www.finance.czAktualityKalendář zpráv Finančních novin

Všechny zprávy od Finančních novin (ČTK)

Obsahuje text:
od
do

Omezit na sekci:
 

Americké akcie díky firmám vesměs rostly, Nasdaq klesl

New York 20. dubna (ČTK) - Americké akcie na konci týdne vesměs rostly a dva hlavní indexy vykázaly první celotýdenní vzestup v tomto měsíci. Trhy podpořily příznivé výsledky hospodaření některých předních firem jako General Electric, Microsoft a McDonald's. Oslaboval však technologický sektor v čele se společností Apple, což ke konci dne strhlo dolů trh Nasdaq.

Španělsko odvetou za YPF omezí dovoz bionafty z Argentiny

Madrid 20. dubna (ČTK) - Španělsko podnikne první odvetný úder proti Argentině za znárodnění ropné společnosti YPF, která patří španělské skupině Repsol. Vláda dnes oznámila, že omezí dovoz argentinské bionafty, čímž kromě zásahu proti Buenos Aires vyhoví domácímu odvětví biopaliv.

G20: MMF získal přísliby na víc než 430 miliard USD nových zdrojů

Washington 20. dubna (ČTK) - Mezinárodní měnový fond (MMF) získal závazné přísliby na více než 430 miliard dolarů (přes 8,1 bilionu Kč) nových úvěrových zdrojů. Uvádí se to v komuniké po dnešní schůzce ministrů financí a šéfů centrálních bank skupiny nejvýznamnějších světových ekonomik G20. MMF tím dosáhl vytyčeného cíle, a jeho zdroje na další pomoc zemím zasaženým dluhovou krizí v eurozóně i dalším státům se tak zvýší zhruba na dvojnásobek.

Řecké banky měly loni kvůli odpisům dluhopisů rekordní ztráty

Atény 20. dubna (ČTK) - Čtyři největší řecké banky dnes ohlásily za loňský rok rekordní ztráty. Hluboko do záporných čísel je stáhly obří odpisy domácích státních dluhopisů v jejich vlastnictví v rámci březnové výměny řeckých dluhopisů za nové s mnohem nižší hodnotou. Řecké banky se tím staly výrazně podkapitalizované, nový kapitál ale získají z druhého záchranného balíku, který zemi poskytuje eurozóna a Mezinárodní měnový fond.

Akcie v USA díky hospodářským výsledkům firem dopoledne rostly

New York 20. dubna (ČTK) - Akcie ve Spojených státech dopoledne rostly a širší index S&P 500 je na nejlepší cestě vykázat nejvyšší týdenní růst za pět týdnů. Trhy podpořily příznivé výsledky hospodaření některých předních firem, v čele se společnostmi General Electric, Microsoft a McDonald's.

Čtyři země včetně Británie slíbily MMF poskytnout 41 miliard USD

Washington 20. dubna (ČTK) - Austrálie, Singapur, Jižní Korea a Británie slíbily poskytnout na posílení krizových zdrojů Mezinárodního měnového fondu (MMF) celkem 41 miliard USD (774,8 miliardy Kč). Oznámily to země v dnešním společném prohlášení. MMF potřebuje nejméně 400 miliard USD.

Skupina Naspers z JAR kupuje Netretail Holding, majitele Mall.cz

Praha 20. dubna (ČTK) - Jihoafrická mediální a internetová skupina Naspers kupuje prostřednictvím společnosti MIH Allegro za miliardy korun většinový podíl v nizozemské společnosti Netretail Holding, která je mateřskou firmou internetových obchodů Mall.cz. Informaci serveru Motejlek.com potvrdil ČTK výkonný ředitel a spolumajitel Netretail Holdingu Ondřej Fryc.

Akcie na pražské burze v týdnu klesly o 0,41 pct na 926,9 bodu

Praha 20. dubna (ČTK) - Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu posedmé za sebou klesly. Hlavní index PX ve srovnání s minulým pátkem ztratil 0,41 procenta na 926,9 bodu. Stejně jako v minulém týdnu nejvíce zlevnily akcie developerské firmy Orco a naopak nejvíce si polepšily cenné papíry Erste Bank. V předchozím týdnu index PX ztratil čtyři procenta.

Pražská burza posílila o procento, nahoru ji táhla Erste a ČEZ

Praha 20. dubna (ČTK) - Pražská burza v závěru týdne posílila, hlavní index PX skončil výše o 0,99 procenta na 926,9 bodu. Nahoru ho táhla především Erste Bank a akcie energetické skupiny ČEZ. Výrazněji naopak klesly cenné papíry technologické KIT digital a sázkové Fortuny, vyplývá z výsledků burzy. Aktivita investorů byla výrazně podprůměrná. Západoevropské akciové trhy rovněž rostly.

Dušek: I po zvolení Koláře mohou být rozhodnutí SŽDC zpochybněná

Praha 20. dubna (ČTK) - Zvolením generálního ředitele Správy železniční dopravní cesty se podnik definitivně nezbavil nebezpečí, že budou zpochybněná některá dřívější rozhodnutí, která učinil Pavel Habarta. Ten SŽDC šéfoval rok a půl, přestože pro funkci ředitele neměl potřebnou kvalifikaci, a neměl tak k některým rozhodnutím oprávnění. ČTK to řekl Jaromír Dušek, předseda Svazu odborářů služeb a dopravy. Ohrožená by podle Duška mohla být personální rozhodnutí a čerpání peněz z Evropské unie. SŽDC chce ke starým smlouvám zpětně připojit podpis nového ředitele Jiřího Koláře.

Euro po statistice z Německa posiluje k dolaru i jenu

Londýn 20. dubna (ČTK) - Evropská měna na závěr týdne posiluje a je na nejlepší cestě vykázat vůči dolaru nejvyšší týdenní růst od konce února. Euro podpořila nejnovější statistika z Německa, která zvýšila zájem o rizikovější investice. Investoři však upozorňují, že nálada vůči euru se může změnit kvůli nejistotě kolem španělských financí a prezidentských voleb ve Francii.

Ceny ropy po statistice z Německa rostou, Brent nad 119 USD

New York 20. dubna (ČTK) - Ceny ropy na závěr týdne rostou a severomořská ropa Brent se dostala nad 119 dolarů za barel. Je za tím příznivá statistika z Německa, která zmírnila nervozitu z prohloubení dluhové krize v eurozóně, a také obnovení obav o dodávky z Íránu.

Česká spořitelna opět vyplatí dividendu 30 korun na akcii

Praha 20. dubna (ČTK) - Česká spořitelna vyplatí z loňského nekonsolidovaného čistého zisku ve výši 15 miliard korun dividendu 30 korun na akcii, tedy stejně jako o rok dříve. Celkově spořitelna na dividendách z loňského zisku vyplatí opět 4,56 miliardy korun. Rozdělení zisku dnes na řádné valné hromadě schválili akcionáři spořitelny, informovala banka v tiskové zprávě.

Veletrhy Brno zrušily pro letošek výstavu užitkových vozů Autotec

Brno 20. dubna (ČTK) - Veletrhy Brno pro letošek zrušily výstavu užitkových vozů Autotec. Měl se konat začátkem června. Na výstavišti patřil k větší akcím. Jedním z důvodů je vývoj na trhu, menší zájem vystavovatelů a termínová kolize s celoevropským veletrhem v německém Hannoveru. Novinářům to dnes řekl generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš. Firma naopak chystá na příští rok nový dopravní veletrh Eurotrans, jehož bude Autotec součástí. Konat se bude v září.

Nová kolektivní smlouva ve Škoda Auto zajistí růst platů o 5 pct

Mladá Boleslav 20. dubna (ČTK) - Mzdy ve Škoda Auto od dubna vzrostou o pět procent. Vedení firmy dnes s odbory po více než dvouměsíčním jednání uzavřelo novou kolektivní smlouvu, hrozba stávky v podniku tak byla zažehnána. Zaměstnanci také obdrží na základě úspěšných hospodářských výsledků variabilní část bonusu 20.000 korun. Příspěvek na důchodové připojištění firma zvýšila o 100 na 800 korun měsíčně. Smlouva platí jeden rok do 31. března 2013, oznámili dnes odboráři na svých internetových stránkách.

YouTube podle soudu zodpovídá za obsah, který dodají uživatelé

Hamburk/Berlín 20. dubna (ČTK) - Zemský soud v Hamburku vyhověl stížnosti autorského svazu GEMA a rozhodl, že internetová platforma YouTube zodpovídá za nelegální obsah, který na web umístí uživatelé webu. YouTube, který je součástí americké společnosti Google, tam musí začít používat filtry, které zajistí, že uživatelé nebudou moci umístit některá videa, k nimž vlastní práva autorský svaz.

Novým ředitelem společnosti Albatros Media se stal Václav Kadlec

Praha 20. dubna (ČTK) - Novým generálním ředitelem společnosti Albatros Media se stal Václav Kadlec (33). Byl zvolen i předsedou představenstva a jednatelem dceřiných společností skupiny. Ve funkci nahradil Michala Krejčího, který k dnešnímu dni ukončil z osobních a zdravotních důvodů na vlastní žádost své působení ve společnosti. ČTK to dnes sdělila tisková mluvčí Albatrosu Radka Potměšilová.

Česká rafinérská snížila objem zpracované ropy na 6,7 mil. tun

Praha 20. dubna (ČTK) - Společnost Česká rafinérská, která provozuje dvě největší rafinerie v Česku, v loňském roce snížila celkový objem zpracované ropy na 6,7 milionu tun. Předloni rafinerie v Litvínově a Kralupech nad Vltavou zpracovaly přes 7,3 milionu tun. Česká rafinérská informace zveřejnila po své valné hromadě v tomto týdnu.

Stát loni získal na privatizační účet méně peněz než o rok dříve

Praha 20. dubna (ČTK) - Stát loni získal na privatizační účet přes 16,4 miliardy korun, tedy zhruba o miliardu korun méně než o rok dřív. Nejvýznamnějším příjmem loňského roku byly dividendy z elektrárenské společnosti ČEZ za téměř 15,9 miliardy korun. Vyplývá to z informací ČTK od ministerstva financí. V roce 2010 příjmy z takzvané velké privatizace činily 17,5 miliardy korun.

Zisk provozovatele restaurací McDonald's vzrostl o pět procent

New York 20. dubna (ČTK) - Americkému řetězci restaurací s rychlým občerstvením McDonald's Corp. vzrostl v prvním čtvrtletí letošního roku čistý zisk o pět procent na 1,27 miliardy USD (24 miliard Kč). Růst podpořily vyšší příjmy v restauracích v USA otevřených nejméně rok, oznámila společnost v dnešním prohlášení.

General Electric má nižší zisk, překonal však odhady

New York 20. dubna (ČTK) - Americký průmyslový konglomerát General Electric (GE) hospodařil v prvním čtvrtletí s čistým ziskem 3,03 miliardy dolarů (asi 57,5 miliardy Kč), což je meziroční propad asi o 12 procent. Výsledek ale mírně překonal odhady analytiků. Ti na výsledky GE netrpělivě čekali, protože firma je díky svému záběru považována za lakmusový papírek stavu celé americké ekonomiky.

Soud v Německu řeší, zda YouTube zodpovídá za videa uživatelů

Soud v Německu se zabývá otázkou, zda je internetová platforma YouTube zodpovědná za obsah videopříspěvků, které na ni uživatelé umístí. Autorský svaz GEMA postavil YouTube před zemský soud v Hamburku za 12 hudebních videoklipů, za které prý nebyly řádně zaplaceny poplatky.

Zadlužený developer ECM loni zmírnil ztrátu zhruba na 1,7 mld. Kč

Praha 20. dubna (ČTK) - Developerská společnost ECM Real Estate Investments (ECM) v roce 2011 zmírnila ztrátu o 30 procent na 66,3 milionu eur, tedy asi na 1,7 miliardy korun. Oznámila to dnes firma. ECM, známá projekty výškových budov v Praze na Pankráci, je od loňského roku kvůli dluhům v insolvenčním řízení.

Raiffeisen Zentralbank posílí kapitál, aby vyhověla regulaci

Vídeň 20. dubna (ČTK) - Rakouský finanční ústav Raiffeisen Zentralbank (RZB) zvýší o 840 milionů eur (asi 20,9 miliardy Kč) objem kapitálu a pomocí swapové operace si zlepší kapitálovou přiměřenost, jak vyžadují regulační úřady. RZB je neveřejně obchodovanou mateřskou společností banky Raiffeisen Bank International (RBI), která mimo jiné působí také na českém trhu.

Pražská burza dopoledne rostla, dařilo se bankám a akciím ČEZ

Pražská burza dnes dopoledne rostla a její hlavní index PX byl kolem 11:20 výše o 0,36 procenta na 921,1 bodu. Burzu nahoru táhly především obě bankovní emise a akcie energetické firmy ČEZ. Aktivita investorů je i v závěru týdne výrazně podprůměrná.

PPF s KKCG přebraly pohledávky Penty za Sazkou a ukončily spory

Praha 21. dubna (ČTK) - SAZKA sázková kancelář, společný podnik skupin PPF A KKCG, přebírá všechny pohledávky, které skupiny Penta a E-Invest uplatňovaly v insolvenčním řízení společnosti Sazka prostřednictvím společné firmy Gladiolus. Vyřešila také arbitrážní řízení s Pentou. O společné dohodě dnes ČTK informovali mluvčí skupin KKCG a Penta. Všechny vzájemné právní bitvy tím byly podle nich ukončeny.

Zlevňování aut se loni téměř zastavilo, ceny klesly o procento

Zlevňování nových osobních aut na českém trhu se loni téměř zastavilo. Zatímco v roce 2010 ceny klesly v průměru o desetinu, loni jen zhruba o jedno procento, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu a prodejců. Letos podle odborníků již ceny spíše stagnují a podobný vývoj lze kromě prémiových značek očekávat i v dalších letech.

Ústecký kraj posvětil povolení na dostavbu D8

Ústí nad Labem 20. dubna (ČTK) - Práce na dokončení dálnice D8 se mohou od 5. května rozeběhnout naplno. Krajský úřad dnes zamítl odvolání proti stavebnímu a územnímu povolení, informovalo dnes novináře vedení kraje. Rozhodnutí lze napadnout jen u soudu, nebude to ale mít odkladný účinek. Celých 12,7 kilometru přes České středohoří by mohlo být hotovo na přelomu let 2014 a 2015, náklady se odhadují na 12 až 15 miliard korun.

Koruna dopoledne stagnovala k euru, vůči dolaru mírně zpevnila

Praha 20. dubna (ČTK) - Česká měna dnes dopoledne stagnovala vůči euru, k dolaru mírně posílila. Kolem 10:30 se obchodovala na čtvrtečních 24,83 Kč/EUR. K dolaru si proti předchozímu dni polepšila o čtyři haléře na 18,85 Kč/USD. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online.

Důvěra německých podnikatelů v ekonomiku se opět zlepšila

Berlín 20. dubna (ČTK) - Důvěra německých podnikatelů v ekonomiku se v dubnu opět zlepšila. Ukázal to index mnichovského institutu Ifo, který vzrostl na 109,9 bodu z březnové hodnoty 109,8 bodu. Na trhu se přitom čekal pokles indexu. Důvěra se tak nyní zvyšuje nepřetržitě šest měsíců v řadě.

Fondy: Lidé si letos na penzijní připojištění ukládají více peněz

Lidé si letos na penzijní připojištění ukládají více peněz, vyplývá z ankety ČTK mezi penzijními fondy. Podle odborníků souvisí zvýšení ukládané částky s již schválenou penzijní reformou a se změnou státních příspěvků od příštího roku. Přesto současná ukládaná částka zdaleka nestačí pro vytvoření dostatečné finanční rezervy na stáří.

Bývalý šéf Olympusu zvažuje právní kroky proti firmě

Tokio 20. dubna (ČTK) - Akcionáři japonské společnosti Olympus na mimořádné valné hromadě podle očekávání schválili nominaci všech nových členů správní rady. Bývalý ředitel Michael Woodford ale zvažuje, že požádá soud, aby hromadu prohlásil za neplatnou, neboť podnik mu odmítl říci, proč jej loni propustil. Woodford upozornil na účetní machinace ve firmě, a rozjel tak mašinérii, která svrhla celé bývalé vedení.

SZ: Německá vláda chce benzinky donutit hlásit úřadům změny cen

Kvůli stálému zdražování benzinu a nafty chce německá vláda donutit provozovatele čerpacích stanic, aby speciálnímu úřadu hlásili, kdy a v jaké výši budou měnit ceny. Úřad budou muset informovat také o ceně, za jakou pohonnou hmotu pořídili. Napsal to dnes deník Süddeutsche Zeitung s odvoláním na návrh zákona, který má berlínský kabinet schvalovat 2. května a pak putovat do parlamentu. Platit by měl od podzimu.

Japonské akcie oslabily, mají za sebou třetí ztrátový týden

Tokio 20. dubna (ČTK) - Japonské akcie pokračují v poklesu a mají za sebou už třetí ztrátový týden. Příliš jim nepomohla ani úspěšná aukce španělských státních dluhopisů, která potvrdila, že investoři papíry španělské vlády kupují, ovšem za vyšší odměnu. Výnos klíčových dluhopisů s desetiletou splatností ale i tak zůstal hluboko pod hranicí šesti procent. Díky tomu se stabilizoval kurz eura.

ČSÚ: Natural 95 v uplynulých dvou týdnech zdražil, nafta zlevnila

Ceny pohonných hmot se v uplynulých dvou týdnech vyvíjely opačně. Nejprodávanější benzin Natural 95 podražil o 34 haléřů na průměrných 37,68 koruny za litr. Cena motorové nafty naopak klesla, a to o 23 haléřů na 36,91 koruny za litr, vyplývá z dnešních údajů Českého statistického úřadu.

EU bude zřejmě hájit zájmy Španělska ve sporu s Argentinou

Buenos Aires/Puerto Vallarta (Mexiko) 20. dubna (ČTK) - Evropská unie pravděpodobně převezme iniciativu a začne aktivně hájit zájmy Španělska v jeho sporu s Argentinou. Španělský ministr obchodu Jaime García-Legaz přitom řekl, že ve hře by mohla být i širší podpora Španělska od ostatních zemí skupiny G20. Španělsko se do sporu s Argentinou dostalo před pár dny, kdy Argentina uvedla, že znárodní svou největší ropnou skupinu YPF, kterou ovládá španělský gigant Repsol.

Ceny akcií v USA dále klesly, euro díky Španělsku zpevnilo

New York 20. dubna (ČTK) - Ceny amerických akcií ve čtvrtek dále klesaly. Důvodem byla horší statistika a také nepříliš dobrý výhled společnosti Qualcomm v kombinaci s horšími výsledky hospodaření společnosti Black & Decker. Na devizových trzích se ale zvyšoval kurz eura, jemuž pomohly nad očekávání dobré výsledky aukce klíčových státních dluhopisů Španělska.

Odbory by měly zveřejnit výsledek jednání o mzdách ve Škoda Auto

Odbory by měly zveřejnit výsledky posledního jednání s vedením o nové kolektivní smlouvě v mladoboleslavské automobilce Škoda. Zvýšení platových tarifů o 4,7 procenta považují za nedostatečný a požadují šest procent. Dnešek je dle obou stran konečným dnem pro dosažení dohody. Nedospějí-li k ní, bude následovat řízení před zprostředkovatelem.

Na zasedání MMF se bude jednat o penězích a hlasovacích právech

Washington 20. dubna (ČTK) - Světoví finanční činitelé budou ode dneška diskutovat o plánu na posílení krizových zdrojů Mezinárodního měnového fondu (MMF) pro řešení další případných dluhových krizí v eurozóně. S tím bude v jednáních v rámci jarního zasedání MMF a Světové banky spojena snaha dokončit reformy poměrných zastoupení členských zemí ve prospěch mocností rozvojového světa v čele s Čínou.

Fio Smartbanking pro Android s novými funkcemi

Fio banka zpřístupnila novou verzi aplikace Fio Smartbanking pro Android, která klientům umožní obsluhovat jejich účet z mobilu opět o něco komplexněji.

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Investice Finance.cz
Rejstřík Finance.cz
 
zavřít
Přihlášení

Zapomněl jsem heslo