Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Je dluhová krize teprve na svém začátku? Jak ochránit v této době své investice?

Současná dluhová krize, její dopady na ekonomiku a také na naše peněženky, je určitě tím nejzásadnějším ekonomickým tématem posledních měsíců. A právě na dluhovou krizi a na její konkrétní dopady se můžete v období od 19.3. do 2.4. ptát v našem "on-line chatu s odborníkem" pana Jaroslava Brychty, hlavního analytika společnosti X-TRADE BROKERS.


Jaroslav Brychta, Hlavní analytik X-Trade Brokers

  • Absolvent Slezské Univerzity v Opavě - Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné
  • V XTB se zabývá především analýzou devizových kurzů
  • Mezi další oblast zájmu patří makroekonomie, banky, měnová politika a ekonomické teorie
  • Svými odbornými články a rozhovory přispívá do většiny předních médií
  • Jeho blog si můžete přečíst na http://brychta.blog.ihned.cz
O XTB

X-Trade Brokers je nadnárodní investiční společnost působící v mnoha evropských zemích. Patří mezi přední obchodníky s cennými papíry na burzovních i mimoburzovních trzích a splňuje veškeré regulatorní požadavky dohledu nad finančním trhem. Společnost byla založena v roce 2002 a od roku 2007 působí také v České republice. Klientům nabízí rozsáhlé portfolio služeb spojené s investováním na měnových, komoditních, akciových i dluhopisových trzích.

Otázky a odpovědi

TÉMA:

Je dluhová krize teprve na svém začátku? Jak ochránit v této době své investice?


Strana: 1 2 3 4 5

(Jaroslav Brychta , 20.3.2012 14:23)

Dobrý den, ano předpokládám. Načasování je velmi těžké odhadovat, ale v případě, že americký Fed nezačne v nejbližších měsících s kvantitativním uvolňováním číslo tři, mohly by začít první problémy prosakovat na povrch ještě v tomto roce. Vše nyní závisí na tom, kdy odezní euforie z dvou tříletých tendrů, kterými v prosinci a únoru rozdělila ECB mezi komerční banky půjčky za více než bilion euro. Právě tyto půjčky vedly k následnému snížení výnosů z dluhopisů zemí eurozóny, které se dnes díky ECB mohou opět bezstarostně zadlužovat. Zlatu věřím a počítám s jeho dalším růstem.

(Petr , 20.3.2012 12:17)

Předchozí příspěvky ukazují na zajímavé téma. Vyplácelo se někdy "spořit"? Nejsou ti, kteří "spoří" (rozumí se nemají kapitálovou sílu nebo investiční schopnosti ukládat získané prostředky do nefinančních aktiv) vždy "obětí"? Nestojí právě na nich "dluhové financování"? A nevede jejich demotivace k budoucímu totálnímu kolapsu celého finančního systému (viz pokles úspor v USA na nulu ke konci 80. let ... či jak to bylo)?

(Jaroslav Brychta , 20.3.2012 14:13)

Dobrý den, politika levných peněz a stále nižších úrokových sazeb má v celém západním světě na svědomí již více než dvě dekády trvající úvěrovou expanzi. Toto prostředí naprosto zřetelně nabádá domácnosti a firmy k zadlužování, odrazuje od spoření a je hlavní příčinou současné dluhové krize. Úspory jsou samozřejmě zapotřebí. Jedná se o základní podmínku pro akumulaci kapitálu a růstu produktivity.

(Ivan P. , 20.3.2012 12:11)

Dobrý den, jak vidíte další vývoj eurozony a její vliv na ČR a jaký je váš názor na přijetí Eura pro ČR v horizontu 5 let nebo vůbec. Děkuji I.P.

(Jaroslav Brychta , 20.3.2012 13:50)

Dobrý den, nejsem zrovna velkým optimistou. Scénářů je samozřejmě celá řada, od jejího rozpadu až po federalizaci, a těžko dnes cokoliv odhadovat. Evropští politici již prokázali značnou dávku kreativity v situacích, kdy šlo o záchranu vlastní kůže. Dluhová krize ale rozhodně není za námi a problémy eurozóny se v budoucnu zcela jistě budou negativně dotýkat i České republiky. Co se týče otázky koruna vs. euro, raději bych v Česku platil korunami. Nevidím důvod, proč vyměňovat dobrou měnu za špatnou.

(Lukas J. , 20.3.2012 11:33)

Dobrý den , zajímal by mě,jakou byste v dnešní době doporučil investici. Jak "rizikovou" tak naprosto "jistou". Procentické výnosy u jistých investic jsou velice nízké a dá se říci že až nevýhodné.Ale jaké rizikové či středně-rizikové byste doporučil ? Děkuji za odpověď

(Jaroslav Brychta , 20.3.2012 12:33)

Dobrý den, žádná naprosto jistá investice neexistuje. Každá nese riziko. Pokud jde o mé osobní preference, dlouhodobě věřím zlatu a dalším drahým kovům. Jsou to aktiva, která by měla nejvíce profitovat z pokračujícího znehodnocování papírových měn, které je dnes bohužel velkou většinou ekonomů akceptováno jako jediné řešení současných problémů. Velký pozor bych si naopak dával na dluhopisy. Soukromé i státní.

(Marek , 20.3.2012 11:10)

PRO: Sporilek Z Brd. Vase uspory budou mit jednoho dne hodnotu Nula. Z toho duvodu, protoze vase uspory jsou v papirovych penezich, ktere nejsou NICIM kryte( maximalne O2). Cili Silne doporucuji ty bezcenne papiry prevest rychle do hmotnych aktiv( variant je vice) Hlavne zapomente na ruzne fondy, pojisteni, pripojisteni, sporici ucty, dluhopisy a dalsi nesmysly!! Dale doporucuji se velmi rychle financne vzdelavat, potrebujete to jako sul. A pamatujte ani vase CSSD ani jina politicka strana vam nic NEDA!!! Jedou v tom vsichni! Hodne stesti. M.V

(Spořílek z Brd , 20.3.2012 09:24)

Bobrý den. Jsme zase po zhruba 25 letech v situaci, kdy se okradou lidé, kteří mají naspořené peníze a uložené v bankách? Moje prarodiče, kteří měli slušně našetřeno okradla měnová krize v roce 1953. Moje rodiče, kteří měli také slušně našetřeno (200.000Kčs) okradla Klausovo transpormace po roce 1990 , kterou 10 let provázela velmi vysoká inflace. Okrade nyní současný systém vládní pravice nás spořivé, co si spoříme kvůli sociálním jistotám? Jako voliči ČSSD máme rádi jistoty a ze sotva průměrných příjmů jsme si při různém odříkání jako rodina našetřili a uložili v bankách, stavebních spořitelnách, penzijním připojištění Něco přes 1 milion Kč. Neroztočí tyto pravicové vlády vysokou inflaci (jako Klaus), aby tím umořili dluhy, ale zase tím okradli nás spořivé? Aby si naše děti šetřili ve 2.důchodovém pilíři si mi také nezdá, protože jak vidíme každých 20 až 25 let dojde ke znehodnocení měny. Děkuji za odpověď.

(Jaroslav Brychta , 20.3.2012 10:43)

Dobrý den, znehodnocování úspor prostřednictvím inflace probíhá v masové míře od doby, co svět přišel na systém nekrytých papírových měn. Nespojoval bych to s pravicí ani s levicí, protože toto měnové zřízení vyhovuje všem stranám napříč politickým spektrem. Umožňuje jim totiž utrácet peníze, které nemusejí vybírat zdaněním. Vysoká inflace a zrychlení míry znehodnocování úspor je podle mého názoru reálná hrozba. To dnes platí především pro země eurozóny, Velkou Británii, Spojené státy, ale i pro Čínu. V Česku tato hrozba není zatím tak akutní, což souvisí s dobrým stavem našeho bankovního sektoru. Nemá však smysl si nic namlouvat a plácat se po ramenou. Pokud by eurozónu zasáhla opravdu hluboká krize a následná recese, dostala by se do problémů i česká ekonomika a české banky, jejichž úvěrové portfolio je závislé na schopnosti firem a domácností splácet své závazky. V případě, že by byly banky sanovány podobně, jako tomu bylo v eurozóně a v USA, riziko vyšší inflace v ČR výrazně vzroste. Připomínám přitom, že se bavím o peněžní inflaci, tedy růstu cen způsobeném zvýšením peněžní nabídky a tedy snížením kupní síly měny. Pokud jde o cenovou inflaci, kterou v Česku pozorujeme dnes, ta je způsobena z velké části jinými faktory (regulace z EU a z českého parlamentu, zvyšování daní, apod.). V tomto případě se pak nejedná o znehodnocování úspor per se, ale o snižování koupěschopné poptávky narůstáním role byrokratů v ekonomice a přerozdělováním národního důchodu.

Strana: 1 2 3 4 5

Firmy - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz