ČSÚ zveřejní údaje o průměrných mzdách za 4. čtvrtletí 2016

10.03.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 10. března (ČTK) - Český statistický úřad zveřejní údaje o průměrných mzdách za čtvrté čtvrtletí 2016. Podle analytiků průměrná mzda stoupla o 4,3 až 4,9 procenta. Reálný růst mezd, tedy po odečtení inflace, by ovšem měl být kolem tří procent. Od loňského listopadu totiž začaly výrazněji růst ceny.

\"Příznivý vývoj české ekonomiky a nízká nezaměstnanost kladně ovlivňují růst reálných mezd. Celkově ale mzdový růst zpomaluje kvůli vyšší inflaci, která v listopadu zrychlila,\" uvedl analytik České spořitelny Jiří Polanský.

Za celý rok 2016 mzdy podle odhadu hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera stouply nominálně o 4,4 procenta, což představuje nejvyšší hodnotu za posledních osm let. Po odečtení inflace byl loňský růst podle Seidlera 3,7 procenta. \"V letošním roce by pak měl růst mezd dále zrychlit, a to o necelých pět procent, nicméně vzhledem k postupnému zvýšení průměrné inflace z 0,7 roku 2016 na 2,4 procenta v letošním roce bude dynamika reálných mezd slabší,\" uvedl.

Předloni ve čtvrtém čtvrtletí byla průměrná mzda 28.152 korun. Za celý rok 2015 se průměrná mzda zvýšila o 860 Kč na 26.467 korun. Reálně tak výdělek stoupl o 3,1 procenta. Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.