Analytici: Levná ropa podporuje růst, přináší desítky miliard Kč

19.01.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 19. ledna (ČTK) - Pokles cen ropy na světových trzích podporuje ekonomický růst Česka více než rozpočtová politika vlády. Vyplývá to z vyjádření analytiků oslovených dnes ČTK. Domácnosti i firmy totiž nákupem levnějších pohonných hmot šetří desítky miliard korun, které následně mohou využít na spotřebu nebo investice. Na druhou stranu ovšem pokles cen ropy také snižuje inflaci, jejíž růst je podmínkou pro ukončení režimu devizových intervencí Českou národní bankou.

 

\"V podstatě až nečekaná úspora z titulu nákladů na pohonné hmoty se může v letošním roce vyšplhat v celé ekonomice až ke třiceti miliardám korun,\" uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Jde podle něj o částku, kterou firmy a domácnosti ušetří za levnější pohonné hmoty a následně mohou využít na zvýšení své spotřeby či investic.

Za loňský rok přitom podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška česká ekonomika ušetřila díky zlevnění ropy zhruba 45 miliard korun. Přímé úspory podle něj sice u domácností tvoří menší část sumy, ale nepřímo ceny ropy zpomalily nebo zastavily růst dalších cen. \"Pokud odhadneme, že nižší ceny ropy snížily loňskou inflaci o jeden procentní bod, ušetřila tím průměrná domácnost ve svých peněžních výdajích 2800 korun a domácnosti jako celek asi 13 miliard korun,\" uvedl.

Pokles cen komodit přitom podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka představuje důležitý impulz pro růst české ekonomiky, který je významnější než rozpočtová politika vlády. \"Díky poklesu dovozních cen ropy a zemního plynu české firmy a domácnosti loni za leden až listopad ušetřily 66 miliard korun. Pokud vezmeme v potaz i pokles cen ostatních surovin a chemikálií činí úspora 85 miliard korun,\" uvedl. Pokles cen ropy a zemního plynu podle Marka snižuje meziroční inflaci o 0,7 procentního bodu.

Pokud by se cena ropy měla podle hlavního analytika Raiffeisenbank Michala Brožky udržet na úrovních z počátku letošního roku, pak by dodatečný příspěvek k růstu české ekonomiky mohl být přes půl procenta.

\"Lidé utrácejí méně za benzín či naftu a mohou si tak dopřát více jiného zboží. Tím podporují celkovou úroveň spotřeby v ekonomice, což zásadně přispívá k současnému hospodářskému růstu. Nízká cena ropy a pohonných hmot navíc zlevňuje průmyslové vstupy, což zvyšuje konkurenceschopnost tuzemského průmyslu,\" uvedl i hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda.

Na druhou stranu podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera nižší ceny ropy budou tlačit inflaci směrem dolů, což bude komplikovat centrální bance dosažení jejího dvouprocentního inflačního cíle. \"Pokud tak cena ropy setrvá na současných nízkých úrovních, případně dále poklesne, bude průměrná inflace letos opět pod jedním procentem,\" odhadl. To přitom podle něj bude ČNB motivovat k dalšímu prodlužování kurzového závazku.

Zatímco v lednu 2015 stál barel ropy na světových trzích necelých 49 dolarů, nyní jeho cena dokonce krátce klesla pod 30 dolarů. Cena nafty na tuzemských čerpacích stanicích za loňský rok klesla o téměř šest Kč. Nyní se prodává v průměru za 26,56 Kč za litr a benzin Natural 95 za 28,05 Kč.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK