Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityÚvěry a půjčky

Zprávy a aktuality

Co si mohou banky účtovat do účelně vynaložených nákladů při předčasném splacení úvěru?

07.02.  |  Lucie Mečířová

Banka si do účelně vynaložených nákladů při předčasném splacení úvěru klientem nemůže účtovat vše. Jaké položky do nich tedy lze zařadit a kolik účelně vynaložené náklady u spotřebitelského úvěru činí?

Slováci mohou splatit hypotéku mimo fixaci s 1% poplatkem. Využívají této možnosti?

17.08.  |  Luboš Svačina

Slovensko je z našeho pohledu zajímavé z několika důvodů. Jednak proto, že bankovnictví v obou zemích má stejné kořeny, přičemž Slovensko se stalo před 7 lety členem eurozony, takže je zajímavé paralelně sledovat jak se oba trhy vyvíjejí. Ovšem tentokrát jsme však zaměřili na naše nejbližší sousedy z důvodu implementace evropské hypoteční směrnice. Zatímco u nás nabyde zákon z ní vyplývající účinnosti k 1. prosinci, na Slovensku platí už od 21. března 2016. Co udělalo snížení poplatku za předčasné splacení se slovenským hypotečním trhem?

Lidé zateplují. Požádali už o 1,4 miliardy korun z Nové zelené úsporám

17.08.  |  Jana Poncarová

O dotace na zateplení z programu Nová zelená úsporám je zájem. Kontinuální příjem žádostí o příspěvek pro rodinné domy odstartoval loni na podzim. Od té doby lidé podali už 6 548 žádostí o podporu za 1,4 miliardy korun. Nejvíce peněz jde na zateplování nebo instalaci solárně-termických panelů.

Extrémně nízké sazby hypoték nahrávají také rekonstrukcím

09.08.  |  Redakce

Zájem o hypoteční úvěry v Česku opět trhá rekordy. Díky extrémně nízkým úrokovým sazbám, které v červnu klesly až na hodnotu 1,87 procenta, jsou totiž peníze na bydlení pro žadatele dostupnější než kdy dříve. Za prvních šest měsíců letošního roku tak tuzemské banky poskytly klientům více než 55 tisíc hypoték v celkovém objemu přes 106 miliard korun. Hned čtvrtina úvěrů přitom směřovala na rekonstrukce a výstavbu.

Hypotéky se prodávají za méně, než za kolik je banky nabízejí

02.08.  |  Luboš Svačina

Obrovský zájem o hypotéky vytěžuje banky na hranici procesních kapacit. Sazby hypoték přešlapují na místě a pravděpodobnější je nyní s ohledem na vývoj na mezibankovním trhu spíše scénář otočení trendu a pozvolného růstu.

Banky a stavební spořitelny letos na bydlení rozpůjčují čtvrt bilionu Kč

26.07.  |  Luboš Svačina

Hypotéky jsou nyní extrémně levné, příjmy domácností rostou, ekonomice se daří, lidé přemýšlejí co s volnými penězi a vidí, že ceny nemovitostí rostou. Výsledkem je měsíční objem hypoték dosahující bezmála 24 miliard korun. V součtu za první pololetí suma sjednaných úvěrů již překročila 100 miliard Kč.

Průměrná sazba hypoték opět klesla. Nový rekord je 1,87 %

20.07.  |  ČTK

Průměrná úroková sazba hypoték se v Česku v červnu dále propadla na dosavadní minimum 1,87 procenta. V květnu činila 1,89 procenta, vyplývá z údajů Fincentra Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték v ČR bez ohledu na dobu fixace. Počet sjednaných hypotečních úvěrů v červnu znovu stoupl, a to na 12.324. Také objem hypoték byl rekordní, když v červnu dosáhl 23,78 miliardy korun. V květnu bylo uzavřeno 10.831 nových hypoték v objemu 20,7 miliardy Kč.

Splatit úvěr nebo hypotéku bude jednodušší

19.07.  |  Lukáš Pololáník

Spotřebitelé zřejmě budou moci splatit dluhy z úvěrů vesměs kdykoliv, omezí se také sankce za pozdní splátky. Výrazně se uvolní podmínky pro mimořádné splátky hypoték. Předloha schválená Senátem nyní zamíří k podpisu prezidentovi Miloši Zemanovi.

Jak na refinancování hypotéky

15.07.  |  Lukáš Pololáník

Refinancování úvěrů se stalo běžnou součástí nabídky bank. Běžný spotřebitelský úvěr lze refinancovat velmi snadno. Jak ale postupovat při refinancování hypotéky? Princip je stejný, ale má to svá specifika. Hypotéku lze např. bez sankcí splatit většinou jen na konci období fixace. Refinancování je dobré začít řešit již několik měsíců před koncem fixace.

Jak na refinancování úvěru

14.07.  |  Lukáš Pololáník

Dlouhodobě nízké úrokové sazby nám sice přináší malý zisk na spořicích účtech nebo termínovaných vkladech, ale zato nabízí mnoho příležitostí, jak si razantně snížit nejen úroky a splátky u našich úvěrů, ale zredukovat i bance skutečně zaplacenou výslednou sumu. Oblíbená výše splátky uváděná v reklamách je totiž ukazatel nepodstatný. Pokud chcete na splácení půjčky opravdu ušetřit, musí vás zajímat RPSN a skutečně zaplacená suma bance. Jak postupovat při refinancování úvěru?

Banky od klientů sbírají čím dál více informací. Nutí je k tomu zákony

13.07.  |  Redakce

Na 65 % Čechů považuje množství informací sdělovaných bankám za přiměřené, vyplývá z průzkumu SC&C pro Českou bankovní asociaci. Počet údajů, které jsou banky od svých klientů povinny vyžadovat, se však kvůli novým zákonům stále navyšuje.

Ceny bytů jsou na 7letých maximech. Levné hypotéky však zajišťují vysokou dostupnost bydlení

13.07.  |  Luboš Svačina

Růst cen bytů se v červnu na okamžik zastavil na hodnotě 2,15 milionu korun. V meziročním srovnání však ceny rostou o 9 % a růstový trend bude podle našeho odhadu pokračovat i v následujících měsících. Ceny bytů jsou na 7letých maximech, ale dostupnost bydlení je stále výrazně lepší než v roce 2009 díky levným hypotékám. Dosažitelnost úvěrového financování je na nejlepších hodnotách v historii, což se promítá v rekordní poptávce po vlastním bydlení.

Nový zákon o půjčce přinese bankám náklady navíc. Hypotéky mohou zdražit

11.07.  |  Redakce

Senát se chystá projednávat novelu zákona o spotřebitelském úvěru. Klienti bank očekávají větší zákonnou ochranu ze strany státu i regulátora České národní banky proti leckdy lichvářským praktikám nebankovních subjektů. Přijetím novely ale vzniknou bankám náklady navíc, jež se budou přirozeně snažit nahradit jiným způsobem a hrozí tak zdržení hypoték.

Hypotéky lámou rekordy. Banky již nezlevňují

05.07.  |  Luboš Svačina

Úrokové sazby hypoték stagnují. Oproti předchozímu měsíci průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů klesla jen o setinu procenta na 1,96 %. Díky rekordnímu zájmu o hypotéky zmizela motivace bank s cenami hýbat.

Banky hlásí obří zájem o hypotéky. Za měsíc půjčily tolik, co jindy za celé čtvrtletí

28.06.  |  Luboš Svačina

Poprvé v historii banky překonaly objemem sjednaných hypoték 20 miliardovou hranici. Hlad po nemovitostech a spolu s tím i úvěrech na bydlení je obrovský. 19 měsíců v řadě se bankám daří posouvat dosavadní měsíční maxima o stupínek výš. V červnu je však laťka nastavena hodně vysoko. Podaří se to i nyní?

1,89 %: Hypotéky na novém rekordu

22.06.  |  Lukáš Pololáník

Průměrná úroková sazba hypoték se v Česku v květnu dle Fincentrum Hypoindexu dále propadla na dosavadní minimum 1,89 procenta. V dubnu činila 1,94 procenta. Banky nyní lákají na delší fixace, aby si klienty lépe udržely, neboť hypotéky bude možné zanedlouho snáze splatit. Také nebude možné poskytovat 100% hypotéky, protože poptávka po bytech začíná převyšovat nabídku.

Hypotéky opět v hledáčku ČNB. Některým typům úvěrů zvoní hrana

21.06.  |  Luboš Svačina

Česká národní banka plánuje zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték. Mimo povolený rámec budou hypotéky poskytované na celou hodnotu zajištěné nemovitosti – tzv. 100% hypotéky. Nová opatření se týkají také refinancování a úvěrů na pořízení nemovitosti k dalšímu pronájmu. Jaké budou dopady těchto opatření?

Čínské banky v ČR: Zpočátku pro čínské firmy, poté důraz na lokální trh

17.06.  |  Lukáš Pololáník

Nárůst zastoupení čínských bank na českém trhu přispěje podle analytiků ke zvýšení obchodu mezi oběma zeměmi a vytvoří základ pro čínské investice ve střední Evropě. Čínské banky na českém trhu mohou v první fázi poskytovat financování a transakční služby čínským firmám v regionu. Časem se pak mohou snažit získat výraznější podíl na lokálním bankovním trhu. Česko je po Španělsku a Francii třetí evropskou zemí, jejíž firmy budou v Číně na online nákupním portálu e-Mall prodávat své výrobky.

5 častých otázek a odpovědí k novému zákonu o úvěru pro spotřebitele

14.06.  |  Luboš Svačina

Na začátku prázdnin bychom měli vědět, zda spotřebitelé budou moci splatit dluhy z úvěrů i hypoték takřka kdykoliv nebo zda se omezí sankce za pozdní splátky. Návrh zákona bude projednávat Senát. Zákon upravuje celou řadu oblastí týkajících se poskytování úvěrů, včetně úvěrů na bydlení – hypoték a úvěrů ze stavebního spoření. Zde je 5 otázek a odpovědí, které by vás mohly v souvislosti s novým zákonem zajímat.

Zvýší zákon o úvěru sazby hypoték?

07.06.  |  Luboš Svačina

Poslanecká sněmovna v pátek schválila návrh nového zákona o úvěru pro spotřebitele. Zdraží hypotéky? Podle dat společnosti GOLEM FINANCE, klesla průměrná nabídková sazba hypoték na 1,97 %. Rekordně levné hypotéky však již nedokážou přetlačit růst cen bytů, takže pořízení vlastního bydlení je čím dál nákladnější. V průměru Češi a Moravané vynakládají na splátku hypotéky 1/3 svého čistého příjmu.

Předčasné splacení úvěru nemá být trestáno, praví nový zákon

03.06.  |  Lukáš Pololáník

Sněmovna schválila zákon, který posílí pozici spotřebitelů na finančním trhu a zpřehlední úvěrový trh. Pokud jej schválí Senát, spotřebitelé budou moci splatit dluhy z úvěrů i hypoték vesměs kdykoliv, omezí se také sankce za pozdní splátky. Zákon vychází z myšlenky, že předčasné splacení úvěru nemá být trestáno. Zpřísnění podmínek by mohlo eliminovat řadu společností s cílem nepůjčovat, ale spíše lichvařit.

Extrémně nízké sazby – co se může stát za 3 nebo 5 let?

31.05.  |  Luboš Svačina

Hypoteční sazby jsou nyní na absolutních minimech. Nízko mohou zůstat ještě relativně dlouho, ale rozhodně ne navždy. Již nyní při sjednávání hypotéky je proto nutné počítat s budoucím růstem úrokových sazeb.

Proč objemy hypoték neustále rostou?

25.05.  |  Luboš Svačina

Banky za 4 měsíce letošního roku půjčily lidem na bydlení 77,2 mld. Kč, tedy o 10 mld. více než loni. Celková suma sjednaných úvěrů letos nejspíš překoná 250 mld. Kč. Proč objem hypoték neustále roste? A kdy to skončí?

Čtvrtina lidí financuje nákup ojetého vozu pomocí úvěru

24.05.  |  ČTK

Celkem čtvrtina lidí financuje nákup ojetého vozu pomocí úvěru, vyplývá z průzkumu společnosti Médea Research a prodejce Auto ESA. Podle údajů poskytovatelů finančních služeb podíl lidí, kteří cenu vozu hradí úvěrem, stále roste.

Ceny bytů dál letí nahoru. Nejvíce na Vysočině a v Karlovarském kraji

18.05.  |  Luboš Svačina

Lidé prahnou po lepším bydlení. Podle statistik realitního portálu RealityČechy.cz vzrostla průměrná nabídková cena bytů během loňského roku o 7 % a v růstu ceny bytů pokračují i v letošním roce. Jak je to s dosažitelností vlastního bydlení? Má smysl ještě čekat?

Průměrná sazba hypoték v dubnu klesla na rekordních 1,94 pct

18.05.  |  ČTK

Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v dubnu dále propadla na dosavadní minimum 1,94 procenta. V březnu činila 1,97 procenta, vyplývá z údajů Fincentrum Hypoindexu. Lídři trhu, tedy Hypoteční banka a Česka spořitelna, dále zlevnili své hypotéky. Menší, dravější banky zlevnily už dříve a ty velké musely reagovat.

Stavební spořitelny do dubna poskytly o 14 procent více úvěrů

16.05.  |  ČTK

Tuzemské stavební spořitelny poskytly letos do konce dubna úvěry za téměř 15 miliard korun, což je meziročně o 13,5 procenta více. Spořitelny uzavřely zhruba 188.000 nových smluv, což je naopak meziročně o šest procent méně. Vyplývá to z údajů všech pěti tuzemských spořitelen.

Velká Británie se snaží zkrotit růst cen nemovitostí

10.05.  |  Luboš Svačina

Ceny nemovitostí v Británii už dávno překonaly předkrizová maxima a na vlně levných hypoték, rostoucí spekulativní poptávky a koupí za účelem dalšího pronájmu dál rostou. Ochlazení trhu by mělo přinést navýšení daně z nákupu nemovitosti a regulátor zvažuje i omezování buy-to-let hypoték.

Hypoteční sazby nyní nejspíš zamíří k ledu

04.05.  |  Luboš Svačina

Úrokové sazby dosáhly v dubnu nového historického minima. Index GOFI 70 dosáhl 2 procentní hranice a zlevňovaly i hypotéky s vyšším LTV. Mezibankovní úrokové sazby však již 2 měsíce v řadě rostou, což letošní prudký pokles sazeb hypoték s velkou pravděpodobností přibrzdí. Může se tak opakovat loňský rok, kdy v květnu dosáhly sazby dna roku 2015.

Zájem o hypotéky roste. Na co si dát pozor?

02.05.  |  Redakce

Ceny nemovitostí, především bytů, rostou. Nahoru je ženou stále ještě levné a dostupné hypotéky, jejichž sazby se pohybují na rekordně nízkých úrovních. To jsou faktory, které právě teď mnohé Čechy vybízejí ke koupi nového bydlení s využitím úvěru. Výběr vhodné hypotéky by ale rozhodně neměli pod vlivem momentální příznivé situace uspěchat, protože si tak mohou zadělat na pozdější komplikace.

Hypotéky na novém minimu. Dvouprocentní hranice padla

26.04.  |  Luboš Svačina

Poprvé v historii sazba sjednaných úvěrů klesla pod 2 procenta. Banky během března poskytly hypotéky za 18 miliard. Hypoteční boom však začíná narážet na své hranice. Limitovaná je kapacita bank i nabídka nemovitostí.

Před 6 lety odstartovaly hypotéky s plovoucí sazbou. Bilance po šesti letech

20.04.  |  Luboš Svačina

Hypotéky s plovoucí sazbou slaví 6leté výročí na českém trhu. UniCredit Bank tehdy přišla s revolučním produktem Převratná hypotéka. Jak jsou na tom klienti, kteří dali přednost plovoucí sazbě před hypotékou s fixací?

Stavební spořitelny ve čtvrtletí poskytly o 11 procent více úvěrů

14.04.  |  ČTK

Tuzemské stavební spořitelny poskytly za první čtvrtletí úvěry za 10,2 miliardy korun, meziročně o 11 procent více. Spořitelny uzavřely přes 138.000 nových smluv, což je naopak meziročně o 14 procent méně. Vyplývá to z údajů všech pěti tuzemských spořitelen.

Chystá se zlevňování hypoték s 10letou fixací?

12.04.  |  Luboš Svačina

V březnu snížilo sazby hypoték 6 bank. Úrokové indexy klesly na nová minima a kvapem se blíží k prolomení 2procentní hranice. Klienti, kterým nyní končí 5letá fixace, mohou na měsíční splátce ušetřit několik tisíc korun nebo si splatnost úvěru zkrátit o několik let. V rámci refixace roste rovněž zájem o navýšení úvěru.

Češi si více půjčují, hlavně na nemovitosti

08.04.

Domácnosti měly ke konci letošního února od bank půjčeno celkem 1,24 bilionu korun, což je o 8,4 procenta více než před rokem. Čtyři pětiny úvěrů domácnostem byly poskytnuty na nákup nemovitosti. V podnikové sféře naopak zájem o úvěry nadále klesá, vyplývá ze statistik České národní banky.

První z „příliš drahých“ klientů stavebních spořitelen podal žalobu

21.03.  |  Petra Pelantová

Celý bankovní sektor je dlouhodobě vystaven negativnímu vlivu extrémně nízkých úrokových sazeb a ani my nemůžeme tento vývoj ignorovat.

Obliba operativního leasingu roste a firmy oceňují kromě úspory nákladů i další výhody

18.11.  |  Redakce

Operativní leasing umožňuje efektivní řízení nákladů podniku a jeho popularita stále roste. Ve srovnání s dalšími formami financování vozidel je na vzestupu, což dokládá meziroční téměř pětiprocentní růst na úkor podnikatelských úvěrů a finančního leasingu. Operativní leasing se postupně stává cenově dostupnějším a mnohé firmy ho preferují nejen z ekonomických důvodů. Podnikatelé totiž oceňují i řadu dodatečných online služeb pro správu firemní flotily.

Diepolt: V debatách o kampeličkách se zapomíná na zhodnocení členských vkladů

24.08.  |  Lukáš Pololáník

Sektor družstevních záložen nyní prochází zásadními změnami v oblasti legislativy. Jedním z cílů těchto změn je, aby se člen družstva stal činným spolupodílníkem kampeličky, a tudíž se aktivně zapojoval do činnosti družstva, uvádí v rozhovoru pro Finance.cz Jiří Diepolt, místopředseda představenstva ANO spořitelní družstvo.

Vymáhání dlužného výživného

12.02.  |  Zbyněk Drobiš

Máte soudem stanovené výživné, avšak protistrana výživné nehradí? Může být dlužníkovi zabaveno řidičské oprávnění nebo zahájeno trestní stíhání v případě nehrazení výživného? Nejenom tyto otázky budou předmětem dnešního článku na vymáhání dlužného výživného.

Stále více Čechů si bere půjčky, zejména na bydlení

04.09.  |  Redakce

Počet lidí s úvěry na bydlení se významně zvýšil, berou si v průměru menší částky. I přes zvýšený počet lidí s půjčkami dosahuje podíl ohroženého dluhu na jeho objemu stejných hodnot jako před rokem. Banky a finanční instituce častěji prověřují úvěrovou historii žadatelů o půjčky. Lidé se ke svým závazkům chovají zodpovědněji a kontrolují stav svých závazků už i on-line.

Němec: Stanovisko Nejvyššího soudu je pro mne zklamáním

05.08.  |  Zbyněk Drobiš

Právní souboj o poplatek za správu úvěru byl rozhodnut stanoviskem Nejvyššího soudu a Ústavním soudem. Jakožto tečku na závěr za touto problematikou máme pro Vás otevřený rozhovor s Mgr. Petrem Němcem, který byl iniciátorem tohoto právního souboje. Jaký má názor na stanovisko Nejvyššího soudu a jaké další projekty připravuje pro ochranu práv spotřebitele?

Platební rozkaz: Kdy použít a jak se bránit

08.07.  |  Zbyněk Drobiš

Platební rozkaz je jedním z druhů rozhodnutí soudu, které může věřiteli usnadnit vymožení jeho pohledávky. Kdy je vhodné jej využít a jaké jsou možnosti procesní obrany v případě, že jej obdržíte a nic nedlužíte?

Kauza RPSN: Stovky oklamaných zákazníků se brzy dočkají odškodnění

24.06.  |  Redakce

Příběh o špatně vypočítané roční procentní sazbě nákladů (RPSN), který hýbe českým finančním trhem, spěje ke kapitole, na kterou se těší všichni poškození spotřebitelé. Ta kapitola má titulek Odškodnění a významně se na ní podílí unikátní webový projekt www.levnejsiauto.cz zaměřený na prodej automobilů. Největší újmu totiž utrpěli právě klienti, kteří se nechali oklamat úvěrem na to nejdražší zboží. Smyslem projektu je shromažďovat stížnosti, analyzovat úvěrové smlouvy a v případě zjištění chybné RPSN zajistit odškodnění.

Zrušení oddlužení pro nepoctivý záměr dlužníka

24.06.  |  Zbyněk Drobiš

Rozhodnutí insolvenčního soudu o schválení oddlužení jakožto způsobu řešení úpadku není nezvratné. Vyjde-li po schválení oddlužení najevo, že byl sledován nepoctivý záměr dlužníka, může insolvenční soud zrušit schválení oddlužení. V jakém případě může nastat taková situace, si zodpovíme dle rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Komentář: Banky nám lžou o výhodnosti úvěrů. Investujte!

26.05.  |  Jaroslav Hlavica

Dnešní uspěchaná doba vede mnohé z nás k rychlému utrácení vydělaných peněz. Vliv okolí a tlak finančních institucí má často za následek pocit, že je mnohem jednodušší platit bankám za úvěry než investovat a užívat si výhody s tím spojené. Správný postup pro zachování kvalitní životní úrovně by přitom měl být přesně opačný.

Nejvyšší soud: Ujednání o poplatku za správu úvěru je určité

25.04.  |  Zbyněk Drobiš

Minulý týden vydal Ústavní soud nález, kterým ve sporu o poplatek za správu úvěru neshledal porušení ústavně zaručených práv spotřebitele a celkově shledal poplatek za platný. Nejvyšší soud nyní vydal sjednocující stanovisko, kterým se přiklonil na stranu argumentace bank. Právní souboj o platnost poplatku lze považovat za ukončený.

Své finanční závazky můžete sledovat on-line

25.04.  |  Redakce

Bankovní (BRKI) a Nebankovní registr klientských informací (NRKI) spustily společný projekt v podobě nového webu kolikmam.cz. Tento unikátní portál umožňuje registrovanému uživateli bezpečný, pohodlný a snadný on-line přístup k jeho úvěrové zprávě, díky které získá aktuální přehled o svých finančních závazcích.

Spor o poplatek: Ústavní soud vydal první nález

16.04.  |  Zbyněk Drobiš

Tento týden v úterý byl Ústavním soudem vydán první nález ve sporu o platnost, či neplatnost ujednání o poplatku za správu úvěru. Ústavní soud zamítnul ústavní stížnost stěžovatelky v pozici klientky banky. Tento nález velmi výrazně ovlivnil celý dosavadní souboj o poplatek, a to ve prospěch bank.

Obchodní úvěry jsou alfou a omegou financování menších firem

02.04.  |  Redakce

Nová mezinárodní studie podpořená Asociací profesních účetních ACCA poukazuje na význam obchodních úvěrů a globální rozdíly v přístupu k nim. Zpráva konkrétně zkoumá, jak firmy využívají informace, obzvláště z finančních výkazů, aby svým zákazníkům poskytli obchodní úvěr.

Zastropování RPSN lichvu neomezí, nejvíce by uškodilo samotným spotřebitelům

19.03.  |  Redakce

Zavedení maximální výše roční procentní sazby nákladů (RPSN) by podle Platformy pro odpovědné finance nevedlo k eliminaci lichvy. Paradoxně by nejvíce uškodilo samotným spotřebitelům. Stanovení maximální RPSN by mnohým z nich znemožnilo dosáhnout na úvěr, protože jejich rizikový profil by neumožňoval, aby jim byl poskytnut úvěr s menší sazbou.

Refinancováním hypotéky můžete měsíčně ušetřit tisíce

08.01.  |  Redakce

V průběhu roku 2013 končí tříleté fixace hypoték z roku 2010 a pětileté fixace z roku 2008. Srovnáme-li průměrné úrokové sazby z těchto let s aktuálními úroky, zjistíme, že sazby jsou dnes až o 2,5 % níže. Úspora při refinancování se tak podle odborníků pohybuje v řádu tisíců korun měsíčně. Přinášíme několik rad, které vám refinancování dostatečně přiblíží.

Velká Británie vyráží do boje proti poskytovatelům krátkodobých půjček

03.01.  |  Petr Rozkošný

Původně měly pomoc americkým domácnostem v případě neočekávaného výdaje, dnes však slouží k zajištění základních lidských potřeb ve Velké Británii. Rychlý nárůst počtu lidí, kteří se kvůli tzv. payday loans dostali do vážných finančních potíží, již začíná být trnem v oku britské vlády i regulátora tamního finančního trhu.

K čemu slouží úvěrové registry?

23.12.  |  Veronika Bučková

V moderní bankovní praxi je běžné, že banka si u žadatele o úvěr zjistí, resp. ověří, jeho současnou i minulou úvěrovou situaci v tzv. úvěrových registrech. Registrů existuje ovšem několik. Chcete se v nich vyznat? 

Nákup na splátky: Někdy výhodný, vždy však zrádný

13.12.  |  Redakce

Zadlužení kvůli dárkům zavání nepříjemnostmi. Ani obdarovaní by se možná necítili dobře, kdyby věděli, že budete jejich dárek splácet ještě v květnu.

Úroky hypoték ke konci roku 2013 opět porostou

11.12.  |  Tomáš Procházka

S hypotékami je to v poslední době jako na houpačce – nahoru, dolů. Kdekdo touží bydlet ve vlastním – kdo si to ale může dovolit? Patříte k těm, kteří na splátky hypotéky dlouhodobě dosáhnou, nebo byste si ukousli příliš velké sousto?

Splácíte předčasně úvěry? Pravděpodobně to děláte špatně

09.12.  |  Petr Rozkošný

Ještě než učiníte mimořádnou splátku, věnujte na chvíli pozornost níže uvedeným řádkům. I vy se totiž možná při správě svých úvěrů dopouštíte zbytečných chyb, které vás následně mohou stát možná tisíce, možná desetitisíce korun.

V čem spočívá největší nebezpečí kreditní karty?

04.12.  |  Petr Rozkošný

Odměna za nákupy, bezúročné období, někdy i cestovní pojištění, pojištění schopnosti splácet. Argumenty, kterými se finanční instituce a poradce snaží vzbudit náš zájem o kreditní kartu. I přes spoustu výhod, která je s tímto kouskem plastu spojena, však velmi často tuto nabídku odmítáme. Většinou k tomu máme dobrý důvod – strach.

Hypotéku? Nebo raději úvěr od stavební spořitelny...?

03.12.  |  Veronika Bučková

Rozmýšlíte se mezi hypotečním úvěrem a úvěrem od stavební spořitelny? Při rozhodování byste měli vzít v potaz mimo jiné úrokovou sazbu a možnosti její fixace.

Podle čeho se při výběru kreditní karty rozhodnout?

13.11.  |  Redakce

Kreditní karty již dávno nejsou exotickým produktem. S rozrůstající se skupinou jejich příznivců, se rozšiřuje také nabídka. Jak a podle čeho si ale kreditní kartu vybrat, aby bylo její užívání pro držitele co nejvýhodnější?

Na co byste si měli při schůzce s finančním poradcem dát pozor?

11.11.  |  Jiří Šindelář

Na schůzce s finančním poradcem byste se měli držet několika základních pravidel. Například požadujte klíčové výstupy schůzky písemně, nechte si čas na rozmyšlenou, zajímejte se o všechny parametry produktů včetně poplatků a nedávejte hned na první schůzce kontakty na své známé.

Jak správně vyhlásit osobní bankrot

07.11.  |  Redakce

Rozvoj úvěrového trhu s sebou přinesl i těžko potlačitelný vedlejší negativní efekt – neschopnost některých dlužníků řádně splácet. Jak postupovat v okamžiku, kdy již nejste schopni splácet své dluhy?

Jak si na Vánoce nepůjčovat

05.11.  |  Redakce

Dárky na úvěr mohou udělat více škody než radosti. Obzvláště pak půjčky na několik měsíců, které nejdou předčasně splatit bez sankcí...

Jak si půjčit na Vánoce

04.11.  |  Redakce

Vánoce se blíží a někteří již přemýšlí, kde vzít peníze na všechny dárky. Možnosti jsou dvě – buď se rozhodnout pro skromnější svátky bez dluhů, nebo využít férovou půjčku. Když už se rozhodnete zadlužit, ze kterých úvěrových produktů je vhodné vybírat?

Získejte peníze i ze svých útrat, nejen ze svých úspor

01.11.  |  Petr Rozkošný

Hoďte za hlavu starosti z nízkých úrokových sazeb spořicích účtů. Začněte do svého rodinného rozpočtu získat peníze navíc příjemnějším způsobem, než je šetření – utrácením. Jak na to, to si povíme v našem dnešním příspěvku.

Konsolidace půjček? Udělejte si pořádek!

25.10.  |  Redakce

Jste v situaci, kdy splácíte jednu půjčku na auto, druhou na novou kuchyňskou linku a ještě uvažujete o dovolené na splátky? Dnes není neobvyklé splácet několik úvěrů najednou, ale... Měsíční splátky půjček se mohou vyšplhat vysoko a ohrozit finanční stabilitu rodiny. Zastavte kolotoč splátek a popřemýšlejte o konsolidaci půjček!

Tapšíková: Nemějte obavy z nebankovního financování

25.10.  |  Zbyněk Drobiš

Leasing nebo hotovostní úvěr pro nákup automobilu? Na tuto a mnohé jiné otázky spojené s financováním nákupu vozidla pro spotřebitele nebo podnikatele pro náš server odpovídala Jiřina Tapšíková, předsedkyně představenstva České leasingové a finanční asociace.

Co dělat, když mám problémy se splácením úvěrů?

18.10.  |  Michal Ruml

Do problémů s dluhy se může dostat kdokoliv z nás. Důvody bývají různé, nejčastějšími jsou předlužení nebo ztráta zaměstnání. Jak takovou situaci úspěšně vyřešit?

Kučera: Pokud dojde k úbytku střední vrstvy, celý národ bude o něco chudší

04.10.  |  Zbyněk Drobiš

Zadluženost domácností představuje pro ekonomiku a sociální stabilitu společnosti zásadní problém, se kterým je třeba pracovat. S Davidem Kučerou, kterého můžete znát z pořadu Krotitelé dluhů, jsme se zaměřili na otázku řešení dluhové problematiky českých domácností.

Hypoteční minislovník aneb jak nebýt ztracen v bance

03.10.  |  Jana Syrovátková

Kupujete byt či stavíte dům a budete jej financovat úvěrem? Pak vaše kroky zajisté povedou k hypotečnímu poradci či do banky. Často se snaží, abyste vše dobře pochopili, ale i tomu nejlepšímu občas „ujede“ odborný termín. Jak se zorientovat v těch nejběžnějších pojmech? Snad vám pomůže následující minislovník.

Úvěrové pojištění – měli byste si jej sjednávat?

02.10.  |  Petr Rozkošný

Snaží se nám jej „vnutit“ téměř ke všem produktům – hypotéce, spotřebitelskému úvěru či kreditní kartě. Úvěrové pojištění je pro finanční společnosti nejen lukrativním businessem, ale také prostředkem, jak snížit riziko toho, že si nebudete moci dovolit úvěr splácet. My, klienti finančních institucí tento produkt zase vnímáme jako zbytečně „vyhozených“ pár set či tisíc korun měsíčně. Jak je to vlastně s úvěrovým pojištěním ve skutečnosti, kdy se vyplatí si jej vzít a kdy se skutečně může jednat o „vyhozené“ peníze?

Osobní bankrot: Nejlevnější řešení exekuce

05.09.  |  Redakce

V dnešní turbulentní době, kdy roste nezaměstnanost a stále více domácnosti v důsledku recese bojuje s každou korunou, narůstá počet těch, kteří nejsou schopni splácet své splatné závazky. Jsou to různé půjčky či úvěry na bydlení, které si lidé sjednávají s bankovními, ale také s nebankovními finančními institucemi.

Co dělat, aby nebyla ztráta zaměstnání knock-outem pro vaše finance?

30.08.  |  Petr Rozkošný

Ta myšlenka se prohnala hlavou snad každého z nás – jak hrozné by to bylo, pokud bych přišel o práci? Dobrou zprávou je to, že pokud by opravdu došlo na nejhorší a vy skutečně přišli o stabilní příjem, jste to vy, kdo rozhodujete o tom, jakou míru „utrpení“ budete prožívat. Pár tipů na to, jak období bez zaměstnání přežít bez větších šrámů vám přinášíme v našem dnešním příspěvku.

Tři tipy na správné používání kreditní karty

27.08.  |  Petr Rozkošný

Kousek plastu, který vám může pomoc s vylepšením cash flow rodinného rozpočtu, nebo vás naopak přivést do pěkné šlamastiky, to je kreditní karta. V našem dnešním příspěvku vám přinášíme 3 tipy, díky kterým pro vás tento produkt bude dobrým sluhou, ale už ne zlým pánem.

Refinancování spotřebitelského úvěru u internetových bank v praxi

23.08.  |  Petr Rozkošný

Pryč jsou doby, kdy jsme mohli (resp. měli) být vděčni za spotřebitelský úvěr s 30% úrokem. Zostřující se konkurence na bankovním trhu stlačila úrokové sazby úvěrů o pořádný kus níže. Využijte toho! Najděte si výhodnější spotřebitelský úvěr a získejte do svého rodinného rozpočtu peníze navíc.

Studentské půjčky pomohou, ale mohou zadlužit již na startu

22.08.  |  Michaela Kadlecová

Školné se na veřejných vysokých školách naštěstí stále neplatí, avšak i tak se může studium nepěkně prodražit. Navíc některé obory jsou natolik náročné na čas, že je při nich prakticky nemožné si přivydělat.

Právní základ sporu o úvěrové poplatky

30.07.  |  Zbyněk Drobiš

Tisíce klientů bank prostřednictvím různých iniciativ požadují navrácení poplatku za správu úvěru. Je to mediálně velmi sledovaný spor, jehož výsledek může znatelně ovlivnit bankovní prostředí. V článku se zaměříme na právní základ argumentace klientů a bank, proč je poplatek za správu úvěru v rozporu nebo v souladu se zákonem.

Hák: Refinancování je cíleno přednostně na klienty s kvalitní platební historií

19.07.  |  Lukáš Pololáník

Equa bank vstoupila na český trh v září 2011. Dnes nabízí jednoduché a srozumitelné služby osobního i firemního bankovnictví. S Ondřejem Hákem, ředitelem úvěrových produktů Equa bank, jsme se bavili především o refinancování úvěrů. Refinancováním půjček lze totiž ušetřit výrazné finanční prostředky.

Co neopomenout než koupíte byt na hypotéku

11.07.  |  Jana Syrovátková

Banky se předhánějí v tom, jak nízké úrokové sazby nabízí. Cena nemovitostí je extrémně nízko a v zajímavých lokalitách už pravděpodobně neklesne. Přesto by člověk neměl jednat bez rozmyslu. O čem přemýšlet, než se vůbec rozhodnete pro koupi nového bytu? Na co si dát pozor a čeho se vyvarovat?

Špatné dluhy: Které to jsou a jak se jim vyhnout

20.06.  |  Jana Syrovátková

Peníze jsou dobrý sluha, ale zlý pán a dluhy mohou být jak dobré tak i špatné. V tomto článku se podíváme na hlavní rozdíl mezi špatnými a dobrými dluhy. Poznáte jak se jim vyhnout a v případě, že je již máte, jak se jich nejlépe zbavit.

Úrok hypotéky není při financování stavby rozhodující

29.05.  |  Jan Kruntorád

Při výběru hypotéky pro financování stavby by klient nikdy neměl volit úvěr pouze podle výše úrokové sazby. Na rozdíl od financování koupě nemovitosti, kdy je hypotéka čerpána jednorázově, je totiž u výstavby úvěr vyplácen postupně. Právě podmínky u konkrétní hypotéky pak výrazně ovlivňují administrativní náročnost stavby.

Rozhodčí smlouva a spotřebitel

15.05.  |  Zbyněk Drobiš

Od minulého roku je v účinnosti novela zákona o rozhodčím řízení, která zpřísnila podmínky pro využití rozhodčí doložky ve spotřebitelských smlouvách. V našem článku se zaměříme na tuto novou úpravu pro ochranu našich práv.

Co týden dal? Hypoteční banka vrací klientovi poplatky

19.04.  |  Lukáš Pololáník

Ve sporu o vrácení úvěrových poplatků rozhodl soud v konkrétním případě ve prospěch klienta banky. Ta mu musí inkasované peníze vrátit. Rozhodnutí soudu se podle banky vztahuje k velmi specifickému případu a rozhodně jej nelze považovat za precedentní. Jedná se o průlom? Více v pravidelném týdenním přehledu.

Martin Valach: Swiss Life přináší do Čech skutečné poradenství

15.04.  |  Michal Ruml

V těchto dnech vstupuje na náš trh přední evropská finanční skupina Swiss Life. Tato švýcarská společnost před šesti lety provedla akvizici poradenské společnosti AWD a loni na podzim představila několik vyvolených trhů, kde AWD promění v poradenskou divizi Swiss Life Select. Zeptali jsme se Martina Valacha, generálního ředitele společnosti, co nového lze od Swiss Life Select čekat.

Kakos: Dáváme vydělat věřitelům a šanci dlužníkům

22.03.  |  Zbyněk Drobiš

Dlužníkům, kterým nepůjčí banka, doporučuji, aby se v žádném případě nepouštěli do dobrodružství s neznámými firmami, neplatili nikomu předem jakékoli poplatky za půjčku atd. a vyzkoušeli raději systém P2P půjček, uvedl v interview Roman Kakos, zakladatel a ředitel serveru Bankerat.cz.

Co týden dal? O vrácení poplatků žádejte do konce března

08.03.  |  Lukáš Pololáník

O vrácení poplatků za vedení úvěru nyní žádá 51.400 klientů bank, které zastupují servery Poplatkyzpět.cz, Bankovnípoplatky.com a Jdeto.de. Celkem je ve hře přes tři čtvrtě miliardy korun. Konečný termín má motivovat nerozhodné klienty, kteří s odesláním plné moci dosud vyčkávali.

Mimořádná splátka hypotéky: Jak se vyhnout poplatku?

04.03.  |  Daniel Pech

Mimořádná splátka hypotéky nám může výrazně snížit celkové náklady na financování bydlení. Na její výhodnost však má zásadní vliv případný poplatek za využití této služby. Je tedy dobré vědět u jaké banky a za jakých podmínek se lze sankcím vyhnout.

Konec neférových spotřebitelských úvěrů

26.02.  |  Redakce

Včera nabyla platnosti a účinnosti novela zákona o spotřebitelském úvěru. Ta například zakazuje využívání předražených telefonních linek a používání směnek či šeků v souvislosti se spotřebitelskými úvěry. Finanční společnosti musí také posoudit úvěruschopnost každého zájemce o půjčku.

Co týden dal? Konec nekalým úvěrovým praktikám

15.02.  |  Lukáš Pololáník

Novela zákona o spotřebitelském úvěru má zlepšit postavení klientů a zamezit nekalým úvěrovým praktikám. Zavádí mimo jiné možnost odstoupit od smlouvy o zprostředkování úvěru do 14 dnů bez sankce. Poskytovatelé úvěrů, sdružení v České leasingové a finanční asociaci, schválení novely vítají. Více v pravidelném týdenním přehledu.

Zájemci o úvěr se dočkají vyšší ochrany

06.02.  |  Daniel Pech

S nástupem krize se rozmohl fenomén „rychlých peněz“. Veřejná prostranství se začala plnit plakáty a letáky, které nás informovaly, že bez ručení můžeme dostat přesně tolik, kolik potřebujeme. Na koho bylo toto zacílené?

Levné hypotéky i nemovitosti vybízejí k investicím

21.01.  |  Redakce

Hypotéky jsou v současné době nejlevnější od podzimu roku 2005. Průměrné úrokové sazby pro nové klienty klesly k hodnotám kolem 3,25 %. Odborníci radí lidem neodkládat jejich plány na vlastní bydlení či investování do nemovitostí. Přinášíme několik rad pro lepší orientaci ve světě hypoték.

Na dluhy poskytovatelé půjček nezapomínají

15.01.  |  Tereza Dědinová

K získání menší půjčky dnes nepotřebujete shánět ručitele ani prokazovat výši příjmu. Někteří lidé se mohou snadno dostat do situace, kdy již nejsou schopni vypůjčené peníze splácet. Jak se nedostat do začarovaného kruhu splátek? Kterým společnostem se raději vyhnout?

Uzavřít hypotéku s variabilní sazbou při minimálních úrokových sazbách je risk

13.12.  |  Jan Kruntorád

Rekordně nízké hodnoty variabilních sazeb mohou lákat zájemce o hypotéku. Při volbě mezi fixní a variabilní sazbou by však nikomu neměly uniknout důležité detaily. Jedním jsou aktuální úrokové sazby, druhým pak například klauzule ve smlouvě opravňující banku k automatickému převodu na fixní sazbu.

Dědictví a věřitelé

13.12.  |  Zbyněk Drobiš

Dluhová problematika se mnohokrát nedotýká života pouze daného dlužníka, ale zasahuje po jeho úmrtí i do života dědiců. V rámci dědického řízení se nabízí dědicům několik možností, jak zjistit zůstavitelovy dluhy a následně si poradit s předluženým dědictvím. Avšak vše vyžaduje nejvyšší obezřetnost v našem jednání.

Zdědit dluhy nebo odmítnout dědictví?

04.12.  |  Zbyněk Drobiš

Do jaké výše odpovídají dědici za zůstavitelovy dluhy? Lze dědictví odmítnout? Jak soud postupuje, nezanechal-li zůstavitel žádný majetek? Dědicové mají několik možností, jak se bránit zadluženému dědictví.

Jak levně pořídit vánoční dárky

22.11.  |  Jana Poncarová

Kolegyně se vám v práci pochlubila, že má již nakoupené téměř všechny dárky? Začínáte být nervózní, protože nejenže nemáte žádný originální nápad, ale letos si musíte ještě vystačit s nižším rozpočtem? Vánoční dárky vás nemusí stát majlant, a přesto mohou být líbivé a neotřelé. Vybrali jsme pro vás několik tipů, kde a jak je pořídit.

Mezinárodní „den bez dluhů“ a houkající houba

16.11.  |  Eva Tomková

Češi celkem dluží 1,3 bilionu korun. To je víc než celý letošní státní rozpočet. Milión exekucí ročně není tedy nic překvapivého. Šetřit se nám zkrátka nechce. Pomoci nám může už jen jedno – muchomůrka. PÁTEČNÍ GLOSA

Finanční rizika Vánoc: Půjčky na dárky

15.11.  |  Jana Poncarová

Vánoce jsou na Ladových kresbách vyobrazovány jako svátky klidu a míru. Na stole leží jablíčka a několik ořechů. Pod skromně ozdobeným stromečkem se netísní množství dárků. Prohlížíte si podobné obrázky, ale pohodu vám narušuje nepříjemný pocit? Jak Vánoce finančně zvládnete?

Kamil Holý: Banky si v krizi podkopávají vlastní business

02.11.  |  Redakce

Krize a hůře přístupné bankovní půjčky nutí i jinak spolehlivé zákazníky bank vyhledávat úvěry na nebankovním trhu. O aktuální situaci na poli nebankovních půjček jsme mluvili s předsedou představenstva společnosti ACEMA Credit Czech Kamilem Holým.

Úvěrový podvod v trestním právu

31.10.  |  Zbyněk Drobiš

Úvěrový podvod reprezentuje jeden z velmi častých trestných činů projednávaných českými soudy. Jak zní skutková podstata tohoto trestného činu? Jaké sazby hrozí pachateli? O financích dnes tak trochu jinak tématem úvěrového podvodu.

Je to moc nebo málo? Polemika nad vymáháním v Čechách

29.10.  |  Zbyněk Drobiš

V uplynulých týdnech v médiích proběhla zpráva o projednání návrhu novely občanského soudního řádu, jenž by ve sporech o peněžitá plnění do 5.000,- Kč nepřiznával žalobci náhradu nákladů řízení. Pojďme se společně a především objektivně bez emocí podívat na tuto problematiku.
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz