Kdy musí OSVČ v paušálním režimu podat daňové přiznání?

17.04.2024 | Lucie Mečířová

Ani paušální režim vás nemusí ochránit před povinností odevzdat přiznání k dani z příjmů. Podívejme se proto na situace, kvůli kterým budete muset své příjmy dodanit.

Dva příklady, kdy se (ne)vyplatí podat daňové přiznání

16.04.2024 | Lucie Mečířová

Nemáte povinnost podat daňové přiznání, ale uvažujete, jestli se vám to náhodou nevyplatí? I taková situace může v praxi nastat. Pojďme se společně podívat, kdy tomu tak bude.

E.ON od května opět zlevňuje. Stálí klienti ušetří za plyn až tisíce ročně

15.04.2024 | Komerční sdělení

Zákazníci, kteří odebírají plyn od E.ONu, od května opět ušetří. A to až 4 500 korun ročně, pokud využívají plyn na vytápění. Přibližně 150 tisícům klientů E.ONu, kteří nemají fixaci, klesne cena za odebraný plyn oproti nynějšku o 13 až 21 % v závislosti na spotřebě. E.ON zlevňuje plošně už potřetí během roku a půl a ceny, které budou nově zákazníci od 1. května platit, patří k nejvýhodnějším na trhu.

Komerční sdělení

Do jakého příjmu je důchod vyšší než čistá mzda

16.04.2024 | Petr Gola

Občané s nižšími příjmy jsou při výpočtu starobního důchodu zvýhodněni, neboť ve výpočtové formuli starobního důchodu je výrazným způsobem zastoupen prvek solidarity. Při nízkých příjmech a vysoké době pojištění je výpočet důchodu velmi výhodný, a výsledný důchod je dokonce vyšší než čistá mzda ze zaměstnání. Podívejme se na praktické výpočty.

Bitcoin za poslední rok přidal 130 %, vyplatí se do něj ještě investovat?

15.04.2024 | Komerční sdělení

Bitcoin (BTC) se aktuálně obchoduje 4 % pod svým historickým maximem 73,5 tisíce dolarů, kterého dosáhl v polovině března, přičemž za poslední rok jeho cena vzrostla o 130 %. Za tímto růstem stojí především zájem institucí o spotové bitcoinové ETF, ale mnoho analytiků předpovídá další bull run kvůli nadcházejícímu halvingu bitcoinu, který reguluje nabídku BTC v oběhu, což má vliv na cenu aktiva.

Komerční sdělení

Nejčastější omyly spojené s předdůchodem v praktických příkladech

16.04.2024 | Petr Gola

Jedním z oblíbených finančních produktů k zabezpečení na důchod je doplňkové penzijní spoření, ze kterého je případně možné čerpat předdůchod. Kdy s tím můžete začít? Jaké výhody přináší? Za jakých podmínek je možné v předdůchodu pracovat?

Jak má vypadat systém „oznámené“ dohody o provedení práce s vyšším limitem pojistného

16.04.2024 | Redakce

Od roku 2025 by se měl zavést systém tzv. oznámených dohod o provedení práce. Zatímco u běžné dohody bude limit pro odvod pojistného 4000 Kč, u oznámené dohody bude vyšší.

Jaké daňové slevy mohou využít prarodiče, kteří mají v péči vnouče?

15.04.2024 | Lucie Mečířová

Máte vnouče ve své péči, nebo u vás bydlí i s maminkou, která je na rodičovské? Můžete v takovém případě využít nějaké slevy na děti?

O kolik vyšší příjem potřebují bezdětné ženy, aby měly stejný důchod jako ženy s dětmi?

15.04.2024 | Petr Gola

I při výpočtu starobního důchodu v roce 2024 hraje výchovné na děti významnou roli a zvyšuje starobní důchod o 500 Kč na každé dítě, přičemž výchovné zpravidla uplatňují ženy. V praxi to znamená, že ženy s více dětmi mohou mít nižší příjmy, aby měly stejný důchod jako bezdětné ženy. Podívejme se na praktické propočty.

Proč mají někteří lidé se slušnou výplatou nižší důchod, než očekávali

15.04.2024 | Petr Gola

Někteří lidé mají relativně vysoké příjmy během produktivního života, ale nižší starobní důchod, než očekávají. Podívejme se na praktické příklady, kdy a proč se tak stane.