Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Zprávy a aktuality

Kolik přispívají české zdravotní pojišťovny na dentální hygienu v roce 2024?

20.03.

Návštěvy dentální hygieny jsou mnohdy podmínkou pro registraci u praktického zubního lékaře. Kolik vám na ně přispějí české zdravotní pojišťovny?

Pojišťovny stále uplatňují amortizaci a neoprávněně tak krátí pojistné plnění poškozeným řidičům

01.04.  |  Redakce

I přes nález Ústavního soudu pojišťovny mnohdy odmítají poskytnout poškozenému plné odškodnění za škody způsobené při dopravní nehodě s poukazem na amortizaci náhradních dílů. Takový postup ovšem není správný a poškození motoristé mají šanci se úspěšně bránit. Právní pomoc nabízí neziskové organizace a poškození ji také mohou získat zdarma při sjednání povinného ručení. Klíčovou roli má právní pomoc v souvislosti s novým občanským zákoníkem také u škod na zdraví.

Kolik stojí cestovní pojištění?

03.03.  |  Redakce

Rizika na cestách do zahraničí není radno podceňovat. Navíc existuje jednoduchý a hlavně levný způsob, jak se proti jejich následkům bránit. Cestovní pojištění vyjde většinou na pár desítek korun denně a jeho sjednání prostřednictvím online srovnávače je rychlé a pohodlné. Přitom vás může ochránit před statisícovými výdaji nejen za léčebné výlohy. Kompletní pojištění celé rodiny na týden stojí 549 korun a lze ho pořídit online během dvou minut a s okamžitou platností.

Ze soudních síní: Řízení pod vlivem alkoholu a nárok pojišťovny na regresivní plnění

26.02.  |  Zbyněk Drobiš

V tomto článku si představíme zajímavé rozhodnutí Nejvyššího soudu pojednávající o nutnosti prokázání příčinné souvislosti mezi řízením pod vlivem alkoholu a vznikem škody při následném požadavku pojišťovny na regresivní plnění.

Výše minimální zálohy na pojistné je od letoška 1 797 korun

06.02.  |  Redakce

Nejpozději v pondělí 9. února musí odvést zálohu na zdravotní pojištění více než 300 tisíc podnikatelů, kteří k 31. 12. 2014 platili minimální zálohy ve výši 1 752 Kč, ale i všichni ostatní, kdo mají odvádět zálohy z minimálního vyměřovacího základu. Nová výše minimální zálohy je od letoška 1 797 Kč.

Rodinné rozpočty pod náporem legislativních změn

05.02.  |  Lucie Urválková

Loňský rok se v oblasti pojištění nesl ve znamení legislativní smrště. A už letos řadu změn pocítíme na našich rozpočtech. Dotknout se jich může například zpřísňující daňová novela rezervotvorného životního pojištění, která upravuje podmínky daňové uznatelnosti.

Úraz na sjezdové trati a spoluodpovědnost lyžaře

30.01.  |  Zbyněk Drobiš

Lyžování je oblíbený rekreační sport, se kterým je spojena značná odpovědnost za neohrožení zdraví a života druhých lyžařů. Dnes si představíme rozhodnutí Nejvyššího soudu, které se vyjádřilo ke spoluodpovědnosti lyžaře za úraz ve sporu proti provozovateli sjezdové trati.

Odškodnění újmy na zdraví za lyžařský úraz

06.01.  |  Zbyněk Drobiš

Zima je konečně tady a na hory vyrážejí tisíce lyžařů. Bohužel s tímto sportem jsou rovněž spojeny úrazy na sjezdových tratích a následné spory o odškodnění způsobené újmy na zdraví. Dnešním tématem bude odškodnění újmy na zdraví za lyžařský úraz.

Střet s krávou, kopanec od pštrosa a další kuriózní pojistné události

31.12.  |  Redakce

V poslední den roku vám přinášíme výběr kuriózních pojistných událostí od Pojišťovny České spořitelny, která každoročně řeší více než 160 000 škod na zdraví. Většinou jde o úrazy. Mezi smutnými příběhy se najdou i takové, kterým se po čase můžeme od srdce zasmát. Nechybí poetické lékařské zprávy, ani kuriózní zranění intimních partií.

Jak vysoké je pravděpodobné pojistné v roce 2015?

23.12.  |  Petr Gola

Někteří živnostníci a zaměstnavatelé neplní svoji zákonnou povinnost a neodevzdávají zdravotní pojišťovně "Přehled". Zdravotní pojišťovny v takových případech předepisují zdravotní pojištění v pravděpodobné výši, což je nevýhodné. Jak vysoké je pravděpodobné pojistné v roce 2015?

Konec neprůhledným praktikám zprostředkovatelů udělají samotné pojišťovny

15.12.  |  Redakce

Kvalita a hlavně objektivita finančního zprostředkování vždy byla velmi diskutovaným tématem a prodej produktů nevýhodných pro klienta, zároveň však s tučnou provizí pro poradce, palčivou otázkou.

Pět případů, kdy OSVČ nemusí platit minimální zálohu na zdravotním pojištění

15.12.  |  Petr Gola

Všechny OSVČ na hlavní činnost musí platit alespoň minimální měsíční zálohu. Pro rok 2015 je to částka 1 797 Kč. OSVČ na vedlejší činnost však nikoliv. Například zaměstnanci přivydělávající si samostatnou výdělečnou činností měsíční zálohy vůbec neplatí a zdravotní pojištění doplatí jednorázově.

Sedm rozdílů při platbě sociálního a zdravotního pojištění

26.11.  |  Petr Gola

U platby sociálního pojištění a zdravotního pojištění nalezneme několik společných znaků. V některých aspektech se však značně liší. Kdy je potřeba platit zdravotní pojištění a sociální nikoliv? Podívejte se na vybraných sedm rozdílů.

Přetočení tachometru se nemusí vyplatit

04.11.  |  Zbyněk Drobiš

Přetočené tachometry jsou nešvarem, který obtěžuje mnoho poctivých kupujících. V některých případech může být přetočení tachometru až trestným činem. Představme si rozhodnutí Nejvyššího soudu, který v nedávné době právě takový případ projednával.

Deset důvodů, proč si mají OSVČ hlídat platbu zdravotního pojištění

29.10.  |  Petr Gola

Všechny osoby samostatně výdělečně činné mají povinnost platit zdravotní pojištění. Měsíční zálohu při hlavní činnosti je nutné zaplatit vždy do 8. dne následujícího měsíce. Podívejme se na deset důvodů, proč věnovat placení zdravotního pojištění velkou pozornost.

Dopravní nehoda a spoluodpovědnost chodce při jeho pochybení

23.10.  |  Zbyněk Drobiš

Může chodec, který porušil své povinnosti při přecházení vozovky požadovat odškodnění způsobené újmy na zdraví? Jakou výši spoluodpovědnosti lze očekávat v těchto případech? Představíme si rozhodnutí Nejvyššího soudu, které řešilo obdobné otázky.

Pojištění zboží nemusí být plus

15.10.  |  Redakce

Mnozí si rádi připlatí za jistotu, vyhnou-li se tak v budoucnu dalším výdajům třeba při nutnosti vyměnit prasklý displej u nového telefonu. Pojištění proti škodě a krádeži je čím dál populárnější. Záruka řeší vady, pojištění zase pamatuje na nechtěné pády, a to se přeci vyplatí. Nebo snad ne? Existují i nevýhody této vychvalované služby.

Pojišťovny zavádějí nová samoregulační opatření

24.09.  |  Redakce

Členské pojišťovny ČAP zavádějí do praxe čtyři nová samoregulační opatření s cílem zajistit pro klienta větší transparentnost a srozumitelnost produktových informací. Pojistný trh tak reaguje na potřebu vyšší kultivace odborné péče o klienty a posílení důvěry veřejnosti v pojistný trh. Přijaté standardy uvedou pojišťovny do praxe od 1. ledna 2015.

Jízda s opilým řidičem: Máte nárok alespoň na část odškodnění?

18.09.  |  Zbyněk Drobiš

Dnes se zaměříme na otázku nároku poškozeného při vědomé jízdě s opilým řidičem. Má poškozený vůbec nároku na náhradu škody na zdraví? Jakou lze předpokládat výši uplatněné spoluodpovědnosti pojišťovnou a jak rozhodují soudy?

Dopravní nehoda způsobená nezjištěným vozidlem. Jak získat odškodnění?

11.09.  |  Zbyněk Drobiš

Máte nárok na odškodnění v případě, že jste byli poškozeni dopravní nehodou způsobenou nezjištěným vozidlem? Na tuto otázku a její specifika se zaměříme v dnešním článku k úspěšnému zajištění odškodnění pro poškozeného dopravní nehodou.

Pojištění na škody způsobené přívalovými dešti

04.09.  |  Lucie Urválková

Přívalové deště jsou pravidelnou a pro mnohé tísnivou součástí letních měsíců. Jak zabránit tomu, aby déšť nezruinoval vaši peněženku?

Zdravotní pojištění při zahájení podnikání během roku 2014

04.09.  |  Petr Gola

Většina OSVČ nezahájí svoji výdělečnou činnosti přesně od 1. ledna, ale během roku. Jak je to v takovém případě s platbou zdravotního pojištění? Jak se liší podmínky při hlavní nebo vedlejší samostatné výdělečné činnosti? Podívejme se na praktické příklady.

Poctiví řidiči možná budou platit za nepoctivé

03.09.  |  Redakce

Členové Rozpočtového a Hospodářského výboru se budou 3. září zabývat poslaneckým návrhem na zrušení příspěvku nepojištěných motoristů do garančního fondu. Zatímco nepojištěným by tak odpadla povinnost přispívat na nepojištěné škody, chybějící finance by musely pojišťovny vybrat od poctivých pojištěných motoristů. Těm by se významně zdražilo povinné ručení. Souběžně se zrušením příspěvku nepojištěných by došlo i k prudkému nárůstu nepojištěných škod.

Dopravní nehoda s nepojištěným vozidlem

02.09.  |  Zbyněk Drobiš

Na silnicích se pohybují tisíce nepojištěných vozidel, které ročně způsobí řadu dopravních nehod. Jakým způsobem se může poškozený domoci odškodnění dopravní nehody?

Sedm tipů jak na pojištění nejenom pro zahraniční dovolenou

27.08.  |  Redakce

Až jednu miliardu korun proplatí pojišťovny ročně Čechům, kteří se zraní v cizině. Vyplývá to ze statistiky České asociace pojišťoven, která uvádí, že pojistnou událost související s léčebnými výlohami a úrazem v zahraničí hlásí ročně bezmála 70 tisíc českých turistů. Průměrné náklady na jednu pojistnou událost přitom například loni činily 12 000 Kč.

Amortizace a odškodnění dopravní nehody

14.08.  |  Zbyněk Drobiš

Nevyplatila vám pojišťovna plnou náhradu škody na vozidle po dopravní nehodě s poukazem na amortizaci náhradních dílů? Ústavní soud vydal již před několika lety nález, který stanovuje neoprávněnost pojistného krácení a nárok poškozeného požadovat plnou výši odškodnění.

Deset důležitých čísel v sociálním pojištění

13.08.  |  Petr Gola

Mnozí zaměstnanci nebo OSVČ zaplatí na sociálním pojištění nejvíce ze všech "povinných daní". Sociální pojištění placené zaměstnavatelem firmám citelně prodražuje cenu práce. Podívejme se na deset důležitých čísel pro placení sociálního pojištění.

Jak se vyznat v nabídkách životního pojištění?

12.08.  |  Redakce

Životní pojištění patří v současné době do portfolia většiny významných pojišťoven. Jejich nabídky jsou velice komplexní a při dobré kombinaci mohou obsáhnout všechny životní situace. Zeptali jsme se proto odborníků, na co se soustředit během výběru a uzavírání životního pojištění.

Deset důležitých čísel ve zdravotním pojištění

04.08.  |  Petr Gola

Zdravotní pojištění je "povinnou daní". Všichni musíme platit měsíčně své zdravotní pojišťovně zdravotní pojištění. Pouze za státní pojištěnce platí zdravotní pojištění stát. Podívejme se na deset důležitých čísel pro placení zdravotního pojištění.

Pojišťovny zaznamenaly mírné oživení

30.07.  |  Redakce

Pojistný trh pozvolna narůstá, ukázaly to statistické výsledky členů České asociace pojišťoven (ČAP) za 2. čtvrtletí letošního roku. Předepsané pojistné se meziročně zvýšilo o 715 mil. Kč, což odpovídá 1,2% navýšení.

Pojištění proti úpadku cestovních kanceláří

15.07.  |  Lucie Urválková

Povinné pojištění cestovních kanceláří pro případ úpadku platí již řadu let. Toto krytí má ochránit klienty v případě, že cestovka své podnikání nezvládne a nedostojí převzatým závazkům. Z pojištění obdrží poškození vyrovnání částek, které kanceláři uhradili, aniž by ale čerpali některé služby nebo když dokonce na zájezd ani neodjeli.

Znalost produktů a pojmů v pojišťovnictví v ČR je stále na nedostatečné úrovni

10.07.  |  Lucie Urválková

KOMENTÁŘ | V lednu letošního roku vstoupil v účinnost nový občanský zákoník, který s sebou nese řadu změn upravující vztah mezi pojišťovnou a klientem. Je si ale běžný občan jist, co to pro něj znamená? Ví, na co si dát pozor, jak postupovat, případně se bránit a správně si vyložit jednotlivé termíny, které jsou ve smlouvách? Přiznejme si, že spíše budeme odpovídat NE.

Kolik stojí rada finančního profesionála?

04.07.  |  Gabriela Kraváčková

V evropských zemích se můžete setkat se dvěma způsoby odměňování finančních poradců – provizním a placeným přímo klientem. V České republice jsou až na pár výjimek poradci závislí na provizích od finančních společností. V některých evropských zemích je tento způsob odměňování zakázán.

Navrhovaný zákon klienty cestovních kanceláří neochrání

02.07.  |  Redakce

Cestovní kanceláře jsou ze zákona povinny se pojistit pro případ úpadku. Chrání tím své klienty před dopady vlastního neúspěšného podnikání. Pokud se cestovní kancelář pojistí nedostatečně, klienti o své peníze přicházejí.

Děsí vás nezaplacené faktury? Využijte pojištění pohledávek

18.06.  |  Redakce

Ve světě obchodu snad není podnikatele, který by se nesetkal s nedobytnými pohledávkami za svými zákazníky a zhoršující se platební morálka trápí české dodavatele stále více. Opožděné platby přitom mohou vést k ohrožení existence vlastní firmy a vymáhání pohledávek svépomocí je velmi často bez úspěchu. Řešením, jak se dostat z bludného kruhu odepsaných faktur, může být pojištění pohledávek.

Jak řešit pojistnou událost v zahraničí?

16.06.  |  Redakce

Aby mělo sjednané cestovní pojištění pro klienta očekávaný efekt, měl by vědět, jak v případě pojistné události postupovat. Správný postup mu totiž usnadní řešení problému hned na místě a zároveň urychlí průběh likvidace pojistné události po návratu z dovolené.

Pozor na limity u povinného ručení

13.06.  |  Redakce

Nový občanský zákoník významně rozšiřuje a zvyšuje odškodnění při újmách na zdraví, které se projevuje i v povinném ručení. “Zejména často jezdící klient by vždy měl zvolit vyšší limity plnění. Stokoruna či dvě ročně navíc za jistotu určitě není moc,” zdůrazňuje ředitel pojištění motorových vozidel Kooperativy Václav Runštuk.

Chystáte se na dovolenou? Nezapomeňte na pojištění

04.06.  |  Redakce

Vyrazit si na dovolenou do zahraničí je dnes již samozřejmostí téměř pro každého. Ne každému však přijde samozřejmé sjednat si cestovní pojištění. Stále je mezi českými turisty řada těch, kteří jedou do zahraničí nepojištěni, a vzpomínky na dovolenou se pro ně stanou dlouhodobou noční můrou.

Růst cen nového povinného ručení

29.05.  |  Tomáš Procházka

Mnoho dlouhých let jsme se těšili téměř neměnným cenám povinného ručení. To se však v tomto roce má změnit. Všechny pojišťovny na českém trhu hlásí zdražování, a to v rozpětí od sedmi do dvaceti procent. Nejvíce se tato situace dotkne těch, kteří mají v plánu letos uzavřít nové povinné ručení.

Asistence u pojištění vám ušetří náklady i starosti

27.05.  |  Redakce

Podle odborníků se Češi často pojišťují na vážná, ale málo pravděpodobná rizika. Drtivá většina Čechů přitom vnímá pojištění především jako finanční nástroj, který jim uhradí škody na majetku či je odškodní při újmě na zdraví. Jen málo lidí přitom opravdu využívá všechny služby, které jsou součástí pojistných balíčků.

Kapitálová hodnota nebo odkupné? Nyní na tom nezáleží

22.05.  |  Lukáš Pololáník

Při předčasném ukončení smlouvy o životním pojištění je nutné dodanit dříve uplatněné daňové odpočty. Dodanění bylo do konce roku 2013 možné se vyhnout jen v případě, že byla převedena celá kapitálová hodnota pojištění na novou pojistnou smlouvu. Nově stačí převést peníze z ukončeného životního pojištění přímo na nové a vyhnout se sankcím.

OSVČ mohou požádat o splátky pojistného

22.05.  |  Petr Gola

Osoby samostatně výdělečné činné (OSVČ) nebo zaměstnavatelé se mohou dočasně dostat do finančních problémů, kdy po dobu několika měsíců neplatí ani povinné zdravotní pojištění. Jednorázová úhrada zdravotního pojištění je následně nad jejich finanční síly, řešením může být splácení povinného pojistné ve splátkách.

Pojišťujeme si úrazy, ačkoliv umíráme na nemoci

15.05.  |  Redakce

Proti rizikům, kterých se v životě nejvíc bojíme, se pojišťujeme málo nebo vůbec, a naopak utrácíme za pojištění, kde jsou rizika sice vážná, ale málo pravděpodobná. Vyplývá to z rozsáhlé analýzy společnosti Swiss Life, která využila data z dřívějších průzkumů České asociace pojišťoven (ČAP), a porovnala je s pojistnými smlouvami svých nových klientů z posledních pěti let, řádově desítky tisíc případů. Mezi nejčastější slabiny smluv v oblasti životního pojištění patří nepoměr pojištění pro případy smrti na následky úrazů a nemoci.

Vyznáte se v pojistných produktech?

03.04.  |  Gabriela Kraváčková

Dnes si můžete pojistit nejen dům, auto nebo psa, ale i dopravní pokuty či pracovní neschopnost. Nabídka pojistných produktů je velmi široká a pokrývá nejrůznější oblasti. Proč se vyplatí pojistit?

Firmy mohou žádat o prominutí penále na zdravotním pojištění

13.03.  |  Petr Gola

Zaměstnavatelé jsou odpovědni za správné vyčíslení a odvod zdravotního pojištění za své zaměstnance. Během roku mohou nastat situace, že zaměstnavatelé nemají prostředky, aby včas zaplatili zdravotní pojištění a vznikne penále. Jak si zažádat o prominutí penále?

Vyřizování pojistné události po dopravní nehodě

11.03.  |  Redakce

Ne všichni řidiči si ví rady, jak postupovat při vyřizování pojistné události, která nastává po dopravní nehodě. Ladislav Bělina ze Slavia pojišťovny, vedoucí divize autopojištění, upozorňuje na časté případy, během kterých řidiči tápou. Zároveň doporučuje postupy, které usnadní vyřízení pojistné události a vyplacení pojistného plnění.

Je výhodné nechat si pojistit ztrátu příjmů?

11.03.  |  Tomáš Procházka

V životě vás může potkat mnohé – většinou to bývá jako na houpačce – jednou dole, jednou nahoře. Rozumný člověk nahoře myslí na to, že tomu tak věčně být nemusí. Doba je nejistá, dnešní více než pěkné příjmy mohou být zítra minulostí.

Bez kvalitního pojištění na hory nejezděte

13.02.  |  Redakce

Lyžování, jízda na snowboardu a další zimní sporty jsou mezi Čechy nadmíru oblíbené. Výběr správného pojištění, bez kterého se na sportovně zaměřené dovolené neobejdete, však vydá na víc než jen pět minut na internetu v den před odjezdem.

Jak se změnil trh s pojistným nemovitostí po povodních?

31.01.  |  Michaela Kadlecová

Pojištění nemovitosti se zcela jistě vyplatí. Ne nadarmo se ukazuje, že ačkoliv jsme země spíše klidného charakteru a tornáda a zemětřesní se nám vyhýbají, i taková vichřice, nebo průtrž mračen dokáží napáchat své. Jak se změnily podmínky pojistného nemovitosti oproti loňsku?

Co dělat, když si chcete odečíst pojistné?

21.01.  |  Redakce

Pojistné, které si platíte na životní pojištění, si můžete odečíst od základu daně. Je to jedna z možností, jak si snížit daňový základ a tím i zaplacenou daň z příjmů. Ať jste zaměstnanec nebo podnikatel, vězte, že si můžete ze základu daně odečíst zaplacené pojistné na soukromé životní pojištění ve výši maximálně 12 000 Kč ročně.

Havarijní pojištění: Nehodovost na podzim a v zimě stoupá

09.01.  |  Redakce

Studené teploty, namrzlé silnice a déšť či sníh řízení příliš nesvědčí, a tak není divu, že na podzim a v zimě počet dopravních nehod pravidelně stoupá. Když k nehodě dojde, povinné ručení vás ochrání před odpovědností za škodu na majetku či zdraví někoho jiného, pro pojištění vlastního vozidla je však nutné uzavřít havarijní pojištění.

Co přináší rok 2014 klientům bank a pojišťoven?

02.01.  |  Redakce

Co se od Nového roku mění pro klienty stavebních spořitelen, bank a pojišťoven? Připravili jsme pro Vás přehled legislativních změn platných od 1. 1. 2014 v oblasti stavebního spoření, pojištění a bankovnictví a jejich dopadů na klienty.

Povinné ručení 2014: Sazby porostou, fixací ceny ale nemusíte ušetřit

30.12.  |  Redakce

Fixace ceny povinného ručení na několik let dopředu, kterou nově nabízí některé pojišťovny, má své výhody i nevýhody. I přesto, že ceny povinného ručení budou v příštích letech stoupat, fixace stávající cenové nabídky se nemusí vždy vyplatit.

Co dělat, když si chcete pojistit domácnost?

19.12.  |  Redakce

Denně slyšíte, jak někomu vyloupili byt nebo nějaká živelná událost poškodila vybavení domácnosti? Pokud hledáte pojištění, které kryje právě tato rizika - pojištění domácnosti je to pravé. Podle čeho vybírat a na co se zaměřit?

Co dělat, když chcete životní pojištění aneb proč ho uzavřít?

18.12.  |  Redakce

Životní pojištění představuje zajištění nejbližších, ale také spoření  na důchod podpořené daňovými výhodami. Kdy je vhodné o tomto produktu uvažovat a kdy naopak není. Nepodléhejte iluzím prodejců o super výhodném spoření.

Jak chránit majetek proti škodám, které zapříčiní mrazy?

30.11.  |  Redakce

Teploty pod bodem mrazu mohou způsobit závažné škody na majetku. Kromě zamrzlého vodovodu se v zimním období majitelé domů potýkají také se škodami způsobenými tíhou sněhu či pádem kusů ledu ze střechy. Takové události bývají i životu nebezpečné, přičemž za jejich následky odpovídá právě majitel budovy.

Co dělat, když chcete nahlásit pojistnou událost?

29.11.  |  Elena Ondrová

Pojistná událost se stane jako úderem blesku, který nikdo nečeká. Pokud máte uzavřeno pojištění, může být pro vás tato neočekávaná a dost často nákladná situace trochu jednodušší. Pro rychlé vyřízení je třeba správně postupovat při hlášení pojistné události pojišťovně. Povodně, vichřice, krádeže či havárie tak zvládnete mnohem snáze.

Co dělat, když chcete ručení u konkurence?

25.11.  |  Redakce

Povinné ručení musí mít každé vozidlo, se kterým chcete vyjet do silničního provozu. Každým rokem nám pojišťovny připravují překvapení změnami sazeb pro rozličné kategorie řidičů. Jak postupovat, když chcete pojišťovnu změnit?

Vyvarujte se chyb při změně vlastníka automobilu

19.11.  |  Redakce

Provozované vozidlo musí mít dle zákona sjednané povinné ručení, avšak řadě majitelů vzniklo při změně vlastníka nepojištěné období. Česká kancelář pojistitelů v posledních čtyřech letech zaregistrovala celkem 350 tisíc takových případů.

Zlatá bublina zvaná investiční životní pojištění

04.11.  |  Jana Syrovátková

Věta, kterou dříve či později zaslechne každý finanční poradce: „Když už si platím pojištění, ať z toho taky něco mám.“ Marketingový poradce se může radovat, neboť původně reklamní slogan pojišťoven se dostal do podvědomí lidí natolik, že jej nyní již sami opakují. Otázkou ovšem je, jak to s tím „ať z toho taky něco mám“, vlastně je doopravdy.

Nezapomeňte na povinné zimní pneumatiky. Dopravní nehoda na letních vás může přijít draho

31.10.  |  Redakce

Od 1. listopadu opět platí povinnost mít na vozidle obuté zimní pneumatiky. Kromě pokuty hrozí motoristům i krácení případného pojistného plnění, pokud se stanou viníky dopravní nehody. Pojišťovny totiž nemají velké pochopení pro řidiče, kteří v zimě havarují kvůli špatnému obutí. Kvalitní zimní pneumatika přitom podle odborníka nemusí být nutně drahá.

Jak ušetřit maximum díky bonusu z povinného ručení

28.10.  |  Redakce

Bonus bývá většinou klíčovým faktorem při stanovení výsledné ceny povinného ručení. Díky slevě za bezeškodní průběh lze na pojistném standardně ušetřit až polovinu, u některých pojišťoven dokonce 60 % ze základního pojistného. Přinášíme vám několik tipů, jak díky bonusu ušetřit za pojištění co nejvíce.

Předčasné ukončení životního pojištění má nepříznivé daňové důsledky

24.10.  |  Lukáš Pololáník

Výpověď pojistné smlouvy předčasně se zpravidla nevyplatí. Musíte totiž dodanit uplatněné odpočty, zdanit příspěvky zaměstnavatele i případné výnosy.

Rekreační objekty na podzim lákají zloděje. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

23.10.  |  Redakce

Na podzim roste počet vloupání do rekreačních objektů, protože je lidé často zazimují a vrací se do nich až na jaře. Jak předcházet řádění zlodějů nebo vandalů? Kvalitní zabezpečení jde v tomto ohledu ruku v ruce s vhodným pojištěním.

Při sjednávání cestovního pojištění berte v potaz fakultativní výlety

09.10.  |  Petr Rozkošný

Scénář, který zažilo mnoho z nás. Když si před odjezdem na dovolenou sjednáváte cestovní pojištění a online formulář pojišťovny na internetu vám dává na výběr mezi tarify „rekreační“ a „ rizikový“. Výrazně nižší cena jasně nahrává ve prospěch „rekreačního“ tarifu, jenže…

Úvěrové pojištění – měli byste si jej sjednávat?

02.10.  |  Petr Rozkošný

Snaží se nám jej „vnutit“ téměř ke všem produktům – hypotéce, spotřebitelskému úvěru či kreditní kartě. Úvěrové pojištění je pro finanční společnosti nejen lukrativním businessem, ale také prostředkem, jak snížit riziko toho, že si nebudete moci dovolit úvěr splácet. My, klienti finančních institucí tento produkt zase vnímáme jako zbytečně „vyhozených“ pár set či tisíc korun měsíčně. Jak je to vlastně s úvěrovým pojištěním ve skutečnosti, kdy se vyplatí si jej vzít a kdy se skutečně může jednat o „vyhozené“ peníze?

Povinné ručení bude zdražovat. Jak změnit pojišťovnu?

30.09.  |  Redakce

U povinného ručení je letos očekáváno další zdražování kvůli legislativním změnám. Jak moc se to reálně projeví v jeho cenách, záleží podle odborníků na každé pojišťovně. Kdo nechce mít dražší pojistku, měl by vědět, jak případně ukončit tu stávající. Lze tak učinit do měsíce od oznámení změny výše pojistného.

Chráníte svůj majetek dostatečně?

24.09.  |  Redakce

Počasí v poslední době stále více ohrožuje náš majetek. Vypadá to, že si musíme zvykat na klimatické extrémy, které mají za následek více živelních pohrom, a tedy i škod na majetku. S nadcházejícím podzimem se nebezpečí živelních událostí stává hodně aktuálním a statistiky potvrzují rostoucí trend. Účinnou prevencí vzniklých škod jsou především pojištění nemovitosti, domácnosti či havarijní pojištění. Dávejte si ale pozor na podpojištění.

Zdravotní pojišťovny mohou udělovat až stotisícové pokuty

16.09.  |  Petr Gola

OSVČ i zaměstnavatelé mohou dostat při neplnění svých povinností od zdravotní pojišťovny velmi vysoké pokuty. Za jaká provinění může zdravotní pojišťovna udělit pokutu a v jaké výši?

3 otázky, které byste si měli položit před sjednáním cestovního pojištění

06.09.  |  Petr Rozkošný

Vyřaďte Murphyho zákony ze hry, věnujte před odjezdem na dovolenou zvýšenou pozornost cestovnímu pojištění. Již za pár desítek korun denně díky němu můžete získat ochranu před neočekávanými výdaji, coby následek úrazu, infekčního onemocnění, bolesti zubů apod. Cestovní pojištění je jednou z věcí, na které se vyplatí nešetřit. Úspora několika desítek korun vás totiž ve finále může vyjít pořádně draho, až na několik set tisíc korun.

Co dělat, aby nebyla ztráta zaměstnání knock-outem pro vaše finance?

30.08.  |  Petr Rozkošný

Ta myšlenka se prohnala hlavou snad každého z nás – jak hrozné by to bylo, pokud bych přišel o práci? Dobrou zprávou je to, že pokud by opravdu došlo na nejhorší a vy skutečně přišli o stabilní příjem, jste to vy, kdo rozhodujete o tom, jakou míru „utrpení“ budete prožívat. Pár tipů na to, jak období bez zaměstnání přežít bez větších šrámů vám přinášíme v našem dnešním příspěvku.

Jak se chránit na cestě do zahraničí

30.07.  |  Redakce

Období dovolených je v plném proudu a mnozí z nás mají stále před sebou cestu do zahraničí. Dovolená v cizině se ale může náhle změnit v nepříjemný a také drahý zážitek, pokud podceníte potenciální nebezpečí. Vyznáte se v cestovním pojištění? Jaká rizika vám hrozí a jakou pojistnou ochrani si zvolit?

Pojištění nebo loterie?

17.07.  |  Jana Syrovátková

V poslední době se objevují nová pojištění určená zvlášť pro ženy. Jedná se o pojištění rakoviny prsu či ženských orgánů. V praxi je často možné se potkat s úvahou: „Mnoho žen podobné choroby dostalo, kdybych onemocněla, ať z toho něco mám.“ Přitom hlavním důrazem při pojišťování by měl být pohled „z druhé strany“ – kolik peněz mi bude chybět, kdybych onemocněla? Co kdybych onemocněla něčím jiným?

Autem do zahraničí: na co si dát pozor?

01.07.  |  Redakce

Prázdniny jsou tu a nastává čas letních dovolených. Velká část českých turistů se v tomto období vydává autem za hranice. I přes časté varování jsou dopravní nehody jedním z nejčastějších důvodů úmrtí či zranění českých turistů v zahraničí. Jak se připravit a jak postupovat v případě, kdy se stanete účastníky havárie?

Čapek: Nebudujeme žádný multi-level

28.06.  |  Zbyněk Drobiš

Dbáme na to, aby naši lidé byli opravdu profíci. Nebudujeme žádný multi-level, který se bude rozpínat jako chobotnice a ve výsledku jen kanibalizovat sám sebe. Vybíráme osobnosti v řádu desítek, ne tisíců, a každá z nich je pod drobnohledem našeho supervizora kvality, uvedl Michal Čapek, který má na starosti obchodní strategii ve společnosti Finberry.

Povodeň mi vyplavila auto. Na jakou náhradu mám nárok?

12.06.  |  Redakce

S mizející vodou se pomalu začínají sčítat škody. Nemalou část z nich tvoří také vytopená auta. Co s autem, které poškodil vodní živel?

Jak postupovat při řešení škodní události způsobené povodní a záplavou

03.06.  |  Redakce

Česká asociace pojišťoven reaguje na aktuální hydrometeorologickou situaci a přináší klientům pojišťoven užitečné informace a rady, jak postupovat při řešení škodní události způsobené povodní a záplavou.

Přepojišťování pojistných smluv: Nešvar českého pojišťovnictví

10.05.  |  Redakce

Jen za posledních pět let změnilo v ČR svého poskytovatele životního pojištění 25 % klientů, zatímco v ostatních evropských státech jen 8 % klientů. Více než čtvrtina klientů, kteří mají sjednané životní pojištění, také stále netuší, jaké má pro ně důsledky předčasné zrušení životní pojistky. Ukázal to průzkum ČAP.

Kdy pojišťovna uhradí škody v domácnosti?

30.04.  |  Redakce

Každý rok vznikají jen v důsledku povodní škody v řádech miliard korun. Domácnostem však podle odborníků hrozí nečekané náklady například i kvůli požárům nebo majetkové kriminalitě. Přinášíme vám vybrané situace, které pojištění domácnosti pokrývá.

Hradec: ČKP je garantem u škod způsobených nepojištěným vozidlem

26.04.  |  Zbyněk Drobiš

Jezdíte bez povinného ručení? Nebo jste měli dopravní nehodu s řidičem, který nemá uzavřené povinné ručení? Obě situace znamenají problémy navíc k již tak nepříjemné situaci dopravní nehody. S Jakubem Hradcem, výkonným ředitelem České kanceláře pojistitelů si však ukážeme správnou cestu řešení pro ochranu našich práv a především financí.

Pojištění schopnosti splácet hypoteční úvěr

22.03.  |  Daniel Pech

Sjednání pojištění schopnosti splácet je velmi zodpovědným krokem, který banka navíc ocení snížením úrokové sazby. Získáme výhodu hned dvakrát. Nejenže můžeme klidně spát, ale dokonce jsme ukořistili slevu z úroku.

Jaká je hodnota zdraví?

20.03.  |  Zbyněk Drobiš

Vážnější úraz nám může obrátit život naruby. Co bylo doposud samozřejmostí, je ze dne na den velkým problémem. Ze zákona máte právo na odškodnění, často je však třeba o řádné odškodnění bojovat. Jaká je současná opora v zákoně?

Polovina z nás má zkušenost s pojistnou událostí

28.02.  |  Redakce

Ať už se jedná o autonehodu, zlomenou ruku nebo následek řádění živlů, má s pojistnou událostí vlastní zkušenost 46 % české populace. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu České asociace pojišťoven (ČAP), ve kterém zároveň většina klientů hodnotí průběh likvidace pojistné události jako bezproblémový a časově přiměřený.

Asistenční služby u životního pojištění

27.02.  |  Daniel Pech

Pojišťovny si uvědomují, že nejnižší cena produktu nemusí být tou nejlepší strategií. Řada klientů již nesleduje pouze cenu, ale i úroveň souvisejících služeb. U životního pojištění můžete získat balík asistenčních služeb. Které služby nabízejí tuzemské pojišťovny?

Smysluplné cestovní pojištění

18.02.  |  Daniel Pech

Možná se vám už stalo, že jste se viděli, jak sjíždíte zasněžené Alpy či se za šumění moře vyhříváte na pláži, když vtom jste si uvědomili, že nemáte cestovní pojištění. Protože jste odpovědní, nechcete bez něho za hranice vyrazit, a tak začnete ve spěchu „něco“ shánět. Bohužel uvažování ve stylu „hlavně abych něco“ měl, může přijít velmi draho.

Pojištění odpovědnosti zaměstnance za škodu

30.01.  |  Daniel Pech

V definici podnikání se mimojiné uvádí, že soustavnou činnost provádí podnikatel na vlastní odpovědnost. Otázkou je, mohu skutečně jako zaměstnanec klidně spát s pocitem, že vykonávám závislou činnost a nepodstupuji žádné finanční riziko? Kdy a v jaké výši po mně můj zaměstnavatel může vymáhat zaplacení škody? Mohu se proti této situaci chránit? Jaká forma je pro mě nejlepší?

Kočkolap, zloděj znalec a další příběhy, které píše sám život

31.12.  |  Redakce

Ani v pojišťovně nemusí být vždy nuda a nouze o zajímavé příhody. Protože se loučíme s rokem 2012, tak vám na odlehčení představujeme TOP 12 pojistných událostí ČSOB Pojišťovny tohoto roku.

Rozčtvrcení, nebo úrok – historie pojišťovnictví ve světě i u nás

07.12.  |  Tereza Dědinová

Potřeba „nechat se pojistit“ proti riziku a škodám je stará jako samo lidstvo – a kdož ví, možná i starší. Kolektivní sdílení rizika a následný podíl na zisku doprovázelo lidské komunity už v dobách, kdy se sežrání tygrem (popřípadě medvědem) řadilo k takřka přirozeným příčinám smrti.

Bude prodej pojištění solidnější?

21.11.  |  Petr Fejtek

Vláda ve středu schválila novelu zákona 38, podle níž budou muset pojišťovací zprostředkovatelé i prodejci pojistek z pojišťoven skládat odbornou zkoušku. Dlouze vyjednávaná novela tak konečně začne svou pouť legislativním procesem. V zákulisí se však hovoří o dalších změnách, které by novela mohla obsahovat, protože ani tyto podmínky nebudou dostatečné k „pročištění“ trhu.

Procházka: Největší riziko vážných onemocnění hrozí lidem nad 50 let věku

16.11.  |  Petr Rozkošný

Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba, infarkt, mozková příhoda, rakovina, selhání ledvin, „společníci“, které nikdo nevyhledává. Následky velmi vážných onemocnění nelze odstranit, lze je však zmírnit. Více v rozhovoru s Petrem Procházkou, ředitelem úseku řízení produktů PČS.

Budzinski: Zaměstnanec má právo na odškodnění v plné výši

09.11.  |  Zbyněk Drobiš

Smrt mladého člověka, který byl otcem a živitelem dvou dětí musí být odškodněna nikoliv dle tabulek, ale podle zdravého rozumu, uvedl v interview Petr Budzinski, advokát se specializací na náhrady škody na zdraví a práva zaměstnanců.

Zvláštní pojistné podmínky a jak je číst

01.11.  |  Marek Trnka

V předchozím článku jsme se zaměřili na všeobecné pojistné podmínky. Vaše pojistná smlouva se ale řídí také tzv. zláštními pojistnými podmínkami. Na co si dát pozor, co je to progrese a jak si ji jednoduše spočítat? Hodnotné informace z jinak několikastránkového dokumentu v kostce naleznete v tomto článku.

Pojištění automobilu: Kdy vám pojišťovna nezaplatí?

22.10.  |  Redakce

Mnozí řidiči mylně domnívají, že jsou u povinného ručení a havarijního pojištění plně „krytí“ a v případě nehody se krom spoluúčasti nemusejí na náhradách nijak finančně podílet. O to větší překvapení je čeká, když jejich pojišťovna v podobné situaci odmítne škodu uhradit. Uvádíme pět situací, kdy pojišťovna odmítne pojistné plnění.

Co byste měli vědět před zrušením pojistné smlouvy

17.10.  |  Marek Trnka

Tento článek je určený pro všechny, kteří uvažují o sjednání životního pojištění, ale i těm, kteří již pojištění sjednáno mají. Obecně platí, že když zakládáme jakýkoliv finanční produkt, jde vše hned a bez problémů; při jeho rušení se však náhle setkáváme s novými informacemi. Přečtěte si o rizicích předčasného ukončení pojištění a možných alternativách.

Svatošová: Počet stížností na nekalé praktiky finančních poradců setrvale roste

10.10.  |  Zbyněk Drobiš

Nekalou praktikou je např. neúplné a nepřesné poskytování informací k nabízenému produktu a používání zavádějících pojmů - třeba tvrzení, že investiční životní pojištění je spoření nebo prezentace budoucích výnosů, uvedla v rozhovoru Markéta Svatošová z odboru ochrany spotřebitele u České národní banky.

Všeobecné pojistné podmínky a jak je číst

27.09.  |  Marek Trnka

Jelikož drtivá většina klientů před sjednáním pojištění nečte obsáhlé pojistné podmínky, je cílem tohoto článku rámcově vás s nimi seznámit a nejen to. Hodnotné informace získají stávající i potencionální klienti pojišťoven - dozvíte se na co si dát pozor, na co se konkrétně zeptat a jaké dokumenty máte vlastně před podpisem smlouvy obdržet.

Jak si vybrat pojišťováka a pojišťovnu

12.09.  |  Marek Trnka

Cílem článku není porovnávat rozdíly životního, kapitálového nebo cestovního pojištění, ale podívat se na pojišťovnictví z jiného úhlu pohledu – jak si nechat sestavit pojistnou smlouvu, podle čeho si vybrat pojišťovnu a pojišťovacího poradce.

Na pojistném lze pečlivým výběrem hodně ušetřit

22.08.  |  Redakce

Pokud se ale zájemce o pojištění spolehne na náhodný výběr, může jedné pojišťovně zaplatit až trojnásobek toho, co požaduje jiná. Ukazují to dílčí výsledky unikátního srovnávacího výzkumu Nejlepší banka a Nejlepší pojišťovna 2012.

Co je dobré vědět o zdravotním pojištění?

21.08.  |  Petr Gola

Zdravotní pojištění je taky daní. Placení zdravotního pojištění je povinné, proto je dobré vědět, že máme právo na výběr zdravotní pojišťovny, lékaře a při nespokojenosti si můžeme stěžovat.

Životní pojistku letos uzavírají z 69 % muži nad 25 let

14.08.  |  Redakce

Životní pojištění letos uzavírají v 69 % případů muži ve věku nad 25 let. Vyplývá to z aktuálních statistik Rentia, divize AWD ČR, za období od ledna do července 2012. Podle odborníků si životní pojistku sjednávají především živitelé rodin a majitelé hypotečních úvěrů na nemovitosti. Chtějí tak ochránit své blízké před rizikem finančních ztrát.
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz