www.finance.czAktualityKalendář zpráv Finančních novin

Všechny zprávy od Finančních novin (ČTK)

Obsahuje text:
od
do

Omezit na sekci:
 

Apple by se do dvou let mohl stát první bilionovou firmou světa

Americká společnost Apple by se do dvou let mohla stát první firmou na světě, jejíž tržní hodnota přesáhne bilion dolarů (zhruba 18,7 bilionu Kč). Záležet bude na tom, zda akcie firmy do té doby vystoupí na 1000 dolarů, jak někteří analytici předpokládají. Nyní se pohybují mírně nad 600 dolary.

MMF schválil vyplacení další části úvěru pro Portugalsko

Lisabon 4. dubna (ČTK) - Mezinárodní měnový fond (MMF) dnes schválil vyplacení dalších 5,17 miliardy eur (přes 127 miliard Kč) ze záchranného úvěru pro Portugalsko, které podle něj úspěšně pokračuje v zavádění dohodnutých opatření.

Akcie v USA kvůli eurozóně a Fedu dopoledne prudce klesly

New York 4. dubna (ČTK) - Americké akcie zahájily dnešní obchodování výrazným poklesem, kterým reagovaly na potíže v eurozóně po zprávě o slabém zájmu o španělské státní dluhopisy. Jednou z příčin poklesu cen akcií byl ale také obsah zápisu z posledního jednání měnového výboru tamní centrální banky (Fed).

Pražská burza spolu s Evropou klesla na desetitýdenní minimum

Praha 4. dubna (ČTK) - Pražská burza v souladu s evropským trhem oslabila, klesla na desetitýdenní minimum. Hlavní index PX ztrácel třetí den po sobě, proti úterku ubral 2,02 procenta na 945,7 bodu. Výrazně klesly akcie Erste Group Bank, Komerční banky, developera Orco, mediální CME, technologické firmy KIT digital, těžařské NWR a telekomunikačního operátora Telefónica O2. Posílily pouze cenné papíry sítě autobazarů AAA Auto, vyplývá z výsledků burzy.

Ceny ropy klesly kvůli růstu zásob v USA

New York 4. dubna (ČTK) - Světové ceny ropy se dnes snížily kvůli překvapivě prudkému růstu zásob suroviny ve Spojených státech. Na ropném trhu navíc přetrvávají obavy z negativního dopadu špatných hospodářských podmínek na poptávku.

Růst sektoru služeb v USA v březnu zpomalil

Washington 4. dubna (ČTK) - Tempo růstu sektoru služeb ve Spojených státech v březnu zpomalilo z únorového ročního maxima kvůli poklesu nových zakázek. Vyplývá to z dnešních údajů Institutu nákupních manažerů (ISM). Služby zajišťují více než dvě třetiny celkové ekonomické aktivity USA.

Yahoo propustí 2000 zaměstnanců; zřejmě chystá velké změny

San Francisco 4. dubna (ČTK) - Americká internetová společnost Yahoo propustí asi 2000 zaměstnanců, což je zhruba 14 procent celkové pracovní síly. Firma tím zřejmě signalizuje, že její nový šéf Scott Thompson chystá velké změny. Ty podle analytiků potřebuje jako sůl, protože z někdejšího premianta v oblasti internetových služeb se postupně stal podnik, který už citelně zaostává za konkurencí.

Euro kleslo na třítýdenní minimum vůči dolaru

Londýn 4. dubna (ČTK) - Euro se dnes na devizových trzích propadlo na třítýdenní minimum vůči americkému dolaru. Dolů evropskou měnu srážely obavy ohledně vyhlídek evropské ekonomiky a slabá poptávka po španělských dluhopisech.

V březnu vyhlášeno 309 bankrotů firem, nejvíce za čtyři roky

Praha 4. dubna (ČTK) - V Česku bylo v březnu vyhlášeno 309 firemních bankrotů, což je za jeden měsíc nejvíce od ledna 2008, kdy vstoupil v platnost nový insolvenční zákon. Proti únoru to byl nárůst o 24 případů. Vyplývá to z analýzy společnosti CCB - Czech Credit Bureau.

Vysoká poptávka po osivech zajistila Monsantu rekordní zisk

St. Louis (USA) 4. dubna (ČTK) - Americká společnost Monsanto, která je největším světovým producentem geneticky upravených osiv, zvýšila ve druhém čtvrtletí svého fiskálního roku čistý zisk meziročně o téměř 19 procent na rekordních 1,21 miliardy dolarů (asi 22,6 miliardy Kč). Tržby stouply o 15 procent na 4,75 miliardy dolarů. Za růstem je hlavně vysoká poptávka v USA a Latinské Americe.

ŘSD vypsalo zakázky za 3,6 miliardy korun

Praha 4. dubna (ČTK) - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vypsalo tento týden 50 veřejných zakázek za více než 3,6 miliardy korun. Týkají se především vypracování projektové dokumentace k chystaným stavbám. Vyplývá to z informací ve Věstníku veřejných zakázek.

Tentokrát by investoři pád vlády podle analytiků asi neignorovaly

Praha 4. dubna (ČTK) - Případný pád vlády by zřejmě investoři na finančních trzích na rozdíl od předchozích let již neignorovali, shodli se dnes analytici oslovení ČTK. Krach vládní koalice by totiž znamenal odklad nezbytných reforem a konsolidace veřejných financí. To by se mohlo v delším časovém horizontu projevit i ve zhoršení ratingu země. Je tedy nezbytné, aby snaha o stabilizaci veřejných financí pokračovala i za případné nové vlády, shodují se ekonomové.

Mitas na konci dubna otevře továrnu v Charles City v Iowě

New York 4. dubna (zpravodaj ČTK) - Český výrobce mimosilničních pneumatik Mitas na konci dubna ve městě Charles City ve státě Iowa otevře svou první továrnu ve Spojených státech. ČTK o tom dnes informoval mediální zástupce podniku Jiří Šebek. Otrokovická firma v USA hodlá vyrábět radiální zemědělské pneumatiky značek Mitas a Continental určené pro severoamerický trh.

Tachovský Grammer letos díky nové výrobě výrazně zvýší tržby

Tachov 4. dubna (ČTK) - Tachovský Grammer zahájil výrobu kompletních sedadel do nákladních automobilů Daimler a DAF. Tržby mu tak letos meziročně vzrostou o dvě třetiny na dvě miliardy Kč. Největší zaměstnavatel na Tachovsku se 460 pracovníky loni investoval 320 milionů korun do hal na výrobu sedaček pro nákladní vozy. Sedačky podnik vyvíjel pět let. Nyní v nich drží 36 procent evropského trhu a plánuje 60 procent, řekl ČTK ředitel tachovského podniku Martin Kořínek.

Tvorba pracovních míst v soukromém sektoru USA předčila očekávání

New York 4. dubna (ČTK) - Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v březnu vytvořili 209.000 pracovních míst. Oznámila to dnes organizace ADP. Výsledek mírně překonal očekávání analytiků, kteří podle průzkumu agentury Reuters počítali se vznikem 200.000 míst.

Prodejům bytů se ve čtvrtletí dařilo, hlásí realitní kanceláře

Na tuzemském trhu s nemovitostmi se v prvním čtvrtletí prodalo víc bytů než ve stejném období loňského roku, vyplývá z dnešního zjištění ČTK mezi realitními kancelářemi. Trh podle firem rozhýbal mimo jiné pokles cen bytů a rozšiřování pobočkové sítě realitních kanceláří.

České firmy se do aukce mobilních kmitočtů nehrnou

Praha 4. dubna (ČTK) - Tuzemské firmy podnikající v pevných sítích se do aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě příliš nehrnou. Sice mají zájem o vstup na mobilní trh, ale spoléhají spíše na to, že jim ČTÚ umožní fungovat jako virtuální operátoři. Vyplývá to ze zjištění ČTK.

Polská centrální banka nechala hlavní úrok na 4,5 pct

Měnový výbor polské centrální banky ponechal základní úrokovou sazbu beze změny na dosavadních 4,5 procenta. Analytici rozhodnutí očekávali, protože inflace je vysoká a ekonomický růst zpomaluje.

ECB nechala úrokovou sazbu na rekordním jednom procentu

Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu jednoho procenta. Trhy budou sledovat, jak se na následné tiskové konferenci šéf ECB Mario Draghi postaví k sílícímu tlaku německých členů na opuštění mimořádně uvolněné protikrizové politiky v situaci, kdy eurozóně hrozí nová recese a rostou obavy z finančních potíží Španělska.

Jihomoravské plynárenské loni klesl zisk o čtvrtinu na 1,379 mld

Jihomoravské plynárenské ze skupiny RWE loni klesl zisk o čtvrtinu na 1,379 miliardy korun. Firma zaznamenala i nižší výnosy. Klesly z 19,0 miliard a 16,9 miliardy korun. Vyplývá to z informací na pozvánce firmy na valnou hromadu.

Vláda schválila tendry na železniční stavby za 8,4 mld. Kč.

Praha 4. dubna (ČTK) - Vláda dnes schválila parametry pěti výběrových řízení na železniční stavby za zhruba 8,4 miliardy korun. Po jednání kabinetu to novinářům řekla místopředsedkyně vlády Karolína Peake (VV). Návrh tendrů vládě předložilo ministerstvo dopravy, jsou na rekonstrukci železničního uzlu v Břeclavi, modernizaci kolejiště ve stanicích Olomouc a Ústí nad Orlicí, modernizaci trati mezi Táborem a Sudoměřicemi u Tábora a opravu tratě mezi pražskou Bubenčí a Holešovicemi.

Vláda přerušila jednání o zákonu umožňujícím zahraniční hazard

Praha 4. dubna (ČTK) - Vláda na 14 dní přerušila projednávání nového zákona o provozování sázkových her, který měl umožnit zahraniční majetkovou účast u všech druhů sázkových her. Novinářům to řekla vicepremiérka Karolína Peake (VV). Mezi vládními stranami podle ní přetrvávají rozpory ohledně toho, zda má provozovatel sázkových her povinnost mít sídlo v ČR.

Do Česka o Velikonocích zavítá až 300.000 turistů, více než loni

Praha 4. dubna (ČTK) - Během velikonočního období navštíví Českou republiku zhruba o pět procent zahraničních turistů více než loni, má jich přijet až 300.000. Vyplývá to z analýzy Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA). Přibližně 200.000 turistů o Velikonocích zavítá do Prahy. Hoteliérům by podle analýzy v tomto období měly tržby narůst zhruba o dvě procenta.

Říčany jsou odhodlány blokovat silnice i několik týdnů

Říčany (u Prahy) 4. dubna (ČTK) - Říčany u Prahy jsou připraveny blokovat silnice i několik týdnů, pokud Praha zakáže kamionům vjezd do metropole. V takovém případě by v Říčanech nadměrně vzrostla doprava. Blokády by neměly symbolický charakter, řekl dnes ČTK starosta Vladimír Kořen (Klidné město).

Španělsko prodalo méně dluhopisů, než čekalo, výnosy vzrostly

Španělsko dnes prodalo nové víceleté dluhopisy za celkem 2,6 miliardy eur (64 miliard Kč). Získalo tak jen minimum toho, co původně plánovalo, zatímco výnosy nových obligací výrazně vzrostly. Na Španělsko se nyní zaměřuje pozornost investorů a dnešní aukce ukázala, že vládní plány úspor jejich obavy z nového kola dluhové krize nezmírnily.

Pražská burza klesá, výrazně ztrácejí KITD, CME a Erste

Praha 4. dubna (ČTK) - Pražská burza v souladu s okolními akciovými trhy oslabuje. Hlavní index PX ztrácí třetí den v řadě a kolem 11:30 klesl o 0,62 procenta na 959,2 bodu. Nedaří se většině emisí, výrazně ztrácejí technologická společnost KIT digital, mediální společnost CME či Erste Bank, vyplývá z průběžných výsledků burzy.

Sobotní výroba ve Škoda Auto končí, odbory začnou s mítinky

Mladá Boleslav 4. dubna (ČTK) - Odbory mladoboleslavské škodovky se s firmou nedohodly na nové kolektivní smlouvě. Končí i dohoda o flexikontech umožňující sobotní výrobu, která tak nyní končí. Příští týden odbory zahájí informační mítinky na pracovištích. Poslední nabídka firmy na zvýšení platových tarifů o 4,3 procenta je pro odboráře nedostatečná, požadují šest procent. Podle zájmu dělníků se rozhodne o dalším postupu ve stávkové pohotovosti, uvedl dnes na tiskové konferenci v Mladé Boleslavi předseda odborů Jaroslav Povšík.

Maloobchodní tržby v EU i eurozóně v únoru klesly

Brusel 4. dubna (ČTK) - Maloobchodní tržby v Evropské unii i eurozóně se po nečekaně silném začátku roku v únoru snížily. Ve srovnání s předchozím měsícem tržby v eurozóně klesly o 0,1 procenta, zatímco v lednu o 1,1 procenta vzrostly. V celé Evropské unii se pak snížily o 0,4 procenta po růstu o 0,9 procenta v předchozím měsíci. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

Zvýšení sazeb za regionální železnice je podle úřadu protizákonné

Praha 4. dubna (ČTK) - Zvýšení sazeb za použití regionálních železnic, které by mělo pro kraje začít platit od července, je zřejmě protizákonné. ČTK to řekl ředitel drážního úřadu Pavel Kodym. Zdražením služeb Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) plánoval ministr dopravy Pavel Dobeš dorovnat chybějící prostředky, které krajským železnicím mělo zaručit memorandum o železniční dopravě. Ministerstvo dopravy o vzniklé situaci chce jednat.

Koruna nereaguje na vládní krizi, k euru stagnuje, k dolaru klesá

Česká měna dnes dopoledne stagnuje k evropské měně a vůči americké výrazně oslabuje. Kolem 10:50 se obchodovala na úterních 24,59 Kč/EUR a vůči dolaru byla níže o 23 haléřů na 18,66 Kč/USD, vyplývá z údajů serveru Patria Online. Podle analytiků koruna zatím nereaguje na krizi ve vládě.

ČS očekává letos růst ekonomiky o 0,5 pct., KB stagnaci

Praha 4. dubna (ČTK) - Česká spořitelna zlepšila odhad vývoje ekonomiky pro letošní rok a očekává letos růst o 0,5 procenta. Ještě v lednu přitom analytici banky předpokládali stagnaci ekonomiky. Vyplývá to z nových odhadů banky. Naopak Komerční banka v uplynulých dnech zhoršila odhad a místo růstu o 0,1 procenta očekává letos stagnaci ekonomiky.

Průzkum: Na dvě třetiny českých firem by švarcsystém legalizovaly

Téměř dvě třetiny českých firem nesouhlasí s politikou státu postihovat nelegální zaměstnávání na živnostenský list a tzv. švarcsystém by úplně legalizovaly. Devět podniků z deseti odmítá výši sankčních pokut, kterou zákon o zaměstnanosti stanovuje v širokém rozmezí od 250.000 do deseti milionů korun. Vyplývá to z průzkumu advokátních kanceláří Ambruz & Dark/Deloitte Legal mezi manažery více než stovky českých firem.

AAA Auto do března zvýšila meziročně prodeje o desetinu na 12.175

Skupina autobazarů AAA Auto v letošním prvním čtvrtletí meziročně zvýšila prodej o 10,2 procenta na 12.175 vozů. Jsou to nejsilnější čtvrtletní prodejní výsledky skupiny od třetího čtvrtletí 2008, uvedla dnes firma v tiskové zprávě.

Soud potvrdil, že na letišti ve Frankfurtu se v noci nesmí létat

Berlín 4. dubna (zpravodaj ČTK) - Spolkový správní soud v Lipsku dnes potvrdil zákaz nočních letů na největším německém letišti ve Frankfurtu nad Mohanem. Oznámily to německé zpravodajské televize. Letadla tam kvůli hluku musí zůstat na zemi od 23:00 do 05:00. Německá letecká doprava očekává kvůli verdiktu ztráty a obává se rozšíření podobných zákazů na další letiště v zemi.

Henkel loni v Česku zvýšil tržby na 4,3 mld. Kč

Praha 4. dubna (ČTK) - Výrobce pracích a čisticích prostředků Henkel loni v Česku zvýšil tržby o dvě procenta na 4,3 miliardy korun. Společnosti se také podařilo zlepšit tržní podíl. Oznámila to dnes firma. Další výsledky nesdělila.

ČSÚ: Maloobchodní tržby v únoru meziročně vzrostly o 1,6 procenta

Maloobchodní tržby v únoru bez sezonního očistění meziročně vzrostly o 1,6 procenta po lednovém růstu o 1,8 procenta. Výsledek byl ovlivněn zejména vyšším počtem pracovních dní a prodejem motorových vozidel, uvedl dnes Český statistický úřad.

Japonské akcie klesly nejsilnějším tempem za pět měsíců

Japonský akciový trh dnes výrazně prohloubil úterní pokles. Jeho hlavní index po prolomení klíčové psychologické hranice 10.000 bodů ztratil přes dvě procenta, nejvíce za pět měsíců. Dnešní vývoj vyvolal mezi investory obavy z toho, že dosavadní letošní prudký nárůst akcií by mohl skončit.

Burger King plánuje návrat na akciovou burzu v New Yorku

New York 4. dubna (ČTK) - Řetězec restaurací s rychlým občerstvením Burger King plánuje návrat na akciovou burzu v New Yorku. Firma v noci na dnešek oznámila, že plánuje vstup na trh v příštích třech měsících prostřednictvím dohody s Justice Holdings. Burger King odešel z burzy před necelými dvěma lety, kdy ho převzala investiční skupina 3G Capital Mangement LLC.

Prodej automobilů v USA v březnu vzrostl o 13 procent

Detroit 4. dubna (ČTK) - Prodej automobilů na americkém trhu vzrostl v březnu v meziročním srovnání o 12,7 procenta. Zhruba třináctiprocentním tempem trh stoupl i za celé první čtvrtletí, které tak bylo nejlepším tříměsíčním obdobím od roku 2008. Plyne to z nočních zpráv jednotlivých automobilek a závěrečných výpočtů agentury Reuters a výzkumné firmy Autodata.

Akcie v USA po zprávě z jednání Fedu klesly, dolar posílil

Akciové trhy ve Spojených státech v úterý oslabily poté, co centrální banka USA (Fed) naznačila, že další stimulační opatření jsou méně pravděpodobná. Nejvíce ztrácely sektory, jejichž výkon závisí na růstu ekonomiky, v čele s energetickým a těžařským.

HN: Evraz kvůli povolenkám uvažuje o možném ukončení výroby oceli

Společnost Evraz Vítkovice Steel uvažuje kvůli rostoucím nákladům na emisní povolenky o možném ukončení výroby oceli. Ve hře je ale také stavba nové elektroocelárny za 100 až 150 milionů dolarů (až 2,8 miliardy korun), což by firmě pomohlo dostat se k povolenkám zdarma. Dnešním Hospodářským novinám to řekl šéf hutní firmy Dmitrij Ščuka. Firma v Ostravě provozuje vedle ocelárny také válcovny plechu.

Německý soud rozhodne o zákazu nočních letů ve Frankfurtu

Spolkový správní soud v Lipsku dnes vynese verdikt v kauze zákazu nočních letů na největším německém letišti ve Frankfurtu nad Mohanem. Předpokládá se, že definitivně potvrdí platnost předběžného zákazu, který loni v říjnu nařídil Správní soudní dvůr spolkové země Hesensko, kde jeden z nejrušnějších evropských vzdušných přístavů leží.

ČSÚ dnes zveřejní výsledky maloobchodu za únor

Praha 4. dubna (ČTK) - Český statistický úřad dnes zveřejní únorové výsledky maloobchodu. V lednu maloobchodní tržby bez sezonního očistění meziročně stouply o 1,3 procenta. Výsledek byl ovlivněn zejména zvýšeným prodejem nepotravinářského zboží, pohonných hmot a motorových vozidel. Částečně se projevil také vyšší počet pracovních dní. Opačně působil pokles prodeje potravin.

Vláda se vrátí k jednání o zákonu o provozování sázkových her

Praha 4. dubna (ČTK) - Na dnešním jednání vlády by měli ministři za Věci veřejné podat demisi, kabinet by měli opustit k 1. květnu. Vláda dnes projedná zákon o provozování sázkových her, který by měl umožnit vstup zahraničních vlastníků do všech druhů sázkových her. Nový zákon ale požaduje, aby provozovatel měl sídlo a kamennou pobočku pro registraci hráčů v České republice. Kabinet už dvakrát jednání o zákonu přerušil, protože čekal na odborná stanoviska, zda zákon ladí s evropským právem.

Fio Smartbanking pro Android s novými funkcemi

Fio banka zpřístupnila novou verzi aplikace Fio Smartbanking pro Android, která klientům umožní obsluhovat jejich účet z mobilu opět o něco komplexněji.

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Investice Finance.cz
Rejstřík Finance.cz
 
zavřít
Přihlášení

Zapomněl jsem heslo