránila.

Pražská burza dopoledne rozšířila silné čtvrteční zisky

Praha 7. října (ČTK) - Pražský akciový trh dopoledne rozšířil silné čtvrteční zisky. Hlavní index PX kolem 11:30 přidal 0,76 procenta na 944,3 bodu. Dařilo se čtyřem největším emisím ve SPAD, vyplývá z výsledků. Trhy ve středoevropském regionu se vyvíjely smíšeně.

Analytici: Výsledky průmyslu ukázaly, že ekonomice dochází dech

Praha 7. října (ČTK) - Slabý srpnový růst českého průmyslu naznačuje, že se ekonomice přestává dařit, shodli se analytici oslovení ČTK. Varujícím je podle nich především pokles nových zakázek. Za zpomalením růstu zahraničních zakázek je dluhová krize v eurozóně. Růst průmyslové výroby dosáhl po očištění o vliv pracovních dní nejslabší hodnoty od prosince 2009.

Koruna dopoledne zpevnila vůči oběma hlavním světovým měnám

Praha 7. října (ČTK) - Česká měna dopoledne posilovala vůči oběma hlavním světovým měnám. Kolem 10:45 proti čtvrtku zpevnila k euru o pět haléřů na 24,76 Kč/EUR. Vůči dolaru se obchodovala na 18,42 Kč/USD, byla tak o osm haléřů silnější, vyplývá z údajů serveru Patria Online.

Slovenský průmysl v srpnu rostl rychleji, než se čekalo

Bratislava 7. října (ČTK) - Růst slovenského průmyslu v srpnu zpomalil, výroba si ale vedla lépe, než se čekalo. Podle tamního statistického úřadu průmyslová výroba meziročně vzrostla o 4,2 procenta, zatímco v červenci její růst činil 5,1 procenta. Za lepším výsledkem je hlavně výroba aut, na které je Slovensko do značné míry závislé.

Moody's zhoršila rating řady britských a portugalských bank

Londýn 7. října (ČTK) - Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service dnes zhoršila úvěrové hodnocení 12 britských finančních institucí kvůli pochybnostem ohledně rozsahu státní podpory. Snížila rovněž rating devíti portugalských bank v reakci na zvýšené riziko související s vlastnictvím portugalských státních dluhopisů.

Devizové rezervy ČNB v září stouply na 30,4 miliardy eur

Praha 7. října (ČTK) - Devizové rezervy České národní banky na konci září stouply na 30,43 miliardy eur z 29,84 miliardy eur ke konci srpna. Rezervy se zvýšily i v korunovém vyjádření, a to o 33,78 miliardy Kč na 753,3 miliardy korun. Naopak v dolarech se objem rezerv meziměsíčně snížil o více než dvě miliardy dolarů na 41,09 miliardy USD. Údaje dnes zveřejnila ČNB.

Orco jedná s vlastníky o případné výměně dluhopisů

Praha 7. října (ČTK) - Developerská společnost Orco Property Group jedná s některými akcionáři o restrukturalizaci dluhu, jejíž součástí by mohla být i případná výměna dluhopisů. Firma před nedávnem oznámila, že jejími největšími akcionáři se staly fondy kolem společnosti Morgan Stanley Real Estate Investing.

Soros neuspěl s žádostí, aby soud anuloval jeho obvinění

Brusel 7. října (ČTK) - Americký finančník George Soros neuspěl s požadavkem, aby Evropský soud pro lidská práva anuloval jeho obvinění z nezákonných transakcí na burze. Těch se měl Soros dopustit už v roce 1988, kdy podle francouzské justice využil neveřejných informací, aby vydělal na pohybu akcií banky Société Générale. Soros se proti rozsudku patrně odvolá k vyšší instanci.

Sony prý jedná o koupi podílu Ericssonu ve společném podniku

Tokio 7. října (ČTK) - Japonská společnost Sony jedná o převzetí podílu švédské firmy Ericsson v jejich společném podniku na výrobu mobilních telefonů. Agentuře Reuters to dnes řekl zdroj obeznámený se situací. Tento krok by mohl Sony pomoci v boji s konkurenty Apple a Samsung.

ČSÚ: Stavebnictví v srpnu zpomalilo propad na 7,7 procenta

Praha 7. října (ČTK) - Tuzemské stavebnictví v srpnu meziročně zpomalilo pokles na 7,7 procenta po červencovém propadu o 11,1 procenta. Počet zahájených bytů v srpnu poklesl meziročně o 17 procent, počet dokončených bytů naopak meziročně vzrostl o 24,3 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad.

ČSÚ: Přebytek zahraničního obchodu v srpnu vzrostl na 1,7 mld. Kč

Praha 7. října (ČTK) - Zahraniční obchod skončil v srpnu podle předběžných údajů přebytkem 1,7 miliardy korun, který byl meziročně o jednu miliardu korun vyšší. Vývoz v srpnu meziročně vzrostl o 10,8 procenta a dovoz o 10,3 procenta. Srpnový přebytek obchodní bilance byl nejnižší v letošním roce. V srpnu se vývoz meziměsíčně po sezónním očištění snížil o 1,3 procenta a dovoz o 0,2 procenta, uvedl dnes Český statistický úřad.

Průmyslová výroba v ČR v srpnu zrychlila růst na 5,9 pct

Praha 7. října (ČTK) - Průmyslová výroba v srpnu meziročně zrychlila růst na 5,9 procenta po červencovém zvýšení o 4,4 procenta. Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů vzrostla o 3,5 procenta. Meziměsíčně však byla po vyloučení sezonních vlivů nižší o 0,6 procenta. Hodnota nových zakázek meziročně klesla o 3,4 procenta, uvedl dnes Český statistický úřad.

Akcie majitele Škody Transportation jsou v Tichomoří a Guernsey

Praha 7. října (ČTK) - Akcie majitele Škody Transportation, kterým je kyperská Skoda Industry, byly vyvedeny do firmy Maranex Finance sídlící na tichomořských Marshallových ostrovech a do společnosti Conitor Terra na ostrově Guernsey v Lamanšském průlivu. Uvedl to dnes server Aktuálně.cz. Skoda Industry je od března jediným vlastníkem výrobce tramvají Škody Transportation, která zbyla jako poslední plzeňský výrobní podnik někdejší skupiny Škoda Holding.

Ceny pohonných hmot v ČR stagnovaly nebo mírně stouply

Praha 7. října (ČTK) - Ceny pohonných hmot v ČR v uplynulém týdnu stagnovaly, mírně zdražil jen benzin Special 91 a plyn LPG. U nejžádanějšího benzinu Natural 95 se cena nezměnila, v průměru stál 34,83 koruny za litr. Ke změně nedošlo ani u motorové nafty, kterou tak mohli řidiči nakoupit v průměru za 34,60 koruny za litr, vyplývá z dnešních údajů Českého statistického úřadu.

Japonské akcie zpevnily, částečně díky Evropě

Tokio 7. října (ČTK) - Japonské akcie zakončily týden zhruba procentním nárůstem, o který se částečně zasloužil vývoj v Evropě. Hlavní akciový index tak zpevnil už druhým dnem v řadě, díky čemuž se jeho týdenní ztráta snížila na zhruba jedno procento. Na devizových trzích se zvyšoval kurz eura.

Japonsko ponechalo úroky beze změny

Tokio 7. října (ČTK) - Japonská centrální banka dnes ponechala svou základní úrokovou sazbu v rozpětí nula až 0,1 procenta. Nezměnila ani svůj program nákupu dluhopisů a dalších aktiv. Prodloužila nicméně o šest měsíců program nouzových úvěrů pro banky v regionech zasažených březnovým zemětřesením a vlnou cunami.

Americké akcie ve čtvrtek stouply díky podpoře evropských bank

New York 7. října (ČTK) - Americké akcie ve čtvrtek potřetí za sebou posílily poté, co Evropská centrální banka (ECB) představila opatření na podporu evropského bankovního sektoru. K růstu přispěly rovněž příznivé zprávy o zářijových tržbách maloobchodníků ve Spojených státech,

Obama kritizoval Čínu za její slabou národní měnu

Washington 7. října (ČTK) - Americký prezident Barack Obama ve čtvrtek podle agentury Reuters obvinil Čínu, že hazarduje s mezinárodním obchodem a poškozuje Spojené státy, když udržuje slabou čínskou měnu. Odmítl však zatím podpořit návrh zákona, kterým by někteří američtí zákonodárci chtěli přimět Peking, aby umožnil posílit čínskou měnu.

Senát by měl rozhodnout o vyšší DPH a o stavebním spoření

Praha 7. října (ČTK) - Senátoři by dnes měli rozhodnout o zvýšení desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty na 14 procent. Projednat by měli omezení státní podpory stavebního spoření. Návrh na zvýšení DPH podle doporučení senátního hospodářského výboru nejspíš zamítnou a předlohu o omezení podpory stavebního spoření zřejmě vrátí sněmovně s pozměňovacím návrhem.

ČSÚ dnes zveřejní srpnové výsledky zahraničního obchodu

Praha 7. října (ČTK) - Český statistický úřad dnes oznámí, jak se v srpnu vyvíjel zahraniční obchod. Analytici v průměru odhadují, že by měl vykázat přebytek 7,25 miliardy korun. O měsíc dříve skončil zahraniční obchod přebytkem 14 miliard korun, což bylo meziročně o 10,8 miliardy Kč víc.

ČSÚ dnes zveřejní výsledky průmyslu a stavebnictví za srpen

Praha 7. října (ČTK) - Český statistický úřad dnes oznámí výsledky průmyslu a stavebnictví za srpen. V červenci průmyslová výroba v ČR zpomalila meziroční růst na 4,4 procenta po červnovém revidovaném zvýšení o 7,9 procenta. Stavebnictví v červenci meziročně propadlo o 11,1 procenta, prohloubilo tak pokles z červnových revidovaných 4,8 procenta.

"Trojka" popřela tvrzení Řecka, že je dohoda o jeho pomoci

Atény 7. října (ČTK) - Řecko ve čtvrtek řeklo, že se s Mezinárodním měnovým fondem dohodla na získání nezbytné finanční pomoci, ale inspektoři "trojky" mezinárodních věřitelských institucí to popřeli. Podle agentury Reuters inspektoři tvrdí, že jednání o pomoci pokračuje a skončí nejdříve začátkem příštího týdne.

Fio Smartbanking pro Android s novými funkcemi

Fio banka zpřístupnila novou verzi aplikace Fio Smartbanking pro Android, která klientům umožní obsluhovat jejich účet z mobilu opět o něco komplexněji.

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Investice Finance.cz
Rejstřík Finance.cz
 
zavřít
Přihlášení

Zapomněl jsem heslo