www.finance.czAktualityKalendář zpráv Finančních novin

Všechny zprávy od Finančních novin (ČTK)

Obsahuje text:
od
do

Omezit na sekci:
 

Akcie v USA mírně oslabily, dolů se vydalo také euro

New York 21. března (ČTK) - Americké akcie neudržely mírné zisky, které nabraly v průběhu dne, a nakonec se vydaly dolů. Investoři se zbavovali především akcií energetických a finančních společností, zájem však vytrval o akcie firem z odvětví vyspělých technologií. Na devizových trzích prudce oslabilo euro, které opět doplácí na nové obavy z eskalace dluhové krize v eurozóně.

OECD: Záchranný fond eurozóny musí mít alespoň bilion eur

Eurozóna potřebuje záchranný fond, jehož velikost bude alespoň jeden bilion eur (asi 24,6 bilionu Kč), jinak nebude schopna účinně bránit šíření krize z jedné členské země do druhé. V rozhovoru se švýcarským deníkem Handelszeitung to řekl šéf Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángel Gurría.

Vláda schválila nový způsob plateb za služby spojené s bydlením

Praha 21. března (ČTK) - Vláda dnes schválila návrh zákona, který má nově upravit způsob úhrady služeb spojených s bydlením. Nová norma má změnit například podmínky pro úhradu vodného a stočného, odvozu odpadu nebo užívání výtahů. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.

EU chce bránit přístup ke svým veřejným zakázkám

Brusel 21. března (ČTK) - Evropská komise chystá nové opatření, které jí v případě potřeby umožní blokovat přístup mimoevropských firem k lukrativním státním zakázkám. Smyslem je donutit země mimo unii, aby více otevřely trh a zpřístupnily veřejné zakázky firmám z EU. Opatření je podle odborníků namířeno hlavně proti Číně, která ale popírá, že by zahraničním firmám veřejné zakázky schválně nezadávala.

Euro kvůli technické korekci smazalo své zisky a kleslo

Londýn 21. března (ČTK) - Euro dnes na devizových trzích odpoledne smazalo předchozí zisky a oslabilo vůči dolaru i jenu. Evropská měna nejprve rostla v reakci na zprávu, že řecký parlament schválil záchranný úvěr. Později však kvůli technické korekci euro zisky smazalo.

Vláda schválila zmrazení části výdajů v letošním rozpočtu

Vláda schválila zmrazení výdajů v letošním rozpočtu za 23,6 miliardy Kč. ČTK o tom informovaly zdroje obeznámené s jednáním kabinetu. Ministerstvo školství bude podle nich nakonec místo původně zvažovaných 4,5 miliardy letos vázat jen 2,5 miliardy korun.

Pozemní personál frankfurtského letiště má nové pracovní podmínky

Frankfurt 21. března (ČTK) - Pozemní personál mezinárodního letiště ve Frankfurtu nad Mohanem se dohodl se svým zaměstnavatelem, kterým je společnost Fraport, na nových pracovních podmínkách. Odboráři ale podmínky zatím tají. Není tedy jasné, o kolik a zda vůbec se zaměstnancům zvýší plat, což byla jedna z podmínek ukončení série stávek. Kvůli nim aerolinky v posledních týdnech zrušily na 1800 letů.

Ceny ropy po zprávě o zásobách a kvůli Íránu rostou

New York 21. března (ČTK) - Ceny ropy dnes rostou po zprávě o překvapivém poklesu zásob v USA a pokračujícímu napětí kolem Íránu. Růst částečně zbrzdily sliby Saúdské Arábie, že pokud dojde k výpadkům dodávek, má dostatek volných kapacit, aby mohla zvýšit dodávky.

Americké akcie dopoledne smazaly většinu ztrát

New York 21. března (ČTK) - Americké akcie zahájily dnešní obchodování poklesem, už během dopoledne se ale většiny ztrát dokázaly zbavit. Dolů je nejprve poslaly čerstvé údaje z realitního trhu, později ale převážily solidní vyhlídky americké ekonomiky a dobré výsledky klíčových firem z technologického sektoru.

Pražská burza se neubránila ztrátě, aktivita investorů nízká

Praha 21. března (ČTK) - Pražský akciový trh se dnes v souladu s vývojem v regionu neubránil mírnému poklesu. Při velmi nízké aktivitě obchodníků ztratil hlavní index PX 0,08 procenta na 991,8 bodu. Burzu táhly níže především bankovní emise, dařilo se developerovi Orco či technologické společnosti KIT digital.

Pivovary Heineken ČR loni uvařily 2,4 milionu hektolitrů piva

Praha 21. března (ČTK) - Pivovary skupiny Heineken ČR loni uvařily 2,4 milionu hektolitrů piva, meziročně o tři procenta více. Společnost po několika letech poklesu zaznamenala nárůst prodeje piva na tuzemském trhu o 1,8 procenta na 1,9 milionu hektolitrů. ČTK to dnes sdělil manažer Heineken ČR Jiří Hauptmann.

Goldman Sachs neuspěl s požadavkem na zamítnutí žaloby

New York 21. března (ČTK) - Obří americké investiční bance Goldman Sachs Group se nepodařilo přesvědčit soud, aby zamítl žalobu, kterou na ni podali rozhněvaní investoři. Ti si stěžují, že je banka podvedla, neboť jim prodala investice, které jsou odvozeny od hypoték nízké kvality. Na to prý investoři nebyli upozorněni, takže se jim dostaly do rukou investice, které byly příliš riskantní.

Rozpočtový deficit Řecka za leden a únor klesl o 53 procent

Atény 21. března (ČTK) - Rozpočtový deficit Řecka za leden a únor činil 495 milionů eur (asi 12,2 miliardy Kč), což je meziroční pokles o 53 procent. Uvedlo to dnes tamní ministerstvo financí. Schodek je zároveň mnohem nižší, než plánovala vláda. Ta chtěla, aby za první dva měsíce roku deficit klesl na 879 milionů eur.

Fico plánuje výdajové škrty, možná zavede i vyšší daně

Bratislava 21. března (ČTK) - Nastupující slovenský premiér Robert Fico chystá výdajové škrty, aby Slovensko v letošním roce splnilo plánovaný pokles rozpočtového deficitu. Fico v rozhovoru s agenturou Reuters také řekl, že uvažuje o zvýšení některých daní. Hodlá však prosazovat ortodoxní politiku a slibuje loajální postoj vůči eurozóně.

Hewlett-Packard spojí své divize osobních počítačů a tiskáren

San Francisco 21. března (ČTK) - Počítačová společnost Hewlett-Packard Co. v rámci reorganizace spojí svoji divizi osobních počítačů s divizí tiskáren. Tento krok má firmě podle dnešního prohlášení snížit náklady a podpořit růst. HP je největším výrobcem počítačů na světě.

Británie čeká vyšší růst, sníží nejvyšší sazbu daně z příjmu

Británie čeká letos o něco vyšší růst, než původně předpokládala, přestože země eurozóny se pravděpodobně propadnou do recese. Britský ministr financí George Osborne v novém návrhu státního rozpočtu na fiskální rok 2012 uvedl, že ekonomika má letos stoupnout o 0,8 procenta místo dříve uváděných 0,7 procenta.

Bernanke: Dluhová krize v EU je mírnější, Fed ale situaci sleduje

Dluhová krize v zemích eurozóny se zmírnila, americká centrální banka (Fed) je ale připravena zasáhnout, pokud by se situace opět zhoršila. Řekl to dnes šéf Fedu Ben Bernanke ve vystoupení ve výboru pro vládní reformu Sněmovny reprezentantů.

Akcie F1 by mohly vstoupit na singapurskou burzu

Londýn 21. března (ČTK) - Vlastníci práv na závody formule 1 zvažují uvést poprvé část akcií svého podniku Formula One (F1) na veřejný trh. Šéf závodů Bernie Ecclestone jim navrhl umístit je na burzu v Singapuru. Ecclestone to dnes potvrdil agentuře Reuters.

Odbory Škoda Auto požadují růst platového tarifu o sedm procent

Růst platového tarifu o sedm procent požadují na základě prognózy inflace odboráři automobilky Škoda. Na dnešní výroční tiskové konferenci společnosti to oznámil předseda odborů Jaroslav Povšík. Poslední návrh zaměstnavatele byl zvýšení o čtyři procenta. Ani deset kol vyjednávání o podobě kolektivní smlouvy tak dohodu nepřineslo.

Škoda loni do produktů a výroby investovala 14,15 miliardy korun

Praha 21. března (ČTK) - Škoda Auto vloni investovala do budoucích produktů a výroby 14,15 miliardy korun, což představuje roční nárůst o 40,8 procenta. Navýšení výroby firma plánuje v Mladé Boleslavi i v Kvasinách, růst chystá také ve východní Evropě a v Asii. Na výroční tiskové konferenci to dnes řekl předseda představenstva Winfried Vahland.

Události ČT bude od dubna uvádět moderátor a reportér,budou delší

Praha 21. března (ČTK) - Hlavní večerní zpravodajský pořad České televize Události se od dubna po téměř čtrnácti letech změní. Pořad bude delší, ve všední dny se rozšíří na 48 minut a o víkendech na 45 minut. Dvojici moderátorů nahradí jeden hlavní a jeden reportér, změní se logo. Pořad se bude vysílat ve vysokém rozlišení. Nejvíce prostoru dostane vždy hlavní zpráva dne, uvedli zástupci ČT na dnešní tiskové konferenci.

Sněmovna změnila pravidla fungování Komory daňových poradců

Pravidla fungování komory daňových poradců se zřejmě zanedlouho změní. Sněmovna dnes schválila senátní novelu o daňovém poradenství, která mimo jiné ruší podmínku nadpoloviční účasti všech členů komory na její valné hromadě, pokud by měla přijímat platná rozhodnutí. Sněmovna v předloze také stanovila, že jeden člen komory bude moci na její valné hromadě zastupovat nejvýše pět kolegů. Změny nyní dostane k potvrzení Senát.

Odbory v České rafinérské vyhlásily stávkovou pohotovost

Litvínov (Mostecko) 21. března (ČTK) - Odbory České rafinérské dnes vyhlásily stávkovou pohotovost. Důvodem je to, že se ani po dlouhých jednáních nedohodli s vedením firmy na nové kolektivní smlouvě. ČTK to řekl předák odborů Jan Klimeš. Odboráři tvrdí, že po několika letech stagnace chtějí alespoň mírný růst mezd, firma zase argumentuje tím, že v odvětví je špatná situace a mzdy jsou natolik vysoké, že jsou skoro na dvojnásobku průměrné mzdy. Firma zaměstnává zhruba 640 lidí a provozuje dvě velké rafinerie v Litvínově a Kralupech nad Vltavou.

ŘSD: Eurovia zatajila posudek o podloží zvlněné dálnice D47

Praha 21. března (ČTK) - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) získala dokument, podle kterého je prý jasným viníkem zvlnění vozovky na novém úseku D47 u Ostravy zhotovitel - společnost Eurovia CS. Jde o posudek, který si v roce 2008 nechala stavební společnost vypracovat a který jako důvod poškození vozovky označil použití ocelárenské strusky pro podloží dálnice. Tento dokument firma zatajila, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí ŘSD Nina Ledvinová. Reakci stavební společnosti ČTK shání.

Dokumenty k dotacím budou na internetu, schválila sněmovna

Praha 21. března (ČTK) - Sněmovna dnes schválila v závěrečném čtení vládní protikorupční novelu rozpočtových pravidel. Novela zavádí mimo jiné pravidlo, že se veškeré dokumenty a údaje ohledně státních dotací a návratných finančních výpomocí budou zveřejňovat na internetu. Vláda odhaduje, že by to mohlo státu ušetřit asi 1,8 miliardy korun. Novelu nyní dostane k posouzení Senát.

Sněmovna schválila zpřísnění podmínek pro komunální dluhopisy

Praha 21. března (ČTK) - Sněmovna schválila novelu zákona o dluhopisech, která kromě jiného zpřísňuje podmínky pro vydávání komunálních dluhopisů, tedy dluhopisů vydávaných obcemi a kraji. Novela současně některá pravidla vydávání dluhopisů zmírňuje. Například počítá s tím, že podmínky emise dluhopisů v budoucnu již zřejmě nebudou podléhat schválení Českou národní bankou. Novelu nyní dostane k posouzení Senát.

Pražská burza dopoledne mírně rostla, aktivita investorů nízká

Pražská burza dnes dopoledne při velmi nízkém objemu obchodů mírně rostla. Její hlavní index PX byl kolem 11:30 výše 0,26 procenta na 995,2 bodu. S pěti emisemi se zatím neuskutečnil žádný obchod a v systému SPAD pro nejvíce obchodované emise byly uzavřeny transakce za necelých 87 milionů korun. Největší zisky zaznamenaly akcie těžařské firmy NWR a technologické společnosti KIT digital.

Sněmovna schválila novelu zákona o investičních pobídkách

Praha 21. března (ČTK) - Sněmovna dnes v závěrečném čtení schválila vládní novelu zákona o investičních pobídkách. Novela mimo jiné zavádí přímé státní dotace na projekty strategických investorů. Na základě pozměňovacího návrhu sněmovního hospodářského výboru by se nově mohly investiční pobídky vztahovat i na telekomunikační služby. Novelu nyní dostane k posouzení Senát.

Ceny benzinu na rekordu a blíží se 37 Kč za litr

Praha 21. března (ČTK) - Zdražování pohonných hmot neustává. Benzin Natural 95 stojí již v průměru rekordních 36,99 Kč za litr a jen za uplynulý týden zdražil o 33 haléřů. Cena nafty vzrostla o 14 haléřů na 36,83 Kč/l. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot dlouhodobě sleduje.

Poslanci schválili konec monopolu České pošty na dopisy a pohledy

Praha 21. března (ČTK) - Česká pošta s největší pravděpodobností od příštího roku ztratí poslední monopol. Má jej na doručování zásilek do 50 gramů nebo s cenou do 18 korun, tedy zejména pohlednic a obyčejných zásilek. Novelu poštovního zákona dnes schválili poslanci. Ještě ji posoudí Senát.

Koruna dopoledne lehce oslabila na 24,48 Kč/EUR,k dolaru zpevnila

Česká měna dnes dopoledne mírně oslabila vůči euru, k dolaru naopak zpevnila. Kolem 10:45 koruna k euru proti úterku ztratila čtyři haléře na 24,48 Kč/EUR. Vůči dolaru posílila o tři haléře na 18,45 Kč/USD. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online.

Řecko začne před volbami privatizovat sázkový podnik a rafinerie

Atény 21. března (ČTK) - Řecko spustí prodeje státních podílů v sázkovém monopolu OPAP a možná i rafinerií Hellenic Petroleum do května, tedy ještě před nadcházejícími parlamentními volbami. Agentuře Reuters to dnes řekl šéf řecké privatizační agentury Kostas Mitropulos. Dočasná koaliční vláda Lukase Papadimose by chtěla urychlit neustále odkládané privatizační plány, aby začaly výrazněji přispívat ke snížení obřího státního dluhu země.

Sněmovna schválila návrh na snížení administrativy podnikatelů

Sněmovna schválila novelu živnostenského zákona, která má za cíl zejména ulevit podnikatelům od administrativy. Podnikatelé už podle novely nebudou muset například každou svoji provozovnu opatřovat speciálním identifikačním číslem, které se v praxi využívalo jen pro úřední statistiku. Změny v novele mohou podle vlády ušetřit podnikatelům celkem čtvrt miliardy korun. Předlohu nyní posoudí Senát.

Škoda zvýšila loni zisk o 82 pct na 16,1 miliardy Kč

Škoda Auto loni zvýšila konsolidovaný zisk o 82 procent na 16,1 miliardy Kč. Tržby stouply o 15 procent na 252,6 miliardy korun. Firma to oznámila na dnešní tiskové konferenci.

Stock Plzeň hledá vlastní zdroj vajec pro svůj vaječný likér

Plzeň 21. března (ČTK) - Kvůli vysokým cenám vajec hledá Stock Plzeň jejich vlastní zdroj pro výrobu jednoho z klíčových produktů - vaječného likéru. Zadal zpracování studie, která analyzuje možnosti kapitálového vstupu do některé z firem produkující vejce nebo vybudování vlastního chovu na zelené louce. Bude hotová na jaře, řekl ČTK generální ředitel největší české likérky Petr Pavlík.

SZ: Berlín zvýší garance v ESM a přistoupí na navýšení fondu

Berlín 21. března (zpravodaj ČTK) - Garance Německa ve stálém záchranném fondu eurozóny, Evropském stabilizačním mechanismu (ESM), by v rámci diskutovaného navýšení jeho kapacity mohly stoupnout z předpokládaných 211 miliard eur na zhruba 280 miliard eur (6,85 bilionu Kč). Napsal to dnes deník Süddeutsche Zeitung (SZ). Berlín doposud jakékoli navýšení fondu odmítal. Podle SZ s ním ale kvůli tlaku dalších zemí Evropské unie a USA bude nucen souhlasit.

EK pohrozila Česku zastavením dotací, pokud nezlepší kontrolu

Evropská komise pohrozila Česku zastavením unijních dotací, pokud vláda nedá do června do pořádku kontrolu a audit dotačních programů. Komise o tom informovala v dopise ministerstvo pro místní rozvoj. ČTK to dnes sdělila mluvčí ministerstva Jana Jabůrková.

Loňský zisk Generali kvůli odpisům řeckých dluhů klesl o polovinu

Čistý zisk největší italské pojišťovny Assicurazioni Generali se vloni kvůli odpisům řeckých dluhopisů a dalších aktiv snížil o 50 procent na 856 milionů eur (20,9 miliardy Kč). V letošním roce čeká skupina, která působí i na českém trhu, zřetelné oživení ziskovosti.

Japonské akcie po pětidenním nárůstu klesly v obavách o Čínu

Tokio 21. března (ČTK) - Japonské akcie dnes přerušily pětidenní sérii růstu a sestoupily z pondělního maxima za 8,5 měsíce. Na tokijské burze se podobně jako jinde ve světě projevily obavy o růst čínské ekonomiky, které zmírnily vliv optimismu ohledně vyhlídek americké ekonomiky a příznivý vliv klesajícího kurzu jenu.

Žižkov dnes kvůli pravidelné údržbě do odpoledne nevysílá

Praha 21. března (ČTK) - Vysílač Praha-město na pražském Žižkově, který šíří digitální televizní signál, je dnes od 6:00 do 15:00 kvůli plánované kontrole a údržbě mimo provoz. Diváci mohou po dobu výluky přijímat signál z mimopražských vysílačů. České Radiokomunikace, provozovatel rozhlasových a vysílacích služeb v tuzemsku, o tom informoval na svých stránkách.

Sněmovna rozhodne o přístupu tajných služeb k bankovním účtům

Praha 21. března (ČTK) - Poslanci by dnes měli v závěrečném hlasování rozhodnout, zda budou mít zpravodajské služby přístup k údajům o bankovních účtech. Měli by také rozhodnout, zda České poště skončí od příštího roku monopol na dodávání zásilek do 50 gramů nebo s cenou do 18 korun, tedy zejména obyčejných dopisů a pohledů.

Vláda bude znovu jednat o zmrazení výdajů v rozpočtu

Ministři se dnes vrátí k jednání o zmrazení výdajů v letošním rozpočtu za 23,6 miliardy korun. Na předchozích dvou zasedáních vláda projednávání o návrhu přerušila, v rámci koalice je totiž nutné ještě dořešit vázání výdajů v jednotlivých resortech. Na nutnosti zmrazení výdajů se ale již dříve shodla porada ekonomických ministrů, obecně s ní souhlasila i vláda.

Hypoindex: Úrokové sazby hypoték v únoru stouply na 3,61 procenta

Průměrná úroková sazba hypoték v únoru meziměsíčně stoupla od dvě setiny na 3,61 procenta. Nejnižší za dobu existence ukazatele Fincetrum Hypoindex byly sazby v prosinci, a to na 3,56 procenta. Index sleduje průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace od roku 2003 a dnes zveřejnil nejnovější údaje.

Fio Smartbanking pro Android s novými funkcemi

Fio banka zpřístupnila novou verzi aplikace Fio Smartbanking pro Android, která klientům umožní obsluhovat jejich účet z mobilu opět o něco komplexněji.

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Investice Finance.cz
Rejstřík Finance.cz
 
zavřít
Přihlášení

Zapomněl jsem heslo