Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Daně v Lotyšsku

Správou daní se v Lotyšsku zabývají Státní finanční úřad a Státní fond sociálního pojištění a městské samosprávy. V Lotyšsku je zavedena rovná sazba daně z příjmů. Na rozdíl od Litvy, kde je rovná sazba daně z příjmu stejná pro fyzické i právnické osoby, je v Lotyšsku rozdílná sazba daně pro fyzické osoby a firmy. Lotyšsko v posledních letech výrazně zvýšilo DPH.

Daň z příjmu fyzických osob

V Lotyšsku je stanovena rovná 22% sazba daně z příjmu fyzických osob. V Lotyšsku je tak rovná sazba daně z příjmu nejvyšší ze všech členských zemí EU, kde je rovná sazba daně stanovena zákonem.

Sociální pojištění

Zaměstnanec ze své hrubé mzdy odvádí souhrnně na povinném pojistném (sociálním, nemocenském a zdravotním dohromady) 9 % a dalších 24,09 % odvádí na pojistném zaměstnavatel. Odvody zaměstnavatele jsou v Lotyšsku nižší než ve většině zemí s rovnou sazbou daně (např. v Česku, Litvě, Estonsku nebo Slovensku).

Daň z příjmu právnických osob

Standardní sazba daně z příjmu právnických osob činí 15 % a je po Kypru a Bulharsku (10 %) a Irsku (12,5 %) čtvrtá nejnižší ze zemí EU. Sazba daně z příjmu právnických osob je shodná v Litvě i Lotyšsku. Ještě v roce 2000 byla sazba daně 25 %.

DPH

V Lotyšsku během ekonomické krize došlo k výraznému zvýšení sazby DPH, z 18 % na 22 %. Na konci roku 2008 byla základní sazba DPH 18 % a snížená sazba DPH 5 %. Od ledna 2009 se zvýšila základní sazba DPH na 21 % a snížená sazba DPH na 10 %. Od ledna 2011 se základní sazba zvýšila na 22 % a snížená sazba na 12 %. Pro firmy a podnikatele je registrace k DPH povinná mimo jiné při překročení ročního obratu 35 000 LVL (50 158 euro).

Spotřební daně

Spotřební daň u cigaret dosahuje u průměrné ceny krabičky cigaret 65,85 % z konečné ceny (v Česku 60 %). V Lotyšsku podléhá spotřební dani i víno, spotřební daň činí 14,39 Kč na litr vína. Spotřební daň u půllitru 40% lihoviny činí 66 Kč, např. v Česku 57 Kč. Spotřební daň u elektřiny činí 1,00 € za MWh (v Česku 1,159 € za MWh). Spotřební daň u benzínu je (380 € za 1 000 litrů). Spotřební daň na půllitr piva je 1,84 Kč (v Česku 1,92 Kč). Spotřební daně v Lotyšsku jsou tedy v rámci zemí EU podprůměrné.

Prameny: OECD Tax Database, The Worldwide Tax, European Commission, Taxation and Customs Union, Global Property Guide „Taxation in Latvia“

daňový systém   EU   

Související aktuality

Jak se změní vaše čistá mzda, když ČSSD zavede progresivní…

23.02.2017  |  Petr Gola

Pokud nebudeme zohledňovat 7% solidární daň pro nadstandardní příjmy, tak je v Česku zavedena jednotná 15%…

Návrh ČSSD by více zdanil lékaře, kterým vláda přidala

22.02.2017  |  ČTK

Sociální demokracie by svým návrhem na zavedení vyšších daňových sazeb pro lidi s vyššími výdělky zřejmě více zdanila nemocniční lékaře, kterým v…
Zobrazit další související aktuality
Zajímavá témata štítků

Zobrazit další témata štítků