Co dělat, když jste si koupili ojeté auto. Jak ho přepsat na sebe?

28.04.2022 | , Finance.cz
Spotřebitel


V současné době platí úprava, kdy se auto převádí přímo ze starého majitele na nového, potřebujete k tomu jen nutné dokumenty a převod vyřidíte během jedné návštěvy registru vozidel na jakémkoliv úřadu obce s rozšířenou působností. Odstranění institutu polopřevodu ale přineslo některá úskalí, na která je třeba dát pozor. 

Koupili jste si zánovní automobil a nyní vás čeká převod. Podívejte se, co vše je nutné udělat pro bezproblémový převod na nového vlastníka.

Kde provést převod vozidla?

Převod vozidla na nového majitele probíhá na registru vozidel na dopravním odboru kteréhokoliv úřadu obce s rozšířenou působností, dle § 8 zákona 56/2001 Sb. Celkově došlo v předchozích letech ke značnému zjednodušení procesu převodu ojetého auta na nového majitele. Ze zákona byl odstraněn polopřevod a už není nutné převádět auto na místně příslušném úřadu, převod vám provedou na kterémkoliv registru vozidel úřadu s rozšířenou působností.

převodu vozidla na nového majitele je nutné doložit dokumenty k autu a také formulář Přihlášky k registraci vozidla do registru silničních vozidel, ten si můžete stáhnout a vyplnit v klidu doma, nebo ho získáte i na přepážce registru.

Převod je v současné době otázkou několika málo minut, trošku nepříjemné ale je, že se musí na jednom registru sejít jak prodávající, tak kupující. To může být samozřejmě někdy komplikované, pokud jsou prodávající a kupující každý z opačného konce republiky. V takovém případě se dá věc řešit plnou mocí, která ovšem musí být úředně ověřena. Poté může převod provést jen prodávající, nebo jen kupující.

Na převod vozidla máte 10 dní, pozor na pokutu

Od podpisu kupní smlouvy běží 10denní lhůta, ve které musí prodávající převést vůz na nového majitele. Prodávající je tak zodpovědný na převod registrace, ta má proběhnout do deseti dnů.

Pokud nebude lhůta dodržena, hrozí pokuta až 50 000 Kč. I z tohoto důvodu proto nelze doporučit, aby prodávající udělil plnou moc k převodu kupujícímu bez dalšího zajištění, že převod opravdu proběhne. Pokud by kupující totiž s převodem příliš dlouho otálel, odpovědnost za nedodržení lhůty je stále na bedrech prodávajícího. Lze tedy doporučit nepředávat vozidlo a doklady k němu kupujícímu dříve, než na něj bude v registru přepsáno.

 

Čtěte také:

Koupě ojetého auta - jak na přepis na nového majitele

(foto: Shutterstock)

Žádost o zápis změny vlastníka vozidla

Samotný převod je opravdu otázkou chvilky, je ale nutno si připravit nutné dokumenty. Při převodu budete muset kromě dokumentů k autu předložit také novu zelenou kartu, tedy doklad o povinném ručení vozidla, který si musí zařídit nový majitel. Auto si musí kupující totiž pojistit ihned po podpisu kupní smlouvy, kdy se stává majitelem.

Potřebujete také protokol o evidenční kontrole. Někdo tak bude muset zajet na STK kvůli evidenční kontrole. Ta se už nedělá na osobu, ale na vozidlo, takže ji může udělat kdokoliv, prodávající i kupující. Protokol o evidenční kontrole nesmí být v okamžiku převodu starší než 30 dní. Evidenční kontrola může být časově náročnější, je tak vhodné si protokol obstarat předem.

Dokumenty potřebné k převodu vozidla:

  • přihláška k registraci vozidla do registru silničních vozidel (je možné vyplnit až na úřadu),
  • kupní smlouva,
  • velký technický průkaz,
  • malý technický průkaz (ORV – osvědčení o registraci vozidla),
  • doklady totožnosti, popř. ověřenou plnou moc protistrany,
  • protokol o evidenční kontrole vozidla, který není starší 30 dní,
  • zelená karta jako doklad o zákonném pojištění vozidla (povinném ručení).

Poplatek za přepis vozidla

K ceně za koupený automobil si nezapomeňte přičíst ještě náklady za poplatky spojené s převodem. Poplatky jsou 800 Kč za převod, 400 Kč za evidenční kontrolu a další poplatek za eventuální ověření podpisu.

Může vás čekat ještě jednorázový poplatek za ekologickou daň ve výši 3 000 Kč, 5 000 Kč či 10 000.Kč

Ekologická daň se vztahuje na první převod starších vozidel nesplňující příslušné emisní normy.

Emisní normy jsou EURO 0 až EURO 5, čím má norma vyšší číslo, tím nižší má automobil emise. Za auto, které splňuje emisní normu EURO 3, EURO 4 a EURO 5, se neplatí žádný ekologický poplatek.

Jestliže vozidla splňují emisní normy EURO 2, zaplatíte za převod vozidla jednorázový poplatek 3 000 Kč. Pokud vozidla splňují pouze EURO 1, tak ekologická daň činí 5 000 Kč a za vozidla, která nesplňují žádnou emisní normu EURO zaplatíte 10 000 Kč.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4.5
Hlasováno: 437 krát