Devět zemí EU včetně ČR chce změnu výpočtu rozpočtových deficitů

17.08.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Budapešť 17. srpna (ČTK) - Devět zemí Evropské unie převážně ze střední a východní Evropy včetně České republiky a Slovenska požádalo činitele EU, aby se ve způsobu výpočtu rozpočtových deficitů a státních dluhů přihlédlo k nákladům uskutečněných důchodových reforem. Sdělilo to dnes maďarské ministerstvo hospodářství. Pokud by se zohlednily náklady důchodových reforem, mohly by tyto země mít podle analytiků o něco vyšší schodky.

"Za iniciativy Polska se devět členských zemí EU obrátilo na prezidenta Evropské rady a komisaře pro hospodářské a měnové záležitosti, aby vzali v úvahu reformní náklady těch členských států, které již uskutečnily penzijní reformy," píše se v prohlášení ministerstva. Dodalo, že výsledkem by měla být změna příslušné pasáže takzvaného Paktu stability a růstu, který stanoví pravidla pro schodky a dluhy.

Vedle Česka, Slovenska, Polska a Maďarska jsou členy iniciativy Rumunsko, Bulharsko, Litva, Lotyšsko a Švédsko, sdělilo poté agentuře Reuters polské ministerstvo financí. Tyto země říkají, že současná unijní metodika výpočtu rozpočtového schodku nespravedlivě trestá země, které provedly reformy, v nichž některé západoevropské ekonomiky stále zaostávají. Reformy, jejichž cílem je snížit budoucí zátěž důchodů na rozpočty, však nesou počáteční vysoké náklady, které za současné metodiky zvyšují deficity a dluhy.

Země jako Polsko a Maďarsko zaváděly od 90. let reformy, které ustavily soukromé spoření jako druhý pilíř důchodového systému, nyní však stát musí nahrazovat dočasně chybějící část plateb do veřejného systému. "Tento krok (reforma z roku 1997) byl přijat, aby zajistil dlouhodobou udržitelnost penzijního systému. Účetní pravidla (pro deficity) tak musí zároveň odrážet rozpočtové dopady této reformy," uvedlo maďarské ministerstvo.

Iniciátoři se chtějí zasadit o to, aby se za jejich nadcházejícího předsednictví EU tato otázka dostala na jednací stůl. "Bude to pro nás během našeho předsednictví EU klíčová otázka. Urychlí to také vstup Polska do eurozóny," řekl agentuře Reuters předák polské vládnoucí Občanské platformy Tomasz Tomczykiewicz. V prvním pololetí příštího roku bude EU předsedat Maďarsko a hned po něm Polsko.

Česká republika zatím důchodovou reformu neuskutečnila. Nová koaliční vláda ji však má v programu.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK