www.finance.czAktualityKalendář zpráv Finančních novin

Všechny zprávy od Finančních novin (ČTK)

Obsahuje text:
od
do

Omezit na sekci:
 

Řecké banky dostanou 18 miliard eur na rekapitalizaci

Atény 22. května (ČTK) - Řecký fond finanční stability (HFSF) uvolní zhruba 18 miliard eur (asi 455 miliard Kč) na posílení kapitálu čtyř největších bank. Fond o tom podle agentury Reuters rozhodl dnes a peníze poskytne ve středu. Řecký bankovní sektor se bez pomoci od tamních institucí neobejde, protože Evropská centrální banka (ECB) mu financování značně omezila.

WSJ: Vlaky RegioJet mění tvář železnic ve střední Evropě

Praha 22. května (ČTK) - Nástup společnosti RegioJet podnikatele Radima Jančury rychle mění tvář české železnice a může ustavit i zcela nový podnikatelský model pro celou střední Evropu. V článku věnovaném české železnici o tom na svém serveru píše americký list The Wall Street Journal (WSJ). Vývoj podle WSJ naznačuje, že vlaky mohou přilákat i ty lidi, kteří dávali zatím přednost automobilové dopravě.

Americké akcie zpevňují, Facebook ale dál klesá

New York 22. května (ČTK) - Americké akcie v první části dnešního obchodování zpevňovaly a k růstu jim pomohly především finanční tituly spolu s akciemi developerských firem. Trh čerpal optimismus ze zprávy o solidním růstu prodeje starších domů v USA, který nahrává předpokladům, že stav americké ekonomiky se nadále zvolna zlepšuje. V propadu pokračovaly akcie Facebooku, i když ztráty se během dne zmírňovaly.

Euro před summitem EU klesá k dolaru, jen kvůli ratingu oslabuje

Londýn 22. května (ČTK) - Euro po dvou dnech růstu klesá vůči dolaru, protože mezi investory se snížilo očekávání, že by neformální setkání představitelů Evropské unie přineslo větší pokrok v řešení dluhové krize v regionu. Japonský jen pak oslabuje v reakci na snížení ratingu Japonska.

Pražská burza dnes opět rostla, nejvíce CME, VIG a Erste

Praha 22. května (ČTK) - Pražská burza během úterního obchodování navázala podobně jako zbytek evropského regionu na pondělní růst a index PX si polepšil o dalších 1,04 procenta na 882,3 bodu. Hlavními tahouny dnešního růstu se podle ekonomů staly rakouská Erste Bank a těžební NWR. Nejvíce posílily akcie CME, VIG, Erste a Telefónicy, naopak největší pokles zaznamenal developer Orco.

Gazprom Něfť zvýšil zisk o 21 procent, překonal odhady

Moskva 22. května (ČTK) - Společnost Gazprom Něfť, která je pátým největším producentem ropy v Rusku a významným dodavatelem ruské ropy do České republiky, vytvořila v prvním čtvrtletí čistý zisk 48,4 miliardy rublů (asi 30,8 miliardy Kč). Meziročně je to nárůst zhruba o 21 procent a znamená to lepší výsledek, než se čekalo.

Aktualizované energetická koncepce bude až ke konci srpna

Praha 22. května (ČTK) - Aktualizovaná verze Státní energetické koncepce bude dokončena až k 30. srpnu. Původně se počítalo se závěrem června. Hlavním důvodem posunutí termínu má být provázání energetické koncepce s koncepcí státní surovinové politiky. V tiskové zprávě to dnes po jednání se zástupci ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) sdělil Svaz průmyslu a dopravy ČR.

Ceny ropy téměř kvůli Íránu a eurozóně téměř beze změny

New York 22. května (ČTK) - Ceny ropy dnes zůstávají téměř beze změny, londýnská ropa Brent se pohybuje kolem 109 dolarů za barel. Na ropu mají dopad jednání o jaderném programu Íránu, která zmírnila obavy z přerušení dodávek, a zprávy, které odhadují, že situace v eurozóně se dále zhorší.

Prodej starších domů v USA byl v dubnu nejvyšší za téměř dva roky

Washington 22. května (ČTK) - Prodej starších domů ve Spojených státech v dubnu vzrostl o 3,4 procenta. V celoročním přepočtu se prodalo 4,62 milionu domů, což byl nejvyšší údaj od května 2010, kdy skončily daňové výhody pro prodej domů. Díky snížení počtu zabavených domů kvůli nesplácení hypotéky rostly i ceny, a to nejrychleji od počátku roku 2006. Zpráva Národního sdružení realitních kanceláří (NAR) posiluje naději na pozvolné zlepšování situace na trhu s bydlením.

Exekutorská komora: Domácí mazlíčci by neměli podléhat exekuci

Praha 22. května (ČTK) - Exekutorská komora společně s Ligou na ochranu zvířat navrhují, aby domácí mazlíčci nepodléhali exekuci. Návrh předloží Ústavně-právnímu výboru sněmovny 24. května v rámci projednávání novely občanského soudního řádu a exekučního řádu. Aktuálně platné znění občanského zákoníku zabavení zvířete umožňuje.

Potravinová soběstačnost ČR klesá, názory na to se liší

Praha 22. května (ČTK) - Potravinová soběstačnost Česka se z dlouhodobě snižuje, pokles zrychlil po vstupu země do EU. Jde hlavně o živočišné komodity, jejichž výroba stále klesá. Tuzemská produkce nedokáže naplnit ani spotřebu ovoce mírného pásu, zeleniny, brambor a vajec. Země je naopak soběstačná u hovězího masa, obilí, cukrovky a mléka, vyplývá z čísel, které ČTK poskytlo ministerstvo zemědělství (MZe). Názory na důležitost potravinové soběstačnosti a její zdravou míru se liší. Nejčastěji se uvádí, že by u důležitých komodit neměla klesnout pod 80 procent.

Google dokončil převzetí společnosti Motorola Mobility

New York 22. května (ČTK) - Americká internetová společnost Google dokončila převzetí společnosti Motorola Mobility, za kterou zaplatila 12,5 miliardy dolarů (asi 247,5 miliardy Kč). Google zároveň vytvořil nový manažerský tým, který Motorolu povede. Z čela firmy odstoupil Sanjay Jha a na jeho místo nastupuje Dennis Woodside. Ten dřív pracoval jako prezident Googlu pro obě Ameriky.

Do Česka zamíří auditoři Evropské komise na kontrolu dotací

Praha 22. května (ČTK) - Do Česka v červnu zamíří auditoři Evropské komise (EK). Budou se zabývat rozdělováním dotací z evropských fondů. Bruselští auditoři zpětně zkontrolují již vykonané národní audity u operačních programů Severozápad, Doprava a Životní prostředí. Výsledek kontrol je jednou z podmínek nutných pro obnovení proplácení peněz z unie. Na dotaz ČTK to dnes řekl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

ČOI letos našla závady na dvou třetinách předváděcích akcí

Praha 22. května (ČTK) - Česká obchodní inspekce v prvním čtvrtletí letošního roku našla různé závady na dvou třetinách kontrolovaných předváděcích akcí. Pravomocně za to zatím uložila 50 pokut v celkové hodnotě 1,4 milionu korun. ČTK to dnes sdělila mluvčí ČOI Miloslava Fléglová. Prodejci stále klamou zákazníky a používají agresivní praktiky, pomocí kterých se snaží účastníky předváděcích akcí přimět k nákupu předraženého zboží.

Reuters: Morgan Stanley zřejmě zatajil horší vyhlídky Facebooku

New York 22. května (ČTK) - Americká investiční banka Morgan Stanley těsně před vstupem akcií Facebooku na trh zhoršila vyhlídky hospodaření této internetové firmy. Agentuře Reuters to řekly informované zdroje. Problém je v tom, že Morgan Stanley je hlavní manažer primární emise akcií (IPO) Facebooku a nepříznivé informace v citlivém období sdělil pouze vybraným klientům.

Jihomoravské plynárenské ze skupiny RWE loni klesl zisk o 27 pct

Brno 22. května (ČTK) - Jihomoravské plynárenské ze skupiny RWE loni klesl zisk o 27 procent na 1,4 miliardy korun. Firma měla o 1,9 miliardy nižší tržby, které dosáhly 15,8 miliardy korun. Akcionářům vyplatí z loňského zisku dividendu 924 Kč před zdaněním na jednu akcii. Dnes to schválila valná hromada společnosti v Brně.

Britská inflace klesla na tři procenta, minimum za dva roky

Meziroční míra inflace v Británii klesla v dubnu na tři procenta z březnových 3,5 procenta a dostala se nejníže za víc než dva roky. Oznámil to dnes britský statistický úřad. Vrátila se tak do povoleného rozpětí kolem dvouprocentního cíle britské centrální banky, což Bank of England (BOE) umožňuje zvažovat další opatření na podporu slabé ekonomiky.

Většinový vlastník F1 prodal před emisí asi třetinu podílu

Singapur/Hongkong 22. května (ČTK) - Většinový vlastník společnosti Fomula One, která provozuje automobilové závody formule 1, prodal část svého podílu třem investorům. Před chystanou primární nabídkou akcií zůstalo firmě CVC Capital na společnosti zhruba 40 procent z původních 63,4 procenta, řekly dnes agentuře Reuters informované zdroje. Dnes začíná Formula One prezentovat plán vstoupit s akciemi na singapurskou burzu a získat jejich prodejem až tří miliardy dolarů (59 miliard Kč).

Farmáři ztíží provoz na části státních silnic v Pardubickém kraji

Zemědělci v Pardubickém kraji budou při středeční protestní akci ztěžovat dopravu i na nejfrekventovanějších silnicích. V každém okrese vyjedou jejich auta, traktory i koňské povozy kromě menších také na státní komunikace. Do protestu proti plánovanému zrušení takzvané zelené nafty farmáři v kraji zapojí kolem 120 kusů techniky, řekli dnes novinářům zástupci Agrární komory, zemědělských družstev i soukromých rolníků. Na demonstraci se připravuje i policie.

Sony DADC letos na Plzeňsku přijme nové stálé zaměstnance

Plzeň 22. května (ČTK) - Nadnárodní společnost Sony DADC v Plzni plánuje, že letos zvýší počet stálých pracovníků ze současných 200 na 300 a počet brigádníků zdvojnásobí na 1000. Firma vyrábějící disky a optická média pro zábavní a vzdělávací průmysl tak chce zajistit dostatečné zásobení předvánoční sezony od září do listopadu. Dva plzeňské závody se staly klíčovým servisním centrem pro evropský trh domácí zábavy, řekla dnes ČTK personální manažerka plzeňské Sony DADC Magdalena Vroblová.

Accor prodá levné hotely v USA za 1,9 miliardy USD

Paříž 22. května (ČTK) - Hotelová skupina Accor prodá své problémové levné hotely ve Spojených státech soukromé investiční skupině Blackstone za 1,9 miliardy USD (37,6 miliardy Kč). Analytici prodej očekávali, protože francouzská hotelová skupina se nadále hodlá zaměřit na růst mimo USA. Transakce má být dokončena v říjnu.

Dial Telecom loni zvýšil zisk o pětinu na 43 milionů korun

Praha 22. května (ČTK) - Telekomunikační firma Dial Telecom loni zvýšila zisk před zdaněním o pětinu na 43 milionů korun. Tržby klesly o pět procent na 806 milionů korun. Společnost to dnes sdělila ČTK v tiskové zprávě.

Agentura Fitch snížila rating Japonska kvůli vysokému zadlužení

Mezinárodní ratingová agentura Fitch snížila úvěrové ratingy Japonska na stupeň A+. Agentura v dnešním sdělení poukázala na mimořádně vysoké zadlužení země, které přitom dál roste a vládní plány na jeho zastavení jsou pomalé a nepřesvědčivé. Fitch přidělila novým ratingům negativní výhled, což znamená možnost dalšího zhoršení.

Třinecké železárny loni dosáhly zisku 1,337 miliardy korun

Třinec (Frýdecko-Místecko) 22. května (ČTK) - Po dvou letech, kdy skončily ve ztrátě, loni Třinecké železárny (TŽ) dosáhly zisku 1,337 miliardy korun. Firma vyrobila nejvíce oceli z podniků v České republice. ČTK to dnes oznámila mluvčí TŽ Lucie Drahošová.

Modernizaci D1 zřejmě pozdrží odvolání provozovatele motorestu

Šternov (Benešovsko) 22. května (ČTK) - Provozovatel motorestu U Rybiček na 42. kilometru D1 se odvolal proti stavebnímu povolení na modernizaci dálnice. Rozšiřování hlavní české dopravní tepny se tak zřejmě pozdrží. ČTK o tom dnes informoval právník Michal Bernard, který provozovatele zastupuje. Modernizace D1 je letos největší silniční stavbou ve středních Čechách. Na opravu vybraných úseků má tento rok Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) k dispozici 1,5 miliardy korun. Reakci ŘSD a ministerstva dopravy ČTK zjišťuje.

Čtyři největší řecké banky získají 18 miliard eur

Atény 22. května (ČTK) - Čtyři největší komerční banky v Řecku do pátku získají 18 miliard eur (453 miliard korun). Agentuře Reuters to dnes řekl vysoce postavený bankéř, který si nepřál být jmenován. Peníze banky získají ze záchranného fondu eurozóny (EFSF). Jde o Alpha Bank, National Bank of Greece, Eurobank a Piraeus Bank, uvedla agentura Reuters.

Pražská burza v souladu s evropským trhem dále roste

Pražská burza dnes dopoledne v souladu s evropským trhem dále roste. Hlavní index PX v 10:30 přidal 0,79 procenta na 880,1 bodu. Nejvíc stouply akcie mediální společnosti CME, těžařské NWR, Erste Group Bank a elektrárenské skupiny ČEZ. Nejvíce naopak ztratily cenné papíry developera Orco, vyplývá z průběžných výsledků burzy.

OECD: Oživování světové ekonomiky ohrožuje krize v eurozóně

Paříž 22. května (ČTK) - Eurozóně hrozí těžká recese, která ohrožuje ekonomické oživování vyspělých zemí světa. Řekl to hlavní ekonom Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Pier Carlo Padoan k dnešní globální ekonomické prognóze své organizace. Nová předpověď podobně jako její listopadová předchůdkyně čeká, že letos ekonomika vyspělého světa mírně zpomalí růst a příští rok jej díky příznivému vývoji ve Spojených státech a Japonsku zesílí.

JLL: Pražský trh s novými byty letos klesne o 10 až 20 pct

Praha 22. května (ČTK) - Pražský trh s novými byty letos pravděpodobně klesne o deset až 20 procent, stavitelé v hlavním městě prodají 3500 až 3800 bytů. Vyplývá to z dnes zveřejněného odhadu realitní poradenské společnosti Jones Lang LaSalle (JLL). Odborníci také očekávají, že v metropoli vzroste počet dokončených, ale neprodaných bytů.

Koruna dopoledne stagnuje kolem pondělních hodnot

Praha 22. května (ČTK) - Česká měna dopoledne stagnuje kolem pondělních závěrečných hodnot. Podle údajů serveru Patria Online byla v 10:30 vůči evropské měně slabší o dva haléře na 25,14 Kč/EUR a k americké naopak o dva haléře zpevnila na 19,65 Kč/USD.

OECD předpověděla české ekonomice letos pokles o 0,5 procenta

Česká ekonomika letos kvůli vládním úsporným opatřením klesne o 0,5 procenta, předpověděla dnes Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Ještě loni v listopadu OECD prognózovala Česku růst o 1,6 procenta. Pro příští rok snížila Česku odhad růstu na 1,7 procenta z dosavadních tří procent.

Vláda bude schvalovat změny v daních související s úsporami

Vláda bude ve středu schvalovat zákony, které například zvyšují daň z přidané hodnoty, ruší zelenou naftu, omezují výdajové paušály u podnikatelů nebo mění podíl výnosů obecních rozpočtů u některých daní. Opatření, která mají za cíl snížit schodek veřejných financí pod tři procenta, mají platit od příštího roku. Některá z nich by měla platit jen do roku 2015. Rámcově s návrhy souhlasila vláda již 11. dubna, nyní jsou změny předkládány jako novely konkrétních zákonů.

Ministerstvo potvrdilo část chyb v ROP Severozápad

Ústí nad Labem 22. května (ČTK) - Ministerstvo financí potvrdilo část auditu, který požaduje, aby nebyly proplaceny evropské dotace z ROP Severozápad. Novinářům to dnes řekl ředitel dotačního úřadu Pavel Markvart. O celkové výši neproplacených peněz bude s bruselskými úředníky jednat v červnu. Podle návrhu českého ministerstva by neměla EU proplatit asi půl miliardy korun, které by pak Česko chtělo vrátit po žadatelích. Zrušení celého operačního programu se ale zřejmě podařilo odvrátit.

Americká korporace Harsco odchází z českého stavebnictví

Praha 22. května (ČTK) - Americká společnost Harsco Corporation ukončila přímé podnikání v českém a slovenském stavebnictví. Její firmy Harsco Infrastructure CZ a Harsco Infrastructure Slovensko na obou trzích končí. Česká část společnosti loni prohloubila ztrátu na zhruba půl miliardy korun. ČTK to dnes zjistila z výroční zprávy firmy. Společnost dodává na stavby například lešení a bednění.

EU bude hledat cesty k růstu, ve stínu problémů Řecka a Španělska

Brusel 22. května (zpravodaj ČTK) - Lídři zemí Evropské unie budou ve středu na neformálním summitu hledat cesty k oživení evropské ekonomiky. Jednání se uskutečňuje ve chvíli, kdy panují vážné obavy ohledně hospodářských potíží Španělska i nejisté budoucností Řecka, kde se kvůli vnitropolitické krizi budou příští měsíc konat nové volby. Dá se očekávat, že právě tato dvě témata se dostanou na přetřes setkání, jehož hlavním cílem je nicméně jednání o oživení unijní ekonomiky.

Roční tržby Vodafone stouply, skupina čeká letos slabší růst

Londýn 22. května (ČTK) - Tržby britské telekomunikační skupiny Vodafone za finanční rok 2012 do konce března mírně stouply, zisk naopak klesl. Největší světový mobilní operátor, který působí i na českém trhu, dnes kvůli slabým evropským trhům snížil výhled růstu výnosů. Poukázal na prudký pokles výdajů za telefonování v jižní Evropě a zvýšený tlak regulačních úřadů.

Němečtí ekonomové navrhují pro Řeky paralelní měnu - geuro

Experti největší německé banky Deutsche Bank navrhují zavést v zadluženém Řecku paralelní měnu k euru, pokud v červnových předčasných volbách uspějí odpůrci úsporných opatření a země už nebude schopná dostát svým finančním závazkům. Geuro, jak toto druhé platidlo nazvali, by tvořily dluhopisy aténské vlády a bylo by ho možné devalvovat, což ekonomové považují za jeden z prostředků k novému nastartování řeckého hospodářství. Euro to však neumožňuje.

Japonské akcie díky výhodným nákupům výrazně vzrostly

Tokio 22. května (ČTK) - Japonský akciový trh dnes rostl druhý den po sobě a investoři pokračovali ve výhodných nákupech akcií, které minulý týden výrazně oslabily. Na trzích vládnou naděje na to, že Evropská unie by se mohla dohodnout na nových krocích k odvrácení další vlny dluhové krize, což podporuje i kurz eura.

Americké akcie i přes propad Facebooku výrazně oživily

New York 22. května (ČTK) - Americké akcie zahájily týden výrazným oživením z propadu minulého týdne a jejich hlavní indexy získaly víc než jedno procento. Technologický trh Nasdaq zaznamenal nejsilnější růst v letošním roce, přestože akcie sociální sítě Facebook po pátečním nepodařeném debutu prudce klesly. Investoři místo Facebooku nakupovali akcie ostatních velkých technologických firem, což přispělo k silnému růstu celého trhu.

Klaus: Evropa čelí systémové krizi, Řecko je špičkou ledovce

Současná řecká krize je podle českého prezidenta Václava Klaus pouze špičkou ledovce. Hlavním problémem Evropy je fundamentální systémová krize, která vyplývá z uspořádání společné evropské měny spojující nesourodé země. Klaus to v noci na dnešek řekl v Chicagu na konferenci konzervativní organizace Heartland Institute.

Fio Smartbanking pro Android s novými funkcemi

Fio banka zpřístupnila novou verzi aplikace Fio Smartbanking pro Android, která klientům umožní obsluhovat jejich účet z mobilu opět o něco komplexněji.

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Investice Finance.cz
Rejstřík Finance.cz
 
zavřít
Přihlášení

Zapomněl jsem heslo