Návrh na zavedení desetiprocentní sazby DPH míří ke schválení

17.09.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 17. září (ČTK) - Sněmovna zřejmě schválí vládní návrh na zavedení třetí, desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty. Poslanci dnes předlohu odeslali do třetího čtení. Jednat o ní začali už v úterý, ale debatu dokončili až dnes. Sazba má platit od příštího roku a vztahovat se bude na knihy, léky a kojeneckou výživu. V současné době platí základní sazba 21 procent a snížená 15 procent. Rozpočtový výbor doporučil novelu schválit bez připomínek, poslanci k ní přesto vznesli několik pozměňovacích návrhů. O těchto návrzích i o celé novele budou rozhodovat ještě na své současné schůzi.

Vláda si od nové sazby slibuje snížení cen pro koncové spotřebitele. Nižším zdaněním kojenecké výživy a potravin pro malé děti chce podpořit rodiny s dětmi. V případě knih se nebude nová sazba vztahovat na publikace, kde bude reklama přesahovat 50 procent plochy.

Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) již v úterní rozpravě obvinil vládní strany z pokrytectví. Poukázal na to, že v minulosti kritizovaly zvýšení sazeb DPH, které prosadila bývalá Nečasova vláda, ale sazby je ponechávají v oné kritizované výši. "Vy ty peníze chcete, abyste je utratili," řekl na adresu vlády s tím, že kabinet o tyto peníze nesníží strukturální deficit. Zavedení nové sazby označil za nesmysl.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) odmítl Kalouskovo obvinění z toho, že by vláda utrácela, a zdůraznil úspory, které prosazuje. Připustil, že by jedna sazba byla ideální, tři sazby podle něj ideální nejsou. Řekl, že pokud se mu podaří dát do pořádku finanční a celní správu, aby lépe vybíraly příjmy státu, měly by být cílem dvě sazby DPH deset a 20 procent.

Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura varoval, že nová sazba bude znamenat statisícové náklady pro podnikatele za úpravu účetního softwaru. Návrh naopak hájil předseda rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD). Připomněl pravici zavedení superhrubé mzdy, kvůli které také podle něj museli podnikatelé měnit svůj software. "Jestli chcete kritizovat, tak se také podívejte do vlastních řad, co jste dělali vy," vzkázal pravici.

Předseda klubu hnutí Úsvit Radim Fiala řekl, že Úsvit obecně nepodporuje třetí sazbu, ať je jakákoli, protože zvyšuje administrativu. Řekl však, že Úsvit tento zákon podpoří; sice je to podle něj nepromyšlený krok, ale je sociální.

Součástí novely je i zrušení sjednocené daně z přidané hodnoty na 17,5 procenta od roku 2016. Důvodem je podle vlády snaha zabránit zvýšení daně na potraviny a další sociálně citlivé položky, u kterých by DPH musela vzrůst o 2,5 procentního bodu.

Poslanec Josef Uhlík (KDU-ČSL) navrhl zařadit do desetiprocentní sazby také veterinární léčiva. Poukazuje na to, že i když tato léčiva obsahují stejné účinné látky jako léky pro lidi, jsou zatížena sazbou 21 procent. Chovatelé by tak podle něj mohli dávat přednost nákupu levnějších léčiv v běžných lékárnách, přitom prý nelze zaručit bezpečnost lidských léčiv použitých na zvířatech.

Kalousek navrhl převést do nové sazby všechny položky ze současné snížené patnáctiprocentní sazby, která by tak podle něj zůstala prázdná. Zdůvodnil to úvahou, že jsou lepší dvě sazby než tři a jedna sazba lepší než dvě.

Předseda ODS Petr Fiala vznesl dva návrhy. První z nich snižuje sazby DPH o jeden bod na dřívějších 14 a 20 procent. Druhý návrh ruší 15procentní sazbu. Zůstaly by tak jen dvě sazby: nová desetiprocentní a současná 21procentní.

Poslanec KSČM Jiří Dolejš navrhl, aby se současná 15procentní sazba vrátila na úroveň deseti procent, kde byla do konce roku 2011, než ji zvýšila tehdejší vláda Petra Nečase.

Karel Rais (ANO) přednesl návrh, který se týká vracení DPH u vozidel pro invalidy. Navrhuje v zákoně místo termínu "osobní automobil" použít slova "motorové vozidlo", aby se tato výhoda vztahovala i na speciální vozítka konstruovaná přímo pro postižené. Napravil by se tak podle něj současný stav, kdy se vztahuje pouze na osobní auta upravená pro potřeby invalidů.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK