Někteří v eurozóně chtějí obnovit jednání s Řeckem

29.06.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Paříž/Londýn 29. června (ČTK) - Jednání s Řeckem o jeho záchraně před bankrotem a odchodem z eurozóny lze kdykoli obnovit. Řekli to dnes vládní činitelé Francie a Španělska. Z Británie a z Evropské centrální banky (ECB) ale zazněl názor, že pokud by Řekové v plánovaném nedělním referendu o podmínkách záchranného programu řekli \'ne\', byl by to pro zemi velký problém.

Řecký premiér Alexis Tsipras o víkendu oznámil, že končí jednání s věřiteli a že země uspořádá 5. července referendum, v němž budou občané hlasovat o přijetí věřitelských návrhů. Řecká vláda v neděli rozhodla, že banky zůstanou až do 6. července uzavřené a minimálně do příštího pondělka se neotevře ani aténská burza.

Francouzský ministr financí Michel Sapin před mimořádným dopoledním zasedáním vlády prohlásil, že Paříž je ochotna zprostředkovat další jednání mezi Řeckem a jeho partnery. \"Můžeme obnovit diskuse o podpoře Řecka v kterékoli chvíli,\" řekl ministr podle agentury Reuters. Španělský ministr hospodářství Luis de Guindos uvedl, že na dosažení dohody je stále čas, protože nynější záchranný program eurozóny pro Řecko vyprší až s úterní půlnocí.

Evropská komise ale ústy své mluvčí sdělila, že dnes žádné nové návrhy pro řešení řecké krize nepředloží. Popřela tím sdělení komisaře pro měnu a ekonomiku Pierra Moscoviciho, podle něhož předseda komise Jean-Claude Juncker předloží kolem poledne návrhy dalších kroků.

Francouzskou vládu svolal na dnešek prezident François Hollande. Podle jeho tajemníka se bude zasedání zabývat aktuální situací v eurozóně a v Řecku a hledáním způsobů řešení krize.

Ministři financí eurozóny o víkendu v reakci na odchod Řecka z jednání odmítli prodloužit zemi záchranný program, který končí 30. června. Bez peněz z tohoto programu nebudou moci Řekové splácet dluhy, včetně sumy zhruba 1,6 miliardy eur (43,6 miliardy Kč), kterou musí do úterý uhradit Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF).

Podle britského premiéra Davida Camerona by bylo pro Řecko velmi obtížné zůstat v eurozóně, kdyby se jeho občané v referendu vyslovili proti dohodě s věřiteli. Rakouský guvernér Evropské centrální banky Ewald Nowotny uvedl, že v případě odmítnutí dohody v lidovém hlasování by byly \"možnosti konstruktivního řešení velmi omezené\".

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK