Rozpočet je podle analytiků málo ambiciózní ohledně úspor

22.09.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 22. září (ČTK) - Návrh státního rozpočtu na příští rok, který dnes schválila vláda, je podle analytiků málo ambiciózní především v tlaku na úspory a snížení schodku. S ohledem na očekávaný dobrý vývoj ekonomiky v příštím roce je tak nižší schodek rozpočtu proti letošku jen optickým zlepšením, shodují se ekonomové oslovení ČTK.

Vládou schválený návrh rozpočtu počítá se schodkem 100 miliard korun. Rozpočet počítá mimo jiné se snížením DPH na léky, knihy a dětskou výživu na deset procent, růstem platů hasičů, učitelů, policistů či úředníků nebo vyššími investicemi.

\"Při očekávaném nezanedbatelném růstu ekonomiky v letošním i příštím roce by schodek rozpočtu měl být určitě nižší než plánovaných sto miliard. Zdá se, že ministru financí (Andreji) Babišovi bylo jedinou metou dosáhnout nižšího deficitu, než jaký pro rok 2015 plánoval jeho opoziční rival (Miroslav) Kalousek,\" uvedl hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

Neřešeným problémem podle něj zůstává výše mandatorních, tedy povinných výdajů. Ty v plánovaném rozpočtu rostou a představují tak téměř 64 procent předpokládaných příjmů. \"Vláda tedy může poměrně volně nakládat jen se zhruba třetinou svých celkových příjmů,\" upozornil.

Vláda tak sice na papíře představila přísnější rozpočet pro rok 2015 než byl ten letošní, ve skutečnosti je však podle hlavního analytika Conseq Investment Management Martina Lobotky výrazně expanzivnější. Podle dosavadních dat letošní rozpočet podle něj může skončit jen se schodkem 60 až 70 miliard korun. \"Vláda tak místo toho, aby využila mírné oživení v české ekonomice k dalšímu narovnání rozpočtu, dále utrácí. Vypadá to tak, že vyrovnaný rozpočet zůstane v ČR hudbou velice, velice vzdálené budoucnosti,\" uvedl.

\"Navržený státní rozpočet má sice nižší deficit než rozpočet schválený na letošní rok, nicméně při očekávaném vývoji ekonomiky se zdá být málo ambiciózní,\" doplnil hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Návrh rozpočtu podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška navazuje na tradici minulých let, kdy se rozpočty tvořily na základě konzervativního výhledu pro českou ekonomiku. Zlepšení vývoje ekonomiky přitom podle něj umožnilo, že většina resortů bude příští rok hospodařit s více penězi než letos a přesto schodek státního rozpočtu výrazně nevzroste. \"To umožnily mimořádné makroekonomické podmínky (oživení v automobilovém průmyslu, nulová inflace, devalvace koruny), které se v příštích letech nebudou opakovat,\" upozornil.

Deficit veřejných financí podle Sobíška může příští rok dosáhnout 2,5 procenta HDP. Ministerstvo financí počítá s 2,3 procenta, proti letošním zhruba 1,5 procenta HDP. \"Zhoršení lze částečně ospravedlnit letošními úsporami, to ale nic nemění na skutečnosti, že veřejné finance dosud nejsou na dlouhodobě udržitelné dráze. V dalších letech bude muset vláda zvýšit úsilí, aby dostála závazku ve Fiskálním kompaktu a zařadila se po bok Německa,\" dodal. Zhoršení deficitu ovšem podle dřívějšího vyjádření vládních představitelů jde na vrub jednorázové účetní operaci ohledně prodloužení pronájmu stíhaček Gripen.

Rozpočet by mohl podle analytika Raiffeisenbank Václava Frančeho mírně podpořit spotřebu domácností a také stavebnictví skrze vyšší výdaje na infrastrukturu.

Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 112 miliard korun. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i ministr financí Andrej Babiš (ANO) již ale uvedli, že schodek bude zhruba 90 miliard korun.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK