Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityMakrodata a EU

Zprávy a aktuality

Nezapomeňte přetočit budíky, o víkendu nás čeká změna času!

27.03.  |  Redakce

Dny se prodlužují, mnohé stromy rozkvétají (i mrznou) a tažní ptáci se již vrátili z Afriky, obchody jsou plné kvítí, čokoládových vajec, králíků i kuřat. Neklamné známky jara a také toho, že se bude brzy měnit čas. Je to letos naposledy, co se mění čas? 

Jak lidem vysvětlit „státní dluhy“

12.03.  |  Petr Fejtek

Boj se zadlužením států se stal aktuálním tématem, a přestože jsou dluhy států zveřejňované a jsou jaksi čitelnější, asi není možné to lidem ukázat jinak, než jim to „sdělit jasně“ – pomocí jejich vlastních peněženek.

Co týden dal? Vejce, pečivo i PHM, to vše výrazně zdražuje

09.03.  |  Lukáš Pololáník

Uplynulý týden byl bohatý na ekonomická data: Inflace meziročně zrychlila a HDP loni rostl o 1,7 %. Jsme svědky razantního zdražování: Podle cen vajec by jeden řekl, že jsou pozlacená, a ceny pohonných hmot atakují maxima. Více se dočtete v pravidelném týdenním přehledu Finance.cz.

Dýchání Evropy: Rakousko-Uhersko, samostatnost, EU...a co dál?

09.03.  |  Lukáš Tomek

Za každou cenu chtěl řada států uniknou z Rakouska-Uherska. Potom se za každou cenu snažily dostat do Evropské unie. Extrémní situace teď předkládá extrémní řešení: rozpad nebo posílení Unie. Které z nich nastane? PÁTEČNÍ GLOSA

Euforie z levných peněz aneb Jak zamést dluhovou krizi pod koberec

07.03.  |  Jaroslav Brychta

Přestože ECB nekupuje státní dluh napřímo a raději stahuje nekvalitní dluh (státní i soukromý) z bankovního sektoru, stal se z ní v tomto roce jednoznačně nejdůležitější pilíř řešení dluhové krize a motor růstu cen akcií, dluhopisů a ostatních rizikovějších aktiv na finančních trzích.

Co týden dal? Uvnitř ECB roste napětí!

02.03.  |  Tomáš Skolek

O napětí se postaralo středeční rozhodnutí ECB napumpovat do bankovního sektoru eurozóny rekordních asi 13,2 bilionu Kč. Nejostřejší výhrady proti politice ECB má zřejmě šéf německé centrální banky Jens Weidmann, více v našem přehledu zpráv.

Levné peníze od ECB dávají středoevropským měnám křídla

02.03.  |  Jan Čermák

Stovky miliard, které ECB pustila do evropského bankovního systému, začíná být stále zřetelněji cítit na finančních trzích. Kromě dramatického propadu rizikových prémií u klíčových (zranitelných) zemí eurozóny jako je Itálie a Španělsko, si levné peníze od ECB nejspíše našly cestu i na devizové trhy ve střední Evropě.

Kdo více podniká? Řek či Američan?

02.03.  |  Petr Gola

Víte jaký je rozdíl mezi Řekem a Američanem? Řek mnohem více pravděpodobněji podniká, vyplývá z údajů OECD. I Česko však patří mezi země, kde nejvíce stoupá počet OSVČ.

ECB překvapivě (či spíše opět) ve stínu Fedu

01.03.  |  Jan Čermák

Pozornost globální trhů na sebe včera poutaly centrální banky, když tou hlavní institucí, která hýbala cenami aktiv nakonec nebyla překvapivě ECB, ale americký Fed, resp. jeho šéf Ben Bernanke.

ECB opakuje trik s poskytnutím eurové levné likvidity na tři roky

29.02.  |  Jan Čermák

Dnes budou oči investorů, či chcete-li spekulantů pohybujících se na globálních finančních trzích, upřeny na ECB, která se pokusí zopakovat kouzelnický trik s názvem repo operace na dodání (půjčení) tříleté likvidity bankám.

Česku patří v indexu prosperity 26. místo, ve Skandinávii se žije blaze

29.02.  |  Petr Gola

V zemích Skandinávie se dle každoročně sestavovaného žebříčku „Prosperity Index“ žije nejlépe. Index totiž hodnotí nejenom ekonomickou vyspělost, ale taky kvalitu života občanů. V Česku si žijeme rovněž velmi dobře. Patříme do první třicítky.

Čáry máry s DPH

28.02.  |  Jan Čermák

Česká republika by nepochybně nechtěla následovat Maďarsko v jeho trápení s vysokým veřejným dluhem. Včerejší návrh Ministerstva financí ČR, kterak obstarat dodatečné miliardy do rozpočtu, nicméně jakoby se chtěl inspirovat maďarskou cestou.

Nedáte-li vy, ani my nedáme...

27.02.  |  Jan Čermák

Nedáte-li, ani my nedáme. Tak by se daly shrnout závěry ze schůzky G20, která proběhla tento víkend.

Co týden dal? Německá ekonomika už také klesá!

24.02.  |  Michal Ruml

Německý hrubý domácí produkt se ve čtvrtém čtvrtletí snížil o 0,2 procenta po nárůstu o 0,6 procenta v předchozích třech měsících. Více v našem pravidelném týdením přehledu.

Které světové firmy jsou „in“?

24.02.  |  Petr Gola

Firemní značka je mnohdy pro firmu tím největším aktivem. Usnadňuje prodej, pomáhá získávat nové talenty do firmy a pronikat na nové trhy. Skvělá image se buduje dlouhodobě. Pozitivní vnímání zákazníkem je klíč k úspěchu. Které jsou nejúspěšnější, největší a nejinspirativnější společnosti? 

Německé Ifo roste čtvrtý měsíc v řadě

24.02.  |  Jan Čermák

To jsou paradoxy. Prakticky ve stejný okamžik, kdy Evropská komise zveřejnila svůj celkem pesimistický výhled pro země EU, vyšlo najevo, že německý průmysl je na tom stále relativně dobře.

České pivo na vrcholu

24.02.  |  Eva Tomková

Obliba českého piva je na vrcholu. Milují ho všichni - i Číňané. Vloni jich navštívilo plzeňský pivovar téměř dvacet tisíc. Ale pozor. Pivo způsobuje tloušťku a nutriční poradce není nic levného. PÁTEČNÍ GLOSA

O maďarské zlosti a evropské spravedlnosti

23.02.  |  Jan Bureš

V Maďarsku to vře zlostí, za nedodržení rozpočtových pravidel má země přijít o necelou půl miliardu eur z evropských fondů . Při pohledu na to, co jsou evropští politici schopni obětovat pro záchranu Řecka, vyznívá pokuta za nízkou rozpočtovou disciplínu Budapešti úsměvně.

Leniency program: Proti kartelům a manipulaci s veřejnými zakázkami

22.02.  |  Martin Hrdlík

Vláda schválila návrh zákona, kterým by mělo dojít k úpravě zákona o ochraně hospodářské soutěže a trestní zákoník. Smyslem úpravy je zakotvit do zákona tzv. leniency program, který je zaměřen proti kartelům, a to zejména dohodám o cenách, rozdělení trhu a manipulaci s veřejnými zakázkami.

Ceny táhnou vzhůru daně a regulace

22.02.  |  Vojtěch Benda

Zvýšení daně z přidané hodnoty a regulovaných cen podle očekávání přineslo v lednu svižné zrychlení růstu spotřebitelských cen. Nezaměstnanost zase vzrostla kvůli negativním sezónním vlivům.

Řecko utíká hrobníkovi z lopaty

21.02.  |  Jan Bureš

Úsměvy na tvářích a poplácávání po zádech, ano, v Bruselu se zrodila nová řecká dohoda. Balík v hodnotě 130 mld. eur počítá nakonec s větší obětí soukromých investorů a poklesem řeckého dluhu na 121 % HDP do roku 2020. Jak jistě tušíte, k vyřešení problémů nejslabšího článku eurozóny to asi těžko bude stačit. Kde jsou tedy slabá místa dohody?

Co týden dal?

17.02.  |  Lukáš Pololáník

Česká ekonomika vloni meziročně vzrostla o 1,7 procenta, mezičtvrtletně ale hrubý domácí produkt (HDP) o 0,3 procenta klesl. I další evropské ekonomiky se ocitly v recesi. Více v pravidelném informačním týdeníku.

Bohatí bohatnou, mzdové rozdíly se zvyšují

15.02.  |  Petr Gola

Mzdové rozdíly se ve světě zvyšují. Hlavním důvodem je růst příjmů horních deseti procent. Česko prozatím patří mezi země s nižšími mzdovými rozdíly. Jak vysoké jsou mzdové rozdíly v zemích OECD?

Měsíc před bankrotem

14.02.  |  Petr Fejtek

Problémy Řecka jsou jen jakousi zvýrazněnou karikaturou problémů, které má celá Evropy – přemrštěné platy i prebendy milionů státních zaměstnanců, vláda superbyrokracie, kolabující penzijní systémy, banky na hliněných nohou...

Zkrácené úvazky jsou „in“

13.02.  |  Petr Gola

Alternativní pracovní úvazky, práce na částečný úvazek či práce z domova jsou mezi zaměstnavateli a zaměstnanci v EU rok od roku populárnější.

Co týden dal?

10.02.  |  Tomáš Skolek

V Česku vzrostla v lednu míra nezaměstnanosti na 9,1 procenta. Pokud se vám to zná hodně, vězte, že v Řecku padl ještě před koncem roku 2011 nový rekord: 20,9 procenta. Více v našem pravidelném přehledu.

Šetříme v poslanecké kantýně

10.02.  |  Eva Tomková

Hovězí vývar v poslanecké kantýně za tři koruny, melír v centru Prahy za pět tisíc. Kdo chce žít, musí utrácet - a nebo se přestěhovat do Tyrolských Alp.

Řecko musí ven z eurozóny

08.02.  |  Zdeněk Strmiska

Nekonečná jednání o druhém záchranném balíčku pro předlužené Řecko odhalují nehezkou realitu. Tamější ekonomika se vytrvale propadá, nezaměstnanost se blíží k 20 procentům a rozpočtové plány se znovu nepodařilo splnit, prý kvůli nízkým daňovým výnosům.

Co týden dal?

03.02.  |  Michal Ruml

Nejen špatné eknomické zprávy přinesl končící týden. Stát hospodařil letos v lednu s přebytkem 21 miliard korun. Letošní lednový přebytek je tak nejvyšší od roku 2000. Stojí za tím především vyšší výběr daní než se čekalo.

Co týden dal?

27.01.  |  Tomáš Skolek

Česko loni získalo z rozpočtu EU o 30,7 miliardy korun více, než do něj odvedlo. Podíl nekvalitních pohonných hmot zjištěných u tuzemských čerpacích stanic v loňském roce klesl na nejnižší hodnotu od roku 2001.

Jak se vypořádat s vadným zbožím (díl I.)

27.01.  |  Zbyněk Drobiš

Podle jednoho průzkumu polovina spotřebitelů raději poškozené zboží schová do krabice, než aby ho reklamovala. Jak při reklamaci postupovat?

Jak vysoká je v Česku kupní síla průměrné mzdy?

25.01.  |  Petr Gola

Jak vysoké jsou průměrné mzdy v zemích OECD při zohlednění kupní síly? Kde je životní úroveň za průměrnou mzdu nejvyšší?

Jak se platí dluhy

24.01.  |  Petr Fejtek

Starý vtip, že dlužíte-li sto tisíc, máte problém, ale když dlužíte sto milionů, má problém banka, dostává nové rozměry.

Co týden dal?

20.01.  |  Lukáš Pololáník

Pojišťovny v ČR odhalili v roce 2011 rekordní počet i objem pojistných podvodů. Podle světových statistik patří mezi podvody zhruba každý sedmý případ, který klient pojišťovnám ohlásí. Více v pravidelném týdeníku.

Minimální mzda v Česku - poloviční než řecká minimální mzda

19.01.  |  Petr Gola

Minimální mzda v Česku bude letos šestý rok po sobě stejně vysoká, což je v EU raritou. Jak vysoká je minimální mzda v EU? Jak je to v ostatních vyspělých zemích světa?

Kam se vydá evropská energetika?

19.01.  |  Karel Murtinger

Scénáře vývoje evropské energetiky mají jedno společné: měly by s sebou přinést významné zakázky pro podniky, posílení výzkumu a vývoje a také zaměstnanosti.

Kapitál nad zlato

18.01.  |  Petr Fejtek

Páteční deníky ještě večer narychlo přepisovaly titulní stránky – spekulovalo se celý den, ale ratingová agentura Standard & Poor's vydala svou zprávu až v noci po uzavření amerických trhů.

Míří Maďarsko vstříc měnové krizi?

17.01.  |  Petra Černíková

Dluhovými problémy zmítané Maďarsko k sobě opět poutá pozornost. To, že vládní intervencionismus není současným představitelům této země cizí, jsme mohli sledovat již několikrát. Tentokrát se pozornost vlády obrátila na centrální banku.

Ekonomická svoboda: Jak jsme na tom v Česku v porovnání se světem?

17.01.  |  Petr Gola

Základem zvyšování životní úrovně je svoboda. Čím vyšší osobní a ekonomická svoboda v zemi je, tím má lepší podmínky pro život i byznys. Jak si stojí Česko pro rok 2012? Které jsou silné a které slabé stránky?

Nezaměstnanost i inflace míří k rok starým hodnotám

16.01.  |  Vojtěch Benda

Nezaměstnanost v prosinci 2011 stoupla na hodnotu dubna téhož roku. Inflace naopak zmírnila, tedy vydala se rovněž k původním hodnotám. GRAFY ZA CELÝ ROK 2011

Co týden dal?

13.01.  |  Michal Ruml

Itálie si v první letošní aukci krátkodobých státních dluhopisů zajistila kolem 12 miliard eur. Úrok, o který si trh řekl, byl proti minulé aukci méně než poloviční. Na trhy díky tomu opět vstoupil optimismus. Více v našem článku.

Potřebujeme lekci šokem?

10.01.  |  Petr Fejtek

Řecký premiér Lukas Papadimos minulý týden jasně řekl, že Řecko čeká v březnu neřízený státní bankrot, pokud si tato silně zadlužená země nezajistí pokračování mezinárodní úvěrové pomoci.

Česko padá v Indexu korupce žebříčkem dolů

09.01.  |  Petr Gola

V každoročně zveřejňovaném žebříčku korupce se Česko nadále propadá. Ještě v roce 2008 patřilo Česko 45. místo, za rok 2011 až 57. místo. Nejnižší míra korupce je tradičně ve Skandinávii.

Co týden dal?

06.01.  |  Lukáš Pololáník

Slovo krize je denně skloňováno snad ve všech pádech, ale přitom například automobilky hlásí rekordní prodeje po celém světě. V ČR prodej nových osobních aut loni vzrostl o 2,4 %. Dovoz ojetin se zvýšil o 3,7 %.

Připravte se na krizi. Kupte si rybičky

06.01.  |  Eva Tomková

Místo, aby žena koupila svému muži vysněnou vrtačku nebo aby muž koupil ženě náušnice, koupí psovi obojek vykládaný diamanty. PÁTEČNÍ GLOSA

Přichází doba temna

03.01.  |  Petr Fejtek

Lidé si rychle zvykli na sociální blahobyt, rychle odvykli chovat se spotřebitelsky racionálně, rychle se odnaučili přirozené skromnosti. Teď se bouří proti utahování rozmařilých opasků.

Co nám letos stát vezme, a co dá?

03.01.  |  Petr Gola

Rok 2012 přináší řadu legislativních změn. Které změny se nejvíce dotknou právě Vaší peněženky? Kdo si polepší a kdo pohorší, si můžete vypočítat v přiložených kalkulačkách. (OPAKOVANÉ VYDÁNÍ)

Co týden dal?

30.12.  |  Tomáš Skolek

Poslední letošní týden už nepřinesl nic, co by pozměnilo celkový obrázek roku 2011 - roku ve znamení nejistoty, či roku dluhové krize, chcete-li...

Vstříc dalším výzvám (PF 2012)

30.12.  |  Tomáš Skolek

I tentokrát na konci roku bilancujeme, poodkrýváme plány na další rok a přikládáme přání.

Láska k Vietnamcům a reklamacím

30.12.  |  Eva Tomková

Češi spolu s Francouzi patří mezi národy, které nejméně využívají práva na reklamaci. U nás totiž ještě pořád vnímáme reklamaci jako trapas.

Česko si ve finančním indexu pohoršilo o jednu příčku

29.12.  |  Petr Gola

Česku náleží podle Financial Development Indexu v roce 2011 34. příčka. Česko se tak posunulo v žebříčku za Polsko. Indexu kraluje Honkong, následován USA.

Penězovody po evropsku

27.12.  |  Petr Fejtek

Asi mnohý pamatuje pojmenování situace kolem rozdělení Československa, kdy se o penězovodu mluvilo poměrně často – jde o přesouvání  obecně zdrojů a konkrétně peněz do nějakých oblastí či zemí.

OECD: Příjmové rozdíly se zvyšují

27.12.  |  Petr Gola

Příjmové rozdíly v zemích OECD jsou dle posledních údajů nejvyšší za posledních 30 let. Příjmové nůžky se neustále rozevírají.

Co týden dal?

23.12.  |  Michal Ruml

Nejpopulárnějším zaměstnaneckým benefitem v ČR je pátý týden dovolené. Na druhém místě se umístily stravenky. Více o nejen o tomto tématu v našem pravidelném přehledu zpráv a událostí.

T. G. Masaryk: překonejte lenost

23.12.  |  Eva Tomková

V Japonsku spáchá sebevraždu 100 lidí každý den, každých 15 minut se tedy jeden Japonec rozhodne zemřít. Odborníci se shodují: může za to jejich vysoké pracovní nasazení. My v Česku jsme v pohodě a jedeme na hory. 

2011: Rok ve znamení nejistoty

22.12.  |  Zdeněk Strmiska

Rok se pomalu blíží k závěru a tak jej můžeme stručně zhodnotit po ekonomické stránce. Pokud bychom hledali jeden pojem, který uplynulý rok nejvíce vystihuje, bude to nepochybně dluhová krize.

Banky před pogromem

20.12.  |  Petr Fejtek

Jádro pudla v Evropě není jen v pákovém gamblingu a přihlouplé regulaci, navíc totiž v geneticky  historickém spolčení bank a států. A jaký rozdíl je mezi spolčením prospěšným a zločinným?

Co týden dal?

16.12.  |  Michal Ruml

Současná dluhová krize, která sužuje především západní Evropu a jejíž dopady ohrožují i zbytek světa, se nijak nezmírnila. Naopak začíná eskalovat. Více v našm pravidelném týdenním přehledu.

Naštvaný kněz a lékařská inkvizice

16.12.  |  Eva Tomková

Arcibiskup na dovolené v Thajsku. Kněží koupili Jevany a bydlí všichni společně v krásných vilách. První biskup na měsíci je z ČR. Až církev dostane svých 150 miliard, možná se v novinách objeví i takové titulky. PÁTEČNÍ GLOSA

Česká ekonomika míří po dvou letech růstu k recesi

15.12.  |  Vojtěch Benda

Zpřesněný údaj HDP potvrdil, že česká ekonomika vykázala ve třetím čtvrtletí mezičtvrtletní pokles a po dvou letech růstu tak velmi pravděpodobně opět míří k recesi. MĚSÍČNÍ EKONOMICKÝ KOMENTÁŘ

EU summit – o podstatném se nemluví

13.12.  |  Petr Fejtek

Komentáře hovoří o evropském rozvodu, rozčlenění na třírychlostní Evropu a mnohých jiných interpretacích výsledků, takže se zdá, že ani úporná noční jednání nepřinesla žádný recept, který by byl použitelný v krátké době. To však není úplná pravda.

Co týden dal?

09.12.  |  Tomáš Skolek

V Česku vzrostla nezaměstnanost i inflace. Sice se to čekalo, nemění to však nic na tom, že nejde o dobré zprávy. Více v našem pravidelném týdenním souhrnu.

Vydržte a dostanete dva bonbony

09.12.  |  Eva Tomková

Minulý rok vědci v Británii zopakovali tzv. Marshmallow experiment. Pozvali si sto dětí, každému darovali jeden bonbón a dali jim na výběr: buď si bonbón můžou sníst hned nebo to hodinu vydrží a za odměnu, že ho nesnědli, dostanou dva.

Co týden dal?

02.12.  |  Michal Ruml

Pro stále více Čechů končí jejich sen o vlastním bydlení pořízeném na hypotéku životním krachem. Více se dočtete v našem pravidelném týdenním přehledu.

Vyberte si: levnější elektřina nebo sádroví trpaslíci

02.12.  |  Eva Tomková

Každý se s dražší elektřinou vyrovnává jinak. Na Slovensku se například v mnoha obcích rozhodli, že budou vypínat veřejné osvětlení od 23 hodin do 4 hodin ráno. PÁTEČNÍ GLOSA

Ekonomové se obávají těžkých časů

01.12.  |  Redakce

Pod názvem „Z dluhové pasti do propasti?“ se konalo XI. Fórum Zlaté koruny. Diskutovalo se o prohlubujících se problémech evropské dluhové krize a o jejích dopadech na Českou republiku. Přinášíme vám souhrn toho nejzajímavějšího.

Co (z)můžou politici

28.11.  |  Petr Fejtek

V současnosti je vidět bezradnost politiků zejména v Evropě, protože pustili do reálného světa „vymyšlené“ jednotné euro do zdaleka ne jednotných zemí.

Co týden dal?

25.11.  |  Lukáš Pololáník

Po Zuno Bank a Equa Bank vstoupila na český trh v krátkém časovém období další nová banka - Air Bank. Připravili jsme pro vás Mzdový kalkulátor na příští rok. Více v pravidelném týdenním souhrnu.

I na tebe dojde, plyšový králíku

25.11.  |  Eva Tomková

Jaký je rozdíl mezi brigádou v plyšovém králíkovi a v kostýmu bezdomovce? Dovolujeme si odlehčit naše jinak strohé zpravodajství páteční glosou, tentokrát o (ne)zaměstnanosti.

Polemika nad školným

24.11.  |  Zbyněk Drobiš

Otázka zavedení školného zaplňuje novinové články, diskuse na internetu, mezi studenty, vedením školy a na samotné ulici již několik měsíců a názory různých skupin dle svého přesvědčení a postavení se rozcházejí. NÁZOROVÝ TEXT

Svět naruby

23.11.  |  Zdeněk Strmiska

Pokračující dluhová krize možná povede k zajímavé situaci. Rozvojové státy jako Čína či Brazílie budou financovat vyspělou Evropu...

Dluhová krize již prosakuje i do střední Evropy

22.11.  |  Jaroslav Brychta

Ještě začátkem listopadu, kdy si Itálie na deset let půjčovala za 6 %, si česká vláda mohla půjčit za pohodlných 3,2 %. Poslední dva týdny s kartami ale zamíchaly.

Co týden dal?

18.11.  |  Lukáš Pololáník

Deficit veřejných financí v letošním roce klesne na 3,7 procenta hrubého domácího produktu. Česká ekonomika ale v letošním třetím čtvrtletí mezičtvrtletně stagnovala a podle ekonomů lze očekávat i další oslabení českého hospodářství.

Další poklesy nezaměstnanosti se odkládají na rok 2013

15.11.  |  Vojtěch Benda

Nezaměstnanost v říjnu poklesla o jednu desetinu na 7,9 procent. Pokles byl však zřejmě posledním na dlouhou dobu. MĚSÍČNÍ EKONOMICKÝ KOMENTÁŘ

Jak vyčistit Augiášův chlév

14.11.  |  Petr Fejtek

Poučení řecké báje nám přineslo, že nevyčistitelný chlív (nejen ten s kravami) lze dát do pořádku jen radikálním aktem.

Co týden dal?

11.11.  |  Michal Ruml

Eurozóna a s ní i celá Evropská unie se dostává do stále větších problémů. Podle Evropské komise se na konci letošního roku hospodářský růst v EU v podstatě zastaví. Více v našem pravidelném přehledu.

Být spokojený jako Dán - nové pořekadlo podle OECD How´s life

08.11.  |  Petr Gola

Všichni občané chtějí být spokojeni. To znamená mít vysoký příjem, žít v kvalitním ekologickém prostředí, cítit se bezpečně, mít dostatek času na svoji rodinu a kamarády. Nejlépe se to dle zprávy OECD daří Dánům. Jak si stojí Česko?

Co týden dal?

04.11.  |  Lukáš Pololáník

Česká národní banka v nové prognóze stejně jako Ministerstvo financí výrazně zhoršila odhad růstu tuzemské ekonomiky pro příští rok. Čeká nás recese a utahování opasků? Více informací v pravidelném týdenním přehledu.

Kdo chce studovat v Česku vs. kde chtějí studovat Češi

04.11.  |  Julie Nováková

Nejvíce zahraničních studentů přijíždí obecně do Austrálie, Velké Británie, Rakouska, Švýcarska a na Nový Zéland. Nejvíce studentů naopak vyjíždí z Číny, Indie a Koreje. Platí to i pro Česko?

Inflace, anebo třídní boj?

25.10.  |  Petr Fejtek

Na inflační frontě klid – zatím. Nechme stranou i evropské problémy, beztak se bude štípat dříví až ve středu – a kolik třísek bude létat, tak teprve uvidíme.

Jak vysoké jsou přímé platby pacientů ve světě?

25.10.  |  Petr Gola

Ministerstvo financí plánuje zvýšení přímých plateb pacientů ze současných 17 % na 25 %. Jak vysoké jsou přímé platby pacientů v ostatních vyspělých zemích světa? Kde utrácí občané nejvíce za léky?

Pro nepřátele internetu: Kam jít pro knihu?

24.10.  |  Markéta Zajíčková

Víte, jaké máme v České Republice knihovny? Co nabízí? Čím se liší jedna od druhé a jaké má podmínky pro členství? Představme si obecně přehled českých knihoven a jejich knižních zaměření, služeb nebo podmínek.

Co týden dal?

21.10.  |  Michal Ruml

Elektřina bude podnikatelům i domácnostem zdražovat nejméně dalších 20 let a v roce 2050 by se mohla oproti dnešku její cena až zdvojnásobit. Více v našem pravidelném přehledu zpráv a událostí.

Jak si stojí česká ekonomika podle žebříčku IMD?

19.10.  |  Petr Gola

Renomovaný žebříček „The World Competitiveness Report“ vydává každoročně Institut for management development, Lausanne (IMD) již od roku 1989. Na jakém místě skončilo Česko v roce 2011?

Investice do vzdělání: Kdy se vrátí v Česku, kdy v zahraničí?

18.10.  |  Julie Nováková

Nejvyšší soukromé náklady na vzdělání jsou v rámci OECD ve Spojených státech, Japonsku, Nizozemí a Spojeném království.

Co s těmi dluhy Evropa provede?

17.10.  |  Petr Fejtek

Jaké má možnosti? Asi tak tři: první je skutečné reálné a aktuální drsné šetření, druhé znamená odklad spojený s vírou, že se to „nějak v budoucnu“ vyřeší inflací a třetí je naprostý chaos.

Co týden dal?

14.10.  |  Lukáš Pololáník

Slovensko jako poslední země eurozóny nakonec schválilo posílení pravomocí fondu EFSF i za cenu pádu vlády premiérky Radičové. Více v pravidelném týdenním přehledu.

Makrostatistiky: Klesl počet nezaměstnaných naposledy?

12.10.  |  Vojtěch Benda

Míra nezaměstnanosti klesla v září na 8,0 % ze srpnových 8,2 %. Můžeme se však s dalším výrazným poklesem nezaměstnanosti na několik dalších čtvrtletí rozloučit? MĚSÍČNÍ EKONOMICKÝ KOMENTÁŘ

Co týden dal?

07.10.  |  Tomáš Skolek

Uplynulý týden se nesl v nečekaném zájmu o státní dluhopisy, závěr pak ve spíše očekávaném zamítnutí návrhu na 14% sazbu DPH.

Státní bankrot: Jaké riziko hrozí Česku?

04.10.  |  Petr Gola

Pravidelně riziko státního bankrotu sestavuje německý server „Verlorene Generation“. V posledním žebříčku z letošního srpna bylo hodnoceno celkem 74 zemí.

Co týden dal?

30.09.  |  Michal Ruml

Česká republika se stává uchazečem o titul "Švýcarsko východní Evropy". Myslí si to americká stanice CNBC. Více si přečtete v našem pravidelném týdením přehledu.

Boj proti školnému na veřejných VŠ neutichá

30.09.  |  Kamila Janoušková

Odpůrci školného se spojili a jejich organizace SOS Student vyrukovala s peticí. Během prvních dní na ni postupně organizace nasbírala úctyhodných 600 podpisů.

Velké říjnové účtování

27.09.  |  Petr Fejtek

Jak bude asi pokračovat „dluhová krize“, jak se současná etapa nazývá? Co vymyslí v USA, kde za pár týdnů zas ve státní kase nebude ani dolar? Ale hlavně, co vymyslí Evropa se svou jižní periferií, zejména aktuálně s Řeckem.

Výdaje na zdravotnictví jsou v Čechách podprůměrné

26.09.  |  Lucie Marková

OECD vytvořila statistiky o výdajích na zdravotnictví v členských státech. K dispozici je také shrnutí, jak si stojí Česká republika v porovnání s ostatními.

Co týden dal?

23.09.  |  Lukáš Pololáník

Dnes v 11:04 letního času začal astronomický podzim. MMF snižuje odhad růstu světové i české ekonomiky, agentury snižují rating velkým společnostem i státům. Alespoň, že nás podle předpovědí čeká příjemný a teplý podzim.

Co týden dal?

16.09.  |  Tomáš Skolek

Událostí týdne na bankovním trhu bylo bezesporu odtajnění produktové nabídky nové Air Bank. Vody ale rozčeřilo i prohlášení ministerstva financí o tom, že objednávky na státní dluhopisy začne přijímat již 3. října.    

Srpnové makrostatistiky: Volných pracovních míst přibývá, na jak dlouho?

15.09.  |  Tomáš Skolek

Srpnová inflace zůstala na 1,7 %, růst cen se však domácností dotýká na citlivých místech. Nezaměstnanost vykázala rovněž stejnou úroveň jako v červenci, a to 8,2 %.

Před branami změn

13.09.  |  Petr Fejtek

Celý svět se ptá: jak to hospodářsky půjde dál? Bude ještě vůbec nějaký růst, má smysl něco spořit… a kam?

Global Peace Index 2011: Jak je v Česku bezpečno?

12.09.  |  Petr Gola

Bez svobody a bezpečí není možný růst životní úrovně občanů. V hodnocení za rok 2011 je Česko hodnoceno jako pátá nejbezpečnější země světa, před námi je pouze Island, Nový Zéland, Japonsko a Dánsko.

Co týden dal?

09.09.  |  Michal Ruml

Sněmovna v závěrečném čtení schválila vládní novelu zákoníku práce. Odstupné se podle schválené předlohy bude řídit počtem odpracovaných let a omezuje se zaměstnávání na dobu určitou. Více v našem článku.
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz