Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Aby vaše dovolená v Maďarsku vyšla!

Finance.cz

Stále více Čechů považuje Maďarsko za místo, kde stojí za to strávit dovolenou.  Tato země je rájem rybářů, má proslulé termální lázně, Balaton a Budapešť. Jestli jste dostali na cestu do Maďarska "chuť", pak vám přijde vhod několik rad!

 
 

Téma tohoto týdne: Než vyrazíte na dovolenou

Jaké doklady je dobré mít s sebou?

Občan České republiky může vstoupit na území Maďarské republiky s platným cestovním pasem nebo občanským průkazem a pobývat tam bez dalšího povolení 90 dnů. Řidiči motorových  vozidel potřebují platný český řidičský průkaz a technický průkaz od vozidla. "Pokud nejsou majiteli vozidla se kterým cestují, doporučujeme vzít sebou úředně ověřené zplnomocnění k používání svěřeného vozidla," doporučila vedoucí oddělení práce s médii Ministerstva zahraničních věcí Barbora Pláničková.

Co by měli vědět řidiči?

V Maďarsku musíte platit za použití dálnic. Na čtyřech tamních dálnicích lze použít jednotnou dálniční známku. Cena čtyřdenní známky, která platí pro motocykly a motorová vozidla s hmotností do 3,5 tuny libovolné čtyři dny v týdnu, činí v hlavní sezóně od 1.května do 30. září 1270 Forintů [1000 forintů (HUF) = cca 124 Kč]. Devítidenní známka stojí 2000 forintů. "Známku je nejlepší zakoupit ihned na hraničních přechodech. Prodejní místa jsou vyznačena dopravními značkami s nápisem "Vigneta". Platit je možné nejen ve forintech, ale i v cizí měně či platebními kartami," uvedl ředitel Informačního střediska pro maďarský cestovní ruch/Maďarské turistiky v Praze András Szirányi.  Na dálnici je existence známky kontrolována kamerovým systémem a občas provádí kontrolu i policie při svých běžných kontrolách.

Jinak asi nemusím připomínat, jak důležité je dbát na dodržování předpisů. V Maďarsku nesmíte mít při řízení motorového vozidla v krvi žádný alkohol (na rozdíl třeba od Rakouska či Itálie, kde jsou limity půl promile). Rychlostní omezení jsou podobná jako v České republice. Obcí můžete projíždět nejvýše padesátkou, mimo obec lze jezdit až rychlostí 90 km/h a po dálnici stotřicítkou. "Policista může na místě vyměřit pokutu v maximální výši 10.000 forintů. V rámci přestupkového řízení mohou pokuty dosáhnout 60.000 nebo 100.000 forintů, záleží na povaze přestupku," řekl András Szirányi. Za řízení motorového vozidla pod vlivem alkoholu může být vydáno rozhodnutí o ještě přísnějším trestu. Závažná porušení pravidel silničního provozu mohou vést až k odebrání řidičského oprávnění.

Kolik peněz si vzít s sebou?

Na tuto odpověď je složité dát nějakou konkrétní odpověď. Všeobecně lze říci, že se ceny v Maďarsku pohybují na srovnatelné úrovni jako v ČR. "Turista, který si pobyt se stravou a všemi dalšími vedlejšími službami předplatil už doma, by si na přilepšenou nějakým tím nápojem či v případě, že chce vyrazit za zábavou, mohl vzít navíc částku, která by v přepočtu odpovídala tomu, co by utratil v domácím letovisku," sdělil ředitel Informačního střediska pro maďarský cestovní ruch/Maďarské turistiky v Praze Szirányi. V Cestovní kanceláři Hungariatour doporučují klientům se zajištěným ubytováním a stravou, aby si brali od dvou do tří tisíc forintů na den.

Jestliže nebudete mít zajištěno ubytování, tak počítejte s vydáním 2500 - 6000 forintů za noc v ubytovně či penzionu. V korunách se jedná zhruba o rozpětí od 300 do 725 korun. Pokud nebudete mít předem hrazeno ani stravování, potom vězte, že za kompletní menu v restauraci vydáte 1500 až 3000 forintů. Abyste v Maďarsku nežíznili, tak si můžete vzít další peníze na tamní lahvové pivo. Jeho cena se v obchodech pohybuje mezi 80 a 350 forinty. "V Maďarsku je pivo o něco dražší než v ČR, zatímco víno se dá pořídit levněji," upozornil András Szirányi. Kdybyste si zase chtěli koupit litr mléka nebo kilový bochník chleba, zchudne vaše peněženka v průměru o 100 forintů (tedy asi 12,50 Kč). 

Toho, kdo se do Maďarska vydá autem, budou zřejmě zajímat tamější ceny za litr benzínu a nafty. Litr bezolovnatého benzínu 95 vás tedy podle posledních údajů Ústředního Automotoklubu vyjde na 239,50 forintů (v přepočtu asi 29 Kč), litr "98" stojí 248,50 forintů (cca 30,50 Kč) a stejné množství nafty pořídíte za 213,00 HUF  (cca 26,50 Kč).

Co stojí za to si koupit?

"Návštěvníkům Maďarska bych každopádně doporučil vyhledat některý z výrobků zvaný Hungaricum. Jedná se o výrobek, který je čistě maďarského původu a není možno se s ním setkat jinde. Do této skupiny produktů patří především znamenitá maďarská vína, vynikající ovocné pálené destiláty z meruněk, třešní a hrušek, bylinný likér Unicum, uherský salám Pick, několik druhů čabajek a paprikové koření," poradil András Szirányi.

Kde měnit koruny za forinty?

Směnit koruny za maďarský forint není v Česku tak jednoduché jako směnit koruny za eura. Forint totiž nemají v nabídce zdaleka všechny banky a směnárny. V následujícím výčtu naleznete instituce, které HUF prodávají (v závorce kurs valuta-prodej k 14.6.2004, údaj nezahrnuje směnárenské poplatky):

 • Deviza - Divišek (100 HUF = 12.540)
 • Všeobecná úvěrová banka (12.685)
 • Česká spořitelna (12.690)
 • Raiffeisenbank (12.750)
 • Volksbank (13.010)

Pokud jde o směnárenské poplatky, tak je v této souvislosti možná užitečné dodat, že v období od 1. června do 30. září poskytuje nákup a prodej valut bez poplatku Raiffeisenbank. Ve stejné době nebude prodej valut zpoplatňovat ani Česká spořitelna. Akce se vztahují na více měn, maďarský forint nevyjímaje.

Na čem můžete ušetřit?

Peníze vám v Maďarsku ušetří mezinárodní platební karta. V případě jejího použití při placení v obchodech, hotelích či na letišti neplatíte své bance ani haléř poplatku. Šetřit můžete také s takzvanou Budapešťskou kartou. Lze ji zakoupit v  metru, turistických informačních kancelářích, vybraných cestovních kancelářích a hotelích. "Kartu s platností 72 hodin si turisté mohou pořídit za 5.450 forintů, karta s platností 48 hodin stojí 4.350 HUF," uvedl zástupce budapešťského turistického centra Varsch Csaba.  Budapešťská karta je turistickou permanentkou, která návštěvníku Budapešti zajišťuje neomezené použití veřejných dopravních prostředků hlavního města zdarma, volný vstup do desítek muzeí a dalších pamětihodností, snížené vstupné na kulturní programy a další výhody. Síť míst, které ji přijímají, je rok od roku širší. Permanentku je možné koupit i v Česku - například v pražské Cestovní kanceláři Marvel. Karta s platností 48 hodin vyjde na 566 korun, permanentka s o den delší platností stojí 699 Kč.

Co můžete do Maďarska s sebou vézt? Co můžete přivést?

Osoba, která převáží přes hranice Maďarska forinty, valuty, šeky, mezinárodní poštovní poukázku, cenné papíry nebo jiné platidla v celkové hodnotě přesahující 1 milion forintů (cca 4.500,- USD), musí tuto skutečnost písemně nahlásit celním orgánům.

Jinak není žádným způsobem omezen převoz věcí nakoupených pro osobní potřebu. Výjimkou je alkohol a tabákové výrobky. Ty lze převážet pouze v následujícím množství:

 • 800 ks cigaret
 • 400 ks cigárek
 • 200 ks doutníků
 • 1 kg tabáku
 • 10 litrů tvrdého alkoholu
 • 20 litrů likéru
 • 90 litrů vína
 • 110 litrů piva

Zdroj: Internetové stránky ministerstva zahraničních věcí

Informace, které se vám mohou hodit:

Kontakt na Českou ambasádu v Maďarsku:
Ambassade de la République Tcheque
Rózsa útca 61
Budapest
Telefon: 01-3510539
Fax: 01-3519189

Důležitá telefonní čísla:
Záchranka: 104
Hasiči: 105
Policie: 107 nebo 112

Další finanční tipy a triky najdete na http://www.finance.cz/aktuality !

 
 
Sdílení a tisk
 
Komentář

Jak vyplnit přehledy za rok 2016 v příkladech

24.03.2017  |  Petr Gola

Osoby samostatně výdělečně činné musí mimo daňové přiznání vyplnit přehledy o příjmech a výdajích. Jeden přehled je nutné odevzdat na místně…

Všechno má svou cenu - věci, služby i peníze

23.03.2017  |  Martin Ježek

Vše má svou hodnotu, i když mnohdy zcela malou a zanedbatelnou. Co jí vlastně určuje, od čeho se odvíjí a na čem je závislá? Faktorů je víc.

Kdo bude platit zálohy po odevzdání daňového přiznání za rok 2016?

23.03.2017  |  Petr Gola

V praktických příkladech si vysvětlíme, kdo bude muset platit po odevzdání přiznání k dani z příjmu fyzických osob čtvrtletní zálohy na dani z příjmu…

Vylepšený překladač ušetří statisíce

22.03.2017  |  Martin Ježek

Pokud umíte cizí jazyk dobře, netrápí vás to. Pokud ho však používáte občas a nejste si ve výrazech a vyznění jistí, pak asi taky občas používáte…

Průměrná sazba hypoték stoupla i v únoru, na 1,87 %

22.03.2017  |  ČTK

Průměrná úroková sazba hypoték v únoru stoupla na 1,87 procenta z lednových 1,82 procenta. V listopadu a prosinci byla na minimu 1,77 procenta.…

Jaký jste investor podle své krevní skupiny?

22.03.2017  |  Hana Bartušková

Věděli jste, že krevní skupiny jsou různě geograficky rozšířené a že s každou krevní skupinou jsou spojené jiné charakterové vlastnosti? Pokud znáte…

Stavební spořitelny půjčují víc. V čem je jejich výhoda?

21.03.2017  |  Luboš Svačina

Stavební spořitelnám se daří. V lednu i v únoru překonaly loňské výsledky. Co je příčinou a jaké jsou výhody a nevýhody stavebního spoření?

Co dělat, když máte chybu v daňovém přiznání?

21.03.2017  |  Hana Bartušková

Jaké jsou nejčastější chyby v daňovém přiznání a jak je napravit? Přece odevzdáním opravného, nebo dodatečného daňového přiznání. Přečtěte si, jaký…

Co vám dodavatelé neřeknou při sjednávání smlouvy?

21.03.2017  |  Jana Poncarová

Smluvní pokuty a sankce, komplikace s vypovězením smlouvy, nekonečné telefonáty, které nikam nevedou. I tak může vypadat vztah mezi odběratelem a…

Jak na výpočet daní u spolupracující osoby?

20.03.2017  |  Petr Gola

Někteří živnostníci rozdělují příjmy a výdaje mezi spolupracující osoby. I spolupracující osoby však musí podat za rok 2016 daňové přiznání a…

7 praktických tipů, jak ušetřit stovky korun za elektřinu

20.03.2017  |  Jana Poncarová

Do zásuvek zapojujeme pořád víc spotřebičů. Zatímco dřív si domácnost vystačila s ledničkou, pračkou a sporákem, dnes přibývají rychlovarné konvice,…

Cena energií pro domácnosti letos výrazně neporoste

20.03.2017  |  ČTK

Cena energií pro domácnosti během letošního roku navzdory meziročnímu růstu velkoobchodních cen výrazně neporoste, spíš budou stagnovat. Lidé ale…

ČNB může intervence ukončit dříve než v polovině roku, uvedl Zeman

20.03.2017  |  ČTK

Česká národní banka (ČNB) by mohla ukončit intervence proti posilování koruny dříve než v půlce letošního roku, o které zatím hovoří členové bankovní…

Pozor na firmy, které neoprávněně přijímají vklady od veřejnosti

17.03.2017  |  ČTK

Česká národní banka dnes znovu upozornila na aktivity novozélandské společnosti Savings Fund Limited a zároveň na aktivity společnosti Salia Group.…

Důsledek prvenství v pití piva? Také rakovina

17.03.2017  |  Martin Ježek

Z nedávno publikované studie o vlivu stravy na zdraví expertů Masarykovy univerzity v Brně, mimo jiné vyplývá, že červené víno v malém množství sice…

13 let v Evropské unii: Česko vs. Slovensko

17.03.2017  |  Hana Bartušková

Česká republika i Slovensko jsou už spolu v Evropské unii skoro 13 let. Nešťastnou třináctku šťastně v EU oslavíme společně už v květnu. Tak si to…

Daně manželů: Je sleva na manželku výhodnější než společné zdanění?

16.03.2017  |  Petr Gola

V daňovém přiznání za rok 2016 může jeden z manželů uplatit daňovou slevu ve výši 24 840 Kč na druhého z manželů, pokud ten nemá roční vlastní příjem…

Jste nemocní a máte padáka? (3)

16.03.2017  |  Martin Ježek

Ve třetím pokračování o nelehké situaci, kdy jste nemocní a dostali jste vyhazov, se zaměříme na několik dobrých rad a taky vás budeme odrazovat od…

V kotlíkových dotacích bude 3,4 mld., výše podpory až 127.500 Kč

16.03.2017  |  ČTK

Lidé budou moci v takzvaných kotlíkových dotacích získat znovu až 127.500 korun na kotel na biomasu, podpora může činit až 80 procent ceny kotle.…

Jak uplatnit slevu na studenta v daňovém přiznání?

15.03.2017  |  Petr Gola

Mnozí studenti si během studia přivydělávají, ať už prací na zkrácený úvazek nebo brigádami pro více zaměstnavatelů nebo výkonem samostatné výdělečné…

Prodej ojetin letos vzroste. Přes 40 % má stočený tachometr

15.03.2017  |  ČTK

V Česku se letos prodá přes 700.000 ojetých aut, což je mírně více, než v minulém roce. S trhem může zahýbat ukončení intervencí České národní banky…

Když máte nečekané výdaje: kde a jak si půjčit?

15.03.2017  |  Hana Bartušková

Nečekané výdaje můžou být různé. Rozbité auto, nedoplatek za elektřinu nebo neplánovaný výlet. Proto je vhodné mít naspořenou nějakou tu rezervu,…

Jak a proč se stát digitálním nomádem?

15.03.2017  |  Lucie Czillingová

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak skloubit práci a cestování, pokud zrovna nejste pilotem či letuškou? Právě takovou možnost se nabízí, když se…

6 snadných kroků, jak podat své první daňové přiznání

14.03.2017  |  Hana Bartušková

Podáváte daňové přiznání poprvé a trošku se toho bojíte? Je tam spousta kolonek, spousta čísel, nevíte, kam s vyplněnými formuláři jít a opravdu…

Asociace: Zájezdy kvůli novému zákonu skokově zdraží

14.03.2017  |  ČTK

Vznik takzvaného garančního fondu, který má chránit spotřebitele v případě krachu cestovní kanceláře, povede ke skokovému nárůstu cen zájezdů. Tvrdí…

Jste nemocní a máte padáka? (2)

14.03.2017  |  Martin Ježek

Stát se to může. Onemocníte a ještě jste dostali padáka. Co udělat? Záleží přesně na tom, kdy vaše pracovní neschopnost začala. Dnes nabízíme…

Daňová zátěž OSVČ je za rok 2016 citelně nižší než před 10 lety

13.03.2017  |  Petr Gola

V roce 2007 platilo v Česku progresivní zdanění a při výpočtu daně z příjmu fyzických osob musel být dodržen minimální daňový základ. OSVČ platí za…

Vláda podpořila výměnu informací o internetových útocích u bank

13.03.2017  |  ČTK

Banky a Česká národní banka by měly sdílet informace o internetových útocích a incidentech a o přijatých opatřeních, jak takovým útokům zabránit.…

Elektřina na burzách zdražuje. Vyplatí se fixace?

13.03.2017  |  Jana Poncarová

Cena silové elektřiny na energetických burzách po letech poklesu opět mírně roste. Oproti loňskému roku zdražila v průměru o 11,8 procent. Jak se…

Vsadíte si na prezidenta? Šance Zemana podle bookmakerů vzrostly

10.03.2017  |  ČTK

Šance prezidenta Miloše Zemana na to, že v lednových volbách svůj post obhájí, podle bookmakerů sázkových kanceláří za poslední měsíc vzrostly.…

Jak na daňové odpočty? PRAKTICKÉ PŘÍKLADY

10.03.2017  |  Petr Gola

Díky daňovým odpočtům je možné zaplatit na dani z příjmu za rok 2016 až o desetitisíce méně. Jaké daňové odpočty a za jakých podmínek je možné…

Hypotéky zdražují, úroky vkladů jsou stále nízké. Hrozí nám záporné sazby?

10.03.2017  |  Redakce

Úrokové sazby v posledních letech stabilně klesaly. Klientům bank přinesl takový vývoj extrémně levné hypotéky i velmi příznivé sazby…

Zdanění u dohody o provedení práce v praktických příkladech

09.03.2017  |  Petr Gola

Pro přivýdělek během zaměstnání, podnikání, studia nebo v důchodu je velmi oblíbená práce na dohodu o provedení práce. Celkové zdanění se u dohody o…

Zájem o české zboží v zahraničí zůstává silný

09.03.2017  |  ČTK

Zájem o české zboží v zahraničí zůstává silný. Obchod s cizinou ale nebude letos tak silným tahounem tuzemské ekonomiky jako v minulých letech,…

Jste nemocní a máte padáka? (1)

09.03.2017  |  Martin Ježek

Nikomu to nepřejeme, ale stát se to může. Jste nemocní a ještě jste dostali padáka. Co udělat? Záleží přesně na tom, kdy vaše pracovní neschopnost…

Technologie budoucnosti už v roce 2017

08.03.2017  |  Hana Bartušková

Technologie v dnešní době umí věci, které jsme si před pár lety ani nedokázali představit. Stejně jako jsme před pár lety drželi v ruce svůj první…

Jak uplatnit výdajový paušál v daňovém přiznání za rok 2016?

08.03.2017  |  Petr Gola

Mnohé osoby samostatně výdělečně činné uplatňují v daňovém přiznání výdaje paušálem. Při nízkých skutečných výdajích přináší výdajový paušál daňovou…

Srovnání: Češi utratí za zemní plyn víc než Poláci nebo Němci

08.03.2017  |  Jana Poncarová

Plyn, který odebírají české domácnosti, nepatří zrovna mezi nejlevnější ve střední Evropě. Ve srovnání s polskými, slovenskými nebo německými…

Řada firem se připravila na dobu po konci devizových intervencí

07.03.2017  |  ČTK

Řada podniků se už připravila na dobu po ukončení devizových intervencí České národní banky. Exportéři se zajistili na několik měsíců až let dopředu.…

Na co nezapomenout v daňovém přiznání: Přehled daňových slev II.

07.03.2017  |  Petr Gola

V daňovém přiznání lze uplatnit 8 daňových slev. V úvodním článku jsme se v praktických příkladech zaměřili na první čtyři daňové slevy. Nyní se…

Česko je stále více rájem akčních slev

07.03.2017  |  ČTK

Česko je stále více rájem akčních slev. Ve slevových akcích se loni prodalo již 57 procent hlavních potravin, což je nárůst o jeden procentní bod…

ČNB tahá za brzdu. Omezením hypoték zchladí realitní trh

07.03.2017  |  Euro.cz

Od začátku dubna začnou platit doporučení České národní banky, která opět zpřísňují poskytování hypotečních úvěrů. Pro řadu žadatelů se půjčka na…

Na co nezapomenout v daňovém přiznání: Přehled daňových slev I.

06.03.2017  |  Petr Gola

Vypočtenou daň z příjmu fyzických osob za rok 2016 snižují daňové slevy. Jaké daňové slevy je možné v daňovém přiznání uplatnit a v jaké výši?…

Na trhu stále působí nelegální cestovní kanceláře

06.03.2017  |  ČTK

Na tuzemském trhu stále působí nelegální cestovní kanceláře, které nemají pojištění proti úpadku. Asociace českých cestovních kanceláří a agentur na…

Euro oslavilo 15. narozeniny: jaké vysvědčení si odnáší ze základní školy?

03.03.2017  |  Hana Bartušková

Euro oslavilo patnácté narozeniny a dostalo svou první občanku. Jak si vedlo celých patnáct let a kolik let má ještě před sebou?

Voda v roce 2017 zdražila. Stát rozdá dotace na dešťovku

03.03.2017  |  Jana Poncarová

Většina domácností zaplatí letos za kubík vody zase o několik haléřů nebo korun víc než loni. V některých městech a obcích cena vody naopak mírně…

ČOI dala loni zprostředkovatelům půjček pokuty za 5,5 milionu Kč

03.03.2017  |  ČTK

Česká obchodní inspekce (ČOI) uložila loni zprostředkovatelům a poskytovatelům spotřebitelských úvěrů 47 pokut ve výši 5,5 milionu korun. Porušení…

Zeman: EET je nástroj boje s daňovými úniky, s hodnocením počkám

02.03.2017  |  ČTK

Elektronickou evidenci tržeb (EET) považuje prezident Miloš Zeman za nástroj pro boj proti daňovým únikům a podvodům. S hodnocením EET je ale podle…

Kdo má vyšší důchod než mzdu?

02.03.2017  |  Petr Gola

Výpočet starobního důchodu v Česku je výhodný pro lidi s podprůměrnými příjmy. Kdo pracoval po celý produktivní život, ten může být státní důchod…

Kupujete byt? Rozhodněte se správně II.

02.03.2017  |  Martin Ježek

Rozhodujete se mezi družstevním bytem, osobním vlastnictvím nebo pronájmem? Ve druhé části článku se zaměříme na výhody a nevýhody jednotlivých…
Zobrazit související aktuality