Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityMakrodata a EU

Zprávy a aktuality

Nezapomeňte přetočit budíky, o víkendu nás čeká změna času!

27.03.  |  Redakce

Dny se prodlužují, mnohé stromy rozkvétají (i mrznou) a tažní ptáci se již vrátili z Afriky, obchody jsou plné kvítí, čokoládových vajec, králíků i kuřat. Neklamné známky jara a také toho, že se bude brzy měnit čas. Je to letos naposledy, co se mění čas? 

Co týden dal?

10.12.  |  Tomáš Skolek

Elektřina zdraží pouze o 4,6 %. Pokud by nebylo povoleno zdanění tržeb za energii z fotovoltaických elektráren, zdražení by dosáhlo 11,2 %. Senátoři však 8. 12. poslali novelu o podpoře obnovitelných zdrojů energie prezidentovi jako přijatou.

Když hračky přestanou být nejčastějším vánočním dárkem

10.12.  |  Barry Wilson

Vánoce slaví stále více seniorů. Stárnutí populace je všudypřítomný trend, který přetrvá a dramaticky změní ekonomickou, politickou a sociální strukturu většiny zemí světa.

Španělské dluhy jsou pro Evropu největším strašákem

06.12.  |  Jaroslav Brychta

Poslední měsíce ukázaly, že je to právě celková míra zadlužení, která je největším strašákem pro investory...

Jak ovlivní nezaměstnanost vaši penzi?

06.12.  |  Petr Gola

Každému se může stát, že během produktivního života bude nějaký čas bez práce a bude veden v registru úřadu práce. Jak se započítává tato doba do počtu let pojištění a jak ovlivňuje výši důchodu?

Co týden dal?

03.12.  |  Sabina Šebestíková

Po několika dnech negativní nálady, způsobené opětovným připomenutím se evropské dluhové krize, zažily akciové trhy růst, který byl největší za několik týdnů. Na domácí scéně se rozhodlo o zvýšení cen elektřiny. Více v našem přehledu událostí.

Co týden dal?

26.11.  |  Michal Ruml

Eurozóna se začíná dostávat do stále vážnějších problémů. Kromě Řecka, Irska a Portugalska mají problémy s financováním dluhopisů už i Španělsko a Itálie. Nově se pak začíná spekulovat o Francii a Nizozemsku.

Žádná měnová válka. Shodneme se na směru, nikoli na tempu

25.11.  |  Stéphane Monier

Čína a další rozvíjející se země úspěšně rostou a udržují svůj podíl na exportních trzích především díky své politice konkurenceschopné měny.

Co týden dal?

19.11.  |  Michal Ruml

Podle guvernéra ČNB Miroslava Singera současné ekonomické problémy Irska českou ekonomiku příliš neovlivní, protože příliš nezasahují exportní trhy důležité pro Českou republiku. Více v našem článku.

Irsko trápí hluboký hospodářský propad a zahraniční dluhy

18.11.  |  Zdeněk Strmiska

Pokud by vznikl žebříček zemí nejvíce postižených finanční krizí, patřilo by Irsko mezi smutné vítěze. Třeba státní dluh ČR vypadá v porovnání s tím irským jako zrnko kávy vedle kokosového ořechu.

Inflace stagnuje, ČNB se raduje

16.11.  |  Vojtěch Benda

Růst spotřebitelských cen na dvou procentech zůstává ideálně na středu intervalu, který si centrální banka vytyčila jakožto svůj inflační cíl. Trh práce pravděpodobně míří k určité míře dlouhodobější stability. Více v měsíčním komentáři za říjen.

Severské země jsou ekonomickým rájem. Hlavně pro ženy

15.11.  |  Petr Gola

Kde se žije ženám nejlépe? Jak si stojí Česko, pokud se chce žena pracovně seberealizovat a zároveň nezanedbat mateřské povinnosti?

Co týden dal?

12.11.  |  Sabina Šebestíková

Ve světě se naplno projevil dopad nových opatření americké centrální banky, které přivedly na akciové i komoditní trhy novou vlnu optimismu. U nás vláda schvaluje novely omezující výdaje státního rozpočtu. Více najdete v našem přehledu událostí.

Co týden dal?

05.11.  |  Michal Ruml

Americká centrální banka se rozhodla razantně podpořit tamní ekonomiku. Tyto její kroky však ostatní země pozorují s obavami. Například Čína varovala, že takový postoj může vést k nové globální krizi.

Co přinesou novely schválené sněmovnou?

04.11.  |  Karel Pospíšilík

Poslanecká sněmovna schválila ve třetím čtení dvě důležité novely zákona - novelu zákona o stavebním spoření (sněmovní tisk 157) a novelu zákona o daních z příjmů (sněmovní tisk 158). Co tyto změny přinesou?

Co týden dal?

29.10.  |  Tomáš Skolek

Německo zvýšilo podílu biosložky v benzinu na deset procent. Pokud by tato změna "dorazila" do Česka, znamenalo by to další tlak na zvyšování cen pohonných hmot.

Bublina „made in China“ znovu vystrašila finanční trhy

29.10.  |  Jaroslav Brychta

Snaha o ochlazení přehřáté čínské ekonomiky se možná do dalších měsíců stane jedním z horkých témat, která mohou mít na dění na finančních trzích po celém světě velký dopad.

Když země předstihují odvětví

27.10.  |  Paul Marson

Výběr země představuje pro investora největší část úspěchu. Pokud zvolíte dobré odvětví ve špatné zemi, plýtváte svým úsilím o výběr nejlepších akcií.

Co týden dal?

22.10.  |  Sabina Šebestíková

Akcie energetické společnosti ČEZ jsou v posledních dnech ovlivněny plány vlády na zpoplatnění emisních povolenek a zdanění solárních zdrojů. Díky těmto krokům nevzroste koncovým uživatelům v příštím roce cena elektřiny o více než 5,5 %.

Jsme si všichni rovni, ale někteří jsou rovnější

21.10.  |  Vít Doležálek

Skokový nárůst cen elektřiny díky solárnímu boomu se konečně po dlouhém čekání dostal na vládní přetřes, a vláda se značným zpožděním reaguje. Teď se ukáže, kdo je vládě bližší, zda-li běžní občané, jak s oblibou tvrdí, nebo velkopodnikatelé.

Nezaměstnanost v USA stále neklesá

21.10.  |  Daniel Pech

Míra nezaměstnanosti v USA se i v září ustálila na hodnotě 9,6 procenta. Zatímco však dochází k výraznému zeštíhlování státní sféry, soukromý zaměstanavatelé vytvořili v září 64 tisíc nových pracovních příležitostí.

Co týden dal?

15.10.  |  Michal Ruml

Bankéři na Wall Street si v letošním roce navzdory krizi asi vydělají nejvíce v historii. Více nejen o tomto tématu se dočtete v našem pravidelném týdením souhrnu událostí.

Inflace za námi, deflace před námi

15.10.  |  Paul Marson

Prostředí pomalého růstu, fiskální konsolidace, pokračující snižování zadluženosti a převisu nabídky ze strany Číny naznačuje, že tlaky na snižování cen se zintenzivní a rozšíří.

Nezaměstnanost se v Česku blíží svému dnu

15.10.  |  Vojtěch Benda

Nezaměstnanost v září opět poklesla. Tentokrát však snížení počtu nezaměstnaných o jednu desetinu na 8,5 procent odpovídalo zhruba sezónní odchylce. Jinými slovy, pokles počtu lidí bez práce se v září zastavil.

Jíra: Cena některých průzkumů nepokryje ani náklady na sběr dat

11.10.  |  Tomáš Skolek

Otázka je, k čemu je dobrá studie, která neodráží skutečný stav prostě proto, že evidentně vznikla někde u pracovního stolu a nikoli v terénu, uvedl Jaroslav Jíra v rozhovoru pro Finance.cz.

Co týden dal?

08.10.  |  Tomáš Skolek

Nezaměstnanost v září lehce poklesla. Míra nezaměstnanosti sice klesá, práce se však snadněji nehledá. Roste počet uchazečů o jedno místo.

Příjmové nůžky se ve světě pořád rozevírají

08.10.  |  Petr Gola

Příjmové nůžky se neustále rozevírají ve všech vyspělých zemích. Česko však pořád patří mezi země s nejmenšími rozdíly v příjmech. Kde jsou rozdíly největší?

Uplynulé čtvrtletí skončilo na finančních trzích nevýrazně

02.10.  |  Marie Kolovratová

Čtvrtletí skončilo nevýrazně, ale ekonomická data naznačují jisté zlepšení. Irský ekonomický tygr má poraněné nohy. Hewlett-Packard ukončil čekání na jméno nového šéfa.

Co týden dal?

01.10.  |  Tomáš Skolek

Škoda Auto představila první vlastní vůz na elektrický pohon, míra nezaměstnanosti v Německu klesla v září na nejnižší úroveň od počátku 90. let. Více naleznete v pravidelném týdenním souhrnu.

Co týden dal?

24.09.  |  Michal Ruml

Naftu tankují motoristé v České republice dráž než ve všech sousedních zemích. Benzin je pak levnější ve všech okolních státech kromě Německa. Více v našem pravidelném týdením přehledu.

Demonstrace nebo fraška?

24.09.  |  Vít Doležálek

Úterní demonstrace v Praze za vyšší platy státních zaměstnanců ukázala v plné nahotě, jak lze přes dobrý úmysl zahodit šanci na úspěch.

Co týden dal?

17.09.  |  Tomáš Skolek

SFRB má pro příští rok schválen rozpočet ve výši 1,3 mil. Kč. Jde zhruba o třetinu oproti letošnímu roku. Více v našem pravidelném souhrnu důležitých ekonomických zpráv uplynulého týdne.

Dánsko – nejšťastnější země světa

17.09.  |  Petr Gola

Životní úroveň Skandinávců je velmi vysoká, současně jsou Seveřané nejšťastnější národy na světě, jak vyplývá ze studie OECD. Pětici nejšťastnějších zemí tvoří Dánsko, Finsko, Nizozemí, Norsko a Švýcarsko.

Pokles nezaměstnanosti pro letošní rok nejspíš končí

14.09.  |  Vojtěch Benda

Míra nezaměstnanosti v srpnu poklesla o jednu desetinu na 8,6 procenta a dostala se tak na úroveň loňského listopadu. Inflace poroste vlivem sílící soukromé spotřeby. Více v pravidelném měsíčním ekonomickém komentáři.

Jak rozhodně nevypadá ekonomické oživení

13.09.  |  Jaroslav Brychta

Přestože americká ekonomika v posledních měsících generuje nová pracovní místa, dosud stále není schopna tvořit tolik pracovních míst, aby vstřebávala přirozený přírůstek populace.

Co týden dal?

10.09.  |  Sabina Šebestíková

Ochlazující se globální růst už dopadl i na největší evropskou ekonomiku. Německá průmyslová výroba v červenci totiž podle zveřejněných dat vzrostla méně, než se čekalo. Rojí se obavy, že růst Německa končí.

Co týden dal?

03.09.  |  Michal Ruml

Neplatiči povinného ručení odvádějí do garančního fondu České kanceláře pojistitelů na sankčních příspěvcích stále více peněz. Více nejen o tomto tématu v našem pravidelném týdenním souhrnu.

Horská: Vládní škrty jsou pro někoho radikální, jinému přijdou střídmé

02.09.  |  Sabina Šebestíková

„Koláč“ plánovaných úspor je relativně dobře rozdělen: cca dvě třetiny připadají na výdaje a jedna třetina na růst nepřímých daní. Takovéto rozdělení zvyšuje šanci na úspěch, uvedla Helena Horská pro Finance.cz.

Nejistý vývoj v USA

31.08.  |  Zdeněk Strmiska

Zdá se, že stimulační balíček v hodnotě stovek miliard dolarů se již vyčerpal a hospodářství se vrátí tam, kde by skončilo i bez balíčku. Jediné, co zůstane, jsou dluhy.

Je dluhová krize Evropy skutečně za námi?

30.08.  |  Jaroslav Brychta

Téma dluhové krize sice v letních měsících odeznělo, jen stěží lze ale fiskální problémy evropských zemí považovat za vyřešené. Výnosy z dluhopisů těch nejvíce rizikových zemí eurozóny začaly v srpnu znovu stoupat...

Co týden dal?

27.08.  |  Tomáš Skolek

České dráhy nechají zmodernizovat 58 vagonů pro expresní vlaky EuroCity a InterCity, Český telekomunikační úřad chce příští rok snížit počet veřejných telefonních automatů, MF vydá státní dluhopisy za 148,2 miliardy korun.

Nízké sazby jsou dobré pro trh cenných papírů. Skutečně?

26.08.  |  Paul Marson

Krátkodobé sazby stimulují vyšší výnosy, pouze pokud je zhodnocení dostatečně nízké, což v dnešní době neplatí.

Chci začít investovat, ale nevím jak

25.08.  |  Sabina Šebestíková

Pokud chcete začít investovat, není to nic nemyslitelného a už vůbec ne složitého. Je jen potřeba vybrat si on-line obchodníka, který vám do vámi zvoleného instrumentu umožní investovat.

Česko patří mezi nejbezpečnější země světa

23.08.  |  Petr Gola

Vyšší bezpečnost, právní ochrana a nízká korupce jsou velmi důležité aspekty pro zahraniční investory, kam investovat či přesunout výrobu. Česko je hodnonoceno jako 12. nejbezpečnější země k životu.

Co týden dal?

20.08.  |  Sabina Šebestíková

Po té co přišlo nepatrné oživení ekonomiky, začali znít čím dál hlasitější úvahy o udržitelnosti hospodářského oživení. Tyto pochybnosti podpořily i velmi slabé výsledky japonského hospodářství.

Jste drazí! Vlastně ne, chceme toho moc...

18.08.  |  Vít Doležálek

Ponechání zbytků hlavních železničních tahů bez modernizace je jako zrekonstruovat dům, který nezateplím. Podobně pochybné je rozhodnutí o zastavení 4 silničních staveb, z nichž 3 leží na severní Moravě.

Co týden dal?

13.08.  |  Lukáš Pololáník

Uplynulý týden byl bohatý na statistické informace o vývoji ekonomiky, nezaměstnanosti či inflace. HDP ČR se vyvíjí příznivým směrem, nicméně ve srovnání s Německem nebo Slovenskem máme co dohánět...

Daňový pohled na nejoblíbenější zaměstnanecké benefity

13.08.  |  Veronika Tomanová

Stravenky, služební vozidlo a příspěvek na penzijní připojištění nebo životní pojištění, to jsou českými firmami nejčastěji poskytované zaměstnanecké výhody. Poskytování těchto benefitů je většinou výhodné pro obě strany, zaměstnance i zaměstnavatele.

Inflace se odrazila ode dna

13.08.  |  Lukáš Pololáník

Česká ekonomika podle analytiků vykazuje neklamné známky oživení. Všeobecně se očekává růst cen, ale i nezaměstnanosti. Více v pravidelném měsíčním souhrnu.

EU – 23 miliónů nezaměstnaných

12.08.  |  Petr Gola

V červnu bylo bez práce v Evropské unii 23 062 tisíc občanů. Míra nezaměstnanosti tak v EU dosahuje 9,6 %. Rozdíly v nezaměstnanosti jsou však značné, v Rakousku pouze 3,9 %, ve Španělsku 20 %. Kdo je nezaměstnaností nejvíce postižen?

Nejasná budoucnost naší Policie

12.08.  |  Vít Doležálek

Českým strážcům zákona se podařilo dopadnout Tomáše Pitra, což je bezesporu úspěch. Realita všedního dne je ovšem mnohem více tristní.

Co týden dal?

06.08.  |  Michal Ruml

Ziskovost českých bank nám utěšeně roste. Spolu s ní však bohužel začaly opět růst i bankovní poplatky. Zahraniční vlastníci českých bank si tak mohou mnout ruce. Hůře je na tom však český bankovní klient...

Maďarsko odmítá požadavky MMF

06.08.  |  Zdeněk Strmiska

V roce 2008 půjčil Mezinárodní měnový fond strádajícímu Maďarsku miliardy euro výměnou za příslib, že země dá do pořádku své veřejné rozpočty...

Drsné úspory stovek miliard

05.08.  |  Petr Fejtek

Letos se ještě stihnou tvrdé úspory na ministerstvech včetně mzdových prostředků (až o 10 %). Bude to jistě nepříjemné, ale musíme se na to připravit. Příští roky bude nevyhnutelně ještě mnohem hůř.

Co týden dal?

30.07.  |  Sabina Šebestíková

Burza začala zářit mírným optimismem v důsledků pozitivních zpráv výsledkové sezóny společností. Na domácí politické scéně naopak optimismus trochu opadl a někteří politici začali mít obavu z razantních škrtů rozpočtu.

Úrok z prodlení nově a jednodušeji

28.07.  |  Veronika Tomanová

Dne 1. července 2010 nabylo účinnosti nařízení vlády č. 33/2010 Sb., které novelizuje nařízení vlády 142/1994 Sb. ve znění nařízení č. 163/2005 Sb. Toto nařízení stanoví nový postup pro výpočet úroků z prodlení v soukromoprávních a obchodněprávních vztazích.

Kolik by vás stálo zrušení daňového odpočtu u hypotéky?

27.07.  |  Petr Gola

Při splnění zákonných podmínek si mohou občané snížit daňový základ o zaplacené úroky z úvěru na bydlení až do výše 300 tisíc Kč. Navrhované zrušení daňového odpočtu ministerstvem financí by znamenalo vyšší odvody na daních. O kolik?

Akciové trhy: Během týdne opět bez trendu

24.07.  |  Michal Doležal

Výsledková sezóna zatím přináší smíšené pocity. Trhy sledovaly projev šéfa Fedu. Nastává zveřejnění výsledků bankovních zátěžových stress testů. Euro trendovalo k hodnotě 1,30 vůči dolaru.

Co týden dal?

23.07.  |  Sabina Šebestíková

Události uplynulého týdne se dají přirovnat k přetrvávající nestabilitě globálních kapitálových trhů, které reagují na krizi způsobenou rostoucím zadlužováním států a plánování rasantních úsporných opatření nové vlády na naší domácí scéně.

Co týden dal?

16.07.  |  Lukáš Pololáník

Ačkoliv nezaměstnanost podle údajů z uplynulého týdne klesá, v dlouhodobém horizontu příliš nepřibývá pracovních míst a míra nezaměstnanosti se tak i díky sezónním vlivům opět zvýší. Více v pravidelném týdenním přehledu...

Kde se „bere“ nejvíc?

16.07.  |  Petr Gola

Přestože jsou členské země OECD ekonomicky velmi vyspělé, jsou mezi nimi značné rozdíly v životní úrovni obyvatel. Vždyť např. Norové mají 11krát vyšší průměrnou mzdu než Mexičané.

Nezaměstnanost klesá, ale jen „na oko“

14.07.  |  Lukáš Pololáník

Podle aktuálních informací inflace stagnuje a nezaměstnanost opět mírně klesá. Současně ale se počet volných pracovních míst zvyšuje jen mírně, což ukazuje na budoucí růst nezaměstnanosti. Více v pravidelném měsíčním komentáři.

Nová povinnost pro podnikatele - identifikační číslo provozovny

13.07.  |  Sabina Šebestíková

Od začátku měsíce vešel v platnost zákon, který klade novou povinnost podnikateli, který svojí činnost provozuje v provozovně. Ta teď musí být označena tzv. identifikačním číslem provozovny.

Co týden dal?

09.07.  |  Michal Ruml

Češi vsadili na mistrovství světa ve fotbalu v Jihoafrické republice více než miliardu korun a šampionát se tak stal co do objemu sázek největší letošní sportovní událostí. Více v našem pravidelném článku.

Česko = znalostní ekonomika

09.07.  |  Petr Gola

Švédsko je nejvíce konkurenceschopnou ekonomikou dle kritérií sestavených Evropskou unií. Česko si oproti hodnocení z roku 2008 opět polepšilo a má lepší hodnocení než např. Portugalsko či Španělsko.

Co týden dal?

02.07.  |  Tomáš Skolek

Byly schváleny dividendy, jmenován nový člen bankovní rady ČNB, uživatelům datových schránek povoleno posílání zpráv bez omezení. Více v pravidelném souhrnu událostí.

Evropané pracují méně

02.07.  |  Petr Gola

Česko patří mezi země s nejdelším pracovním týdnem v Evropě. Flexibilní a zkrácené pracovní úvazky nejsou v Česku příliš rozšířené.

Co týden dal?

25.06.  |  Sabina Šebestíková

Dění v tomto týdnu bylo poznamenáno celosvětovou nervozitou na finančních trzích. Na domácí scéně se formuje nová koalice z ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Lídři těchto stran pečlivě připravují koaliční smlouvu.

Firmy nejspíš dostanou v roce 2011 zpět DPH z nedobytných pohledávek

24.06.  |  Veronika Tomanová

S platností od roku 2011 by měli mít podnikatelé nárok na vrácení DPH, pokud jim jejich odběratel nezaplatí za zboží a soud proti němu zahájil insolvenční řízení.

Abercrombie: TWI metoda nabízí řešení problémů výrobních podniků

23.06.  |  Sabina Šebestíková

Vzdělávací metoda TWI (Training Within Industry) je metoda, která zavádí zeštíhlující standardy do produkce výrobních podniků.

Co týden dal?

18.06.  |  Lukáš Pololáník

Dnes je Den daňové svobody. Oproti loňskému roku se posunul na pozdější datum, což lze jednoduše interpretovat jako zvýšení počtu dnů, kdy občané pracují pro stát a nikoliv pro sebe. Více v pravidelném týdenním komentáři.

Do důchodu v 68 letech?

16.06.  |  Petr Gola

Návrhů na provedení důchodové reformy je v současné době několik. V mnoha ohledech jsou rozdílné. Společné však mají především dva body: zvyšování úlohy vlastního spoření a zvýšení důchodového věku.

Jak se zachraňuje Evropa

14.06.  |  Jaroslav Brychta

Každý řetěz je pouze tak silný, jak silný je jeho nejslabší článek. To by měli mít na paměti zejména představitelé zemí eurozóny, která se v posledních týdnech usilovně snaží o záchranu sebe sama.

Co týden dal?

11.06.  |  Tomáš Skolek

Teplý týden přinesl nové informace o nezaměstnanosti, inflaci, HDP, či průměrné mzdě. Příjemný trend může být ale, stejně jako u počasí, přechodný.

Morová rána – mohla by být Čína další zemí na řadě?

11.06.  |  Vít Klíma

Finanční krize kosí jednu evropskou zemi za druhou. Skoro se zdá, jako by Evropou procházela velká vlna „dluhové morové rány“. Čínu zase smrtelně ohrožují dva faktory: posilování Juanu a realitní bublina.

V květnu opět ubylo lidí bez práce

10.06.  |  Lukáš Pololáník

Nezaměstnanost dále klesá, ale možná je to jen přechodný trend. Inflace pozvolna roste. Česká ekonomika rostla a zvýšila se i průměrná mzda. Více v pravidelném komentáři…

Z fondů i v červnu peníze odcházejí

08.06.  |  Petr Fejtek

Ani začátek dalšího měsíce nepřinesl zatím žádnou významnější změnu situace, spíš se jen zvýraznily trendy předchozího období.

Vyspělé ekonomiky jsou ekologické

07.06.  |  Petr Gola

Číně patří až 121. místo a Indii až 123. místo. Ekonomický rozvoj není v těchto zemích doprovázen adekvátní legislativní opatřeními a vzdělaností obyvatel. Jak si stojí česká ekonomika?

Co týden dal?

04.06.  |  Tomáš Skolek

Takže si to shrňme: E.ON zdraží od července plyn, RWE zdraží od července plyn a ČEZ začne nabízet plyn, který bude levnější než od RWE. Ceny elektřiny však vzrostly skoro nejvíce z celé EU.

Jak se vyhnout problémům s cestovní kanceláří

04.06.  |  Lukáš Pololáník

Jak si vybrat cestovní kancelář, abychom minimalizovali možnost krachu, co má obsahovat cestovní smlouva a jak zájezd případně reklamovat? Další užitečné informace vám přinášíme v našem článku.

Na co si dát pozor při výběru dovolené

03.06.  |  Lukáš Pololáník

Od června do září realizují Češi 70 % všech svých dovolených. Zároveň 52 % všech svých dovolených pořizují přes CK. Na co si dát při výběru zájezdu a cestovní kanceláře pozor a jak předcházet problémům se dozvíte tento týden na Finance.cz.

Evropu čekají škrty a rozpočtová disciplína

02.06.  |  Zdeněk Strmiska

Evropu čeká nepopulární utahování opasků a nejinak je tomu i v České republice, kde ve víkendových volbách zvítězily strany slibující úspory ve státním rozpočtu a stabilizaci veřejných financí.

Světový obchod se přesouvá na východ. S Čínou bude obchodovat stále více českých firem

29.05.  |  Tomáš Nymburský

Jednou z mála ekonomik, která nebyla zasažena světovou finanční krizí, resp. se z ní velmi rychle oklepala, se zdá být Čína.

Co týden dal?

28.05.  |  Sabina Šebestíková

Uplynulý týden se nesl ve znamení výrazných poklesů na burze. Ty byly způsobeny nefalšovanou panikou investorů a obav z udržitelnosti deficitů států EU. Také předvolební nejistota ze sestavení silné vlády stoupá, což trhům a ani koruně nepřidalo.

Volby 2010: Od 14h se začne rozhodovat o dalším osudu české ekonomiky

28.05.  |  Tomáš Skolek

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR proběhnou dnes od 14.00 hodin do 22.00 hodin a zítra od 8.00 hodin do 14.00 hodin.

Jak volit na první pokus

27.05.  |  Tomáš Skolek

Přinášíme vám jednoduchý manuál k zítřejším volbám. Dočkáme se vyšší účasti než v roce 2006? Přispěje více hlasy třeba facebooková generace? 

Jste v zahraničí a nevíte jak volit?

27.05.  |  Sabina Šebestíková

Volby do Poslanecké sněmovny se konají již tento víkend. Poradíme vám jak postupovat a na co si dát pozor pokud budete volit mimo ČR.

Volit můžete i z nemocnice

26.05.  |  Sabina Šebestíková

Pokud jste v průběhu voleb hospitalizovaní v nemocnic, právo volit neztrácíte. Je však potřeba si předem zajistit tzv. voličský průkaz v místě vašeho trvalého bydliště. Jinak o svoje právo můžete přijít.

Co týden dal?

21.05.  |  Michal Ruml

Německo chce v eurozóně prosadit zákon o vyrovnaných rozpočtech, schodky by tak v budoucnosti byly zapovězeny. Nyní je v EU a v eurozóně povolený deficit až 3 % HDP. Většina zemí však tuto hranici výrazně překračuje. Více v našem článku.

Jaké vysvědčení by dostaly přední kandidující strany?

21.05.  |  Tomáš Skolek

Co navrhují politické strany jako řešení ekonomické situace? Jak se na jednotlivé návrhy dívají ekonomové a podnikatelé?

Volby 2010: Koho volit?

20.05.  |  Sabina Šebestíková

Volby jsou pomalu za dveřmi a předvolební boj politických stran vrcholí. Připravili jsme pro vás stručný popis programových východisek jednotlivých parlamentních stran a těch, které mají letos šanci ve volbách uspět.

2010 – Rok bohatý alespoň na volby

20.05.  |  Tomáš Skolek

Kolik voleb nás letos čeká? Jak se vykrystalizoval současný termín parlamentních voleb? Přinášíme vám základní čísla.

Fórum Zlaté koruny přineslo střet politiků a ekonomů

19.05.  |  Lukáš Pololáník

Ve vypjatém předvolebním období se v pondělí na VII. Fóru Zlaté koruny střetli ve svých názorech přední reprezentanti politických stran s ekonomickými experty, podnikateli a manažery.

Michl: Věřím na bankrot jako jedinou možnost

17.05.  |  Sabina Šebestíková

Pokud nezemřeme na dluhy, pak mám v hlavě vizi renesance Evropy, kterou povedou Německo, Francie a Česká republika, uvedl pro Finance.cz Aleš Michl, ekonomický analytik společnosti Raiffeisenbank.

Česko má nízký index mizérie

17.05.  |  Petr Gola

Při porovnání členských zemí Evropské unie v letech 2000 až 2009 patří Česko vždy mezi státy s podprůměrnou hodnotou „indexu mizérie“. Ten je důležitou zprávou o ekonomice dané země.

Co týden dal?

14.05.  |  Lukáš Pololáník

Uplynulý týden přinesl mimo jiné důležitá data ohledně nezaměstnanosti a inflace. Vězte tedy, že nezaměstnanost klesala více, než se očekávalo, a inflace by v dohledné době neměla představovat problém. Více v pravidelném týdenním souhrnu...

V dubnu klesla nezaměstnanost o dalších 0,5 %

12.05.  |  Lukáš Pololáník

Míra nezaměstnanosti v dubnu klesla o půl procenta, tedy více než se čekalo. Inflace rostla a měla by pokračovat v růstu i nadále. Nebude ale představovat problém.

Které měny jsou podhodnocené?

10.05.  |  Petr Gola

V ideálním případě by měl stát Big Mc Big od McDonald´s ve všech vyspělých zemích v dolarech stejně. Porovnání skutečných směnných kurzů s Big Mac indexem tak pomáhá indikovat, zda je národní měna nadhodnocená či podhodnocená.

Co týden dal?

07.05.  |  Tomáš Skolek

Finanční trhy reagovaly na pomoc zadluženému Řecku skepsí. Řecký parlament ovládaný socialistickou většinou přijal plán razantních úsporných opatření, euro se propadlo na nové 14měsíční minimum vůči dolaru.

Nohu z plynu, pohonné hmoty levnější nebudou

07.05.  |  Tomáš Skolek

Další drastické zdražení benzinu a nafty nás nečeká. Vše však hovoří pro plíživý růst cen. Oddech pro peněženky v podzimních měsících roku 2010 či zimních měsících 2011 se konat zřejmě nebude. 
1 9 16 19 20 21 22 23 24 25 31
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz