Škrty ve stavebním spoření vyvolávají otázky, Češi však zatím smlouvy nevypovídají

25.10.2010 | , Limerik
ÚČTY A SPOŘENÍ


Po více než šesti měsících od oznámení škrtů ve stavebním spoření zaznamenaly tuzemské spořitelny výrazný nárůst dotazů na plánované snížení státní podpory, hromadné vypovídaní smluv však neregistrují. Češi podle nich vyčkávají a smlouvy neruší. A to i přesto, že kvůli změnám již nebude spoření tak lákavou cestou ke zhodnocení peněz. V budoucnu produkt zaujme především klienty, kteří budou chtít čerpat úvěr.

Bezprostředně po letošních květnových volbách vláda oznámila svůj záměr snížit státní podporu na stavební spoření o 50 %. Plánované změny počítají se srážkovou daní na státní příspěvek již za rok 2010, ten se připisuje na účty klientů v roce 2011. V následujících letech bude státní podpora snížena z maximální výše 3000 na 2000 korun. V plánu je navíc 15 % zdanění výnosů z úroků připisovaných od ledna příštího roku. V důsledku snížení výnosů ze stavebního spoření a omezených podmínek pro předčasné čerpání již nebude tento produkt tak atraktivní pro ty, kteří neplánují čerpat úvěr ze stavebního spoření.

Stavební spoření zůstane i nadále výhodné díky garanci úrokových sazeb z vkladů. Lze však očekávat, že přestane lákat klienty, kteří si sjednávali smlouvy o stavebním spoření pouze kvůli vysokým výnosům a neplánují využití úvěru,“ sdělil Tomáš Knebl, generální ředitel společnosti Rentia, která nabízí finanční poradenství. „Pro tyto klienty se v budoucnu stanou vyhledávanou alternativou spíše spořicí účty, termínované vklady či podílové listy,“ doplnil Knebl.

Lidé zatím na oznámení škrtů v rámci stavebního spoření výrazně nereagují. Stavební spořitelny se shodují, že klienti v současnosti spíše shromažďují informace o předpokládaných změnách a zjišťují, zda pro ně nastavení smluv zůstane i nadále výhodné. K masovému vypovídání stavebních spoření nedochází.

Významné změny v chování klientů nepozorujeme. Lidé se mnohem více ptají a zajímají se především o to, nakolik jsou podmínky v souvislosti se změnami výhodné. Klienti samozřejmě nemají důvod, aby se obávali o své peníze,“ zdůraznil Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Stavební spořitelny registrují v letošním roce meziroční nárůst v počtu nových smluv o stavebním spoření. Podle statistik ministerstva financí bylo v první polovině roku 2010 uzavřeno 293 tisíc smluv s celkovou hodnotou cílové částky 91,8 miliardy korun, což je o 12 tisíc smluv více než loni při současném nárůstu průměrné cílové částky o 19 tisíc korun. Statistiky však monitorují stav před oznámením plánovaných změn ve stavebním spoření, rozhodující budou výsledky za druhou polovinu letošního roku.

Autor článku

 

Články ze sekce: ÚČTY A SPOŘENÍ