Nezaměstnanost na Slovensku klesla na dlouhodobé minimum

20.03.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Bratislava 20. března (zpravodaj ČTK) - Nezaměstnanost na Slovensku v únoru klesla na nejnižší úroveň za uplynulých více než osm let. Míra nezaměstnanosti dosáhla 8,39 procenta oproti 8,64 procenta v lednu. Informovalo o tom dnes slovenské ústředí práce, sociálních věcí a rodiny, které v zemi řídí úřady práce.

Situace na slovenském trhu práce se zlepšuje od roku 2013 a nezaměstnanost se blíží k předkrizové úrovni. Navzdory tomu je míra nezaměstnanosti na Slovensku dlouhodobě vyšší než v celé EU, byť se blíží k průměru evropské osmadvacítky. V EU nezaměstnanost ještě v lednu dosáhla 8,1 procenta.

\"Pokračuje příznivý trend. Jsou předpoklady pro pozitivní vývoj i do dalšího období,\" řekl na tiskové konferenci slovenský ministr sociálních věcí Ján Richter.

Počet registrovaných nezaměstnaných, kteří mohli hned nastoupit do práce, se v únoru na pětimilionovém Slovensku proti lednu snížil o 6790 osob na 228.665 lidí. V meziročním srovnání ubylo zhruba 45.500 nezaměstnaných.

Slovenští zaměstnavatelé si již delší dobu stěžují na nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Podniky na Slovensku zaměstnávají nejvíce cizinců od globální krize. Podle Richtera Slovensko neumožní hromadně zaměstnávat v zemi levnou pracovní sílu ze zemí mimo EU a chce se zaměřit například na rekvalifikaci nezaměstnaných.

Podle dřívějších informací slovenských úřadů se zaměstnání vyhýbají například silně zadlužené osoby, kterým by exekutor nařídil srážky ze mzdy. Zadluženým Slovákům mají pomoci například nová jednodušší pravidla osobního bankrotu, prostřednictvím kterého se lze zbavit dluhů.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.