Odečíst dovolenou z daní? Upozorníte na sebe kontrolory

15.07.2016 | , Finance.cz
DANĚ


Užít si dovolenou takzvaně na firmu láká každý rok tisíce podnikatelů. Ve většině případů se jim to ale nevyplatí. Naopak. Zejména letní období dovolených totiž sleduje finanční úřad velmi pozorně. V případě, že na sebe kvůli neuváženému zahrnutí dovolené do daní podnikatel „poštve“ kontrolory, může se touha ušetřit pořádně prodražit.

Vykazování rodinné dovolené jako pracovní cesty je pro podnikatele velmi riskantní. A i skutečné služební cesty realizované během letních prázdnin je dobré důkladně doložit. Služební cesty v letním období mají totiž kontroloři v hledáčku víc než po zbytek roku. „Pokud chce mít podnikatel jistotu, že nebude mít později problémy s finančním úřadem, měl by v cestovním příkazu uvést podrobný program zahraniční cesty. Ten může obsahovat i informace, s kým a kde podnikatel jednal. Pracovní setkání během rodinné dovolené je samozřejmě možné, ale rozhodně k odečtení nákladů na týdenní pobyt u moře nestačí. Takové pokusy jen přitahují pozornost kontrolorů. Zato v případě, že podnikatel musí během dovolené vyřešit pracovní záležitosti a potřebuje například připojení k internetu, nebo se dokonce musí z dovolené předčasně vrátit, náklady s tím spojené už pracovními výdaji samozřejmě jsou,“ řekla Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision a portálu www.eDane.cz.

Stále více lidí řeší i na dovolené pracovní záležitosti

Třetina Čechů dokonce na dovolené intenzivně pracuje. Ani to ale není důvod plést si rodinné pobyty se služební cestou. „Pokud je podnikatel v zahraničí na služební cestě, není problém uplatnit v nákladech účtenky za nocleh, cestu, parkovné auta a další výdaje spojené s pracovními povinnostmi podnikatele. Použitelné jsou však pouze účty za jednu osobu, ne za celou rodinu. Doklady musí být striktně rozdělené na výdaje související s podnikáním a ty ostatní, které už v daních nemají co dělat,“ popsala Blanka Štarmanová.

Co vzbuzuje pozornost finančního úřadu?

Už samotný fakt, že podnikatel jezdí na služební cesty výhradně během letních prázdnin, zvyšuje pozornost finančního úřadu. Pozornost kontrolorů také vzbuzuje účet za zájezd s cestovní kanceláří, byť je třeba jen pro jednu osobu. Na dovolenou totiž jezdí 11 procent Čechů samo a ani takovou dovolenou není možné v daňovém přiznání uplatnit. „Největší chybou, které se podnikatelé při účtování ,služebních cest‘ dopouštějí, je uplatnění více letenek nebo ubytování pro všechny rodinné příslušníky v nákladech. Při služební cestě je standardní samostatně koupená letenka a hotel vybraný podle firemních postupů. Všechny zahrnuté náklady je pak důležité mít doložené náležitými doklady, například fakturou za letenky, účty z restaurací a podobně,“ popsala Blanka Štarmanová.


Zdroj: Taxvision


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: DANĚPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.