www.finance.czAktualityKalendář zpráv Finančních novin

Všechny zprávy od Finančních novin (ČTK)

Obsahuje text:
od
do

Omezit na sekci:
 

Americké akcie rostou, reagují na dohodu na Slovensku

New York 11. října (ČTK) - Americké akcie dnes zahájily mírným vzestupem, který se postupně zrychloval a v polovině obchodování Dow Jonesův index získával na úterní závěr přes jedno procento. Trh reaguje růstem na to, že slovenské politické strany se dohodly na tom že schválí posílení pravomocí evropského stabilizačního fondu EFSF.

Evropské akcie stouply díky slovenské dohodě o EFSF

Londýn 12. října (ČTK) - Evropské akcie uzavřely dnešní obchodování na devítitýdenním maximu díky zprávě o dohodě slovenských politických stran na schválení větších pravomocí záchranného fondu eurozóny (EFSF). Náladu na trhu podpořily rovněž překvapivě příznivé údaje o srpnovém vývoji průmyslové výroby v eurozóně.

Pražská burza výrazně rostla, ČEZ přidal 5,5 procenta

Praha 12. října (ČTK) - Pražská burza dnes ukončila ztrátovou sérii a výrazně rostla. Hlavní index PX si připsal 2,54 procenta na 947,8 bodu. Dařilo se téměř všem emisím. Akcie energetické společnosti ČEZ posílily o 5,5 procenta, vyplývá z výsledků burzy. Růst obnovily i okolní akciové trhy.

EK mění zemědělskou politiku, české zemědělce reforma nenadchla

Brusel 12. října (ČTK) - Evropská komise dnes navrhla reformu společné zemědělské politiky EU, v jejímž rámci se mezi zemědělce rozdělují obrovské sumy dotací. Reforma by mimo jiné měla omezit přímé platby jednomu podniku na maximálně 300.000 eur (7,4 milionu Kč) ročně, což by znevýhodnilo české farmy, které jsou v průměru největší v EU. Část plateb bude navíc podmíněna ekologickými kritérii. České zemědělce návrh příliš nenadchl, proti zavedení "dotačních stropů" dlouhodobě brojí. Aby mohla reforma platit, musí ji odsouhlasit členské státy a Evropský parlament.

Cena ropy Brent díky Slovensku překročila 112 dolaru za barel

Londýn 12. října (ČTK) - Cena severomořské ropy Brent dnes dál rostla a odpoledne se dostala nad 112 dolarů za barel. Ropný trh povzbudil slib slovenských politických stran schválit v nejbližších dnech plán rozšíření pravomocí evropského stabilizačního fondu EFSF. Americká ropa WTI však zůstala pod tlakem slabé domácí a globální poptávky.

Stávka německých letových dispečerů byla zažehnána

Frankfurt nad Mohanem 12. října (ČTK) - Hrozící stávka německých letových dispečerů byla zažehnána. Úřad řízení letového provozu DFS se totiž dohodl s odboráři na zvýšení mezd.

Výpadky sítí Blackberry se rozšířily do Severní Ameriky

Londýn 12. října (ČTK) - Výpadky v sítích chytrých telefonů Blackberry dnes pokračují a rozšířily se do Severní Ameriky. Oznámila to kanadská společnost Research in Motion (RIM), která sítě Blackberry provozuje. Poruchy trápí již třetí den uživatele Blackberry v Evropě, na Blízkém východě, v Africe, Indii a v Latinské Americe.

MPO: Vývoz vojenského materiálu z ČR byl loni rekordní

Praha 12. října (ČTK) - Tuzemské firmy loni vyvezly nejvíce vojenského materiálu a zbraní v historii ČR. Export tohoto zboží z Česka meziročně vzrostl ze 175 milionů eur (4,32 miliardy korun) v roce 2009 na loňských 217 milionů eur (5,36 miliardy Kč). Vyplývá to z Výroční zprávy o kontrole vývozu vojenského materiálu, ručních zbraní pro civilní použití a zboží a technologií dvojího užití v ČR za rok 2010, kterou dnes zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu.

Euro stouplo díky nadějím, že Slovensko schválí posílení EFSF

Londýn 12. října (ČTK) - Euro se dnes vyšplhalo na téměř měsíční maximum vůči americkému dolaru i japonskému jenu díky nadějím, že Slovensko nakonec schválí posílení pravomocí záchranného fondu eurozóny (EFSF). Japonský jüan posílil vůči dolaru poté, co americký Senát odsouhlasil kontroverzní návrh zákona, jehož cílem je přimět Peking, aby umožnil nárůst kurzu čínské měny.

Agentura Fitch potvrdila ratingy bank ČS, KB a ČSOB

New York 12. října (ČTK) - Mezinárodní ratingová agentura Fitch dnes potvrdila známky tří tuzemských bank Česká spořitelna, Komerční banka a ČSOB a ponechala jim stabilní výhled. Odráží to nadále vysokou pravděpodobnost jejich podpory ze strany mateřských bank a přední pozici těchto ústavů na domácím trhu.

Letiště prodloužilo zkušební provoz na krátkodobých parkovištích

Praha 12. října (ČTK) - Letiště Praha zatím definitivně nerozhodlo o způsobu zpoplatnění svých krátkodobých parkovišť. Letiště až do prosince prodloužilo zkušební provoz, který na parkovišti před terminály umožňuje automobilům v jednom dni pouze dva bezplatné vjezdy. ČTK to řekla mluvčí letiště Michaela Lagronová. Původně měl testovací provoz trvat od července do září. Podle provozovatelů taxislužeb byla dvouměsíční délka zkušebního provozu nedostatečná.

Senát vrátil poslancům návrh na omezení stavebního spoření

Praha 12. října (ČTK) - Senát chce zachovat podmínky státní podpory stavebního spoření na úrovni platné do roku 2010. Parlament tehdy schválil vládní návrh, který kromě jiného zdaňoval připsanou státní podporu a který později zrušil Ústavní soud. Vláda proto přišla s dalším návrhem na omezení státní podpory. Sněmovna ho sice schválila, ale Senát jí ho dnes vrátil s pozměňovacím návrhem. Senátoři také chtějí, aby z vládního návrhu vypadlo plánované zdanění připsaných úroků ze stavebního spoření.

Barroso chce od summitu koordinovanou akci na podporu bank

Brusel 12. října (zpravodaj ČTK) - Šéf Evropské komise José Barroso chce, aby summit Evropské unie 23. října rozhodl o koordinované akci na posílení bankovního sektoru a rozhodné akci ohledně Řecka. To se zmítá na pokraji bankrotu kvůli dluhové krizi.

Francie bude rekapitalizovat banky sama, EFSF nepoužije

Paříž 12. října (ČTK) - Francie bude schopna v případě potřeby rekapitalizovat své banky sama a nebude k tomu potřebovat peníze z evropského fondu finanční stabilizace (EFSF). Řekla to dnes mluvčí francouzské vlády ministryně rozpočtu a veřejných výdajů Valerie Pecressseová. Její vyjádření podle agentury Reuters signalizuje změnu postoje Paříže k otázce zdrojů rekapitalizace bank.

Deutsche Telekom asi urychlí změny v řeckém podniku OTE

Atény 12. října (ČTK) - Deutsche Telekom se chystá urychlit změny v řecké telekomunikační společnosti Hellenic Telecommunications Organization (HTO), do které v roce 2008 investoval zhruba čtyři miliardy eur (asi 99 miliard Kč). Akcie řecké firmy ale od té doby oslabily zhruba o 84 procent a s tím Němcům klesla i hodnota investice.

Chrysler se dohodl na nové kolektivní smlouvě, vytvoří nová místa

Detroit 12. října (ČTK) - Americký výrobce automobilů Chrysler Group se dohodl se zástupci odborů na nové čtyřleté kolektivní smlouvě. Automobilka v rámci této dohody vytvoří 2100 nových pracovních míst a investuje 4,5 miliardy dolarů (přes 80 miliard Kč) do svých továren. Oznámil to dnes odborový svaz United Auto Workers (UAW).

Tomšík: Český bankovní sektor sám o sobě není zdrojem rizik

Praha 12. října (ČTK) - Český bankovní sektor, v němž je drtivá většina domácích finančních aktiv, je odolný vůči šokům a sám o sobě není zdrojem rizik pro ekonomiku. Zprostředkovaně se mohou projevit nepřímá rizika v případě eskalace problémů mateřských bank. Na konferenci při příležitosti dvaceti let působení České leasingové a finanční asociace na českém nebankovním trhu to řekl viceguvernér České národní banky Vladimír Tomšík.

PepsiCo má vyšší tržby i zisk, výsledek překonal odhady

New York 12. října (ČTK) - Americká nápojová společnost PepsiCo vytvořila ve třetím čtvrtletí čistý zisk dvě miliardy dolarů (asi 36,4 miliardy Kč), což je proti stejnému období loni nárůst asi o čtyři procenta. Tržby se zvýšily o 13 procent na 17,58 miliardy dolarů (asi 320 miliard Kč).

Vláda chce návrhy, jak řešit komplikace dostavby Temelína

Praha 12. října (ČTK) - Vláda chce po ministerstvech a dalších úřadech, aby navrhly řešení takzvaných slabých míst připravované dostavby třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Temelín. Vládá se obává například průtahů při získávání stavebních povolení a posudků vlivu na životní prostředí, a to především kvůli složitému procesu schvalování z hlediska české i evropské legislativy. Premiér Petr Nečas to uvedl po dnešním jednání vlády, která analýzu dostavby jaderné elektrárny projednala.

Unijní reforma zemědělství se českým zemědělcům příliš nelíbí

Praha 12. října (ČTK) - Návrh reformy společné zemědělské politiky, který dnes představila Evropská komise, české zemědělce příliš nenadchl. Agrární komora nevylučuje, že změny nejen že neodstraní, ale ještě prohloubí nerovnosti v dotacích mezi farmáři v nových a starých členských zemích. Komise chce mimo jiné omezit přímé platby jednomu podniku na maximálně 300.000 eur (7,4 milionu Kč) ročně, což by znevýhodnilo české farmy, které jsou v průměru největší v EU. Proto proti zavedení "dotačních stropů" tuzemští zemědělci dlouhodobě brojí.

ERÚ šetří Centropol Energy kvůli možným nekalým praktikám

Praha 12. října (ČTK) - Energetický regulační úřad (ERÚ) zahájil u dodavatele elektřiny a plynu Centropol Energy kontrolu. Důvodem je možné porušení zákazu užití nekalých obchodních praktik vůči zákazníkům při takzvaném podomním prodeji. Oznámil to dnes úřad.

Komise:Nejlepší nabídku dala plzeňské teplárně Sokolovská uhelná

Plzeň 12. října (ČTK) - Pro Plzeňskou teplárenskou, která nemá smlouvu na uhlí pro další roky, je podle vyhodnocení tří nabídek komisí města nejvýhodnější společná nabídka firem Sokolovská uhelná a Carbon Union. Teplárna by si tím zajistila na dalších deset let dodávky uhlí za současné ceny. Městu by zůstalo 100 procent akcií teplárny a bude nadále rozdělovat její stomilionové zisky. ČTK to řekl technický náměstek primátora Petr Rund (ODS), který je šéfem osmičlenné komise, v níž jsou zástupci všech politických stran z městského zastupitelstva.

INCO Engineering dodá těžební stroje do Vietnamu

Hanoj 12. října (zvláštní zpravodaj ČTK) - Česká společnost INCO Engineering dnes podepsala s vietnamskou Vimsat, dceřinou společností těžební skupiny Vinacomin, smlouvu na dodávky strojů pro těžbu uhlí v hlubinných dolech. Zakázka ve svém celkovém objemu zahrnuje dodávky pro nové doly v období příštích zhruba 15 let a její hodnota by mohla dosáhnout až jedné miliardy dolarů (asi 18 miliard korun). ČTK to řekl ředitel INCO Engineering Jan Houdek.

Euro obnovilo růst, hlasování na Slovensku už nevadí

Londýn 12. října (ČTK) - Kurz jednotné evropské měny euro postupně smazal ztráty, které utrpěl v reakci na zamítavé hlasování slovenského parlamentu o posílení pravomocí Evropského fondu finanční stability (EFSF) a vydal se vzhůru. Proti dolaru tak euro vystoupilo na zhruba měsíční maximum vysoko nad 1,37 USD. Euro ale zpevňuje i k dalším měnám s tím, jak se vrací optimismus, že eurozóna problémy vyřeší.

Analytici: Slovenské odmítnutí EFSF by nemělo ovlivnit ekonomiku

Praha 12. února (ČTK) - Úterní odmítnutí změn záchranného fondu eurozóny (EFSF) slovenským parlamentem by nemělo mít negativní dopad na ekonomiku, protože tamní poslanci budou zřejmě znovu hlasovat již ve čtvrtek. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Úterní krok ale podle nich může oslabit pozici Slovenska a potažmo i Česka v Evropě, protože ukázal na menší ochotu nových členských zemí EU účastnit se řešení problémů.

Vláda s připomínkami schválila zavedení slev na mýtném

Praha 12. října (ČTK) - Vláda dnes s připomínkami schválila poslanecký návrh novely, která má zavést množstevní slevy na mýtném pro vozidla nad 3,5 tuny. ČTK to řekl Martin Novák z tiskového oddělení ministerstva dopravy, které návrh poslanců Václava Cempírka (TOP 09) a Radima Vysloužila (VV) podpořilo. Návrh počítá se zavedením slev v maximální výši 13 procent pro kamiony, které často využívají tuzemské dálnice.

Pražskou burzu dopoledne nahoru táhly akcie energetické firmy ČEZ

Praha 12. října (ČTK) - Pražský akciový trh dopoledne rostl, hlavní index PX kolem 11:15 zpevnil o 0,78 procenta na 931,5 bodu. Burzu nahoru táhly především akcie energetické společnosti ČEZ. Nejvýraznější zisky si připsaly cenné papíry tabákové firmy Philip Morris, vyplývá z výsledků. Posilovaly také další trhy ve středoevropském regionu.

Světové sdružení pro ocel zvýšilo výhled růstu poptávky po oceli

Paříž 12. října (ČTK) - Světové sdružení pro ocel (WSA) zvýšilo navzdory globálním ekonomickým problémům výhled růstu poptávky po oceli na letošní a příští rok. Hlavním tahounem poptávky budou rozvojové země v čele s Čínou, která je největším konzumentem ocele na světě.

Kalousek: Deficit veřejných financí letos klesne pod 4 procenta

Praha 12. října (ČTK) - Deficit veřejných financí by měl letos klesnout pod čtyři procenta HDP. Informoval o tom na dnešním jednání sněmovního rozpočtového výboru ministr financí Miroslav Kalousek. Původně ministerstvo očekávalo pro letošní rok deficit ve výši 4,2 procenta.

Nezaměstnaných Britů je nejvíce za posledních 17 let

Londýn 12. října (ČTK) - Počet lidí bez práce ve Velké Británii během září vystoupil na 2,57 milionu, což je nejvíce za posledních téměř 17 let. Míra nezaměstnanosti pak v tříměsíčním průměru do konce srpna podle tamního statistického úřadu činila 8,1 procenta, a zvýšila se tak ze 7,9 procenta, kde byla na konci předchozího měsíce. Dostala se tedy nejvýše od roku 1996.

Brusel změní zemědělskou politiku, dopady pocítí i farmáři v ČR

Brusel 12. října (zpravodaj ČTK) - Evropská komise dnes navrhla reformu společné zemědělské politiky EU. V jejím rámci se mezi zemědělce rozdělují obrovské sumy dotací. Reforma tak může mít citelné dopady i na české farmáře. Komise chce třeba omezit přímé platby zemědělcům na maximálně 300.000 eur (7,4 milionu Kč) ročně. Část plateb bude navíc podmíněna ekologickými kritérii. O schválení reforem informoval v Evropském parlamentu eurokomisař pro zemědělství Dacian Ciolos.

Průmyslová výroba v srpnu rostla v EU i v eurozóně

Brusel 12. října (zpravodaj ČTK) - Průmyslová výroba v srpnu meziměsíčně vzrostla v eurozóně o 1,2 procenta a v Evropské unii o 0,9 procenta. V červenci rostla v unijních státech platících eurem o 1,1 procenta a v EU o 0,9 procenta. Novináře o tom dnes informoval Evropský statistický úřad (Eurostat).

ÚOHS zrušil tendr na propagaci regionální potravin

Brno 12. října (ČTK) - Ministerstvo zemědělství porušilo zákon o veřejných zakázkách při výběru firmy, která má propagovat regionální potraviny. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zhruba dvacetimilionovou zakázku zrušil, zjistila ČTK z webu úřadu. Rozhodnutí je pravomocné, ministerstvo se proti němu neodvolalo.

Koruna dopoledne posilovala vůči oběma hlavním světovým měnám

Praha 12. října (ČTK) - Česká měna dopoledne posilovala vůči oběma hlavním světovým měnám, výrazněji vůči dolaru. Kolem 10:30 koruna proti úterku k euru zpevnila o tři haléře na 24,76 Kč/EUR. Vůči dolaru se obchodovala na 18,01 Kč/USD, byla tak o 17 haléřů silnější, vyplývá z údajů serveru Patria Onlina.

Sony svolává ke kontrole 1,6 milionu televizorů Bravia

Tokio 12. října (ČTK) - Japonský výrobce elektroniky Sony stahuje do servisů po celém světě 1,6 milionu televizorů Bravia s obrazovkou z tekutých krystalů kvůli možným vadným součástkám. Televizory se prodávaly hlavně v Evropě a ve Spojených státech. Uvedla to společnost v dnešním prohlášení.

Deficit rozpočtu řecké vlády se do září prohloubil o 15 procent

Atény 12. října (ČTK) - Deficit rozpočtu centrální vlády Řecka se za leden až září meziročně zvýšil o 15 procent na 19,16 miliardy eur (474,2 miliardy Kč). Schodek se prohlubuje, přestože vláda nedávno zavedla nová opatření, která mají zvýšit příjmy rozpočtu. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo ministerstvo financí.

Kalousek požádal NERV o alternativní návrhy výdajových rámců

Praha 12. října (ČTK) - Národní ekonomická rada vlády (NERV) vypracuje střednědobý výhled státního rozpočtu na roky 2012 až 2014 ve třech různých scénářích, které budou reflektovat možný vývoj v EU a dopad na příjmy státního rozpočtu. Na dnešním jednání rozpočtového výboru to uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. Důvodem je podle něj skutečnost, že Evropě hrozí finanční kolaps a nikdo nyní nedokáže zcela přesně odhadnout další vývoj.

Skupina ČEZ sází v budoucnosti hlavně na jaderné elektrárny

Praha 12. října (ČTK) - Energetická skupina ČEZ sází v Česku do budoucna hlavně na rozvoj jaderné energetiky. Chce prodloužit životnost atomové elektrárny v Dukovanech do roku 2025 a zvýšit tam výkon nynějších jaderných bloků i bloků v Temelíně. Počítá také s výstavbou zcela nového jaderného zdroje. Při prezentaci ČEZ před sněmovním zahraničním výborem to dnes řekl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Evropské akcie oslabují, částečně kvůli Slovensku

Londýn 12. října (ČTK) - Ceny akcií na burzách v západní Evropě zahájily obchodování poklesem, za kterým je podle analytiků částečně úterní rozhodnutí slovenského parlamentu nepodpořit návrh na rozšíření pravomocí Evropského fondu finanční stability (EFSF). Akcie však oslabují i v reakci na horší výsledky hospodaření americké společnosti Alcoa.

Šéf ÚOHS Rafaj potvrdil čtvrtmilionovou pokutu pro Žamberk

Brno 12. října (ČTK) - Město Žamberk na Orlickoústecku porušilo zákon o veřejných zakázkách ve dvacetimilionovém tendru na regeneraci a revitalizaci veřejného prostranství. Dostalo od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu čtvrt milionu korun. Sankci nyní potvrdil i předseda ÚOHS Petr Rafaj, je pravomocná. ČTK to zjistila z webu ÚOHS. Město proti pokutě může podat žalobu ke Krajskému soudu v Brně.

Nejcennější značkou Evropy je LVMH, nejvíce rostla hodnota Nestlé

Praha/Vídeň 12. října (ČTK) - Nejcennější evropskou značkou letos zůstala LVMH francouzského výrobce a prodejce luxusního zboží Moët Hennessy Louis Vuitton. Má hodnotu 31,7 miliardy eur (zhruba 786 miliard Kč), vyplývá ze studie Evropského institutu pro výzkum značek ve Vídni. Druhá je v Evropě svou hodnotou značka britského telekomunikačního operátora Vodafone a třetí značka největšího světového pivovaru InBev z Belgie. Z první desítky naproti tomu vypadl finský výrobce mobilů Nokia.

Japonské akcie oslabily, po hlasování na Slovensku kleslo euro

Tokio 12. října (ČTK) - Japonské akcie přerušily třídenní růstovou sérii a jejich hlavní index zamířil dolů. K poklesu cen přispěly hlavně regionální potíže, například záplavy v Thajsku, kde má své výrobní závody automobilka Honda Motor. Jedním z důvodů byly i slabší výsledky americké společnosti Alcoa. Na devizových trzích se zastavil růst kurzu eura, které pak mírně oslabilo.

ČSÚ: Letošní sklizeň je jedna z nejlepších v uplynulém desetiletí

Praha 12. října (ČTK) - Letošní sklizeň je jednou z nejlepších v uplynulém desetiletí, uvedl dnes Český statistický úřad. Na základě zjišťování k 15. září odhadl sklizeň obilovin meziročně vyšší o 19,4 procenta, brambor se proti loňsku sklidilo o 18,2 procenta více. Sklizeň cukrovky se zvýšila o 13,2 procenta, u řepky vzrostla o 3,3 procenta.

Zisk hliníkárenské firmy Alcoa stoupl, zaostal ale za odhady

Dallas 12. října (ČTK) - Americké hliníkárenské společnosti Alcoa stoupl ve třetím čtvrtletí čistý zisk na 172 milionů USD (3,1 miliardy Kč) z loňských srovnatelných 61 milionů USD. Výsledky však zaostaly za odhady analytiků, protože ceny hliníku kvůli obavám ze zpomalení globálního ekonomického růstu klesly. Vyplývá to ze zprávy, kterou firma zveřejnila v noci na dnešek.

Akcie v USA kvůli Slovensku skončily smíšeně, euro téměř bez změn

New York 12. října (ČTK) - Americké akcie se v úterý vydaly oběma směry. Obchodování však patřilo mezi nejklidnější v tomto měsíci, protože investoři většinu dne strávili očekáváním, zda slovenský parlament schválí rozšíření záchranného fondu eurozóny EFSF. Kurz eura k dolaru skončil v úterý téměř beze změny.

EK představí reformu zemědělské politiky,jde o peníze pro farmáře

Praha 12. října (ČTK) - Evropská komise dnes zveřejní s napětím očekávané návrhy reformy společné zemědělské politiky Evropské unie. Jejím prostřednictvím se farmářům včetně těch českých rozdělují z unijních peněz velké sumy peněz. Kritici ale upozorňují na výrazné rozdíly v sumách, které farmáři v různých zemích dostávají. I tím se reformy budou zabývat.

Vláda dnes projedná poslaneckou novelu o slevě na mýtném

Praha 12. října (ČTK) - Vláda dnes projedná a zřejmě i s výhradami podpoří poslanecký návrh novely, která má zavést slevu na mýtném pro dopravce, jejichž automobily často využívají dálnice. Podle vládního webu je v novele zákona o pozemních komunikacích nedostatečné vymezení podmínek pro slevu, které spočívá pouze v termínu "často".

Fio Smartbanking pro Android s novými funkcemi

Fio banka zpřístupnila novou verzi aplikace Fio Smartbanking pro Android, která klientům umožní obsluhovat jejich účet z mobilu opět o něco komplexněji.

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Investice Finance.cz
Rejstřík Finance.cz
 
zavřít
Přihlášení

Zapomněl jsem heslo