www.finance.czAktualityKalendář zpráv Finančních novin

Všechny zprávy od Finančních novin (ČTK)

Obsahuje text:
od
do

Omezit na sekci:
 

USA, EU: Globální ekonomika je v obtížné fázi, podnikneme kroky

New York/Washington 28. listopadu (zpravodaj ČTK) - Globální ekonomika se podle Spojených států a Evropské unie nachází v "obtížné fázi". Washington a unie proto podniknou kroky na podporu růstu a fiskální a finanční stability, jež "posílí základy dlouhotrvajícího a vyváženého růstu". USA a EU to uvedly ve společném prohlášení po dnešním summitu ve Washingtonu.

Česká televize změní strukturu, vzniknout tvůrčí skupiny

Praha 28. listopadu (ČTK) - Česká televize (ČT) změní od ledna příštího roku organizační strukturu. Oddělí se výrobní a vysílací role televize, řekl na dnešním setkání Českého filmového a televizního svazu (FITES) generální ředitel televize Petr Dvořák. Mělo by vzniknout zhruba 18 tvůrčích skupin, které by byly zaměřeny na jednotlivé specializace, jako je například dokumentární tvorba, dětská tvorba nebo koprodukce, dodal.

Německá prokuratura vyšetřuje sporné platby v Opelu

Darmstadt 28. listopadu (ČTK) - Německá prokuratura vyšetřuje odcházejícího šéfa závodní rady automobilky Opel Klause Franze kvůli sporným mimořádným platbám členům této rady. Podezření ze zpronevěry čelí podle agentury DPA kromě Franze také generální ředitel Opelu Karl-Friedrich Stracke a personální ředitel Holger Kimmes.

Americké akcie díky plánům na řešení krize eura prudce vzrostly

New York 28. listopadu (ČTK) - Americké akcie zahájily týden prudkým a všeobecným oživením ze sedmidenní série poklesu a jejich indexy získávaly v polovině obchodování kolem tří procent. Vzhůru je vedly naděje na nový plán řešení dluhové krize v eurozóně a silné zahájení sezony vánočních nákupů ve Spojených státech.

Průzkum: Téměř všechny čínské exportéry zasáhla krize v Evropě

Londýn 28. listopadu (ČTK) - Téměř všechny čínské exportní podniky již byly zasaženy negativními důsledky dluhové krize v Evropě. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnila společnosti Global Sources. Výsledky podle agentury Reuters ukazují, jak rychle se tato krize promítá ve světové ekonomice.

Evropské akcie vzrostly nejvíce za poslední měsíc

Londýn 28. listopadu (ČTK) - Akcie na západoevropských burzách zahájily nový týden silným růstem a jejich hlavní index zaznamenal nejvyšší přírůstek za poslední měsíc. Investory povzbudily naděje vyvolané zprávami o nových plánech na řešení dluhové krize.

Schäuble: Německo chce zavést fiskální unii pro všechny členy EU

Berlín 28. listopadu (ČTK) - Německo chce všech 27 členů Evropské unie podřídit svému plánu integrace rozpočtové politiky a vytvoření přísného centrálního dohledu nad rozpočty. Řekl to dnes německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Podle něj by se zpřísnění rozpočtových pravidel Paktu stability mělo odehrát v rámci změny nynější lisabonské smlouvy o EU, připustil však i jiné řešení.

Pražská burza posílila o dvě procenta, Erste dokonce o devět

Praha 28. listopadu (ČTK) - Pražská burza na začátku týdne posílila, ačkoliv méně než hlavní evropské trhy. Hlavní index PX stoupl o 1,93 procenta na 859,3 bodu, zejména díky růstu bankovních akcií. Erste Group Bank získala skoro devět procent. Výrazný růst měly i akcie těžařské firmy NWR, pojišťovny VIG a mediální společnosti CME.

Prodej nových domů v USA v říjnu stoupl, ceny klesly

Washington 28. listopadu (ČTK) - Prodej nových rodinných domů ve Spojených státech se v říjnu meziměsíčně zvýšil o 1,3 procenta. Oznámilo to dnes tamní ministerstvo obchodu. Střední cena nového domu však klesla na roční minimum 212.300 dolarů (zhruba čtyři miliony Kč).

Francouzský soud zrušil vládní zákaz pěstování GM kukuřice

Paříž 28. listopadu (ČTK) - Francouzská státní rada, která je nejvyšším soudem v zemi, dnes zrušila jako neodůvodněný vládní zákaz pěstování a používání geneticky modifikované (GM) kukuřice. Soud se ve svém rozhodnutí odvolal na zářijový výnos Evropského soudního dvora, podle něhož založila Francie své moratorium na pěstování této plodiny na chybné legislativě.

Ceny ropy prudce stouply kvůli obavám ohledně dodávek

Londýn 28. listopadu (ČTK) - Ceny ropy dnes prudce stouply kvůli obavám ohledně dodávek z Blízkého východu. Americká lehká ropa WTI zdražila o téměř čtyři dolary, takže se dostala nad 100 dolarů za barel. Později ale o část zisků přišla a vrátila se pod stodolarovou hranici.

Bohemia Sekt mění po 20 letech šéfa podniku i právní formu

Starý Plzenec (Plzeňsko) 28. listopadu (ČTK) - Po více než 41 letech opustí koncem ledna 2012 akciovou společnost Bohemia Sekt Josef Vozdecký, dlouholetý generální ředitel a předseda představenstva. Největšího českého výrobce vína povedou od 1. ledna tři jednatelé a tři prokuristé. Bohemia Sekt zároveň změní právní formu na společnost s ručením omezeným. Novinářům to dnes řekl dosavadní generální ředitel, který v podniku pracuje nepřetržitě od ukončení vysoké školy.

Euro stouplo díky nadějím na řešení dluhové krize

Londýn 28. listopadu (ČTK) - Euro dnes výrazně posílilo vůči americkému dolaru díky nadějím na pokrok při řešení dluhové krize v eurozóně. Investoři však podle agentury Reuters zůstávají opatrní a příliš nesázejí na to, že politici přijdou s ráznými opatřeními.

Belgický úrok za nové dluhopisy silně stoupl, trh se ale uklidnil

Brusel 28. listopadu (ČTK) - Belgie dnes musela zaplatit za nové státní dluhopisy výrazně vyšší úrok než dřív, jeho úroveň se přiblížila šesti procentům. Na sekundárním trhu dluhopisů se ale situace i přes páteční snížení belgického ratingu uklidnila a výnosy, které investoři za držení belgického dluhu požadují, zde klesly.

Novým Bendlovým náměstkem bude Mach z VV, Tureček končí

Praha 28. listopadu (ČTK) - Novým náměstkem ministra zemědělství Petra Bendla (ODS) bude od prosince Jiří Mach za stranu Věci Veřejné. Bude zodpovídat za problematiku výzkumných organizací v resortu a životního prostředí. V rozhovoru pro ČTK a deník E15 to řekl ministr. Doplnil, že ke konci listopadu ve funkci komoditního náměstka končí Karel Tureček (TOP 09). Jeho agendu částečně převezme náměstek Juraj Chmiel zodpovědný za evropské záležitosti.

OECD: Fond EFSF potřebuje výrazně vyšší palebnou sílu

Paříž/Berlín 28. listopadu (ČTK) - Záchranný fond eurozóny (EFSF) potřebuje výrazně vyšší palebnou sílu, než v současné době připouští eurozóna. Řekl to hlavní ekonom Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Pier Carlo Padoan. Šéf EFSF Klaus Regling ale varoval, že se možná nepodaří naplnit ani původní záměr, protože podmínky na trhu jsou citelně horší než ještě před nedávnem.

Inflace v Německu v listopadu mírně klesla na 2,4 procenta

Berlín 28. listopadu (ČTK) - Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu v listopadu mírně zpomalilo na 2,4 procenta z říjnových 2,5 procenta. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnil spolkový statistický úřad. V meziměsíčním srovnání zůstaly spotřebitelské ceny v Německu beze změny.

ŘLP se bude podílet na řízení provozu na Kanárských ostrovech

Praha 28. listopadu (ČTK) - Státní podnik Řízení letového provozu (ŘLP) se bude podílet na řízení leteckého provozu na Kanárských ostrovech na letištích na Lanzarote, Fuerteventura a La Palma. ČTK o tom dnes informovalo ŘLP. Kontrakt platí pět let, společnost jej poté může prodloužit o rok. Finanční stránku zakázky společnost neuvedla.

ÚOHS prodloužil lhůtu pro posuzování fúze ČEZ s Energotransem

Brno 28. listopadu (ČTK) - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže prodloužil lhůtu pro posuzování fúze ČEZ s Energotransem. Případem se může zabývat až pět měsíců, řekl ČTK tiskový mluvčí ÚOHS Kristián Chalupa.

GfK: Spotřebitelská nálada v Německu se v prosinci opět zlepší

Berlín 28. listopadu (ČTK) - Spotřebitelská nálada v Německu se příští měsíc opět zlepší navzdory rostoucím obavám ohledně vývoje domácí ekonomiky a dluhové krize v eurozóně. Uvedl to dnes výzkumný institut GfK. Upozornil, že ochota německých spotřebitelů utrácet se dostala na nejvyšší úroveň od letošního ledna.

Eurozóna bude opět hledat cesty z dluhové krize

Brusel 28. listopadu (zpravodaj ČTK) - Ministři financí eurozóny budou v úterý navečer hledat východiska z dluhové krize, která začíná stále těsněji svírat tento 17členný blok. Ministři by mohli rozhodnout také o odblokování osmi miliard eur z prvního záchranného balíku pro Řecko. Tyto peníze pro Atény podmínila eurozóna písemným souhlasem hlavních řeckých politických seskupení. Chce od nich jasný slib, že budou pokračovat s kýženými reformami i po volbách, které se v Řecku uskuteční příští rok, ať už v nich zvítězí kdokoli.

Koruna dál posiluje vůči oběma hlavním světovým měnám

Praha 28. listopadu (ČTK) - Česká měna po poledni rozšířila své dopolední zisky vůči euru i dolaru a dál výrazně posiluje. Kolem 13:30 zpevnila k euru proti pátečnímu závěru již o 30 haléřů na 25,70 Kč/EUR. Vůči dolaru stála na 19,24 Kč/USD, byla tak o 36 haléřů silnější. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online.

Energetická koncepce se zaměří na jádro nebo obnovitelné zdroje

Praha 28. listopadu (ČTK) - Státní energetické koncepce se aktualizací z původních šesti variant zúžila na dva možné scénáře, které nyní budou projednány v meziresortním připomínkovém řízení. ČTK to dnes sdělil mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Pavel Vlček. Jeden ze scénářů počítá s rozsáhlým využitím obnovitelných zdrojů, druhý klade důraz na jadernou energetiku.

MZe sníží v příštím roce provozní výdaje o desetinu

Praha 28. listopadu (ČTK) - Ministerstvo zemědělství (MZe) sníží kvůli rozpočtovým úsporám v příštím roce své provozní výdaje zhruba o 400 milionů korun, což představuje deset procent jejich celkové výše, uvedl dnes ministr zemědělství Petr Bendl (ODS).

OECD doporučuje sazby v celém světě srazit k nule

Paříž 28. listopadu (ČTK) - Měnová politika v členských zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) by vzhledem k ekonomickým vyhlídkám ve světě měla prozatím zůstat výrazně podpůrná. To znamená, že by úrokové sazby měly ve většině případů setrvat blízko nuly a tam, kde už je snižovat nelze, mají nastoupit nekonvenční opatření. OECD to dnes uvedla v aktualizovaném výhledu světové ekonomiky.

Jablonec ochání protipovodňová štola za 375 mil.Kč

Jablonec nad Nisou 28. listopadu (ČTK) - Povodí Labe zahájilo největší protipovodňový projekt v Libereckém kraji. Štolu, která má v případě velké vody ochránit Jablonec nad Nisou a vodu odvést pryč, postaví sdružení společností Metrostav a Syner, které zvítězilo ve veřejné soutěži s nabídkovou cenou 375 milionů korun. Původní odhad nákladů přitom dosahoval půl miliardy korun. Stavba bude dokončena v polovině příštího roku, sdělil dnes ČTK ředitel pro správu povodí Václav Jirásek.

ČD chtějí propustit 420 pokladních, nahradí je automaty

Praha 28. listopadu (ČTK) - České dráhy chtějí do roku 2015 propustit 420 pokladních. Nahradit by je mělo 340 prodejních automatů, které dopravce plánuje instalovat do 80 největších železničních stanic. Informaci dnes zveřejnil dopravce. Hodnotu zakázky na pořízení automatů ani očekávanou úsporu osobních nákladů nesdělil. V automatech by si lidi mohli jízdenky kupovat za mince, bankovky i prostřednictvím platební karty.

Řidičům se otevřela část pražské Vysočanské radiály

Praha 28. listopadu (ČTK) - Řidičům se dnes po poledni otevřela část pražské Vysočanské radiály. Nová komunikace propojila Kbelskou ulici s rychlostní silnicí R10 na Mladou Boleslav. Ulevit by měla zvláště dopravě na Černém Mostu.

Návštěvnost webů v říjnu stoupla na rekordních 8,56 milionu lidí

Praha 28. listopadu (ČTK) - Návštěvnost tuzemských internetových serverů se v říjnu proti září zvýšila o pět procent na rekordních 8,56 milionu lidí. Z toho Čechů bylo 6,1 milionu, což je o tři procenta více než v září. Vyplývá to z údajů měření návštěvnosti NetMonitor společnosti Mediaresearch.

Pražská burza dopoledne rostla, nahoru ji táhly akcie ČEZ a bank

Praha 28. listopadu (ČTK) - Pražská burza v úvodu týdne výrazně roste a její hlavní index PX byl kolem 11:30 výše o 2,49 procenta na 864 bodů. Burzu nahoru táhly především akcie energetické společnosti ČEZ a obě bankovní emise, akcie rakouské Erste Bank stouply o víc než 7,5 procenta. S růstem se obchodovalo také na západoevropských a středoevropských trzích.

OECD výrazně snížila odhad růstu globální ekonomiky

Washington 28. listopadu (ČTK) - Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) výrazně snížila odhad růstu globální ekonomiky na letošní i příští rok a varovala, že dopady evropské dluhové krize na Spojené státy budou možná výraznější, než se čekalo. Eurozónu patrně čeká recese, i když asi jen mělká. Záležet bude na postoji Evropské centrální banky (ECB), které OECD doporučuje dále snížit sazby. ECB snížila svou základní úrokovou sazbu 3. listopadu o čtvrt procentního bodu na 1,25 procenta.

Nafta zdražila na 35,64 Kč/l, benzin mírně zlevnil

Praha 28. listopadu (ČTK) - Nafta v uplynulém týdnu pokračovala ve zdražování a dostala se na nové maximální hodnoty. Průměrná cena dieselu v minulém týdnu vzrostla o sedm haléřů na 35,64 Kč/l. Nejprodávanější benzin Natural 95 naopak zlevnil o dva haléře na 34,88 Kč/l. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot dlouhodobě sleduje.

Ekonomika podle Raiffeisenbank příští rok klesne o 1,2 procenta

Praha 28. listopadu (ČTK) - Tuzemská ekonomika by měla příští rok podle odhadů Raiffeisenbank klesnout o 1,2 procenta. Důvodem poklesu bude především zpomalení ekonomiky eurozóny. Banka o svém odhadu dnes informovala v tiskové zprávě. Ostatní domácí ekonomové většinou očekávají v příštím roce prozatím růst ekonomiky, ovšem maximálně do 0,5 procenta. Letos by měla ekonomika podle odhadů stoupnout do dvou procent.

Koruna dopoledne zpevnila na 25,87 Kč/EUR a 19,37 Kč/USD

Praha 28. listopadu (ČTK) - Česká měna v úvodu týdne korigovala výrazné páteční ztráty vůči oběma hlavním světovým měnám, když v pátek prolomila úroveň 26 korun za euro, a dostala se tak na nejslabší úroveň od června 2010. Kolem 10:45 si k euru proti pátku polepšila o 13 haléřů na 25,87 Kč/EUR a vůči dolaru zpevnila o 23 haléřů na 19,37 Kč/USD, vyplývá z údajů serveru Patria Online.

Německo se prý nebrání společným dluhopisům se zeměmi AAA

Berlín 28. listopadu (ČTK) - Německo se údajně nebrání myšlence vydat společné dluhopisy s pěti dalšími členskými zeměmi eurozóny, které mají nejvyšší možný rating na stupni AAA. Německý list Die Welt napsal, že by takzvané 'elitní bondy', jinak také 'bondy AAA', mohly být použity nejen k financování těchto šesti zemí, ale eventuálně i na zajištění úvěrů pro slabé země jako jsou Itálie nebo Španělsko.

Moody's: Eurozóna musí řešit krizi, jinak hrozí státní bankroty

Londýn 28. listopadu (ČTK) - Pokud země eurozóny nebudou rychle řešit svou dluhovou krizi, začne se zvyšovat pravděpodobnost většího počtu státních bankrotů. Upozorňuje na to mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service. Zároveň varovala, že pokud se situaci v eurozóně nepodaří v nejbližší době stabilizovat, agentura by mohla snížit ratingy všem zemím v eurozóně i některým dalším členům Evropské unie.

MMF popřel, že by jednal s Itálií o finanční pomoci

Hongkong 28. listopadu (ČTK) - Mezinárodní měnový fond (MMF) dnes popřel, že by jednal s Itálií o nějakém finančním plánu. Reagoval tak na víkendovou zprávu v italském listě La Stampa, která hovořila o připravované pomoci až 600 miliard eur (asi 15,6 bilionu Kč). Díky tomu zpevnilo euro a vzhůru se v Asii vydaly také ceny akcií.

Akcie v Tokiu zahájily týden růstem, zpevnilo také euro

Tokio 28. listopadu (ČTK) - Akcie na burze v Tokiu zahájily týden růstem, k němuž hodně přispěla zpráva, že se Mezinárodní měnový fond chystá k masivní pomoci Itálii. Ze stejného důvodu zpevnilo také euro, i když ve výraznějším růstu mu pak zabránily informace, které obsah původní zprávy relativizovaly.

Pro řidiče se dnes otevře Vysočanská radiála

Praha 28. listopadu (ČTK) - Pro řidiče se dnes po poledni otevře část pražské Vysočanské radiály. Nová komunikace propojí Kbelskou ulici s rychlostní silnicí R10 na Mladou Boleslav. Ulevit by měla například dopravě na Černém Mostu.

Dnešní summit USA a EU bude řešit hlavně ekonomiku

Washington 28. listopadu (ČTK) - Problémy světové ekonomiky i vývoj v severní Africe a na Blízkém východě budou dnes řešit nejvyšší představitelé USA a Evropské unie na summitu ve Washingtonu. Jednání budou pravděpodobně dominovat ekonomická témata.

Fio Smartbanking pro Android s novými funkcemi

Fio banka zpřístupnila novou verzi aplikace Fio Smartbanking pro Android, která klientům umožní obsluhovat jejich účet z mobilu opět o něco komplexněji.

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Investice Finance.cz
Rejstřík Finance.cz
 
zavřít
Přihlášení

Zapomněl jsem heslo