www.finance.czAktualityKalendář zpráv Finančních novin

Všechny zprávy od Finančních novin (ČTK)

Obsahuje text:
od
do

Omezit na sekci:
 

Fed zavádí inflační cílování, inflaci plánuje kolem dvou procent

Washington 25. ledna (ČTK) - Americká centrální banka (Fed) se přiklonila k praxi některých dalších centrálních bank ve světě a vůbec poprvé zavádí takzvané cílování inflace. To znamená, že bude měnovou politiku provádět mimo jiné i s ohledem na vývoj inflace. Fed si stanovil, že v dlouhodobém výhledu je pro americkou ekonomiku nejvhodnější inflace v blízkosti dvou procent.

Apple díky výsledkům hospodaření nejhodnotnější firmou v USA

New York 25. ledna (ČTK) - Americká technologická společnost Apple dnes díky čtvrtletním výsledkům hospodaření posiluje a v tržní kapitalizaci překonala ropnou firmu Exxon Mobil. Stala se tak nejhodnotnější firmou ve Spojených státech.

Šéf IIF Dallara se vrací ve čtvrtek do Atén jednat o dluhu

Brusel 25. ledna (ČTK) - Šéf Institutu mezinárodních financí (IIF) Charles Dallara se vrátí ve čtvrtek do Řecka a bude pokračovat v jednáních o restrukturalizaci řeckého dluhu. IIF, který v jednání zastupuje soukromé investory, to oznámil v dnešním prohlášení. Řecko stále doufá, že se mu podaří dokončit jednání ještě tento týden.

Merkelová odmítá výrazné posílení záchranného fondu eurozóny

Davos (Švýcarsko) 25. ledna (ČTK) - Německá kancléřka Angela Merkelová odmítla požadavek na výrazné posílení evropského záchranného fondu. Naznačila však, že mezi Evropskou unií a Spojenými státy by měl fungovat volný obchod. Merkelová to řekla na úvod výročního zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu. To se věnuje hlavně hospodářské recesi a dluhové krizi v eurozóně.

Ceny ropy se dnes pohybují kolem úterního závěru

New York 25. ledna (ČTK) - Ceny ropy se dnes pohybují kolem úterního závěru. Náladu na trhu ovlivnily smíšené údaje o zásobách z USA, strach z ekonomické recese a dalšího vývoje v Řecku a nervozita kolem dodávek z Íránu. Investoři také sledují dnešní zasedání měnového výboru centrální banky USA (Fed).

Základní úrok v USA beze změn, nezmění se možná ještě tři roky

Washington 25. ledna (ČTK) - Americká centrální banka (Fed) podle očekávání nechala základní úrokovou sazbu v pásmu nula až 0,25 procenta, kde ji drží od konce roku 2008. Překvapivě však sdělila, že první zvýšení sazeb pravděpodobně nelze čekat dříve než koncem roku 2014. Až dosud Fed sliboval, že nechá úroky nízko alespoň do poloviny roku 2013. Zpráva proto okamžitě podpořila ceny akcií.

Akcie v USA mírně oslabují, Nasdaq byl díky akciím Apple v zisku

New York 25. ledna (ČTK) - Americké akcie zahájily dnešní obchodování mírným poklesem, za kterým byla podle analytiků opět nervozita z vývoje v Řecku. Země se pořád ještě se soukromými věřiteli nedohodla na podmínkách výměny dluhopisů, což je základní předpoklad k tomu, aby mohla čerpat druhý záchranný úvěr. Zisky si ale držel index Nasdaq, jemuž pomohl silný růst akcií Apple.

Pražská burza dnes dál mírně klesla, dolů ji táhly ČEZ a Erste

Praha 25. ledna (ČTK) - Pražská burza dnes dál mírně klesla. Hlavní index PX odepsal 0,17 procenta na 945,8 bodu. Z velkých emisí se nedařilo energetické skupině ČEZ a Erste Bank. Akcie Telefóniky ČR a Komerční banky naopak mírně posílily. Dařilo se také technologické společnosti KITD, developerovi Orco či síti autobazarů AAA Auto, vyplývá z výsledků burzy. Podobně obchodovaly i okolní trhy.

Japonský jen oslabuje kvůli schodku zahraničního obchodu Japonska

Londýn 25. ledna (ČTK) - Japonský jen dnes na devizových trzích oslabuje a k dolaru se propadl nejníže za dva měsíce. Reaguje tak na statistiku, která ukázala, že zahraniční obchod Japonska vykázal loni poprvé od roku 1980 schodek. Investoři nyní čekají na výhled dalšího vývoje úrokových sazeb v USA, který bude zveřejněn po dnešním zasedání měnového výboru centrální banky USA (Fed).

MMF: Ropa může zdražit až o 30 procent, když Írán zastaví vývoz

Washington 25. ledna (ČTK) - Cena ropy se může skokově zvýšit o 20 až 30 procent, pokud by se Írán rozhodl zastavit nebo jinak blokovat vývoz této komodity. V poznámkách určeným skupině největších světových ekonomik G20 na to upozorňuje Mezinárodní měnový fond (MMF). Cena ropy by se pak dostala k rekordnímu maximu, na němž byla v létě 2008. Tehdy se barel ropy prodával za téměř 150 dolarů.

Gladiolus se odvolal proti vyplacení prvního věřitele Sazky

Praha 25. ledna (ČTK) - Společnost Gladiolus se odvolala k Vrchnímu soudu v Praze proti rozhodnutí městského soudu vyplatit z peněz získaných z prodeje zkrachovalé loterijní firmy Sazka 567 milionů korun věřiteli The Bank of New York Mellon. ČTK to zjistila v insolvenčním rejstříku. Za společností Gladiolus stojí firmy Penta a E-Invest. Výplatu peněz navrhl městskému soudu inslovenční správce Sazky Josef Cupka.

Bendl sestavil tým, který dohlédne na transformaci PF ČR

Praha 25. ledna (ČTK) - Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) sestavil šestičlenný tým, který má dohlížet na transformaci a ukončení činnosti Pozemkového fondu ČR (PF ČR). Je v něm i ředitel fondu Radim Zika, vyplývá z tiskové zprávy, kterou dnes vydalo ministerstvo zemědělství (MZe). Fond má koncem roku 2012 skončit a sloučit se s pozemkovými úřady. MZe i některá média nedávno průběh transformace a hospodaření fondu kritizovaly.

Krize prohloubila nerovnost v příjmech, přiznávají finančníci

Davos (Švýcarsko) 25. ledna (ČTK) - Hospodářská krize, která už čtyři roky sužuje svět, zanechala šrámy na celé společnosti a prohloubila nerovnost v příjmech mezi chudými a bohatými. Přiznává to finanční elita, která se sjela na letošní ročník do švýcarského letoviska Davos. Jednat se tam bude hlavně o potížích globální ekonomiky s důrazem na dluhovou krizi v eurozóně.

ŘSD: Silniční síť v Česku se letos rozroste o 63 kilometrů

Praha 25. ledna (ČTK) - Silniční a dálniční síť se v Česku letos rozroste o 63 kilometrů. Dokončeny budou například Dobrovského tunely v Brně, obchvat Kolína na I/38 a část D1 z Bohumína ke státní hranici. ČTK to dnes oznámila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Nina Ledvinková. Náročným projektem pro ŘSD bude i plánované zahájení generální rekonstrukce dálnice D1.

Distributoři připojují nové solární zdroje, místy je síť již plná

Praha 25. ledna (ČTK) - Distribuční společnosti několik týdnů poté, co obnovily možnost připojit střešní solární elektrárny do sítě, registrují již více než 2000 žádostí o připojení nových zdrojů. Ve zhruba 11 okresech je ale již naplněn limit sítě a noví zájemci již připojeni být nemohou. ČTK o tom dnes informovala Česká fotovoltaická průmyslová asociace (CZEPHO), která sdružuje investory do slunečních elektráren.

MMF: Zadlužení Maďarska je zvládnutelné, hrozbou je recese

Budapešť 25. ledna (ČTK) - Zadlužení Maďarska bude zvládnutelné i v případě, že tamní ekonomika bude v letošním roce stagnovat. Riziko ovšem hrozí, pokud krize v eurozóně stáhne maďarskou ekonomiku do recese. Uvedl to dnes Mezinárodní měnový fond (MMF) ve zprávě, která sumarizuje poznatky jeho zástupců po jednání s maďarskými činiteli.

Analytici: Světové akciové indexy mohou brzy své růsty korigovat

Praha 25. ledna (ČTK) - Světové akciové indexy, které zažívají skvělý lednový začátek roku, by mohly brzy své současné růsty korigovat. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK s tím, že důvodem nárůstu cen akcií jsou podnikové výsledky v USA či mírné snížení napětí ohledně evropské dluhové krize. Americký index S&P 500, který zahrnuje 24 sektorů ekonomiky USA, zažívá nejlepší začátek roku od roku 1997.

MMR: Hypoteční trh loni stoupl meziročně o 40 procent

Praha 25. ledna (ČTK) - Banky poskytly občanům loni 71.088 hypotečních úvěrů za 119 miliard korun. To je v meziročním srovnání 40procentní nárůst finančního objemu nově poskytnutých úvěrů. Vyplývá to z dnes zveřejněných statistik ministerstva pro místní rozvoj.

Zisk ConocoPhillips díky drahé ropě stoupl o 70 procent

Houston 25. ledna (ČTK) - Ropné a plynárenské firmě ConocoPhillips vzrostl ve čtvrtletí čistý zisk o 70 procent na 3,4 miliardy USD (66,6 miliardy Kč). Výsledky byly lepší než odhady analytiků, a to díky vysokým cenám ropy, které překonaly i slabší výkon rafinerií. Uvedla to společnost v dnešním prohlášení.

Boeingu ve 4.čtvrtletí stoupl zisk o 17 procent na 1,4 mld. USD

Chicago 25. ledna (ČTK) - Americkému výrobci letadel Boeing Co. stoupl ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk o 16,7 procenta na 1,4 miliardy USD (27,4 miliardy Kč). K růstu přispěly vysoké dodávky komerčních letadel, které vyrovnaly i stagnaci ve zbrojařské divizi. Uvedla to společnost v dnešním prohlášení.

Světová banka pomůže východní Evropě 27 miliardami dolarů

Londýn 25. ledna (ČTK) - Světová banka pro letošní a příští rok uvolní 27 miliard dolarů (530 miliard Kč) na pomoc zemím východní Evropy a střední Asie, které těžce zasáhnou dopady dluhové krize v eurozóně. Ve srovnání s loňským rokem to je zvýšení o čtyři miliardy dolarů u úvěrů samotné Světové banky a o dvě miliardy dolarů u Mezinárodní finanční korporace (IFC), její pobočky pro soukromý sektor.

ČOI: Podíl nekvalitních pohonných hmot loni nejnižší od roku 2001

Praha 25. ledna (ČTK) - Podíl nekvalitních pohonných hmot zjištěných u tuzemských čerpacích stanic v loňském roce klesl na 4,4 procenta, což je nejnižší hodnota od roku 2001. Předloni činil podíl nekvalitních paliv 7,9 procenta ze zkoumaných vzorků. Zlepšila se kvalita benzinu, nafty i biopaliv. ČTK to dnes sdělila Česká obchodní inspekce (ČOI). ČOI loni začala zveřejňovat seznam čerpacích stanic, které pokutovala za prodej nekvalitních pohonných hmot.

Škoda Auto loni vytvořila rekordních 1650 nových pracovních míst

Mladá Boleslav 25. ledna (ČTK) - Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto loni vytvořila 1650 nových pracovních míst, nejvíc v historii. Na konci roku zaměstnávala rekordních 25.821 lidí 37 národností. Na konci roku 2010 Škoda Auto zaměstnávala podle výroční zprávy 24.714 lidí. Firma loni zaznamenala více než 21.000 uchazečů o práci, sdělil dnes tiskový mluvčí společnosti Jozef Baláž.

Vláda schválila novelu zamezující bezdůvodné insolvence

Praha 25. ledna (ČTK) - Vláda dnes schválila novelu insolvenčního zákona, která by měla zamezit bezdůvodnému podávání insolvenčních návrhů. Cílem návrhu je předejít zejména takzvaným šikanózním návrhům. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informovala místopředsedkyně vlády Karolína Peake. Ministerstvo spravedlnosti a experti, kteří návrh vypracovali, chtějí, aby bylo možné návrh věřitele odmítnout pro zjevnou bezdůvodnost. V takovém případě požadují možnost stanovení pokuty až 100.000 korun.

Lagardeová: Snížit dluh Řecka asi budou muset i veřejní věřitelé

Paříž 25. ledna (ČTK) - Do snížení řeckého dluhu se asi budou muset zapojit i veřejní věřitelé, tedy Mezinárodní měnový fond (MMF) a vlády eurozóny. Řekla to dnes v Paříži šéfka MMF Christine Lagardeová. Budou to podle ní muset udělat v případě, že seškrtání dluhu Řecka u soukromých věřitelů nebude stačit k poklesu řeckého zadlužení na udržitelnou úroveň. Soukromí věřitelé by se dnes měli rozhodovat, jak v jednáních s Řeckem pokračovat.

Německo prodalo 30leté dluhopisy s rekordně nízkým výnosem

Berlín 25. ledna (ČTK) - Německo dnes prodalo dluhopisy se splatností za 30 let za celkem 2,46 miliardy eur (62,4 miliardy Kč) a bude za ně platit rekordně nízký úrok. Aukce přitáhla téměř dvojnásobně více investorů než říjnový prodej 30letých obligací, sdělila dnes německá agentura pro správu dluhu.

Pražská burzu dopoledne do červených čísel táhly bankovní emise

Praha 25. ledna (ČTK) - Akcie na pražské burze dopoledne ztrácely a hlavní index PX byl kolem 11:15 níže o čtvrt procenta na 945 bodů. Burzu dolů táhly především obě bankovní emise. Dařilo se naopak cenným papírům sázkové firmy Fortuna a těžařské společnosti NWR. Aktivita investorů je nízká.

MD zveřejnilo seznam odborníků, kteří prověří reklamovanou D47

Praha 25. ledna (ČTK) - Ministerstvo dopravy zveřejnilo seznam osmi odborníků, kteří prověří stavbu dálnice D47, o jejíž kvalitu se dosud přelo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a stavební společnost Eurovia CS. V seznamu jsou za ŘSD Vladimír Měšťan a za zhotovitele stavby Ján Špaňo. Skupina prostuduje stovky právních a technických dokumentů k D47, a po prozkoumání 900 údajných vad reklamovaných ze strany ŘSD doporučí další postup reklamace. ČTK to dnes řekl náměstek ministra dopravy Daniel Bartek, který skupinu expertů povede.

Britská ekonomika ve 4. čtvrtletí klesla , přiblížila se recesi

Londýn 25. ledna (ČTK) - Britská ekonomika v posledním loňském čtvrtletí v mezičvrtletním srovnání klesla o 0,2 procenta a přiblížila se recesi. Za celý loňský rok se růst hrubého domácího produktu Británie zpomalil na 0,9 procenta z 2,1 procenta v předešlém roce, oznámil v dnešním předběžném odhadu britský statistický úřad.

Koruna dopoledne zpevnila vůči euru i dolaru

Praha 25. ledna (ČTK) - Česká měna dnes dopoledne posilovala vůči oběma hlavním světovým měnám. Kolem 10:35 si k euru proti úterku polepšila o čtyři haléře na 25,31 Kč/EUR. Vůči dolaru stála na 19,45 Kč/USD a byla tak o osm haléřů silnější, vyplývá z údajů serveru Patria Online.

Čtvrtletní zisk Ericssonu klesl o dvě třetiny

Stockholm 25. ledna (ČTK) - Čistý zisk švédského výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson se ve čtvrtém čtvrtletí meziročně propadl o dvě třetiny na 1,5 miliardy švédských korun (4,3 miliardy Kč). Uvedla to dnes firma na svých internetových stránkách. Akcie společnosti po zveřejnění výsledků oslabily o 15 procent.

Podnikatelská nálada v Německu vzrostla třetí měsíc za sebou

Berlín 25. ledna (ČTK) - Důvěra německých podnikatelů se v lednu zlepšovala třetí měsíc za sebou. Index podnikatelského klimatu, který dnes vydal mnichovský ekonomický ústav Ifo, vzrostl o jeden bod na 108,3 bodu. Zpráva potvrdila, že největší evropské ekonomice se zatím daří procházet dluhovou krizí eurozóny bez zásadnějších potíží.

Výměna klecí pro nosnice přijde chovatele na 2,8 miliardy Kč

Praha 25. ledna (ČTK) - Výměna klecí pro nosnice podle pravidel EU bude české chovatele stát přibližně 2,8 miliardy Kč. Řekla to dnes na tiskové konferenci předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Dagmar Tůmová. Původní odhady činily 1,6 miliardy. Tuzemští drůbežáři měli k začátku letošnímu roku vyměněno a rekonstruováno 80 procent klecí. Zbylá pětina by měla být vyměněna v první polovině letošního roku.

Místo sídla Rudého práva bude největší kancelářská budova v Praze

Praha 25. ledna (ČTK) - Česko-slovenská skupina Penta zahajuje v Praze na Florenci výstavbu největší kancelářské budovy v hlavním městě. Stavba za 200 milionů eur, tedy asi 5,1 miliardy korun, má být hotová na konci roku 2013. Penta dnes projekt představila na tiskové konferenci. Stavba vyroste na místě bývalého komplexu České typografie, později Rudého práva.

Pozemkový fond ČR loni zvýšil zisk na 940 milionů korun

Praha 25. ledna (ČTK) - Pozemkový fond ČR loni podle předběžných výsledků zvýšil zisk na 940 milionů korun. Celkové příjmy fondu byly v polovině ledna vyčísleny na téměř 2,37 miliardy korun a výdaje na 1,43 miliardy korun. ČTK to dnes sdělila mluvčí PF ČR Monika Machtová. Předloni fond vykázal zisk 440 milionů korun.

Vodárny SVS povede muž spojený se špičkami severočeské ODS

Teplice 25. ledna (ČTK) - Ředitelem Severočeské vodárenské společnosti (SVS) je od úterý Bronislav Špičák, člen ODS a člověk blízký Patriku Oulickému a dalším vlivným severočeským občanským demokratům. SVS vlastní v Ústeckém a Libereckém kraji vodovody a kanalizace, na něž je napojena zhruba desetina domácností v Česku. Špičáka zvolilo do čela firmy v pondělí představenstvo a firma to oznámila na svých webových stránkách.

Firmě Tescan vzrostly tržby na rekordních více než 600 mil.

Brno 25. ledna (ČTK) - Brněnskému výrobci elektronových mikroskopů Tescan loni podle prvních odhadů stouply tržby téměř na dvojnásobek. Poprvé překročí hranici 600 milionů korun. Rekordní bude i zisk. Firma počítá s příjmy přesahujícími sto milionů korun. ČTK to dnes řekl člen představenstva společnosti Petr Peřina.

Soud vyhlásil konkurz nad SIS silniční stavitelství

Brno 25. ledna (ČTK) - Krajský soud v Brně vyhlásil konkurz na majetek brněnské stavební firmy SIS silniční stavitelství. Firma je v úpadku od září loňského roku, kdy její majetek začal spravovat insolvenční správce, zjistila ČTK z insolvenčního rejstříku.

Norská firma zadala Boeingu a Airbusu obří zakázku na 222 strojů

Oslo 25. ledna (ČTK) - Norský diskontní přepravce Norwegian Air Shuttle podepsal s výrobci letadel Boeingem a Airbusem zakázky na koupi celkem 222 letadel v hodnotě 127 miliard norských korun (418 miliard Kč). Norská firma dnes sdělila, že jde o dosud největší zakázku na dopravní letadla v Evropě.

Apple opět ve formě, jeho zisk a tržby skončily vysoko nad odhady

Cupertino (USA) 25. ledna (ČTK) - Americká technologická společnost Apple se díky nevídaně vysokému růstu prodeje telefonů iPhone a počítačových tabletů iPad dostala v posledním čtvrtletí opět do formy a bohatě nahradila výpadek předešlého čtvrtletí. Její tržby vzrostly meziročně o 73 procent na 46,3 miliardy dolarů (asi 900 miliard Kč) a zisk se zvýšil více než dvojnásobně. Výsledky výrazně překonaly očekávání analytiků a akcie nejhodnotnější světové technologické firmy po nich vyskočily o osm procent na nový rekord.

Prodej Toyoty loni klesl, firma ztratila vedoucí pozici na trhu

Tokio 25. ledna (ČTK) - Prodej japonské automobilky Toyota Motor v loňském roce klesl o šest procent na 7,95 milionu vozů. Oznámila to dnes firma. Potvrdilo se tak, že ji loni v čele světového automobilového trhu vystřídal americký konkurent General Motors.

Japonsko vykázalo první celoroční obchodní schodek za 30 let

Tokio 25. ledna (ČTK) - Japonsko v loňském roce vykázalo první celoroční obchodní deficit za více než 30 let. Schodek činil 2,49 bilionu jenů (zhruba 620 miliard Kč). Vyplývá to z dnešních údajů japonského ministerstva financí.

Japonské akcie díky vývozcům na novém maximu za tři měsíce

Tokio 25. ledna (ČTK) - Japonský akciový trh dnes zrychlil růst a jeho hlavní index se po vzestupu o více než jedno procento vyhoupl na nové maximum za tři měsíce. Vzhůru táhly tokijskou burzu akcie vývozců, které podpořil slabší kurz japonského jenu.

Americké akcie klesly kvůli firemním výsledkům a Řecku

New York 25. ledna (ČTK) - Americké akcie v úterý mírně oslabily. Investory zklamaly hospodářské výsledky některých významných podniků. Trh se navíc obává bankrotu silně zadluženého Řecka.

Senát bude řešit prodej státní půdy nebo restituční nároky

Praha 25. ledna (ČTK) - Novely o prodeji státní půdy a o postoupení nevypořádaných restitučních nároků na dědice má projednávat Senát na schůzi, která začíná dnes. Podle doporučení svého zemědělského výboru by měl obě normy upravit.

Vláda dnes projedná novelu insolvenčního zákona

Praha 25. ledna (ČTK) - Vláda se dnes bude zabývat novelou insolvenčního zákona, která by měla zamezit bezdůvodnému podávání insolvenčních návrhů. Navrhovatelé, kterými jsou ministerstvo spravedlnosti a stálá expertní skupina pro insolvenční právo, chtějí, aby bylo možné návrh věřitele odmítnout pro zjevnou bezdůvodnost. V takovém případě požadují možnost stanovení pokuty až 100.000 korun.

Fórum v Davosu bude ve znamení krize eura a hnutí Okupujte

Davos 25. ledna (ČTK) - Zasedání Světového ekonomického fóra, které dnes začne ve švýcarském Davosu, se bude odehrávat pod dojmem dluhové krize a hrozícího ekonomického poklesu v Evropě. Pravidelné setkání špiček byznysu a politiky letos okoření fenomén globálního hnutí Okupujte (Occupy), které bude protestovat proti kapitalismu a nerovnosti v táboře iglú postavených u davoského nádraží, těsně za bezpečnostními kordónem obklopujícím dějiště fóra.

Fio Smartbanking pro Android s novými funkcemi

Fio banka zpřístupnila novou verzi aplikace Fio Smartbanking pro Android, která klientům umožní obsluhovat jejich účet z mobilu opět o něco komplexněji.

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Investice Finance.cz
Rejstřík Finance.cz
 
zavřít
Přihlášení

Zapomněl jsem heslo