Změny z telekomunikačního zákona je možné vypustit, řekl Sobotka

17.02.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 17. února (ČTK) - Pokud by návrh ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) zrušit možnost vyjednat u operátorů lepší než ceníkovou cenu volání měl bránit přijetí celé novely telekomunikačního zákona, upřednostnil by premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) jeho vypuštění z předlohy. Sobotka dnes novinářům řekl, že resort dal ustanovení do novely na poslední chvíli a podstatné je prosadit ostatní prvky nové úpravy, například větší práva spotřebitelů a vyšší pokuty pro operátory.

Změna mobilního tarifu by podle Mládkovy předlohy měla být možná jen podle zveřejněného ceníku. Slevy by musely být v ceníku operátorů napsané, řekl ministr. Zákaz individuálních cen volání pro spotřebitele zvedl vlnu nesouhlasu mezi politiky i odborníky. Podle Českého telekomunikačního úřadu by mohl vést k zakonzervování cen v odvětví.

Sobotka dnes novinářům řekl, že podstatné jsou jiné pasáže předlohy, kvůli kterým se připravovala. Jmenoval vyšší pokuty a nové sankce za nedodržení podmínek přidělení frekvence a desetidenní lhůtu pro přechod k jinému operátorovi. \"Ministerstvo do toho přidalo na poslední chvíli změny, které nebyly součástí původního návrhu. Tady si myslím asi nebude problém, aby je vláda vypustila,\" řekl dnes Sobotka novinářům.

Premiér dnes Hospodářským novinám řekl, že Mládka ani po kritice novely zákona neodvolá, i když s jeho postupem není spokojen. \"Já s ministrem průběžně mluvím, budeme spolu mluvit i v pondělí na jednání vlády a tripartity. Pro mě je důležitý ten výsledek pro lidi, spotřebitele,\" řekl novinářům Sobotka.

Veřejná debata kolem paragrafu o ceníkových cenách podle Sobotky naznačuje, že není shoda, jaké by byly dopady a věc není dostatečně prodiskutovaná. \"Pokud by ta změna byla kontroverzní a znamenala by, že zbytek návrhu nebude moci projít a rychle se schválit, pak jsem stoupencem toho, abychom ji spíš vyřadili a déle o ní diskutovali,\" řekl. Zákon by chtěl prosadit ve Sněmovně zrychleně.
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.