www.finance.czAktualityKalendář zpráv Finančních novin

Všechny zprávy od Finančních novin (ČTK)

Obsahuje text:
od
do

Omezit na sekci:
 

Fed: Americká ekonomika v lednu mírně expandovala

Americká ekonomika začala rok dobře a všechny oblasti Spojených států vykazují mírný růst. Aktivita v továrnách se zvyšuje, rostou maloobchodní tržby, počet pracovních míst i prodej domů. Uvedla to v dnešní pravidelné situační zprávě o vývoji ekonomiky nazvané Béžová kniha centrální banka USA (Fed).

Události ČT budou uvádět Augustová, Voldánová, Železný a Savarová

Praha 29. února (ČTK) - Večerní zpravodajské Události v České televizi budou od dubna v novém studiu uvádět Marcela Augustová, Jolana Voldánová, Jakub Železný a Aneta Savarová. Augustová a Voldánová už Události moderují, Železný nyní uvádí pořad Události, komentáře a Savarová se do ČT vrátila ze zpravodajské televize Z1, která před víc než rokem ukončila vysílání. ČTK to dnes sdělila mluvčí ČT Michaela Fričová.

Patria: Telefónica ČR prodala dceřinou firmu Informační linky

Praha 29. února (ČTK) - Tuzemská společnost Telefónica Czech Republic dnes prodala 80procentní podíl v dceřiné firmě Informační linky, kterou založila na začátku letošního roku. Čistý zisk z prodeje odhaduje společnost přibližně na 200 milionů korun. Informaci serveru Patria.cz dnes ČTK potvrdil mluvčí Telefóniky Hany Farghali. Podle informací ČTK Telefónika jednala se společností Hapalo Estates a obchod se podařilo realizovat.

Eurocontrol:Počet komerčních letů v Evropě letos klesne o 1,3 pct

Počet komerčních letů v Evropě bude v letošním roce dále klesat. Důvodem jsou hospodářské problémy kontinentu. Uvedla to dnes Evropská organizace pro bezpečnost letového provozu Eurocontrol, která očekává, že letos se uskuteční v Evropě 9,7 milionu letů, o 1,3 procenta méně než loni.

Dolar posílil díky projevu šéfa Fedu a údajům o ekonomice

Dolar dnes posílil vůči euru i japonskému jenu poté, co šéf americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke ve svém projevu naznačil, že se v blízkém období nechystá k dalšímu uvolňování měnové politiky. K růstu dolaru přispěly rovněž překvapivě příznivé údaje o americké ekonomice.

Senát podpořil návrh ČSSD snížit dolní sazbu DPH na deset procent

Praha 29. února (ČTK) - Senát v prvním kole podpořil novelu ČSSD, podle níž by se snížená sazba daně z přidané hodnoty měla od příštího roku vrátit ze současných 14 na loňských deset procent. ODS byla proti, chtěla počkat na daňové úpravy vlády. Ekonomičtí ministři v pondělí kvůli prohlubujícímu se deficitu státního rozpočtu navrhli zvýšení DPH.

Akcie v USA smazaly předchozí zisky, v poledne ztrácely 0,3 pct

New York 29. února (ČTK) - Americké akcie v poledne klesly. Investoři vybírali zisky poté, co se indexy v reakci na silné statistické údaje dostaly na nová maxima a index Nasdaq překonal poprvé od konce roku 2000 hranici 3000 bodů. Ke ztrátám přispěl i projev šéfa centrální banky USA (Fed) Bena Bernankeho v Kongresu.

Hotovostní odměny na Wall Street loni nejnižší za tři roky

New York 29. února (ČTK) - Hotovostní odměny na Wall Street za loňský rok podle předpovědí klesnou o 14 procent na 19,7 miliardy USD (zhruba 367 miliard Kč), což by byl nejnižší údaj za tři roky. Zisk firem z Wall Street se má snížit již druhým rokem o polovinu na 13,5 miliardy USD z 27,6 miliardy USD v roce 2010. Uvedl to dnes kontrolor státu New York Thomas DiNapoli.

Cena americké ropy klesla kvůli zprávě o zásobách, Brent zdražil

Cena americké lehké ropy WTI dnes klesla kvůli zprávě o překvapivě silném růstu zásob suroviny ve Spojených státech. Severomořská ropa Brent však zdražila kvůli levným úvěrům od Evropské centrální banky (ECB). Ceny ropy navíc tlačí vzhůru přetrvávající napětí kolem Íránu.

Pražská burza rostla, akcie Erste Bank o více než šest procent

Praha 29. února (ČTK) - Pražský akciový trh dnes rostl a hlavní index PX uzavřel se ziskem 1,86 procenta na 1011,7 bodu. Od začátku roku je tak silnější o 11 procent a za celý únor přidal 4,1 procenta, uvedl Josef Němý z Komerční banky. Zpevnily všechny velké emise, akcie rakouské Erste Bank o silných 6,08 procenta. Naopak cenné papíry technologické společnosti KIT digital o více než šest procent propadly.

Ztráta Fannie Mae loni stoupla, firma požádá o další státní pomoc

Washington 29. února (ČTK) - Ztráta americké hypoteční agentury Fannie Mae loni stoupla na 16,9 miliardy dolarů (315 miliard Kč) ze 14 miliard dolarů v roce 2010. Oznámila to dnes firma. Dodala, že požádá o dodatečnou státní pomoc v objemu 4,6 miliardy dolarů.

Šéf Fedu potvrdil, že úroky se nebudou měnit do konce 2014

Americká centrální banka (Fed) zatím trvá na tom, že ponechá hlavní úrokovou sazbu na rekordním minimu nejméně do konce roku 2014, přestože se zvyšuje počet nových pracovních míst a nezaměstnanost klesá. Uvedl to dnes šéf Fedu Ben Bernanke ve svém pravidelném pololetním projevu ve Sněmovně reprezentantů.

Senát umožnil přijetí zákona o dluhopisech na krytí schodku

Praha 29. února (ČTK) - Senát dnes umožnil přijetí návrhu zákona o vydání státních dluhopisů na krytí letošního schodku státního rozpočtu. Senátoři se v souladu se svým jednacím řádem rozhodli, že se návrhem nebudou zabývat. Zákon tak nyní dostane k podpisu prezident republiky. Stát chce vydat dluhopisy v objemu 101,3 miliardy korun se splatností až 55 let.

Peugeot Citroën se prý dohodl na alianci s General Motors

Paříž 29. února (ČTK) - Francouzský výrobce automobilů PSA Peugeot Citroën se dohodl na vytvoření aliance s americkým konkurentem General Motors. Agentuře Reuters to dnes řekly zdroje obeznámené s jednáním. Dodaly, že GM získá v PSA sedmiprocentní podíl.

Provident Financial v ČR a SR klesl zisk o 9,4 pct na 1,1 mld. Kč

Praha 29. února (ČTK) - Společnosti Provident Financial, která poskytuje domácnostem krátkodobé hotovostní půjčky, klesl v Česku a na Slovensku v loni hrubý zisk o 9,4 procenta na 37,8 milionu liber (1,1 miliardy Kč). Poskytnuté půjčky stouply o 13 procent na 210 milionu liber (6,2 miliardy korun). Firma to dnes oznámila ČTK v tiskové zprávě.

Tržní hodnota Applu stoupla na více než 500 miliard USD

New York 29. února (ČTK) - Tržní hodnota americké firmy Apple dnes po zahájení obchodování na akciovém trhu v USA překonala 500 miliard USD (9,2 bilionu Kč). Na tuto výši se zatím podařilo dostat jen několika málo společnostem a žádná z nich se na ní neudržela příliš dlouho. Uvedla to dnes agentura AP.

Reformy penzí se zúčastní všechny fondy, zájem mají i další

Všech devět tuzemských penzijních fondů se hodlá zúčastnit důchodové reformy. V řádném termínu proto podaly České národní bance žádost o povolení k činnosti penzijní společnosti a k provozování penzijního připojištění prostřednictvím transformovaného fondu. Vyplývá to z ankety mezi penzijními fondy. Zájem o poskytování penzijního spoření vyjádřily podle zjištění ČTK i další společnosti, například Conseq či Raiffeisenbank, naopak skupina J&T váhá.

Návrh MF na změny v úřadech počítá se zrušením 2400 míst

Praha 29. února (ČTK) - Návrh ministra financí na sloučení nebo zrušení některých státních úřadů a začlenění státních fondů pod ministerstva by vedl ke zrušení více než 2400 míst ve státní správě. Vyplývá to z informací ministerstva. Finanční úspora by se podle propočtů MF měla pohybovat kolem 2,4 miliardy korun.

Indická ekonomika rostla nejpomaleji za téměř tři roky

Dillí 29. února (ČTK) - Indická ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí stoupla o 6,1 procenta, tedy nejpomalejším tempem za téměř tři roky. Oznámil to dnes tamní statistický úřad. Analytici podle agentury Reuters očekávali mírnější zpomalení růstu na 6,4 procenta z 6,9 procenta ve třetím čtvrtletí.

Zisk letecké IAG se loni více než zdvojnásobil

Londýn 29. února (ČTK) - Společnosti IAG, která je mateřskou firmou aerolinek British Airways a Iberia, stoupl v loňském roce provozní zisk na 485 milionů eur (12,1 miliardy Kč) z 225 milionů eur předloni. Firmě pomohly vysoké úspory z fúze aerolinek British Airways a Iberia a růst poptávky po přepravě v první třídě a třídě business, zvláště u linek přes Atlantik. Firma, která je podle tržní kapitalizace čtvrtým největším leteckým přepravcem v Evropě, však varovala před růstem nákladů v letošní roce, který se dotkne zisku.

Trojici největších bank loni klesl čistý zisk dohromady o 12 pct

Trojici největších tuzemských bank loni klesl v souhrnu čistý zisk o 12 procent na 34,3 miliardy korun. ČSOB a Komerční bance čistý zisk kvůli odpisu řeckých dluhopisů klesl, České spořitelně se čistý zisk zvýšil. Vyplývá to z výsledků bank.

Starobrno loni vyrobilo 1,1 mil. hl piva, výstav je rekordní

Brno 29. února (ČTK) - Pivovar Starobrno ze skupiny Heineken loni vyrobil 1,1 milionu hektolitrů piva. Je to asi o deset procent více než předloni. Výstav pivovaru je rekordní. Na dotaz ČTK to dnes řekli zástupci pivovaru. Starobrno pro letošek plánuje několik novinek. Jednou z nich je nepasterizované pivo. Nová technologie firmu stála 40 milionů korun.

Vejce letos kvůli směrnici EU prudce podražila o desítky procent

Praha 29. února (ČTK) - Vejce na pultech tuzemských obchodů od začátku letošního roku, kdy Evropská unie zpřísnila pravidla pro chov slepic, podražila o několik desítek procent. Na tuzemském i unijním trhu po Novém roce začal být kvůli poklesu produkce drůbežáren výrazný nedostatek vajec, což mělo za následek prudký růst jejich ceny. Obchodníci navíc mají značné problémy se zajištěním dodávek vajec do svých prodejen.

Družstevním prodejnám COOP loni nepatrně klesl obrat na 26 mld Kč

Brno 29. února (ČTK) - Spotřebním družstvům skupiny COOP, do které patří zhruba 3000 družstevních prodejen zejména v menších městech a na venkově, loni klesl maloobchodní obrat meziročně o zhruba jedno procento na téměř 26 miliard korun. Na potravinářských veletrzích Salima to ČTK řekl předseda Svazu českých a moravských spotřebních družstev Zdeněk Juračka.

Loňské hospodaření Olomouce skončilo přebytkem 36 milionů korun

Olomouc 29. února (ČTK) - Loňské hospodaření olomoucké radnice skončilo přebytkem 36,4 milionu korun. Olomouc vstoupila do loňského roku s rozpočtem 2,21 miliardy korun, díky dotacím v průběhu roku vzrostl na téměř 2,5 miliardy Kč. Hospodaření Olomouce končí přebytkem pravidelně, například loni činil 70 milionů korun.

Německý soud nařídil ukončení stávek na frankfurtském letišti

Frankfurt nad Mohanem 29. února (ČTK) - Německý soud dnes nařídil okamžité ukončení stávek pozemního personálu na frankfurtském letišti. Protesty zaměstnanců začaly v polovině února poté, co zkrachovala jednání o mzdách a pracovních podmínkách. Poslední stávka byla zahájena v neděli a podle původních plánů měla skončit ve čtvrtek ráno. Odboráři se chtějí proti rozhodnutí soudu odvolat.

Porsche vyplatí zaměstnancům rekordní odměnu

Stuttgart 29. února (ČTK) - Německý výrobce luxusních sportovních automobilů Porsche vyplatí každému ze svých zaměstnanců za loňský rok rekordní odměnu 7600 eur (téměř 190.000 korun). Oznámila to dnes podle agentury DPA firma.

Finsko parlament schválil druhý záchranný úvěr pro Řecko

Finský parlament dnes podle očekávání schválil druhý záchranný úvěr pro Řecko, na němž se eurozóna dohodla už loni a který summit eurozóny minulý týden definitivně schválil. Návrh prošel navzdory odmítavému stanovisku euroskeptických poslanců, protože koalice šesti vládních stran má v parlamentu pohodlnou většinu.

Polská JSW podle tisku jedná o fúzi s NWR, JSW to ale popírá

Varšava 29. února (ČTK) - Polská uhelná skupina JSW jedná o možném spojení s českou těžební společností New World Resources (NWR). Informoval o tom dnes list Daily Telegraph. Firma JSW však tuto informaci popřela. NWR se ke zprávě podle agentur Reuters a PAP odmítla vyjádřit.

Nemovitosti se budou muset označovat energetickými štítky

Vlastníci nemovitostí, které chystají k prodeji či pronájmu, budou mít od příštího roku povinnost opatřit budovy zvláštním štítkem o energetické náročnosti. Počítá s tím novela zákona o hospodaření energií, kterou dnes schválila vláda. ČTK o tom informoval mluvčí vlády Jan Osúch. Opatření souvisí s evropskou směrnicí o energetické náročnosti budov.

Češi z programu jídla pro chudé získají 136.000 eur, nejméně z EU

Brusel 29. února (zpravodaj ČTK) - Česká republika získá z unijního programu rozdávání potravin pro chudé, který v minulosti kritizovala, pro letošek necelých 136.000 eur (3,4 milionu korun). To je vůbec nejméně z 20 zemí EU, které nějaké finance z programu dostanou. Celkově se mezi ně rozdělí 500 milionů eur (12,5 miliardy korun).

Rakušané postaví v centru Prahy nové kanceláře za 1,1 mld. Kč

Praha 29. února (ČTK) - Rakouská realitní skupina Immofinanz Group chce v centru Prahy přestavět dvě starší budovy na nové kanceláře. Celkový výše investice bude činit zhruba 45 milionů eur, tedy asi 1,1 miliardy korun. Stavební práce na projektu v Jindřišské ulici už začaly, projekt v Jungmannově ulici čeká na stavební povolení. Představitelé firmy to dnes oznámili na tiskové konferenci.

ECB poskytne levné tříleté úvěry v objemu 530 miliard eur

Komerční banky z eurozóny a další finanční společnosti požádaly Evropskou centrální banku (ECB) o levné tříleté úvěry v objemu 529,5 miliardy eur (asi 13,2 bilionu Kč). ECB finanční injekci poskytne v rámci druhého kola svého mimořádného programu LTRO (Long-Term Refinancing Operation). Objem poskytnutých úvěrů bude nepatrně vyšší, než se předpokládalo.

Pražská burza je zpět nad 1000 bodů díky optimismu na trzích

Pražská burza se přidala k optimismu na trzích díky aukci levných tříletých dluhopisů, kterou uspořádala Evropská centrální banka (ECB). Hlavní index PX posílil zpět nad 1000 bodů, krátce po 11:00 o 1,16 procenta na 1007,7 bodu. Tažen byl především růstem akcí bank, operátora Telefónica O2 a elektrárenské firmy ČEZ, vyplývá z průběžných výsledků burzy.

Brněnský Zetor loni vydělal 118 mil. korun, zisk stoupl o dvě pct

Brno 29. února (ČTK) - Brněnský Zetor loni vydělal 118 milionů korun. Konsolidovaný zisk výrobce traktorů stoupl meziročně o dvě procenta. Firma loni zvýšila počet zaměstnanců o 11 procent na 839. Hospodářské výsledky jsou předběžné podle neauditované účetní závěrky, uvedla firma dnes v tiskové zprávě.

Koruna stagnuje k euru a mírně posílila k dolaru

Česká měna dopoledne stagnuje vůči euru na úterní hodnotě, vůči dolaru dále mírně posílila. Podle údajů serveru Patria Online byla koruna v 11:00 k euru silnější o haléř na 24,91 Kč/EUR a k dolaru o šest haléřů na 18,50 Kč/USD.

FAO: Spotřeba čaje se zvyšuje, poroste i cena

Milán 29. února (ČTK) - Spotřeba čaje ve světě je na vzestupu a spolu s ní se bude zvyšovat i cena. Předpovídá to Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO), která zveřejnila výhled pro tuto komoditu na příštích deset let. Ukazuje se například, že spotřeba černého čaje se do deseti let zvýší natolik, že přesáhne produkci.

Míra nezaměstnanosti v Německu zůstala na 6,8 procenta

Míra nezaměstnanosti v Německu zůstala v únoru podle předběžných a sezonně přepočtených údajů na 6,8 procenta. Drží se tak těsně nad minimem od sjednocení země v roce 1990. Spolkový úřad práce také oznámil, že lidí bez práce bylo 2,87 milionu, což je rovněž na stejné úrovni jako v lednu.

Čínský soud zahájil další řízení ve sporu Apple o název iPad

Právní spor mezi americkou společností Apple o název iPad s čínskou firmou Proview Technology postoupil k vyšší soudní instanci. Odvolací řízení, které dnes zahájil vyšší soud v jihočínské provincii Kuang-tung, přitom může vynést potenciálně rozhodující verdikt, který vytvoří precedens pro zbytek pevninské Číny. Právníci se ale shodují, že vynesení verdiktu může trvat týdny, ne-li měsíce, napsala agentura Reuters.

Lídři EU s výjimkou ČR a Británie podepíší pakt rozpočtové kázně

Brusel 29. února (zpravodaj ČTK) - Lídři 25 států Evropské unie by měli na summitu EU, který se uskuteční ve čtvrtek a v pátek v Bruselu, podepsat pakt rozpočtové kázně. K této mezinárodní smlouvě zpřísňující fiskální dohled se jako jediné odmítly přidat Česká republika a Británie.

ÚS odmítl stížnost ve sporu se státem o hotel Thermal v K. Varech

Brno 29. února (ČTK) - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost firmy XaR, která se řadu let marně snažila vysoudit karlovarský lázeňský hotel Thermal. Hotel patří státu, který jej chtěl v roce 1993 zprivatizovat. Nakonec po složitých sporech hotel zůstal v rukou státu do dneška. Stížnost firmy XaR označili soudci jako zjevně neopodstatněnou, zjistila dnes ČTK z databáze soudu. Thermal je klíčovým místem pro pořadatele Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.

ČNB: Dluhy domácností v lednu zůstaly na 1,118 bilionu Kč

Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí se v lednu příliš nezměnily a zůstaly na 1,118 bilionu korun. Proti loňskému prosinci klesly nepatrně o 183 milionů Kč. Za poslední rok ale domácnosti zvýšily své zadlužení o 60,57 miliardy korun. Vyplývá to z dnešních údajů České národní banky.

Škoda Auto navrhla zvýšení platových tarifů o 3,2 procenta

Mladá Boleslav 29. února (ČTK) - Zvýšení platových tarifů o 3,2 procenta navrhli zástupci vedení mladoboleslavské automobilky Škoda při úterním vyjednávání o kolektivní smlouvě. S růstem navazujících složek by tak měly platy stoupnout o čtyři procenta. Firma též navrhla vyplácení záloh na variabilní bonus ve výši 3000 korun. Podle odborářů jde i tak o pokles reálné mzdy, uvedli dnes zástupci odborového svazu Kovo na svých internetových stránkách. Jednání pokračují ve čtvrtek.

Harmonizovaná inflace na Slovensku v lednu zpomalila na 4,1 pct

Meziroční míra inflace měřená podle pravidel Evropské unie v lednu na Slovensku zpomalila na 4,1 procenta z 4,6 procenta v prosinci. Informoval o tom statistický úřad. Loni byla harmonizovaná inflace v zemi na více než pětiletém maximu.

Japonské akcie za sebou mají nejlepší únor od roku 1991

Tokio 29. února (ČTK) - Akcie na burze v Tokiu dnes mírně zpevnily, za celý únor ale přidaly přes deset procent. To je nejlepší únorová výkonnost za posledních 21 let, tedy od roku 1991. Na devizových trzích ještě mírně zpevnilo euro, výraznější růst z předchozího dne už se ale neopakoval. Trh čekal na dnešní aukci levných tříletých úvěrů, které bude nabízet Evropská centrální banka (ECB).

Rakouská Erste Bank loni vykázala ztrátu 719 mil. eur

Rakouská skupina Erste Group Bank, do které patří Česká spořitelna, vykázala loni po zaúčtování jednorázových nákladů ztrátu 718,9 milionu eur (zhruba 17,9 miliardy korun). Předloni měla banka čistý zisk 879 milionů eur. Banka o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Akcie Erste Bank se obchodují na pražské burze.

Dow Jones uzavřel poprvé od května 2008 nad hranicí 13.000 bodů

Americké akcie v úterý mírně zpevnily a nejsledovanější Dow Jonesův index poprvé od května 2008 uzavřel nad hranicí 13.000. K růstu mu pomohlo další zlepšení spotřebitelské důvěry a z části také levnější ropa. Na devizových trzích se zvýšil kurz eura, trh ale s předstihem vyhodnocoval dopady dnešního kroku Evropské centrální banky (ECB), která chystá masivní nabídku úvěrů.

České spořitelně loni stoupl čistý zisk na 13,6 miliardy korun

Praha 29. února (ČTK) - Česká spořitelna, banka s největším počtem klientů v zemi, loni meziročně zvýšila konsolidovaný čistý zisk o více než 13 procent na 13,64 miliardy korun. Neauditované výsledky podle mezinárodních účetních standardů dnes zveřejnila banka.

Senát má dnes rozhodovat o vydání dluhopisů a snižování DPH

Praha 29. února (ČTK) - Senát má dnes schvalovat vydání dluhopisů na úhradu schodku letošního státního rozpočtu. Na programu má také první kolo projednávání senátorské novely ČSSD na snížení spodní sazby DPH.

Vláda projedná nové zdanění hazardu a energetické štítky budov

Praha 29. února (ČTK) - Vláda dnes projedná návrh nového zákona o provozování sázkových her, který hry dělí na povolované a ohlašované. Řeší také zcela nově zpoplatnění provozovatelů sázkových her, když dosavadní poplatky a odvody nahradí daní ze sázkových her. Kabinet se bude zabývat také novelou o hospodaření energií, která upravuje povinnost opatřit budovy zvláštním štítkem o energetické náročnosti.

Fio Smartbanking pro Android s novými funkcemi

Fio banka zpřístupnila novou verzi aplikace Fio Smartbanking pro Android, která klientům umožní obsluhovat jejich účet z mobilu opět o něco komplexněji.

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Investice Finance.cz
Rejstřík Finance.cz
 
zavřít
Přihlášení

Zapomněl jsem heslo