Tisk: Německo má plán pro soukromé věřitele Řecka

 

Berlín 4. června (ČTK) - Německé ministerstvo financí údajně vypracovalo nový plán pomoci Řecku, který předpokládá i účast soukromých investorů. Počítá se v něm s tím, že ti soukromí investoři, kteří drží řecké státní dluhopisy splatné v období 2012 až 2014, dobrovolně přistoupí na jejich výměnu za nové, které ale budou mít o sedm let delší splatnost. Tvrdí to článek, který v neděli zveřejní německý list Welt am Sonntag.

 

4.6.2011, Financninoviny.cz

 

List ve výtahu z článku cituje neoficiální dokument ministerstva financí, podle něhož je v principu možné strukturovat výměnu dluhu tak, aby se Řecko vyhnulo platební neschopnosti. Věřitelé by k dobrovolné výměně dluhopisů mohli být podle listu motivováni takzvanou klauzulí o společném postupu, která by byla součástí nynějších smluv o nákupu dluhopisů. Ministerstvo se k článku zatím nevyjádřilo.

Klauzule by existovala pro případ, že by se výměny nezúčastnil dostatečný počet investorů. Plán ministerstva také předpokládá, že ti investoři, kteří vymění původní dluhopisy za nové, mohou do budoucna počítat s tím, že se jim dostane prioritního zacházení, pokud by bylo nutné přistoupit k další změně splatnosti.

Řecko se loni v květnu stalo první zemí eurozóny, která požádala o mezinárodní finanční pomoc, aby se vyhnula riziku platební neschopnosti. Atény si od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu tehdy zajistily tříletý úvěr v objemu 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu Kč). Země ale nezvládá plnit podmínky, k nimž se před přijetím úvěru zavázala, a je tedy otázkou, zda dostane další část úvěru.

Na finančních trzích proto panují obavy, že Řecko bude nakonec své dluhy nuceno restrukturalizovat. Na konci loňského roku Řecko dlužilo už skoro 330 miliard eur (asi 8,1 bilionu Kč). To je téměř 150 procent jeho hrubého domácího produktu. Tvrdá restrukturalizace, která by soukromým investorům způsobila ztráty, je zatím vyloučena. Německo a jeho spojenci, například Finsko či Nizozemsko, ale trvají na tom, aby se soukromí investoři na řešení situace podíleli alespoň nějak, třeba jen symbolicky.

Zdroje agentury Reuters v minulých dvou týdnech uváděly, že investoři, kteří drží řecké státní dluhopisy splatné v letech 2012 a 2013, by mohli mít motivaci své původní papíry vyměnit za nové díky plánu, který by byl podobný takzvané "vídeňské iniciativě". Ta začátkem roku 2009 pomohla ochránit bankovní systémy v zemích střední a východní Evropy.

Prozatím ale není jasné, jakou iniciativu by vlády mohly investorům nabídnout, aby je přesvědčily k nákupu nových řeckých dluhopisů. V minulosti se v podobných případech nabízely vyšší výnosy, status prioritního věřitele, anebo kolaterál, tedy věcné zajištění.

Sdílení a tisk
 
Komentář

Související aktuality

 Co týden dal? S bankou je většina Čechů spokojena

Co týden dal? S bankou je většina Čechů spokojena

24.5.2013 | Roman Müller

S bankou je v Česku spokojeno 74 % zákazníků. V meziročním srovnání spokojenost mírně klesla (o...
Gajdoš: Podvodné platby jsou na nejnižší úrovni za...

Gajdoš: Podvodné platby jsou na nejnižší úrovni za...

24.5.2013 | Lukáš Pololáník

Česká republika byla jednou z prvních zemí, které zavedly technologii EMV, díky které je počet...

Bernanke nepřekvapil, ale zabojoval o svůj program

Včera  | Michal Kraus

Středeční podvečer naplnil finanční trhy vysokou volatilitou. Nebyla to však hra velkých investorů, ale proslov šéfa americké...
Zobrazit související aktuality

X-Trade Brokers uvádí na trh platformu xSocial

Ten umožní začínajícím obchodníkům vydělávat na forexovém trhu pouhým kopírováním obchodů jiných obchodníků.

Autopojištění Allianz Direct

Získejte autopojištění od Allianz na celý rok, zaplaťte jen 10 měsíců.

zavřít

Přihlášení


Zapomněl jsem heslo