WEF: Česko se zlepšilo v konkurenceschopnosti, první je Švýcarsko

03.09.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Ženeva/Praha 3. září (ČTK) - Česká republika si v žebříčku konkurenceschopnosti zemí, který každoročně sestavuje Světové ekonomické fórum (WEF), letos polepšila o devět míst na 37. příčku. Slovensko skončilo na 75. místě, zlepšilo se o tři příčky. WEF to oznámilo na svém webu. Letošní pořadí 144 porovnávaných států opět vede Švýcarsko.

WEF porovnává země podle 12 faktorů, které zahrnují infrastrukturu, vzdělání, efektivitu pracovního trhu, technologickou připravenost nebo inovace. Autoři vycházejí z dat OSN a dalších mezinárodních organizací a z vlastního průzkumu mezi 15.000 zástupci firem ve sledovaných zemích. Země na prvních příčkách žebříčku dosáhly všechny velmi dobrých výsledků v oblasti investic na podporu inovací a v rozvoji talentů.

"Tyto chytré a cílené investice byly možné díky koordinovanému přístupu na základě pevné spolupráce veřejného a soukromého sektoru," stojí v prohlášení WEF.

Švýcarsko skončilo na první příčce pošesté za sebou. V první desítce se umístilo ještě pět evropských zemí, zbytek s výjimkou Spojených států obsadili Asiaté. Čína, která má druhou největší ekonomiku na světě, skončila v první třicítce. Polepšila o jednu příčku na 28. místo. Jiné rozvíjející se tržní ekonomiky, jako je Brazílie, Indie nebo Turecko, v hodnocení klesly.

Organizace, která každý rok pořádá setkání politických a podnikatelských špiček v luxusním švýcarském lyžařském středisku Davos, upozornila, že zdraví světové ekonomiky je i přes podporu ze strany centrálních bank v ohrožení. Růst zemí jako je USA, Japonsko či Velká Británie v posledních letech ve velké míře podporovala měnová politika centrálních bank. Ekonomika v těchto zemích se nyní zlepšuje, "normalizace" měnové politiky "by společně se zpřísněním finančních podmínek mohla mít dopad na vyspělé i rozvíjejí se ekonomiky".

Spíše než stimulace centrálních bank zajistí v dlouhodobé perspektivě trvalý růst strukturální reformy a investice, které podpoří produktivitu, domnívá se WEF.

Negativní dopady na vyhlídky světové ekonomiky může mít i rostoucí napětí v řadě oblastí. Mnoho zemí navíc trápí prohlubující se nerovnost v příjmech. Ta může vytvářet sociální napětí v domácím prostředí, které se v důsledku může projevit i na celosvětové úrovni.

Žebříček konkurenceschopnosti zemí: LETOŠNÍ POŘADÍ LOŇSKÉ POŘADÍ 1. Švýcarsko 1. 2. Singapur 2. 3. USA 5. 4. Finsko 3. 5. Německo 4. 6. Japonsko 9. 7. Hongkong 7. 8. Nizozemsko 8. 9. Británie 10. 10. Švédsko 6. ... 28. Čína 29. ... 36. Portugalsko 51. 37. Česká republika 46. 38. Ázerbájdžán 39. ... 75. Slovensko 78. ... ... 142. Jemen 145. 143. Čad 148. 144. Guinea 147.

Zdroj: WEF

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK