Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityMakrodata a EU

Zprávy a aktuality

Nezapomeňte přetočit budíky, o víkendu nás čeká změna času!

27.03.  |  Redakce

Dny se prodlužují, mnohé stromy rozkvétají (i mrznou) a tažní ptáci se již vrátili z Afriky, obchody jsou plné kvítí, čokoládových vajec, králíků i kuřat. Neklamné známky jara a také toho, že se bude brzy měnit čas. Je to letos naposledy, co se mění čas? 

Co týden dal?

02.09.  |  Lukáš Pololáník

Právě dnes schválila poslanecká sněmovna dvě důležité změny. Jednak omezení státní podpory stavebního spoření a pak také zvýšení DPH. Více informací naleznete v pravidelném týdenním souhrnu.

Kde v EU je minimální mzda nejvyšší?

01.09.  |  Petr Gola

Minimální měsíční mzda v ČR se od roku 2007 neměnila a dosahuje 8 000 Kč měsíčně. Návrh MPSV pro příští rok počítá s jejím zvýšením na 8 400 až 8 500 Kč. Jaký je poměr mezi minimální mzdou a průměrnou mzdou v EU? Kde je minimální mzda nejvyšší?

Pohorší si letos Češi?

31.08.  |  Petr Gola

Většina Evropanů si v důsledku růstu cen koupí v letošním roce za svoji mzdu méně zboží a služeb než v roce 2010. Jsou mezi nimi i Češi?

Hrozí i Česku tzv. Higher Education Bubble?

30.08.  |  Julie Nováková

Rodiče tápou, zda vůbec má cenu posílat děti na univerzitu – uživí se pak? Není výhodnější se rovnou zapojit do pracovního procesu - dřív než stejně staří studenti - a získávat zkušenosti z praxe od samého počátku?

Jak platit za zboží a služby na internetu

29.08.  |  Vít Hejlek

Platit na internetu lze v České republice poměrně širokou škálou způsobů. Některé jsou výhodnější pro zákazníka, jiné pro obchodníka a jiné naopak nejsou výhodné pro nikoho, ale jsou považovány zákazníky za bezpečnější.

Co týden dal?

26.08.  |  Tomáš Skolek

Událostí týdne bylo bezesporu schválení daňové reformy českou vládou. Výše mzdy po reformě, kterou Finance.cz umožnily počítat již hned po zveřejnění návrhu, se zase o krok blíže posunula k reálnosti.

O kolik tankujeme dráž než loni?

26.08.  |  Tomáš Skolek

Kolik jsme dávali za pohonné hmoty loni v porovnání s letošním koncem léta? Kde je nejlevněji a kde naopak nejdráž?

Dluhová krize v eurozóně

24.08.  |  Petra Černíková

Nestabilita a diskuze o budoucnosti společné měnové jednotky euro zmítají v současnosti eurozónou. Příčinou je fiskální nedisciplinovanost některých evropských ekonomik.

Dluhové problémy eurozóny jsou výsledkem snadné rovnice

23.08.  |  Petra Černíková

Eurozóna prochází již delší dobu nestabilním obdobím. Ukazuje se, že dlouhodobá fiskální nedisciplinovanost není udržitelná. Nejedná se však o žádné překvapení.

Co týden dal?

19.08.  |  Michal Ruml

Pokud se dluhová krize v eurozóně zhorší, má česká koruna všechny předpoklady k tomu, aby se stala druhým švýcarským frankem. Více v našem přehledu zpráv a událostí.

Kontroverzní krok ECB: nakoupí další státní dluhopisy

15.08.  |  Zdeněk Strmiska

Že jsou dluhy některých zemí eurozóny dlouhodobě neudržitelné, pochybuje dnes málokdo. Otázkou zůstává, kdo ponese ztráty. Občané zadlužených zemí? Investoři? Nebo kolektivně celá eurozóna?

Co týden dal?

12.08.  |  Tomáš Skolek

Celý týden se nesl v ostrém kolísání finančních trhů. Index PX klesal a znovu rostl kolem hranice 1000 bodů. Inflace překvapila 1,7% hodnotou, Česká pošta informovala o novém poplatku za SIPO.

Červencové makrostatistiky: Levná zelenina pro absoloventy

11.08.  |  Tomáš Skolek

Červencová inflace se zastavila na 1,7 %, výrazně se snížily hlavně ceny zeleniny. Nezaměstnanost naopak povyskočila na 8,2 %, růst mají na svědomí prý absoloventi.

Trhy politikům nevěří

10.08.  |  Petr Fejtek

Známější je toto pořekadlo ve verzi, že nevěří sytý hladovému, ale něco na tom je i v současné realitě. Co jíst (tedy přeneseně „co dělat“) nemají totiž politici.

Co týden dal?

05.08.  |  Sabina Šebestíková

Nejistota pramenící z dluhové krize v Evropě a v USA se významně podepisuje na kapitálových trzích. Pražská burza se propadla na dvouleté minimum. Na světových akciových trzích pokračuje vlna masivních výprodejů.

Hrozí v roce 2012 zdražení plynu kvůli povinnosti skladování?

04.08.  |  Michaela Vinšová

Pokud bude schválen návrh zavést od roku 2012 povinnost dodavatelů skladovat 20% zásoby plynu na topnou sezónu, mohou se podle řady názorů zvýšit ceny plynu. Navíc může dojít i k omezení konkurence.

Strašidelné investiční léto

01.08.  |  Petr Fejtek

Záplavy jak ty vodní, tak negativních zpráv – tak vypadá svět letošního léta. Vůbec se nezdá  tento způsob léta jen poněkud nešťastným. A už vůbec nevypadá jako rozmarné. Alespoň, že ty houby začaly růst a připomínají nám, že možná není vše úplně ve psí.

Co týden dal?

29.07.  |  Tomáš Skolek

Do připomínkového řízení odešel v průběhu uplynulého týdne návrh na účelovost státní podpory stavebního spoření. Podporu by tak mohl v budoucnu získat jen ten, kdo by ji využil na bydlení, nebo si vzal úvěr od stavební spořitelny.

Haigh: Podle statistik je na trhu velký přebytek dokončených bytů a tyto byty musejí být nejprve v rámci trhu absorbovány

25.07.  |  Jan Šimek

Nižší objem transakcí, k nimž došlo v průběhu posledních tří let znamená, že kupující více šetří a jsou tak v silnější pozici, uvedl Stephen Haigh v rozhovoru pro Finance.cz.

Co týden dal?

22.07.  |  Michal Ruml

Lídři států eurozóny na mimořádném summitu k řešení dluhové krize schválili nový záchranný program pro zadlužené Řecko. Nejen o tomto tématu v našem pravidelném týdením přehledu zpráv a událostí.

Dluhový strop v USA. Drama s jasným výsledkem

22.07.  |  Jaroslav Brychta

Ačkoliv bývají letní měsíce na finančních trzích tradičně spíše klidnější, tentokrát si obchodníci na nedostatek napětí stěžovat nemohou.

OECD: Kde je životní úroveň s průměrnou mzdou nejvyšší?

21.07.  |  Petr Gola

V členských zemích OECD se značně liší nejenom výše průměrné roční hrubé mzdy, ale taky ceny zboží a služeb. Kde si žijí občané za průměrnou mzdu vyjádřenou v paritě kupní síly nejlépe? Ve kterých zemích se zvyšovala mzda?

Právo zdraží. Soudní poplatky půjdou přes nesouhlas Senátu nahoru

20.07.  |  Zdeněk Málek

U běžných sporů o zaplacení bude soudní poplatek ve výši nejméně 1 000 Kč (dosud 600 Kč), u žalob o částky vyšší jak 20 tisíc pak poplatek 5 % (dosud 4 %).

Kolik problémů skrývá státní maturita?

19.07.  |  Dan Urbánek

Při počítání problémů, které přináší státní maturity jsme se dostali k deseti - číslu, které možná někdo ještě zvýší, jiný sníží. Posuďte sami.

Co týden dal?

15.07.  |  Sabina Šebestíková

Celý týden byl plný událostí, od přiznané možnosti defaultu Řecka, až po oznámení ratingové agentury Moody’s o revizi amerického ratingu s možností jeho snížení. Evropa proto nervózně vyčkává na výsledky zátěžových testů bank.

Okurková fobie zbrzdila inflaci

15.07.  |  Vojtěch Benda

Spotřebitelská inflace v červnu poklesla ze 2 % na 1,8 % (tj. zpět pod střed inflačního cíle ČNB) a ocitla se tak o 0,2 procentního bodu pod očekáváním trhu. MĚSÍČNÍ EKONOMICKÝ KOMENTÁŘ

ECB hraje vysokou hru se špatnými kartami

14.07.  |  Jaroslav Brychta

Centrální banky mají možnost ovlivňovat vývoj ekonomiky. Některé zásahy Evropské centrální banky však připomínají spíše hazardní hru.

Jak vysoké jsou státní výdaje na penze?

13.07.  |  Petr Gola

Nejvyšší státní výdaje na penze z členských zemí OECD má Itálie (14,1 % k HDP), střední délka života je zase nejvyšší v Japonsku (85,7 let). Jak si stojí Česko?

Co týden dal?

08.07.  |  Sabina Šebestíková

Evropská centrální banka přistoupila ke zvýšení úrokové sazby na 1,5 procenta. U nás centrální banka sazbu ponechala. Strach z dalšího vývoje Evropy však neopadl. Více o tom co se událo v plynulém týdnu najdete v našem přehledu událostí.

Co týden dal?

01.07.  |  Tomáš Skolek

Ceny pohonných hmot mírně klesly, a byť se drží v průměru o téměř tři koruny za litr výše než před rokem, motoristé se alespoň chvilku radují. Více v našem pravidelném týdenním komentáři.

Chudých je v Česku prý nejméně, říká rakouská statistika

28.06.  |  Petr Gola

V Česku je pouze 9 % chudých občanů, což je nejméně ze všech členských zemí EU. Nižší příjem než 10 tisíc Kč hrubého mělo v Česku 3 % zaměstnanců.

Druhé kolo kvantitativní uvolňování končí. Jeho výsledky jsou tristní

27.06.  |  Jaroslav Brychta

Případné další kolo by mohlo vést až k likvidaci střední třídy, která byla vždy motorem a páteří americké ekonomiky.

Co týden dal?

24.06.  |  Michal Ruml

Na další finanční pomoci pro Řecko se opět budou podílet jen země eurozóny a Mezinárodní měnový fond. Česko a další země, které evropskou jednotnou měnou neplatí, se podílet nebudou. Více v našem článku.

Ve kterých zemích OECD „berou“ občané nejvíc?

24.06.  |  Petr Gola

Pro všechny zaměstnance je nejdůležitějším mzdovým údajem, jakou částku najdou od svého zaměstnavatele na svém bankovním účtu. Jak se liší průměrná čistá mzda v zemích OECD za rok 2010?

Bárta: Japonci by dopady katastrof nejraději utajili

20.06.  |  Tomáš Skolek

Během tří dnů jsem navštívil tři oblasti – Sendai, Jamamota a Fukušima. Procházel jsem podél naprosto zničených břehů. Viděl jsem zničená pole mořskou vodou, uvedl Jan Bárta v rozhovoru pro Finance.cz.

Co týden dal?

17.06.  |  Sabina Šebestíková

Po té, co ve čtvrtek ochromila hromadnou dopravu stávka odborářů proti vládním reformám, došlo i na Evropu. Ta zase marně hledá řešení pro Řecko. Více o tom, co se událo doma a ve světě, se dočtete v našem přehledu událostí.

Ekonomický růst na dvou nohách

14.06.  |  Vojtěch Benda

Česká ekonomika zatím urputně vzdoruje „druhému dnu“ recese, které ji na úsvitu křehkého oživení v polovině roku 2009 a v každém následujícím čtvrtletí prorokovali pesimističtější analytici i centrální banka.

Co týden dal?

10.06.  |  Michal Ruml

Průměrná mzda v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 471 korun na 23.144 Kč, zvýšila se tak o 2,1 procenta. Reálně po odečtení inflace však rostla jen o 0,4 procenta. Více v našem článku.

Fiskální (ne)udržitelnost

08.06.  |  Paul Marson

Ačkoli panuje všeobecná shoda, že hlavní ekonomiky musí své fiskální politiky přitvrdit, aby stabilizovaly úroveň zadlužení, velmi málo se hovoří o možném rozsahu nutných zásahů.

Co týden dal?

03.06.  |  Sabina Šebestíková

Sazka se dohodla se skupinou PPF na poskytnutí úvěru zajišťující provozní financování ve výši až 500 mil. Kč. Ve světě optimismu nepřidalo vyjádření ratingové agentury Moody’s o možnosti revize výhledu amerického úvěrového ratingu.

Dvourychlostní Evropa: Německý zázrak a řecký bankrot

01.06.  |  Zdeněk Strmiska

Ani společná měna nedokáže překonat rozdíly mezi jednotlivými ekonomikami, co se technologických možností, pracovního nasazení a schopností obyvatel týče.

Zpátky na zem? USA i Evropa mohou ve druhé polovině roku výrazně zpomalit

30.05.  |  Jaroslav Brychta

Již druhá polovina roku by mohla trhy opět uvrhnout do nejistoty a dát na delší dobu zapomenout na bezstarostné měsíce naplněné růstem.

Co týden dal?

27.05.  |  Michal Ruml

Den daňové svobody připadá letos podle výpočtů Liberálního institutu na 15. červen. Češi tak letos budou na stát pracovat 165 dní, což je o tři dny méně než loni. Přečtěte si více v našem pravidelném přehledu.

Prosperity Index: Jak se žije v Česku?

27.05.  |  Petr Gola

Nejlépe se dle studie The Lagatum Institute žije v Norsku. Každoročně sestavovaný „Prosperity Index“ hodnotí nejenom ekonomickou vyspělost, ale i kvalitu života občanů. V Česku se žije dobře, za rok 2010 nám patří 24. místo na světě.

Co týden dal?

20.05.  |  Michal Ruml

Vláda schválila zákony měnící podmínky stavebního spoření. Nejen o tomto tématu se můžete dočíst v našem pravidelném týdenním přehledu zpráv a událostí.

Stane se tentokrát školné realitou?

20.05.  |  Dan Urbánek

Co všechno zákon ohledně placení školného obsahuje a co v něm naopak chybí? Nahlédněme pod pokličku jedné z priorit Nečasovy vlády.

Řecko potřebuje další pomoc aneb Jak se z dočasné pomoci stává permanentní

19.05.  |  Jaroslav Brychta

Řecko bude v příštím roce od Evropy potřebovat kolem 25 až 30 miliard euro nad rámec původně schválené pomoci.

Co týden dal?

13.05.  |  Sabina Šebestíková

Zatímco se v Evropě přiostřují problémy s předlužením Řecka, u nás přicházejí povzbudivé statistiky svědčící o postupném oživení ekonomiky. Více o tom, co se událo doma a ve světě se dočtete v našem přehledu událostí.

Trh práce ukazuje vlídnější tvář; peněženky trápí ceny pohonných hmot

13.05.  |  Vojtěch Benda

Přes zdražování pohonných hmot zůstává inflace nízko. Nezaměstnanost klesá, nikoli však v sektoru služeb. MĚSÍČNÍ EKONOMICKÝ KOMENTÁŘ

Radíme zadluženým: Jak se bránit proti exekuci

11.05.  |  Vendula Vítková

Stále se zvyšující počet exekucí koresponduje se zadlužeností českých občanů a je přímým důsledkem dobrovolného nesplnění povinnosti uložené soudním rozhodnutím.

Co týden dal?

06.05.  |  Tomáš Skolek

Vyvolala-li minulý týden zpráva o zrušení srážkové daně na státní podporu stavebního spoření za rok 2010 spíše otázky než nadšení, vyjádření Miroslava Kalouska z tohoto týdne o automatickém připsání druhé poloviny podpory na účty, už potěšilo.

Radíme zadluženým: Soudní vymáhání dlužné pohledávky

05.05.  |  Vendula Vítková

Došly vaše problémy s dluhy tak daleko, že čelíte soudnímu řízení? Poradíme vám třeba, jak se bránit proti platebnímu rozkazu.

Nespěchej, Ameriko - večírek pokračuje

02.05.  |  Jaroslav Brychta

Na vyšší úrokové sazby a silnější dolar je času dost. Asi tak nějak si lze vyložit zatím poslední vzkaz americké centrální banky veřejnosti.

Co týden dal?

29.04.  |  Tomáš Skolek

Zprávou, která zaujala tento týden asi nejvíce lidí, bylo zrušení srážkové daně na státní podporu stavebního spoření za rok 2010. Nad novinkami ohledně pomazánkového másla se zase někteří pousmáli, jiní ne.

Radíme zadluženým: Platební neschopnost ještě nemusí znamenat ten nejhorší scénář

29.04.  |  Vendula Vítková

Jak předejít soudnímu vymáhání pohledávky a exekučnímu řízení v případě, že jste se již ocitli v platební neschopnosti?

Dlouhý: Letos definitivně skoncujeme s finanční krizí

29.04.  |  Dan Urbánek

Bývalý ministr průmyslu a obchodu a poradce investiční banky Goldman Sachs Vladimír Dlouhý představil na půdě pražské Vysoké školy ekonomické v rámci Investiční konference svou ekonomickou předpověď na příští roky.

Co týden dal?

22.04.  |  Sabina Šebestíková

Jarní počasí a kouzlo Velikonoc nezmírnilo dění u nás ani v zahraniční. Domácí politická scéna se zmítá v problémech ze zákulisí Věcí veřejných a Evropě si zase neví rady s předluženými státy.

NERV zhodnotil české školství: Máme zde zastaralé metody, tituly postrádají smysl

22.04.  |  Dan Urbánek

Stav českého vzdělávání se následně odráží i na ekonomickém stavu ČR. Proto NERV vidí jako jednu z priorit zavedení celorepublikového monitoringu kvality vysokých škol.

Dokáže Evropská unie zabránit státním bankrotům?

20.04.  |  Zdeněk Strmiska

Nespokojenost občanů věřitelských států může záchranné akce ohrozit natolik, že opravdu dojde ke státnímu bankrotu, respektive restrukturalizaci dluhů.

Může zkrachovat stát?

19.04.  |  Petr Fejtek

Ve čtvrtek explodovalo cosi, co můžeme pojmenovat jako „druhá řecká bomba“. Skoro se nabízí prastaré Kozinovo „do roka a do dne“…

Co týden dal?

15.04.  |  Tomáš Skolek

Na začátku týdne nás potěšila zpráva o nižší březnové inflaci, než s jakou se počítalo. Česká bankovní asociace odhadla inflaci pro letošní rok na 2,1 %, na rok 2012 pak na 2,5 %, více v našem pravidelném přehledu.

Do Německa za prací

14.04.  |  Vít Klíma

Dnem 1. května končí přechodné období, kdy se pracující z tzv. východního bloku, nemohli ucházet v Německu a Rakousku o zaměstnání. Dá se očekávat odchod českých pracujících do Německa?

Inflace zůstává nadále slabá; trh práce odráží exportní boom

13.04.  |  Vojtěch Benda

Inflace zůstává nízko navzdory cenám pohonných hmot. Příjemné překvapení připravily březnové zprávy z trhu práce. MĚSÍČNÍ EKONOMICKÝ KOMENTÁŘ

Co týden dal?

08.04.  |  Michal Ruml

Spojené státy jdou po zhruba stejné cestě, jakou se vydaly Řecko či Portugalsko. I takový názor lze zaslechnout mezi ekonomickými experty. Více se dočtete v našem pravidelném týdenním přehledu.

Co týden dal?

01.04.  |  Sabina Šebestíková

K dnešnímu dni je v ČR poslední možnost podat daňové přiznání z příjmu fyzických osob za loňský rok. Rovněž by měla být dnes daň uhrazena. Více o tom co se událo doma a ve světě se dočtete v našem přehledu událostí.

Co týden dal?

25.03.  |  Tomáš Skolek

Zatímco minulý týden se zásadní událost - daňová reforma - odehrála na domácí půdě, tento týden se lámal chléb za hranicemi. Konal se veledůležitý Summit EU.

Dopad zemětřesení v Japonsku

25.03.  |  Paul Marson

Pokud se japonským úřadům podaří situaci zvládnout, ceny na japonském akciovém trhu budou z historického hlediska extrémně nízké, a to  v prostředí velmi uvolněných monetárních podmínek.

Co týden dal?

18.03.  |  Tomáš Skolek

Vrcholem tohoto týdne bylo bezesporu představení daňové reformy (samostatný článek). A co se událo jinak?

Co týden dal?

11.03.  |  Sabina Šebestíková

Zatímco v Japonsku zemětřesení o síle 8,9 stupně Richterovy stupnice vyvolalo tsunami, na domácí scéně se stejnou rychlostí mění rozhodnutí vlády o sjednocení sazby DPH. Koalice se dohodla, že se obě sazby DPH sjednotí na 17,5%.

Zdražování pohonných hmot neskončilo

11.03.  |  Vojtěch Benda

Růst cen pohonných hmot, navzdory vyšším cenám ropy, je stále ještě přibrzďován tím, že domácí ceny převyšují ceny v okolních zemích díky loňskému zvýšení spotřební daně. MĚSÍČNÍ EKONOMICKÝ KOMENTÁŘ

Co týden dal?

04.03.  |  Tomáš Skolek

Stát hospodařil v únoru se schodkem 22,8 miliardy korun, tedy s o 12,2 miliardy horším výsledkem než v únoru loňského roku. Více v našem pravidelném týdenním přehledu.

Co týden dal?

25.02.  |  Michal Ruml

Plánované sjednocení daně z přidané hodnoty na 20 procent se plně promítne v cenách potravin, jejichž spotřeba kvůli tomu klesne a výběr DPH z prodeje potravin se nezvýší. Více v našem přehledu zpráv a událostí.

Svět se probírá z recese. Zatím profitují bohatí

23.02.  |  Zdeněk Strmiska

Nejdřív se možná zdálo, že krize povede ke zmenšení rozdílů mezi bohatými a chudými. Realita ovšem vypadá jinak. Státní škrty, vysoká nezaměstnanost a rostoucí ceny komodit naznačují spíše opačný trend.

Úrokové sazby jen tak rychle neporostou. Ani 4% inflace není problém

21.02.  |  Jaroslav Brychta

V konečném důsledku jsou to pouze centrální banky a jejich měnová politika, které jsou primárně zodpovědné za zvyšující se míru inflace.

Co týden dal?

18.02.  |  Sabina Šebestíková

Vláda rozhodla o sjednocení sazby DPH na 20 procentech, s tím, že ve snížené sazbě zůstanou jen přesně vyjmenované potraviny. Ze změn v DPH by měl stát získat zhruba 57 nebo 58 miliard ročně, které použije na řešení deficitu důchodového účtu.

Přímé zahraniční investice a budoucnost nízkonákladové výroby v České republice

16.02.  |  Fergus Cunningham

Pozorujeme, že zájem investorů o Česko klesá. Mezi důvody patří nárůst mzdových nákladů, končící daňové pobídky, neflexibilní pracovní právo či posilování odborů.

Hypotéky nemusí zdražovat. Inflace zůstala nečekaně nízko

14.02.  |  Vojtěch Benda

Celková inflace zpomalila z 2,3 procent na 1,7 procenta a dostala se tak na nejnižší hodnoty od loňského června. Inflace tak není důvodem pro zvýšení sazeb v ekonomice. MĚSÍČNÍ EKONOMICKÝ KOMENTÁŘ

Co týden dal?

11.02.  |  Tomáš Skolek

Máme za sebou další pracovní týden ve znamení statistických ukazatelů. Lednová inflace 1,7 % překvapila skoro všechny. Nezaměstnanost zůstala pod 10 %. Více v našem pravidelném přehledu.

Co týden dal?

04.02.  |  Sabina Šebestíková

Situace v Egyptě se nezlepšuje a obavy z rozhoření konfliktu dál na východ rostou. Z toho důvodu rostou ceny ropy, potravin a dalších komodit. Evropa se potýká se zvyšující se inflací. To se ale zatím obejde bez zvyšování úrokových sazeb.

Hlásíte se na VŠ? Vybírejte chytře

31.01.  |  Lukáš Pololáník

I když se zdá, že do konce ledna je ještě dost času, není dobré nechávat vše na poslední chvíli. Máte vybranou školu, obor, víte, co vše je nutné pro podání přihlášky... A kde sehnat všechny potřebné informace?

Co týden dal?

28.01.  |  Michal Ruml

Vláda Spojených států nebyla připravená na finanční krizi a nedůslednou reakcí na ni zvýšila nejistotu a paniku na trzích. Krizi tak prý šlo předejít. Více v našem přehledu událostí.

Jak podat přihlášku na VŠ?

27.01.  |  Markéta Zajíčková

Pro přijetí na vysokovu školu musíte splnit dvě základní pravidla: ukončit zdárně středoškolské vzdělání a podat přihlášku. Na většině veřejných vysokých škol to musíte provést do 28. února.

Minimální mzda nestoupá v Česku, ani v EU

26.01.  |  Petr Gola

Ekonomická krize zastavila v Evropě v posledních letech růst minimální mzdy. Jaká je minimální mzda v jednotlivých státech v roce 2011?

Strašák jménem inflace je zpět

24.01.  |  Jaroslav Brychta

Dlouho o ní nebylo slyšet. Jak ale naznačují zatím poslední statistická data, Evropa si na ni bude muset začít opět pomalu zvykat. Řeč je o inflaci, nebo spíše růstu cen spotřebitelského zboží a služeb, měřeného indexem spotřebitelských cen (CPI).

Co týden dal?

21.01.  |  Tomáš Skolek

Vláda otevřela cestu pro vznik akciové společnosti Český Aeroholding, schválila návrh zákona na vydání dluhopisů za 131,6 miliardy korun či podpořila novelu zákona o státním rozpočtu.

Co týden dal?

14.01.  |  Sabina Šebestíková

Evropa byla ve znamení aukcí dluhopisů jižních států, které jsou pod tlakem kvůli vysokým dluhům. Domácí zprávy se nesly v duchu výsledků statistického úřadu, kdy se o celé jedno procento zvedla nezaměstnanost.

Poslední statistické údaje odhalily meziměsíční růst nezaměstnanosti o 1 %

13.01.  |  Vojtěch Benda

Míra nezaměstnanosti se z 8,6 procenta vyhoupla na 9,6 procent. Počet dosažitelných nezaměstnaných se zvýšil o 61 tisíc na 561 tisíc.

Co týden dal?

07.01.  |  Michal Ruml

Německá ekonomika v loňském roce pravděpodobně stoupla nejprudším tempem od sjednocení země v roce 1990, což je velmi dobrá zpráva pro naši ekonomiku. Více v našem pravidelném týdením přehledu.

Analytici se těší na dovolenou, bojí se korupce a ochlazování

07.01.  |  Tomáš Skolek

Zhlédněte krátkou predikci ekonomických ukazatelů na rok 2011 a přečtěte si více o tom, čeho se analytici v roce 2011 bojí a na co se těší.

Na konec roku 2010 přichází i vysvětlení (PF 2011)

31.12.  |  Tomáš Skolek

Alespoň poslední článek v tomto roce nemá s ekonomikou nic společného. Bilancujeme, poodkrýváme plány na další rok a přikládáme přání.

Co týden dal?

31.12.  |  Tomáš Skolek

Univerzální nabíječky, přísnější pravidla pro Svatý stolec, či neústupnost Miroslava Kalouska v kauze ČSOB-IPB. Třeba to přinesl poslední týden tohoto roku.

Které ekonomiky jsou nejvýkonnější? Jaké jsou slabé a silné stránky ekonomiky Česka?

29.12.  |  Petr Gola

Česko je jednou ze zemí, které si za uplynulý rok nejvíce pohoršily, vyplývá ze zprávy Světového ekonomického fóra za rok 2010.

USA a Velká Británie opět kralují finančnímu indexu

27.12.  |  Petr Gola

Světové ekonomické fórum každoročně sestavuje pořadí zemí dle indexu finančního rozvoje. V hodnocení za rok 2010 patří první místo USA a Velké Británii. Česko si udrželo 33. místo na světě.

Bolestivé úspory

23.12.  |  Zdeněk Strmiska

Jak neuvěřitelně dnes působí sebevědomé reakce některých evropských vlád na hrozbu finanční krize. Irové neváhali garantovat závazky celého bankovního sektoru, ačkoli překračovaly výši HDP, řecká opozice slibovala výrazné zvyšování platů...

Koruna i v roce 2010 nejstabilnější měnou v regionu

22.12.  |  Jaroslav Brychta

Bude-li se situace kolem evropské dluhové krize dále vyostřovat, má koruna značný potenciál, aby své zisky na páru s polským zlotým a maďarským forintem v nadcházejícím roce ještě o něco navýšila.

Navrátilová: Školné nebude alternativním zdrojem financování

21.12.  |  Lukáš Pololáník

Mezinárodní srovnání ukazují, že prostředky získané ze školného jen zcela výjimečně převyšují 25 % celkových výdajů na terciární vzdělávání, jedná se tak jen o dodatečný zdroj financování vysokého školství, uvedla Dagmar Navrátilová, poslankyně VV.

Co týden dal?

17.12.  |  Michal Ruml

Na konci letošního roku bude vyplácet třinácté platy pouze 23 procent tuzemských firem. Více nejen o tomto tématu v našem pravidelném týdenním souhrnu událostí.

Statistická data naznačují zpomalování ekonomiky. Je čeho se bát?

15.12.  |  Jiří Tyleček

Zatím to vypadá, že rok 2011 bude svým vývojem ekonomiky patřit k nejslabším v historii České republiky. Tvrdá data však zároveň naznačují, že konjunktura převáží i v příštím roce. Jen bude slabší, než by se po nedávné recesi slušelo.

Platy již nerostou a do roku 2012 ani neporostou

13.12.  |  Vojtěch Benda

Pro pochopení, proč tomu tak je, stačí nahlédnout do detailních statistik trhu práce, vývoje složek hrubého domácího produktu a maloobchodních tržeb.
1 9 16 18 19 20 21 22 23 24 31
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz