Sázkové kanceláře kritizují legislativu, Fortuna uvažuje o Maltě

22.06.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 22. června (ČTK) - Sázkové kanceláře nesouhlasí s novelou loterijního zákona, kterou schválila v úterý sněmovna. Sjednocení odvodů na veřejně prospěšné účely podle nich extrémně zvýhodňuje některé hráče na trhu. Společnost Fortuna Entertainment Group dokonce začala analyzovat možnost převedení svého českého internetového sázení na Maltu. Provozovatelé videoloterijních terminálů vítají principy návrhu na omezení hazardu, ale kritizují některá jeho konkrétní opatření.

"Jako hlavní problém vidíme to, že stát dlouhodobě neřeší nerovné podmínky na trhu. České sázkové kanceláře by nyní měly podle nového zákona platit dvacetiprocentní odvody, zatímco nelegální zahraniční provozovatelé neplatí nic. Navíc provozují řadu her jako například poker, které mají české 'sázkovky' zakázané. Jako nešťastné také vidíme spojování sportovního sázení s tvrdým hazardem, jako jsou třeba videoloterijní terminály," řekl ČTK šéf komunikace Fortuny Vladan Crha.

Obce budou moci regulovat hazard pomocí vyhlášek, a to nejen místně, ale i pokud jde o provozní dobu heren. Platnost dosud vydaných licencí, například k videoloterijním terminálům, zkrátili poslanci z dosavadních deseti na tři roky. Loterie bude moci provozovat pouze akciová společnost, která má akcie vydané na jméno. Pokud je jejím akcionářem jiná akciová společnost, i ona bude muset mít také akcie pouze na jméno.

Novela dává do rukou obcím velké pravomoci v regulaci hazardu, což je určitě dobře, uvedl výkonný ředitel Asociace provozovatelů kurzových sázek Marek Herman. Do tří let se prý ukáže, která města myslí boj s hazardem vážně, protože touto novelou získávají zastupitelé silné nástroje a končí téměř neomezená moc některých firem. Poslanci podle něj bohužel nezvládli ekonomické parametry novely. "Jde o ekonomický paskvil, který nastolí v této branži džungli. Mnoho firem bude krátit svoje příjmy, tiše se přesunou do šedé ekonomiky a stát bude jen bezmocně přihlížet, pokud se to vůbec dozví," dodal.

Unie herního průmyslu, která sdružuje především provozovatele videoloterijních terminálů, s principy novely souhlasí, ale cestu jejich aplikace nepovažují za správnou. "Je správné posílit pravomoci obcí při regulaci sázkových her na jejich území, ale je nesprávné, že obce budou rozhodovat vyhláškou o jednotlivých hernách a kasinech místo lokalit typu ulice. Je správné přesně definovat odvody a poplatky a nasměrovat víc peněz do obcí, ale účinnost je nastavena tak, že nová pravidla můžou přijít doprostřed probíhajícího účetního období," podotkl.

Novela, kterou ještě bude schvalovat Senát, také nově sjednotí odvody výnosů z loterijních výnosů z dosavadních čtyř sazeb na jednu, dvacetiprocentní. U vybraných druhů hazardu půjde na odvodech jedna čtvrtina do rozpočtu obcí. Novela také určuje veřejně prospěšné účely, na které se bude výtěžek odvádět. Poslanci měli na výběr původně tři návrhy na omezení hazardu: vládní, sociálnědemokratický a hlavního města Prahy. Nakonec dali přednost vládní předloze, kterou změnili podle návrhu skupiny poslanců ODS a TOP 09 vedené Janem Farským (TOP 09).

Autor článku

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK